Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Capacul stupului cu aerisire sau fără?

Mesajde Ioan Guist » 20 Ian 2013, 14:29

gabi bee scrie:sa luam si o alta situatie si anume : stupii incarcati in remorca sau camion , lipiti perfect unul de altul pt ca sunt construiti perfect drepti fara nici un element in afara stupului , sita pe 30-50 % din fund si singura cale de acces a aerului este pe sub stupi , pe sub picioarele stupilor adica H max 5 cm ! pe langa asta , stim ca obloanele camionului sau remorcii sunt ridicate , deci un obstacol pt circularea aerului iar capacele sunt fara aerisire ! in cazul asta pot fi probleme si daca da in ce conditii de durata a transportului si temperatura ?

pe acest sistem o sa merg eu si am ceva dubii de aceea intreb !

IN pastoral problema nu e pe timp de noapte ci pe timp de zi.Iar pe timp de zi este problema cand stationam. Locul mortului fiind cei de dupa oblon imediat (caldura de la motor + lipsa de curent)
Curentul de aer de sub stupi este suficient. condiitile de transport fiind importante.Lipsa de nectar proaspat, lipsa de socuri. lipsa de bruscari, lipsa de pauze pe zi, lipsa
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Ioan Guist

Mesajde ovidiu_78 » 20 Ian 2013, 14:31

O explicatie foarte clara de la un profersor,multumim
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
ovidiu_78

Mesajde State » 20 Ian 2013, 14:39

ovidiu_78 scrie:O explicatie foarte clara de la un profersor,multumim

Asta inseamna experienta din Apicultura , nu povesti de la experti cu 30 de ani de stuparit la care barba inseamna somaj .

@Ioan Guist : sanatate ! ;)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State

Mesajde gabi bee » 20 Ian 2013, 14:46

mersi Bade Ioane de expunere si clarificari ! fara doar si poate ca vor fi adepti de ambele parti dar e bine de stiut ca nu e indispensabila sita in capac si dupa cum bine zici este multa manopera in plus pt asta ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
gabi bee

Mesajde Ioan Guist » 20 Ian 2013, 15:00

StateF scrie:
ovidiu_78 scrie:O explicatie foarte clara de la un profersor,multumim

Asta inseamna experienta din Apicultura , nu povesti de la experti cu 30 de ani de stuparit la care barba inseamna somaj .

@Ioan Guist : sanatate ! ;)

Colegule stateF, nu e nevoie de un "periaj" la moderator pentru a profita de ocazia atministrarii unei intepaturi.
Pe acest topic ai mai fost ...rugat o data.

Considera acest mesaj un avertisment....prietenesc.De regula sunt degraba varsatoriu de banare.M-o certat sefu si sunt...la regim. :lol:
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Ioan Guist

Mesajde Adi Hodis » 20 Ian 2013, 15:06

cristi x scrie:
Dila Daniel scrie:aerisirea in capace,este absolut benefica.
Bineinteles ca se poate si fara ea,dar lipsa ei poate fi fatala in unele conditii de transport in pastoral,sau in sitatia cand se impune a tine stupii inchisi,in zile caniculare.

pt mine (si cred ca si pt ceilalti) ar fi interesant sa stiu de ce "bineinteles"?; in care "unele cunditii"?
...
- poate si adeptii sistemului "sita in podisor" vin cu argumente si contraargumente;
- daca utilizati in permanenta simultan cele 2 aerisiri sa nu va mirati ca ori propolizeaza sita superioara, ori veti gasi puiet racit;
...

Pentru ca ma simt vizat, ma conformez. :)
Mai intai v-as ruga sa vedeti discutia ca fiind amicala. Fara indignarea diafana care am sesizat-o eu in textul d-vs, care lipseste din citat.
Nu am descoperit adevarul absolut dar ... asa fac eu,
Flosesc aerisire prin capace si sita sub capacul stupilor dar NU in permanenta ci in urmatoarele situatii:
1. La transport in sezonul canicular, intotdeauna.
Daca apar:
-defectiuni majore la mijlocul de transport,
- blocaj indelungat in trafic,
- transport de lunga durata,
aerisirea este asigurata.

2. La rapita, cand fermierul vine sa-si stropeasca cultura.
Situatie incerta adesea. Anunta ca va trata de dimineata ... dar ajunge la amiaza ori mai tirziu.
In oricare din situatiile mentionate, odata inchis urdinisul, albinele nu mai ventileaza. Dar beneficiaza de aerisire.
Aerisirea din capace o pot inchide cand nu este necesara.

Sita de peste rame, mai are rol de colector de propolis. Peste sita pun folie + ziare in tot sezonul activ, exclus situatiile de mai sus.
Asta-i sita si capacul,
Fişiere ataşate
07102009208 (Medium).jpg
07102009207 (Large).jpg
07102009216 (Large).jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

Mesajde gica.mosu » 20 Ian 2013, 16:02

Atit pt pastoral cit si pe vata capacul e bine sa aiba sita-o parere doar!!!
Ce raspunde o femeie apicultor daca e intrebata de marimea s.....i(sitei)?
a-mare,b- mijlocie?,c-mica?....Rasp corect...mica si.....jucausa :lol:

Pt state F-vad ca te dai (bengos si vorb la STOU) spune daca stii si al
treilea caz in care albinele stau la urdinis chiar daca sunt temp mai mici :?
Rog ceilalti colegi care stiu sa nu raspunda-SALVE!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde Dragos2006 » 20 Ian 2013, 16:05

Mat trebuie specificat ceva ! situaita se adapteaza la fiecare caz in parte , in functie de stuparitul practicat si de perioadele de timp cat familia sta inchisa , precum si de tipul de stup folosit.
Sunt multe necunoscute in ecuatie asa ca fiecare apicultor trebuie sa se adapteze la ce vrea sa faca personal.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006

Mesajde State » 20 Ian 2013, 16:22

gica.mosu scrie:Pt state F-vad ca te dai (bengos si vorb la STOU) spune daca stii si al
treilea caz in care albinele stau la urdinis chiar daca sunt temp mai mici :?
Rog ceilalti colegi care stiu sa nu raspunda-SALVE!!!

Nea Gica , nu ma dau deloc bengos. Daca ai observat , am dat citat dintr-o carte. Daca Dragos stia raspunsul , l-ar fi dat in totalitate , nu crezi ? A zis clar : cand fac barba inseamna ca someaza ! Ori , asta nu e chiar asa.
Din cate stiu eu , albinele fac barba din 3 motive :
-caldura mare in stup.
-inainte de roire.
-cand acumuleaza energie pentru munca intensa de dupa roire.

Eu nu sunt stupar si nici experienta de 30 de ani nu am , in schimb imi place tare sa citesc. ;)

ps: mai e si varianta cand albinele omoara regina si se ghemuiesc sa o sufoce , dar asta nu stiu daca se intampla la urdinis. :idea:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State

Mesajde gica.mosu » 20 Ian 2013, 16:32

Nu ac este raspunsul corect....Multa bafta si spor la citit!!!
Cei care stiti .....raspundeti :?:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde Dila Daniel » 20 Ian 2013, 16:51

Aerisirea in capac,mi-am exprimat parerea...
Sa dea Dumnezeu sa nu aveti nevoie de ea!
Cel mai important aspect este:
in camp,la floarea soarelui,38-40 grd afara,stupii bagati in iarba sau lan(asa este spatiul disponibil)
Ora 16,vine agronomul si zice...maine stropim.Ne 'recomanda"--sa inchideti stupii sau sa plecati---
Nu ai posibilitate sa pleci...
Pupe...ti-ai dorii aerisire in capac?...

este deajuns sa ti se intample o singura data in viatza...
Cei ce nu ati fost pusi in aceasta situatie,este greu sa descrii sentimentul de "bucurie"ca ai aerisire in capac...
Va mai pot da exemplu transportului,cand ramai in pana,si nu ai unde descarca stupii toata ziua.
Nu ai sita jos...ar fi buna o sita in capac?
Daca eu nu am sita in capac,si am posibilitatea sau experientza sa ma descurc fara,nu inseamna ca ea nu este buna sau indicata pentru altul
In ultima fraza, te-am avut si pe tine Pupe in vedere... :D
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Dila Daniel

Mesajde pst_claudiu » 20 Ian 2013, 16:58

Cristi a vazut in filmele lui DM acele capace fara aerisire.Intrebarea cred ca vine de acolo, daca nu ma insel cred ca i-a fost pusa si lui DM.Nu ma pot pronunta daca ar trebui sa aiba aerisire capacul dar pot sa spun urmatoarele:
- DM in Canada are alte temperaturi decat cele intalnite la noi
- DM nu face pastoral(eu asa am inteles)
- nu cred ca are importanta atat de mare aerisirea din capac cat puterea familiei de albine.Se stie ca o familie de albine slaba nu-si poate pastra un microclimat corespunzator.
- acest tip de capac este folosit si in America, dar transportul stupilor desi se face pe distante mai mari decat la noi si uneori pe timp de zi, se face ca in poza atasata in majoritate.
- am aerisire in capace pe cat nu am funduri AV. Pe viitor nu stiu.
Fişiere ataşate
2222.JPG
pst_claudiu

Mesajde Dragos2006 » 20 Ian 2013, 17:10

Dila Daniel scrie:Nu ai posibilitate sa pleci...
..
Va mai pot da exemplu transportului,cand ramai in pana,si nu ai unde descarca stupii toata ziua.
:D
\

1) un profesionist are mereu mijloc de transpot la dispozitie , frate sunt camioane si tractoare pe toate drumurile !
2) serios ? pe marginea drumului poti insira cati stupi vrei !

Concluzie . Indiferent de situatie ,daca ai un minim de experienta si ceva in " cutia ucrainiana " nu au voie sa-ti moara familiile sufocate indiferent de situatie .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006

Mesajde Dila Daniel » 20 Ian 2013, 17:15

1...discutam cumva de capace cu aerisire pentru profesionisti ?...sau apicultori in general?
2...facem conversatie de dragul discutiei?...

Apropo...Tu Dragos,ai aerisire in capace?...eu stiu ca da :)

si in postarea mea in final...am afirmat ceva ce anticipa si postarea ta! ;) ...
adica partea asta...
Dila Daniel scrie:...
Daca eu nu am sita in capac,si am posibilitatea sau experientza sa ma descurc fara,nu inseamna ca ea nu este buna sau indicata pentru altul...

uite alt citat ce ti-a scapat sau nu ai inteles-o... (din prima mea postare pg.2)
Dila Daniel scrie:...
Bineinteles ca se poate si fara ea,dar lipsa ei poate fi fatala in unele conditii de transport in pastoral,sau in sitatia cand se impune a tine stupii inchisi,in zile caniculare.

Si asta(citatul se sub) este partea din postarea ta, ce m-a determinat sa dau raspunsul acesta.Am simtit ca ..."m-ai luat de sus"
Dragos2006 scrie:...
2) serios ? ...

...cu toate astea,data viitoare cand o fi sa ne intanim...tot te pup de la multi ani pe 2013! :mrgreen:
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Dila Daniel

Mesajde laur1 » 20 Ian 2013, 17:18

Salutare! Cristi nu vad de ce nu ar fi bune aerisirile in capac atat timp cat nu ai fund A.V. (vb de perioada verii) Eu am alta intrebare! Reticent fiind la fundurile A.V.As vrea sa incerc altceva, sa fac un stup cu fund A.V. dar in acelasi timp cu fund plin.In traducere libera, ca la godin.Intre fundul A.V.si fundul propiu zis sa fac un fel de sertar. Prin spatele cutiei pe toata lungimea(intre funduri) sa fie o nisa de aerisire(care se poate reduce).
Daca voi nu ma vreti,eu va vreu!
laur1

Mesajde Adi Hodis » 20 Ian 2013, 17:26

pst_claudiu scrie:Cristi a vazut in filmele lui DM acele capace fara aerisire.Intrebarea cred ca vine de acolo, daca nu ma insel cred ca i-a fost pusa si lui DM.Nu ma pot pronunta daca ar trebui sa aiba aerisire capacul dar pot sa spun urmatoarele:
- DM in Canada are alte temperaturi decat cele intalnite la noi
- DM nu face pastoral(eu asa am inteles)
- nu cred ca are importanta atat de mare aerisirea din capac cat puterea familiei de albine.Se stie ca o familie de albine slaba nu-si poate pastra un microclimat corespunzator.
- acest tip de capac este folosit si in America, dar transportul stupilor desi se face pe distante mai mari decat la noi si uneori pe timp de zi, se face ca in poza atasata in majoritate.
- am aerisire in capace pe cat nu am funduri AV. Pe viitor nu stiu.

Claudiu, nu fa comparatii cu americanii si canadienii pt. ca noi sintem mult in urma lor si nu ne permitem sa pierdem albine cum se pierd sub plasa aceea din poza. Daca ai vedea, te asigur ca ti-ai schimba parerea. Ei isi permit pt. ca li se platesc polenizarile si chiar daca pierde toata albina din 20 % dintr-un transport, tot sint in castig bun.
Noi avem riscurile otravirii albinelor la stopriri culturi, avem stupine mici ( ca sa nu zic minuscule ) fatza de ei, multora le este firav capitalul de rulaj cheltuieli an apicol, nu avem deschiderile la credite cum au ei ... s a m d.
Noi trebuie sa ne adaptam la stuparitul de viitor dar deocamdata avem ... ce avem si e important sa NU ne asumam riscuri.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE