Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: IZGONITORUL - MODELE SI DIMENSIUNI,UTILIZARE

Mesajde nellu.ar » 13 Ian 2013, 00:29

este suficient el singur in centrul podisorului,cu acest tip de izgonitor am lucrat inainte.Sunt de doua feluri:metalice si de plastic.Eu am folosit metalic.
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: IZGONITORUL - MODELE SI DIMENSIUNI,UTILIZARE

Mesajde proapis13 » 25 Ian 2013, 10:01

Am mai gasit un model interesant la adresa de mai jos; vorbitorii de limba engleza sunt rugati cu o traducere curata :lol:
http://www.picsearch.com/imageDetail.cg ... 591&q=bees
salve :D
Fişiere ataşate
vortex_corrected (Copy).jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: IZGONITORUL - MODELE SI DIMENSIUNI,UTILIZARE

Mesajde Mircea77 » 25 Ian 2013, 11:56

Am facut o traducere mai scurta pentru ceea ce cred eu ca intereseaza.

"Izgonitor de albine Vortex
la prima vedere acest design poate parea complicat, dar cele trei componente se multiplica de trei ori si toate unghiurile sunt de 30 de grade, 60 de grade sau multiplul acestora. Asezarea pieselor este aratata in diagrama.

Toate partile sunt facute din placaj de exterior de 9 mm... Cele trei elemente exterioare sunt late de 18 mm si lungime de 260 mm cu capetele taiate la un unghi de 60 de grade. Cele trei elemente mici sunt late de 18 mm taiate la 30 de grade. Partea lunga a triunghiului este de 100 mm. Toate spatiile sunt de 9 mm latime si tinute pe pozitie cu un distantier de 9 mm. Gaura centrala este de 33 mm sau 38 mm sau 44 mm ( in functie de sculele pe care le ai la indemana).

Elementele sunt lipite, batute in cuie sau insurubate prin dedesubtul placajului de exterior. Apoi plasa este taiata si capsata pe pozitie... In final 3 CD-uri "nedorite" sunt gaurite, intoarse si insurubate peste colturi (cu partea stralucitoare spre exterior).

Actiunea este similara oricarui izgonitor in stil 'Canadian', dar forma si dispunerea elementelor produc o "actiune deevacuare in sens unic" asa cum este indicat in diagrama de flux de mai jos.

Nu exista nicio garantie ca albinele o vor lua pe calea unghiului mai mare decat pe calea unghiului ascutit, dar chiar daca vor face asa asta tot le va conduce spre iesire. Aceasta asigura un flux lin si rapid de albine (aproape de nivelul de panica).
Sunt cateva aspecte care impiedica "fluxul invers". Primul este forma jonctiunilor din flux care promoveaza trecerea spre exterior si face ca trecerea spre interior sa fie mai dificila. Partile stralucitoare ale CD-urilor opreste albinele sa se adune la colturi blocand astfel iesirile (orice aglomerare de albine cade de pe suprafata lucioasa), de asemenea asigura inducerea in eroare a albinelor care ies si cele care incearca sa faca drumul invers. Actiunea de izgonire este atat de puternica incat fluxul de albine, mai mult sau mai putin constant, care ies nu lasa nicio posibilitate albinelor care vor sa intre prin canalele de evacuare. Mai exista si o dilutie a albinelor care totusi reusesc sa intre datorita formei canalelor de iesire pe o parte sau alta ceea ce face sa existe mai mult de 50% sanse ca sa iasa pe urmatorul canal de iesire.

Atunci cand originalul a fost testat, aproximativ 90% din albine au fost indepartate 15-18 minute. O usoara complicatie si costul manoperei a acestui tip de izgonitor ar fi compensate de capacitatea de a ridica toate caturile la o singura vizita.

Prima data cand le-am folosit a durat 1 ora/1 ora si jumatate pentru o evacuare rapida. A doua oara a parut ca dureaza mai mult si ca albinele nu au mai fost atat de nerabdatoare sa paraseasca caturile. Dar, privit in ansamblu, si-au facut treaba bine. Nu sunt sigur de ce a durat atat de mult a doua oara. Poate ca temperatura a fost mai scazuta, sau am avut mai multe familii orfanizate, care va face diferenta...."

Din pacate, diagramele le vedeti pe link-ul postat de proapis.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: IZGONITORUL - MODELE SI DIMENSIUNI,UTILIZARE

Mesajde AndreiAno » 25 Mar 2014, 16:23

Încerc să reînvii acest topic cu o întrebare pentru cei care sunt mai experimentaţi în lucrul cu izgonitoare: la cele cu 8 ieşiri, ce diametru trebuie să aibe gaura decupată în podişor?
Am luat şi eu de probă pentru sezonul ăsta şi nu ştiu cât să decupez.
AndreiAno
 
Mesaje: 26
Membru din: 30 Noi 2011, 16:23
Localitate: Jud. Tulcea

Re: IZGONITORUL - MODELE SI DIMENSIUNI,UTILIZARE

Mesajde alt stupar » 25 Mar 2014, 21:12

sunt in piata 1001 modele de izgonitoare comercializate
de unde crezi tu ca cineva viseaza care anume-i modelul tau si vine si-ti da cotele exacte ?

Mare lucru o fotografie, fie ea facuta chiar cu telefonul ???
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: IZGONITORUL - MODELE SI DIMENSIUNI,UTILIZARE

Mesajde AndreiAno » 26 Mar 2014, 10:38

Nu m-am gândit la asta, ce-i drept.
La o căutare pe google images după izgonitor cu 8 ieşiri, primele rezultate arată aşa ceva:
3190.jpg

Exact din astea am luat şi eu, nu ştiu dacă am voie să pun link către pagina producătorului să nu se considere reclamă.
Diametrul precizat pe pagina comerciantului este 26 cm, nu am momentan posibilitatea să măsor.
AndreiAno
 
Mesaje: 26
Membru din: 30 Noi 2011, 16:23
Localitate: Jud. Tulcea

Re: IZGONITORUL - MODELE SI DIMENSIUNI,UTILIZARE

Mesajde jenica67 » 26 Mar 2014, 15:40

Gaura daca o dai cat ii diametrul exterior al portiunii gaurite, in piesa de plastic este suficient.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: IZGONITORUL - MODELE SI DIMENSIUNI,UTILIZARE

Mesajde AndreiAno » 28 Mar 2014, 15:19

Mulţumesc pentru răspuns.
AndreiAno
 
Mesaje: 26
Membru din: 30 Noi 2011, 16:23
Localitate: Jud. Tulcea

Re: IZGONITORUL - MODELE SI DIMENSIUNI,UTILIZARE

Mesajde ignatius » 09 Mar 2015, 19:20

A folosit cineva izgonitoare exterioare? Se montează in lateralul catului. Am văzut pe un site unguresc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: IZGONITORUL - MODELE SI DIMENSIUNI,UTILIZARE

Mesajde jenica67 » 09 Mar 2015, 22:53

Folosea si rusul ala cu stupul inalt legat de o teava.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 26 vizitatori