Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde cristi_vidican » 19 Ian 2013, 13:49

Cum e mai bine?
Am capace cu aerisire față - spate. Acopăr stupul cu folie, nu mai am podișoare. Vara, mă gândesc că prinde bine aerisirea în capac ca să nu se încălzească stupul. Iarna, aerisirea trebuie închisă, ca să nu facă curent de aer, ceea ce ar duce până la urmă la un condens sporit în stup. Peste iarnă folosesc folie, dar de anul acesta am pus și un material textul (un fel de pătură) sub folie. Aerisirea la capace am închis-o cu polistiren extrudat.
Menționez că eu am 1/3 plasă pe fund.
Acum în fac alte lăzi și nu sunt hotărât dacă să mai fac aerisirea în capace sau nu.
Aerisirea mai era bună și la transport, când permiteam accesul albinei în capace, sau puneam plasă (ca cea de țânțari) peste cuib, în loc de folie.
Aș vrea să simplific acolo unde se poate.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde proapis13 » 19 Ian 2013, 14:13

NU am fost de acord niciodata cu aerisirea din capace si nici cu cea de la orizontali
Cit ar fi vara de cald/frig tot o sa vezi barbi si la unii si la altii
Credeti ca altii pe alte meleaguri au renuntat de fraieri la astfel de aerisiri
Oricum aerisirea in capac si urdinisul superior le-am mostenit de la rusnaci
Acolo iernile sunt cm sunt si de aceea se preteaza mai mult in tarile nordice

Mai jos atasez o foto cu cativa stupi alaturati sa va faceti o idee de ce zic asta
foto e facuta pe 25.07.2010 la orele 17 cind la noi in zona sunt temperaturi de peste 35 de grade
Al doilea stup are fund fix si aerisire in podisor - deschisa ; la cei cu ea inchisa erau barbi ,,patriarhale''
Ceilalti sunt cu sita antivaroa pe tot fundul si cu sita din podisor obturata - adica sunt ,,clopot''
Fiecare alege dupa cum crede de cuviinta si conf cu experienta acumulata
salve
Fişiere ataşate
DSC03659.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde ovidiu_78 » 19 Ian 2013, 14:28

Si eu am aerisire in capace,si e foarte ok vara,si azi vara cind era peste 30 grade,la unul singur era un pic de barba dar restul nimic,iarna trecuta am cumparat bluze mai groase de bumbac de la piata de vechituri cu 1 leu buc,si alea le-am pus deasupra sitei,iar anul acesta am pus folie si bluzele alea,si asa condens aveau cind s-a uitat lucian odata la ele cind a fost vreme faina,ca i-am zia sa si scoata folia,ca deh nu aveam poliatiren in capac,altfel cred ca era bine,si eu sunt indecis cum sa fac urmatoarele lazi,cu sau fara,dar sincer inclin spre fara aerisire sus,desi nu e ceva sa nu poti obtura ulterior in cazul in care nu as mai dori asa ceva
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde iunicu » 19 Ian 2013, 15:47

Sunt foarte interesat de subiectul asta. Ca incepator ma tot intreb de ce propolizeaza albina colectorul de propolis si nu depune propolis pe sita fundului de stup?
Oare ea ar vrea sa spuna ca nu vrea horn dar ca nu o deranjeaza clopotul?
Atunci cand roiul se stabileste in scorbura, isi cladeste fagurii deasupra "urdinisului" pentru ca trebuie sa ii prinda de tavan deci nu are aerisire in capac. Trunchiul de copac este umbrit de propria coroana pe cand stupul sta, de cele mai multe ori, in plin soare.
Este destul de greu sa gasesc singur un raspuns. Astept sa vad ce spun cei cu palmele mai batatorite.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde cristi_vidican » 19 Ian 2013, 15:55

Cred că este clar pentru toți că aerisirea cea mai potrivită pentru albină e pe jos și nu pe sus.
La mine aerisirea din capac are 2 roluri: la transport (și pe jos și pe sus) și să nu se încingă sub capac vara.
Ideea e dacă pentru astea 2 lucruri e bine să mai fac aerisire în capac sau nu va fi nici o problemă la transport cu 1/3 plasă pe fund și stupul nu va fi afectat de căldura din capac vara. Am doar folie între rame și capac.
Valter m-a asigura că 1/3 plasă pe fund e suficientă, fără a mai fi nevoie de aerisirea pe sus.
Am supus discuției, să vedem și alte părere, mai ales din experiență.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Adi Hodis » 19 Ian 2013, 19:23

Aerisire in capace o sa-si faca cei ce vor patzi ... nedoritele. Ca patzania e mama tinerii minte.
Semneaza Stan patzitu'. :mrgreen:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde cristi_vidican » 19 Ian 2013, 19:27

Adi,
Vrei să spui că sunt situații când ai aerisire pe fundul stupului și nu ajunge?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Dragos2006 » 19 Ian 2013, 19:40

De 30 de ani am stupii cu aerisite in capac , am mers in pastoral pe calduri mari in luna iulie de la tei la FS timp de o noapte intreaga . Nu mi-a murit niciodata nici un stup sufocat .
Albinele stau in barba pentru ca someaza , nu pt. ca este cald in stup !!!! cand este cald , in stup albinele cara mai multa apa in interior si prin ventilatie regleaza temperatura . Cand vezi barba la stupi inseamna ca mai ai de invatat apicultura , eu unul cand vad filmele mele de acum 3- 4 ani imi vine sa ma trag singur de urechi.

Un alt mare dezavantaj la fundul antivarooa , cand vrei sa muti stupi vei constata ca sub plasa ai o gramada de albine care nu vor sa intre in lada , de aici incepe circul
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde ovidiu_78 » 19 Ian 2013, 20:32

Deci tu dragos ai aerisire si fund plin?!ai aerisire si la scandura de zbor?!
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Dragos2006 » 19 Ian 2013, 21:03

Nu tata , in urdinis bag burete iar soclul este plin . Numai ca podisorul are sita mare plus fantele mari la capac. dar puteti vedea amanunte in clipurile mele de pe youtube.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde cristi x » 19 Ian 2013, 21:32

"Albinele stau in barba pentru ca someaza , nu pt. ca este cald in stup !!!! cand este cald , in stup albinele cara mai multa apa in interior si prin ventilatie regleaza temperatura . Cand vezi barba la stupi inseamna ca mai ai de invatat apicultura , eu unul cand vad filmele mele de acum 3- 4 ani imi vine sa ma trag singur de urechi."

sincer si eu cand iti vad filmuletele de "grupa pregatitoare" imi vine sa-ti fac acelasi lucru si poate si cu un bonus cateva "palme dupa ceafa". unii care se declara incepatori se pare ca inteleg mai bine ce nevoi au albinele:

"Ca incepator ma tot intreb de ce propolizeaza albina colectorul de propolis si nu depune propolis pe sita fundului de stup?
Oare ea ar vrea sa spuna ca nu vrea horn dar ca nu o deranjeaza clopotul?
Atunci cand roiul se stabileste in scorbura, isi cladeste fagurii deasupra "urdinisului" pentru ca trebuie sa ii prinda de tavan deci nu are aerisire in capac. Trunchiul de copac este umbrit de propria coroana pe cand stupul sta, de cele mai multe ori, in plin soare."

din 2004 folosesc sistemul prezentat in foto "iernare in fundul gol". cei care cunosc crivatul din baragan pot trage suficiente concluzii de aici. anual inmultesc stupii cu un procent de 50% (s-ar putea si mai bine daca as avea timp pt crescut matci). in iarna 2003-2004 am experimentat ccomparativ pe doi stupi medii cele doua sistem si faptul ca am trecut la sistemuul de aerisire pe jos spune totul. si cu alte ocazii am invitat pe "toma necredinciosul" si "chiar pe "stan patitul" iarna sa se convinga ca nu "arunc cu funigene". invitatia este valabila.
cred ca ma repet, dar am sa enumer cateva din avantajele sistemului:
- bioxidul de carbon este mai greu decat oxigenul, stratificarea gazelor dupa greutate este bine cunoscuta, astfel aerisirea se face fara efort din partea albinelor;
- la transport albina are tendinta de a se strange in ciorchine (asemanator roiului) blocand accesul aerului prin sita superioara;
- vara temperatura la nivelul podisorului este mai mare decat pe fundul stupului;
- tocatura albinelor (de la descapacirea mierii iarna si de la puiet vara) cade in mare parte prin sita de aerisire scutind albina de mult efort;
- albina ierneaza in sistemul natural "clopot" pastrand mai bine caldura chiar daca aportul de aer din exterior este mai mare;
- in timpul culesului un procent mult mai mare din apa de la nectar este eliminata in mod natural, fara a mai bloca albina;
- si nu in ultimul rand se reduc conditiile pt aparitia puietului varos (dar aici exista pericolul sa intru in polemici iarasi cu adeptii "kill the queen").
fata de foto prezentata, la capac folosesc policarbonatul de 4mm, iar izolatia o fac cu vata minerala.
Fişiere ataşate
Capacul.jpg
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde talex » 20 Ian 2013, 00:49

eu am deschis toate aerisirile in timpul iernii, nu de tot ca vara, dar le-am lasat un sfert deschise. explic de ce. cand am facut un control acum o saptamana am observat condens in stupi, nu foarte mare,dar totusi prezent. la stupii la care le-am lasat aerisirile deschise din toamna, vreo 5 (din 40), zare de condens. asa ca le-am deschis la toti.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde liviutzbogos » 20 Ian 2013, 00:52

Si cam ce anume e de invatat in legatura cu barba de la urdinis...daca nu caldura, atunci care e cauza formarii barbii? Intrebare de la un incepator catre un profesionist...scopul...vedem la urma.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde ovidiu_78 » 20 Ian 2013, 00:58

[quote="Dragos2006]
Albinele stau in barba pentru ca someaza , nu pt. ca este cald in stup !!!! [/quote]
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde liviutzbogos » 20 Ian 2013, 01:28

Alte pareri mai sunt? Si mai catre toamna cand scad temperaturile de ce nu mai stau in barba, ca si atunci someaza. Eu am doar unul si in vara il aveam in soare, seara era o barba patriarhala, cum zicea cineva aici...i-am facut un umbrar si barba a scazut...
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Dragos2006 » 20 Ian 2013, 01:42

Acum depinde ce vrei de la albine , daca le tii de frumusete , ca hobby, pot sta oricum. Dar daca vrei productie atat de miere cat si de material biologic nu prea iti mai permiti sa lasi albina in barba. Acum vorbim de barbi serioase , nu de o mana de albina la urdinis.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori