Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde aliuta2000 » 21 Ian 2013, 10:50

referitor la pastoral .. nu pot sa vorbesc din experienta . dar in general despre riscuri vorbesc din experienta ... noi prin ceea ce facem minimizam riscurile , nu le eliminam !!!
A nu se înțelege ca te contrazic Adi referitor la aerisirea superioara , doar făceam o corecție la riscuri ..
eu folosesc cu sita si in staționar din alte considerente, si asa cum ai zis si cum am precizat , o obturez atunci când nu e nevoie , dacă ar trebui desfăcute aerisirile ar lua ceva zeci secunde sa le scot obturarea si sa rămână cu plasa in podișor si capac . Eu unul asa sunt de parere ai aerisire prin sita la partea superioara + obturare . Ai nevoie de aerisire , dai elementele obturatoare jos , dacă nu , nu te deranjează .

toată lumea încearcă sa limiteze riscurile într-un fel sau altul ...
La Canadieni si alții ei isi minimizează riscurile in alte moduri (pierde poate 20 familii din autotren , dar încasează bani pe polenizare cat sa își acopere toate cheltuielile + profit= risc minim pentru ca el nu pierde / moare de foame ).
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde laur760 » 21 Ian 2013, 16:49

eu am 100 stupi cu plasa pe toata suprafata fundului nu am aerisitoare in capac consider ca nu sunt benefice nici in cazul in care ai o treime plasa ideal ar fi sa pui plasa pe toata suprafata fundului....
laur760
 
Mesaje: 10
Membru din: 14 Iun 2011, 14:22
Localitate: Caracal

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde MIHAI BALS » 21 Ian 2013, 19:07

laur760 scrie:eu am 100 stupi cu plasa pe toata suprafata fundului nu am aerisitoare in capac consider ca nu sunt benefice nici in cazul in care ai o treime plasa ideal ar fi sa pui plasa pe toata suprafata fundului....

nici eu nu am aerisitoare in capac la stupii cu fund a.v. dar o sa le fac.
iarna as ierna cu subarul bagat la maxim,paturica peste tot cuibul si capac.
consum mai mic iarna.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde gica.mosu » 21 Ian 2013, 22:16

StateF scrie:
gica.mosu scrie:Pt state F-vad ca te dai (bengos si vorb la STOU) spune daca stii si al
treilea caz in care albinele stau la urdinis chiar daca sunt temp mai mici :?
Rog ceilalti colegi care stiu sa nu raspunda-SALVE!!!



Nea Gica , nu ma dau deloc bengos. Daca ai observat , am dat citat dintr-o carte. Daca Dragos stia raspunsul , l-ar fi dat in totalitate , nu crezi ? A zis clar : cand fac barba inseamna ca someaza ! Ori , asta nu e chiar asa.
Din cate stiu eu , albinele fac barba din 3 motive :
-caldura mare in stup.
-inainte de roire.
-cand acumuleaza energie pentru munca intensa de dupa roire.

Eu nu sunt stupar si nici experienta de 30 de ani nu am , in schimb imi place tare sa citesc. ;)


ps: mai e si varianta cand albinele omoara regina si se ghemuiesc sa o sufoce , dar asta nu stiu daca se intampla la urdinis. :idea:

RASPUNS>>>>Cind stupul nu are matca(albina sta la urdinis si la10-12gr)...verificat de mai multe ori :roll:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde State » 21 Ian 2013, 22:46

gica.mosu scrie:RASPUNS>>>>Cind stupul nu are matca(albina sta la urdinis si la10-12gr)...verificat de mai multe ori :roll:


Asta n-am stiut'o dar am trecut'o in agenda. ;) Multumesc pentru raspuns !
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde stupul » 09 Feb 2013, 10:34

pst_claudiu scrie:Cristi a vazut in filmele lui DM acele capace fara aerisire

Sigur ati vazut bine ?
Are aerisire si le foloseste si iarna cand impacheteaza stupii.Gaurile de sus ce sunt?
Sunt urdinise superioare, dar si aerisesc, nu ?
Ultima oară modificat de stupul pe 09 Feb 2013, 10:38, modificat 1 dată în total.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde stupul » 09 Feb 2013, 10:36

gica.mosu scrie:Cind stupul nu are matca(albina sta la urdinis si la10-12gr)...verificat de mai multe ori :roll:

Sta barba? Sau cauta pe peretii stupului ?
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde tiby visan » 09 Feb 2013, 21:31

domnilor cu treaba asta nu mai iesim la capat,ce atita bataie de cap ,ca e buna aerisirea in capac pentru uni iar pentru alti nu,si eu sunt de parere ca este buna cel putin eu la toti am asa ceva.Ce mai la deal la vale,parerea mea este ca fiecare sa-si faca capacele cum crede el ca-i mai bine pentru albinele lui .Parerea mea este ca daca un incepator citeste acest topic la final tot nu o sa stie ,pentru ca nu o sa priceapa cum este bine,nu cred ca se poate ca din 100 de persoane sa fie 70-80% de aceias parere.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Florin_VL » 16 Feb 2013, 21:56

Pe mine m-ati lamurit,o sa-mi construiesc capacele fara aerisire.
Toate-s vechi si noua toate,
Tu te-ntraeba si socoate...
Florin_VL
 
Mesaje: 14
Membru din: 28 Ian 2013, 20:51

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Adi Hodis » 17 Feb 2013, 01:37

tiby visan scrie:domnilor cu treaba asta nu mai iesim la capat,ce atita bataie de cap ,ca e buna aerisirea in capac pentru uni iar pentru alti nu,si eu sunt de parere ca este buna cel putin eu la toti am asa ceva.Ce mai la deal la vale,parerea mea este ca fiecare sa-si faca capacele cum crede el ca-i mai bine pentru albinele lui .Parerea mea este ca daca un incepator citeste acest topic la final tot nu o sa stie ,pentru ca nu o sa priceapa cum este bine,nu cred ca se poate ca din 100 de persoane sa fie 70-80% de aceias parere.

Asta-i tare Tiby :lol:
Pai dupa cele scrise , daca tot nu pricepe ... zic altfel ... la urma, tat patzitu-i priceput.
Sa ajute Domnul sa nu patzeasca ... dar daca va patzi, va fi pacat de albine ... nu de banii si/s-au munca lui. :mrgreen:



Florin_VL scrie:Pe mine m-ati lamurit,o sa-mi construiesc capacele fara aerisire.

Sa nu zici ca ... nu ai stiut, ca nu a zis nimeni.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde gica.mosu » 17 Feb 2013, 14:05

stupul scrie:
gica.mosu scrie:Cind stupul nu are matca(albina sta la urdinis si la10-12gr)...verificat de mai multe ori :roll:

Sta barba? Sau cauta pe peretii stupului ?


Stau 20-30 albine pe scindura de zbor si bat din aripi(cum fac atunci cind fac aerisire cuibului)....
-STUPUL fara matca nu aduce polen...etc!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde tiby visan » 17 Feb 2013, 14:23

D-le ADI HODIS cind o citi acel incepator nu cred ca ar sti ce sa faca pentru ca toti au cuvinte de lauda pentru capacul lui cu sau fara aerisire,la urma urmei tot el o sa fie cel care o sa decida cum va face capacul la stupul lui sau poate o sa faca ambele modele sa experimenteze singur care sunt avantajele si dezavantajele la unul sau la celalant.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Adi Hodis » 17 Feb 2013, 14:48

tiby visan scrie:D-le ADI HODIS ...

OK domnule Visan, pot sa ma adresez si asa. Daca ati simtit o lipsa de respect, in modul meu de adresare, imi cer scuze. Va asigur ca v-ati inselat.
La fel cum si eu m-am inselat crezand ca dupa mai multe dialoguri cu d-vs, imi pot permite adresarea la pers. I. :oops:
Nu se va mai repeta, va promit.

Revenind la subiect ... aluia care intreaba " cum e mai bine ? " ... mai pe scurt, raspunsul ar fi ... experimenteaza !.
Da ?.
Fie, eu nu ma mai repet. Pierdem rostul.

O zi buna.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde tiby visan » 17 Feb 2013, 15:07

d-le adi imi cer mi de scuze daca ati inteles ca as vrea sa mi va adresati cu d-le nicidecum am doar 37 ani si nu prea sunt asa sa privesc omul de sus va rog sa nu va simtiti jicnit,ca eu ma adresez cu d-le este din obisnuinta si nu va cunosc virsta ca sa-mi pot permite sa va tutuiesc.va multumesc.sincer imi pare rau .
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde csaa » 17 Feb 2013, 18:58

Adi Hodis scrie:....... adresarea la pers. I. :oops:
.......

Adica cum???? Eu, noi? Cum?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Adi Hodis » 17 Feb 2013, 21:41

Nu de persoana I vorbeam, vad acum ca nu mi-a reusit tastarea celui de-al doilea I.
Trebia sa scriu a > 2-a < :)


Domnule Visan, scuzele sint acceptate.
Mergem inainte. La alte subiecte, eu.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori