Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde cristi x » 20 Ian 2013, 19:23

laur1 scrie:Salutare! Cristi nu vad de ce nu ar fi bune aerisirile in capac atat timp cat nu ai fund A.V. (vb de perioada verii) Eu am alta intrebare! Reticent fiind la fundurile A.V.


nu ai citit cu atentie postarile mele. eu nu sunt adeptul aerisirii la podisor, dar nu am declarat ca daca nu ai fundurile cu plasa nu trebuie sa ai si la podisoare. cat priveste reticenta ta, poate ar trebui sa ne spui si de unde se trage.
inca nu a explicat nimeni de ce albinele inchise ar ventila mai bine stupul prin capac si nu prin sita av.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde ovidiu_78 » 20 Ian 2013, 20:03

cristi x scrie:inca nu a explicat nimeni de ce albinele inchise ar ventila mai bine stupul prin capac si nu prin sita av.


Inseamna ca nu citesti ce scrie colegii,ca si d-ul guist a explicat foarte clar acest aspect,si ad hodis,si D.D ,fiecare si-a expus ale lor,si asta din experienta lor bogata,nu un an,doi,trei...multi
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde laur1 » 20 Ian 2013, 20:24

ventilatia pe timpul verii este buna.aerul cald se ridica(fizica cuantica).acum daca crezi ca podisorul se propolizeaza prea repede poti pune o plasa de tantari deasupra ramelor.nu sunt impotriva fundurilor A.V.
Daca voi nu ma vreti,eu va vreu!
Avatar utilizator
laur1
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Noi 2011, 20:39
Localitate: BUCURESTI

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde laur1 » 20 Ian 2013, 20:26

pe timpul iernii nu ii vad rostul atat timp cat faci etanseizare cu folie.
Daca voi nu ma vreti,eu va vreu!
Avatar utilizator
laur1
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Noi 2011, 20:39
Localitate: BUCURESTI

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Dila Daniel » 20 Ian 2013, 20:46

pai cine zice ca are neaparat rost iarna.
Vorbim de oportunitatea unui capac cu aerisire.Capacul odata facut,asa ramane.
Un capac cu aerisire,poate fi folosit si ca unul fara aerisire,prin obturarea aerisirii.
Unul fara,daca ai nevoie,este mai greu sa ii faci aerisirea(gaurile) si spatiul"gol"...
Gaurile de aerisire se obtureaza simplu cu sita,pentru a nu permite altor insecte sa aiba acces in interior.
Supraincalzire nu produce decat daca este facut din material subtire sub tabla(adica nu scandura de 20),sau, acel tip de capac cu aerisire in care dai efectiv drumul la albina.
Capacul cu aerisire, care se foloseste peste podisor,creand un spatiu "gol" intre acesta si partea cu tabla,gol prin care circula aerul,este mai indicat.
Iar pe timp de iarna,o placa de polistiren in interiorul capacului,cat spatiul gol,este beton...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde liviutzbogos » 20 Ian 2013, 20:53

Dila Daniel scrie:pai cine zice ca are neaparat rost iarna.
Vorbim de oportunitatea unui capac cu aerisire.Capacul odata facut,asa ramane.
Un capac cu aerisire,poate fi folosit si ca unul fara aerisire,prin obturarea aerisirii.
Unul fara,daca ai nevoie,este mai greu sa ii faci aerisirea(gaurile) si spatiul"gol"...
Gaurile de aerisire se obtureaza simplu cu sita,pentru a nu permite altor insecte sa aiba acces in interior.
Supraincalzire nu produce decat daca este facut din material subtire sub tabla(adica nu scandura de 20),sau, acel tip de capac cu aerisire in care dai efectiv drumul la albina.
Capacul cu aerisire, care se foloseste peste podisor,creand un spatiu "gol" intre acesta si partea cu tabla,gol prin care circula aerul,este mai indicat.
Iar pe timp de iarna,o placa de polistiren in interiorul capacului,cat spatiul gol,este beton...

Parerea mea de incepator la nivelul bebe e ca acest mesaj e cel mai complex...daca ai aerisirea e foarte bine, daca ai nevoie o folosesti, daca nu, nu...iarna o inchizi etans si pa! eu zic ca mai bine sa ai ceva de rezerva, cum ziceau cei cu experienta in pastoral, ce te faci vara cand ii o canicula ingrozitoare si fundul AV nu prea face fata (stupii sunt prin lanuri, prin iarba mare etc)iar daca propolizeaza inseamna ca deranjeaza albina, atunci inchizi si iar pa! :D
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde laur1 » 20 Ian 2013, 21:17

Dila Daniel scrie:pai cine zice ca are neaparat rost iarna.
Vorbim de oportunitatea unui capac cu aerisire.Capacul odata facut,asa ramane.
Un capac cu aerisire,poate fi folosit si ca unul fara aerisire,prin obturarea aerisirii.
Unul fara,daca ai nevoie,este mai greu sa ii faci aerisirea(gaurile) si spatiul"gol"...
Gaurile de aerisire se obtureaza simplu cu sita,pentru a nu permite altor insecte sa aiba acces in interior.
Supraincalzire nu produce decat daca este facut din material subtire sub tabla(adica nu scandura de 20),sau, acel tip de capac cu aerisire in care dai efectiv drumul la albina.
Capacul cu aerisire, care se foloseste peste podisor,creand un spatiu "gol" intre acesta si partea cu tabla,gol prin care circula aerul,este mai indicat.
Iar pe timp de iarna,o placa de polistiren in interiorul capacului,cat spatiul gol,este beton...
.

ok se vede treaba ca ne invartim iprejurul cozii. daca ai podisor cu plasa nu iti trebuie capac cu gauri. daca ai gauri trebuie sa ai plasa.daca ai plasa se propolizeaza. ;)polemica! buna si asta ca tre sa treaca iarna.
Daca voi nu ma vreti,eu va vreu!
Avatar utilizator
laur1
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Noi 2011, 20:39
Localitate: BUCURESTI

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Adi Hodis » 20 Ian 2013, 21:52

laur1 scrie:...
ok se vede treaba ca ne invartim iprejurul cozii. daca ai podisor cu plasa nu iti trebuie capac cu gauri. daca ai gauri trebuie sa ai plasa.daca ai plasa se propolizeaza. ;)polemica! buna si asta ca tre sa treaca iarna.

Da ? ... cu atit ai ramas din tot ce s-a scris pe acest topic ?.
Pai cum sa mai scriem ca sa intelegi de ce este buna si cind si cum, aerisirea ?.
Spune cum sa mai scrie omul ... ca vad o lipsa mare de lecturare din partea domniei tale.
Da o pagina inapoi, hai ca nu e greu. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde jenica67 » 20 Ian 2013, 22:01

liviutzbogos, eu am stupii cu sita AV aproape pe tot fundul, mai putin o coroana de 60 de mm. In primul an, cand am cumparat albinele, era la sfarsitul lui aprilie, dar am prins zile foarte calduroase. Din graba, la unul din stupi, nu am ridicat tabla care elibera urdinisul (era o tabla mare, cu o decupare si in spatele ei, o alta tabla de obturare, asa de bine am vazut, sau din emotiile bucuriei, ca am ajuns seara, mai pe intuneric), si m-am intors dupa 3 zile. Am crezut ca au murit toate albinele, cand am vazut tabla lasata, in stupul ala. Nici decum, mi-au murit cca 100, care s-au chinuit sa iese, printre table. Anul trecut am tinut tot timpul albinele in gradina, in plin soare, ca anul trecut mi-am luat casa, si inca nu mi-au crescut pomii. Nu am avut barba, la nici un stup. Dar am capacele pline, cu polestiren in ele. Deci poate fi utila aerisirea, dar depinde de situatie, mie consider ca nu imi este necesara.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde liviutzbogos » 20 Ian 2013, 22:17

Pai asta ziceam si eu, ca e utila atunci cand fundul AV nu face fata...cum ziceam, daca le ai nu e rau, cand ai nevoie le folosesti, cand albinele spun ca nu le place, le inchizi...acuma asta e parerea mea doar, nu vorbesc din experienta pt ca e primul an in care am albine :) dar pe viitor eu asa as proceda, exact cum ati spus si dvs, ca nu ati avut nevoie de asa ceva. numai bine doresc tuturor :)
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Dila Daniel » 20 Ian 2013, 22:21

laur1 scrie:ok se vede treaba ca ne invartim iprejurul cozii. daca ai podisor cu plasa nu iti trebuie capac cu gauri. daca ai gauri trebuie sa ai plasa.daca ai plasa se propolizeaza. ;)polemica! buna si asta ca tre sa treaca iarna.

...este pacat sa pierdeti timpul aici...sau eu...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde gica.mosu » 20 Ian 2013, 22:28

Da ....si la intrebarea pusa de mine lui-STATE-F nu a-ti raspuns :!:
Mai astept :ugeek:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Adi Hodis » 20 Ian 2013, 22:35

cristi x scrie:...
inca nu a explicat nimeni de ce albinele inchise ar ventila mai bine stupul prin capac si nu prin sita av.

Pai aici e problema, ca odata ce sint inchise si se misca stupii, nu mai ventileaza. ( Am mentionat asta pe pagina anterioara). Ele incearca sa iasa afara din stup si daca aerisirea este insuficienta, blocheaza calea aerului si creste temperatura in stup.
Am simtit aerul acela adesea cand asezam stupii in bena camionului. Prima data intimplator, fiind aplecat in dreptul unei aerisiri. Mi-a stirnit curiozitatea si am verificat la mai multi stupi.
Nu ventileaza nici in cazul transportului cu urdinisul deschis, la pavilioane. Am transportat albinele si asa.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde aliuta2000 » 20 Ian 2013, 23:13

Adi Hodis scrie: e important sa NU ne asumam riscuri.


Adi da-mi voie sa te contrazic ... riscurile sunt si trebuiesc asumate , dar trebuiesc calculata cat mai bine astfel încât sa nu ieși sifonat din treaba ...si de multe ori asa cum se prezintă sa te adaptezi situației din mers astfel încât sa minimizezi un risc cat mai mult , poate sa tinda către 0... asa cum se face referire in mai multe mesaje.
uneori scăderea riscurilor se face pe mai multe cai , si fiecare o alege pe cea care o simte ca o poate aplica

Referitor la sita din podișor/capac .. uneori e buna si pentru suplimente in ajutorul albinei (folosind hrănitoare uluc îmi vine foarte ușor sa torn siropul prin sita podișorului , decât sa desfac podișorul...agitație, deranj ... ce e drept ca il obturez după aceea ..).
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Adi Hodis » 20 Ian 2013, 23:38

aliuta2000 scrie:
Adi Hodis scrie: e important sa NU ne asumam riscuri.


Adi da-mi voie sa te contrazic ... riscurile sunt si trebuiesc asumate , dar trebuiesc calculata cat mai bine astfel încât sa nu ieși sifonat din treaba ...si de multe ori asa cum se prezintă sa te adaptezi situației din mers astfel încât sa minimizezi un risc cat mai mult , poate sa tinda către 0... asa cum se face referire in mai multe mesaje.
uneori scăderea riscurilor se face pe mai multe cai , si fiecare o alege pe cea care o simte ca o poate aplica

Referitor la sita din podișor/capac .. uneori e buna si pentru suplimente in ajutorul albinei (folosind hrănitoare uluc îmi vine foarte ușor sa torn siropul prin sita podișorului , decât sa desfac podișorul...agitație, deranj ... ce e drept ca il obturez după aceea ..).

Dau voie, cum sa nu. :)
Discutam din experienta proprie ? ... eu da si din pacate cu unele cucuie.
Am mentionat conditiile riscante impotriva carora se justifica existenta si utilitatea aerisirii, nu ma repet, dar intreb ... odata ce ai plecat in pastoral ( ca atunci incep riscurile ) ce mai poti sa adaptezi din mers ?.
Descarci stupii unde te prinde defectiunea ? ... si daca e in localitate, e nasol di tat.
S-au zici politaiului ca risca sa se fiarba stupii, fiind blocat in trafic ? ... ori alt caz, de alta natura.

E mai simplu sa aibe stupii aerisire si daca e necesar, se foloseste. Daca nu, nu. Se poate obtura la loc.
Asta m-a invatat patzaniile si ... nu va doresc sa simtiti sentimentele ulterioare.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde un OM » 21 Ian 2013, 08:25

In stationar, cu putini stupi, sunt f. multe cazurile in care nu este nevoie de aerisire prin partile de jos, sus, sau chiar in capacele stupilor. Cand pleci in pastoral, in trafic, pana, stropiri mai neanuntate poate ca ai vrea aerisiri si in lateral. Cand este cazul deschizi si folosesti, cand nu tii inchis.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 31 vizitatori