Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

constructie-centrifuga electrica

Mesajde sorinmob » 31 Ian 2013, 20:20

chiar daca am vazut ca s-a mai discutat subiectul consider ca nu a fost aprofundat- privind construirea unei centrifugi electrice- in pecial motorizarea
asa ca as dori sa-mi dati cat mai multe variante de a motoriza o centrifuga cu 4 rame.
de 7 zile caut un motoras la 12 v-nu am gasit veca bun.cele de stergatoare am 8 casa de dacie1300,de golf se pasat sunt mici au cam 60rot/min.de unde sa gasesc un motor mai mare.ionut spunea ca merge si din asta.bine dar cum.cum se face reducerea turatiei din fulii.10/1.adica o fulie mai mare de 10 ori decat alta ?
va multumesc anticipat celor care veti posta diverse variante(mai putin cea de a cumpara de nou tot)
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde cantemir » 31 Ian 2013, 20:41

Iti raspund rapid, ca ma grabesc:
-nu e bun mecanism cu reductor melc-roata melcata ( stergator de parbriz) pentru ca se opreste brusc la oprirea alimentarii: se rupe tot!+ rame, faguri, ax reductor...
-reducerea turatiei prin fulii (1/10, in cazul tau) se face alegand fulii cu perimetrele 1/10 (nu cu diametrele 1/10!)
-stiai ca motoarele monofazate cu perii (gen aspirator) functioneaza in curent continuu! Pana marti nu mai ajung la laborator sa fac niste probe, dar cred ca un motor de aspirator de 2000W, alimentat la 12v si montat direct, fara reductor poate fi o alegere buna. E o problema: stabilizarea turatiei maxime ( poate printr-un regulator centrifugal).
Mai vorbim!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde sorinmob » 31 Ian 2013, 21:02

buna idee.cred ca aveam si eu un aspirator
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde bonzo » 31 Ian 2013, 21:10

cantemir scrie:Iti raspund rapid, ca ma grabesc:
-nu e bun mecanism cu reductor melc-roata melcata ( stergator de parbriz) pentru ca se opreste brusc la oprirea alimentarii: se rupe tot!+ rame, faguri, ax reductor...
-reducerea turatiei prin fulii (1/10, in cazul tau) se face alegand fulii cu perimetrele 1/10 (nu cu diametrele 1/10!)
-stiai ca motoarele monofazate cu perii (gen aspirator) functioneaza in curent continuu! Pana marti nu mai ajung la laborator sa fac niste probe, dar cred ca un motor de aspirator de 2000W, alimentat la 12v si montat direct, fara reductor poate fi o alegere buna. E o problema: stabilizarea turatiei maxime ( poate printr-un regulator centrifugal).
Mai vorbim!


Imi cer scuze, nu vreau sa va contrazic, dar daca se tine cont de circumferinte sau diametre e tot una, 1/10 tot 1/10 este.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde cantemir » 31 Ian 2013, 21:20

bonzo scrie:
Imi cer scuze, nu vreau sa va contrazic, dar daca se tine cont de circumferinte sau diametre e tot una, 1/10 tot 1/10 este.


Nu-ti mai cere scuze cand ai dreptate: contrazi-ma direct!
Asa e!
Asa e si cand iti suna cate-un telefon in fiecare buzunar si vrei sa faci trei lucruri de-odata!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde tye » 01 Feb 2013, 15:01

Si eu sunt interesat de un motor de 12 Vcc pentru centrifuga, partea electronica am facut-o si incercat-o dar pe un motoras micut. Din ce am vazut in targurile apicole la centrifugile electrice, la nenea Sandu de la Timisoara, se folosesc motorase de ventilatoare auto (racire sau de habitaclu cu magneti permanenti) sau cel putin seamana.
tye
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2011, 20:41

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde bio » 01 Feb 2013, 15:11

la adresa ...http://www.mezpergeto.hu/index_ro.php

Am gasit formularea..
...Electronica si alte accesorii
Actionarile elctrice cu comenzile electronice inovate de noi functioneaza de ani de zile fara probleme , dovedind ca sint un partener de incredere in perioada de centrifugare a mierii. Pe linga actionarile noatre elctrice si manuale puteti cumpara toata gama de piese de schimb si de utilaje auxiliare.


luati datele de la CONTACT si sigur ve-0ti gasii un motor ceva care este bun pt centrifuga.

are am gasit..

Electric motor
12V 250W right-left
56 .-
Electric motor
12V 350W right-left
70 .-
Electric motor
12V 500W right-left
87 .-

Mult suces.!
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde cantemir » 01 Feb 2013, 15:46

sorinmob scrie:buna idee.cred ca aveam si eu un aspirator

Nu te mai chinui!
Am rugat un coleg sa faca niste masuratori, ca nu mai aveam rabdare.
Rezultatul cu un motor de aspirator de 1200W: zero! Chinezaria are rezistenta interna mare, absoarbe curent putin la 12v (mai putin de 2A) deci nu are putere.
Abandon! ( eu tot incerc marti pe cel de 2000W, care era sa-mi rupa mana la 12V)

Pentru ca nu vrei sa cumperi totul de nou, ar mai ramane varianta adaptarii unei bormasini de 12V, fara acumulatorul original, fara frana (versiunile mai vechi n-au frana), dar cu regulator electronic de turatie! Astea merg sigur (au si cuplu si putere) si cu minima modificare a regulatorului din tragaci- montat in pozitie convenabila si cu alt potentiometru de control- ar putea fi o improvizatie ce functioneaza! Totusi nu-s facute a mearga ore-n sir!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde sorinmob » 01 Feb 2013, 18:21

tye scrie:Si eu sunt interesat de un motor de 12 Vcc pentru centrifuga, partea electronica am facut-o si incercat-o dar pe un motoras micut. Din ce am vazut in targurile apicole la centrifugile electrice, la nenea Sandu de la Timisoara, se folosesc motorase de ventilatoare auto (racire sau de habitaclu cu magneti permanenti) sau cel putin seamana.

te rog daca se poate sa-mi daisi mie o schema de la automatizare
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde tye » 02 Feb 2013, 09:59

Potentiometru pentru reglaj turatie, folosesc un pot. de casetofon auto de la balans.
Fişiere ataşate
gview4.png
tye
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2011, 20:41

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde nepriceputeanu » 04 Feb 2013, 21:44

sal

eu am auzit ca exista neste alea care se numeste :,,convertizor de tensiune(12-220V),,.
alea cica te lasa sa alimentezi la 12 volti si foloseste un curent mic in motor(motor de 220V).
in plus poti sa alegi din marea oferta de motoare la 220 si poti sa folosesti centrifuga si acasa direct la retea.

si pentru variat turatia, mai e neste alea care se numeste ;triace c.a. sau tiristoare c.c.; cu care se poate obtine ce turatie vrei.
in plus ne putem da si corijenta la electronica .

cu mult respect
nepriceputeanu
 
Mesaje: 37
Membru din: 26 Iun 2011, 19:07
Localitate: Pitesti

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde ionut vlv » 05 Feb 2013, 00:41

:P :D :lol:

cu acelasi respect.
de curios intreb,a pus cineva in aplicare(dintre cei cu care am comunicat de-a lungul timpului,pe forumul asta si pe cel vechi )modelul de antrenare pe care l-am expus eu candva?ma refer la cel in c.c. 12-24v.daca da,si merge ,de ca nu-l dati mai departe?
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde jenica67 » 05 Feb 2013, 09:01

tye, la ce tensiune are de lucru este schema, si ce curent maxim suporta pentru motor (puterea motorului maxima), si ar fi bine daca ai cumva si circuitul imprimat sa ni-l pui. Ms anticipat.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde RazvanTi » 05 Feb 2013, 10:24

te-ai complicat ENORM!!!
cu batranul be555 si un MOS-FET faci un regulator de turatie in impulsuri de incape intr-o cutie de chibrituri.
parerea mea...
ca punte H (pentru inversat sensul de rotatie) folosesti un L293 care oricum duce mai bine decat schema aia a ta. sau pur si simplu folosesti un banal comutator dublu legat in cruce
o sa revin cu schemele mai tarziu daca vreti (acum nu sunt la coampa mea)
succesuri!
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde bostina constantin » 05 Feb 2013, 11:18

Si eu imi fac fel de fel de planuri, cum sa imbunatatesc randamentul batranei mele centrifugi.
Pt a indeparta problema pusa de colegul Caantemir;

-,,nu e bun mecanism cu reductor melc-roata melcata ( stergator de parbriz) pentru ca se opreste brusc la oprirea alimentarii: se rupe tot!+ rame, faguri, ax reductor...''
m-am gandit sa introduc in miscare un mecanism de la un antrenor cu clichet, care chiar daca motorul se opreste brusc, centrifuga isi poate continua miscarea de inertie, dupa care se va opri.
Chiar de nu voi reusi motorizarea centrifugei, acel mecanism il voi introduce la manivela.
Am facut doua poze cu antrenorul cu clichet pt cei care nu stiu cum arata, chiar acum pe birou ;)
Am vazut la masinile de gaurit niste variatoare de tensiune, care cred ca maresc sau micsoreaza turatia, nu ma pricep, doar incerc sa deschid idei celor ce se pricep. Am o bormasina demontata pe o masa in magazie, si am facut si ei poze.
Nu ma pricep la electronica, altele le mai bunghesc :)
Impreuna vom reusi :D
Fişiere ataşate
DSC02877 (Medium).JPG
alta vedere
DSC02876 (Medium).JPG
bormasina demontata
DSC02875 (Medium).JPG
antrenor cu clichet
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: constructie-centrifuga electrica

Mesajde sorinmob » 05 Feb 2013, 20:06

ionut mi-a dat o idee.asa ca dupa ce il voi face voi posta rezultatele
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 27 vizitatori


cron