Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Abricht grosime

Mesajde almasel » 14 Apr 2013, 10:16

cocos scrie:multumesc pentru poze, cred ca il cumpar si eu, pare a face treaba buna, mai ales pentru hobby, e super ok, multumesc

am gasit prin cineva masa asta de circular http://www.castorama.fr/store/Scie-de-t ... navCount=3
ce parere aveti, merita banii? cred ca este chinezeasca, dar pare a fi detul de tapana, solida
ms


Eu am ceva asemanator de la Hercules (no name Germania),luat la mana a doua. Pt hobby merge; de cand il am am facut aprox 130 lazi cu el. Merge, nu poti sa zici nimic, dar nu isi depaseste statutul de hobby.
Marele neajuns la circularele astea este faptul ca panza este direct pe axul motorului, iar daca fortezi un pic omori motorul (la mine se incalzeste si decupleaza siguranta de protectie).
Una peste alta, raportand pretul la calitate, este ok, pentru mici treburi in stupina merge. Daca vrei mai mult trebuie sa te orientezi spre profi, ceea ce inseamna mii de euro. Eu nu am facut pasul asta deoarece mi se pare cam mult pentru nevoile mele.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Abricht grosime

Mesajde aliuta2000 » 14 Apr 2013, 12:40

circularu isi face banutii , dar cred ca masina de grosime de la stern ... nu o sa isi faca banutii ... vedeti filmuletul cu un tip asemanator de masina de grosime , si ce zice tipul . cutia aia de viteza (reductorul , nu o sa gasesti in veci , si nici nu o sa poti sa o repari ).
daca avansul ar fi doar pe pinioane , sau curele ar mai fi ce ar mai fi , dar asa este foarte probabil sa nu treaca nici jumatate de perioada din garantie , si nu iti va da nimeni garantie pentru piesa aia (fortata peste limita : asta ar fi raspunsul de la garantie ).
si by the way... 99.5 % din circulare nu sunt direct pe axul motorului ....poate ai fost tu norocos sa ai asa ceva .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Abricht grosime

Mesajde almasel » 14 Apr 2013, 20:43

aliuta2000 scrie:circularu isi face banutii , dar cred ca masina de grosime de la stern ... nu o sa isi faca banutii ... vedeti filmuletul cu un tip asemanator de masina de grosime , si ce zice tipul . cutia aia de viteza (reductorul , nu o sa gasesti in veci , si nici nu o sa poti sa o repari ).
daca avansul ar fi doar pe pinioane , sau curele ar mai fi ce ar mai fi , dar asa este foarte probabil sa nu treaca nici jumatate de perioada din garantie , si nu iti va da nimeni garantie pentru piesa aia (fortata peste limita : asta ar fi raspunsul de la garantie ).
si by the way... 99.5 % din circulare nu sunt direct pe axul motorului ....poate ai fost tu norocos sa ai asa ceva .


Te contrazic partial: garantia e de 2 ani la masina de grosime... in timpul asta poti face multe cu ea. Daca noua face 1000 ron, cat crezi ca costa o componenta daca se defecteaza, asta in cazul in care se strica ceva.
Pe de alta parte, circularelecompacte (astea mici) care au reglaj al panzei pe inaltime au panza pe ax. In cutiuta aia de sub masuta aia micuta nu este loc pentru motor+ ax+ fulii + curea.
La alea profi e altceva.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Abricht grosime

Mesajde aliuta2000 » 15 Apr 2013, 14:07

nu stiu daca gasesti componenta aia , sau daca o gasesti va fi scumpa cat toata masina ...
cat despre montarea directa pe axul motor a panzei de circular , sa sti ca e de bine daca e asa pentru ca se salveaza din putere , frictiune si se castiga in randament .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Abricht grosime

Mesajde cocos » 15 Apr 2013, 14:47

Salutare, eu am comandat masina de grosime de la stern, cea cu latime de 330mm, peste 3-5 zile o pun la lucru, am o duseumea de tras, vro 2 mc si o sa va spun ce si cum, daca reusesc sa o folosesc 2 ani si sa imi fac stupii si ce mai am pe la tara, gardul dusumelel, etc, total vro 10mc de scandura si dupali de tras, ma declar multumit la pretul de 965 de lei...dar o sa va zic dupa ce o pun la treaba.
Cu privire la circular inca nu stiu ce sa fac, am posibilitatea de a lua ceva deja cosntruit sau sa fac unul cu motor romanesc si ax, cu reglaj pe verticala...ca si costuri ajung la acelasi pret.plus munca si alertgatura mea....
O sa vedem...
Multuemsc mult pentru ajutor.
Apropo, stie cineva cat este pretul pentru lemn de tei verde, scandura si dulapi sau un pret si pentru lemn direct uscat?

In cazul in care cumpar lemnul de tei verde, sa il iau debitat scandura/dulap tivita, sau cu coaja pe el si sa il pun la uscat si peste 2 ani sa tai eu coaja...
Mii de multumiri pentru sugestii
O zi buna
cocos
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Mar 2013, 15:48

Re: Abricht grosime

Mesajde almasel » 15 Apr 2013, 21:09

aliuta2000 scrie:nu stiu daca gasesti componenta aia , sau daca o gasesti va fi scumpa cat toata masina ...
cat despre montarea directa pe axul motor a panzei de circular , sa sti ca e de bine daca e asa pentru ca se salveaza din putere , frictiune si se castiga in randament .


Ai dreptate in ceea ce priveste puterea... De aceea la circularele "serioase" motoarele sunt mai putenice,nu jucarii de 1500 w. Pe langa circularul asta de jucarie cu care imi fac treaba pentru stupi eu mai am un trifazic de 7000 watt (7,2 cred) ... Taiem cu el lemn de fag/stejar (in general esente tari) pe lung, pentru scandura, grinzi, stalpi etc. Nici nu maraie la busteni pe care ii ridica 3-4 oameni pe masa... Stii cum este, e vorba de a face diferenta intre sculele pentru amatori si cele profi, pana la urma trebuie sa ne facem socotelile pentru ce ne trebuie scula aia si daca merita sa dam 200 euro sau 2000 de euro pe ea.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Abricht grosime

Mesajde jenica67 » 15 Apr 2013, 21:41

almasel, vorbiti ca niste copii in necunostiinta de cauza. La taierea cu circularul, nu conteaza puterea motorului ci momentul, ce trebuie sa il invinga lama. Daca tai o scandura de 50 de mm cu un circular de 1,5 kw, este ca si cum ai taia un bustean de care te lauzi, cu un motor de 15 kw, pentru ca momentul este forta x lungimea bratului, care la noi este raza lamei de circular. Si raportul razelor este 500/50=10 deci puterea este de 10 ori mai mare. Deci daca motorul tau de 7 kw, se descurca la 500 mm ala de la circuarul de mana, nici nu simte aia 50 de mm, dar tu tai deobicei 20 mm grosine, deci de inca 5 ori mai usor decat circularul tau de 7 Kw. Si de ce sa strici atata curent ? Deci vezi ce deosebire este ? Eu am un Skill 1.2 kw si tai de dimineata pana seara cu el si am intrat pe al 4-lea an. Si mi-am luat si un Bosh SH, cu lama de 235 mm/1.7 Kw si o sa pun 6 panze pe el, sa fac direct frezare de canale, dar cu lama de 140 mm. Daca vrei sa faci stupi si nu mobila, nu are rost sa investesti atatia bani, pentru un produs de calitate atata de usoara, oricat de pretentios ai fi. Dar fiecare face ce vrea cu banii lui.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Abricht grosime

Mesajde ionel07196555 » 15 Apr 2013, 22:35

cocos scrie:Salutare, eu am comandat masina de grosime de la stern, cea cu latime de 330mm, peste 3-5 zile o pun la lucru, am o duseumea de tras, vro 2 mc si o sa va spun ce si cum, daca reusesc sa o folosesc 2 ani si sa imi fac stupii si ce mai am pe la tara, gardul dusumelel, etc, total vro 10mc de scandura si dupali de tras, ma declar multumit la pretul de 965 de lei...dar o sa va zic dupa ce o pun la treaba.
Cu privire la circular inca nu stiu ce sa fac, am posibilitatea de a lua ceva deja cosntruit sau sa fac unul cu motor romanesc si ax, cu reglaj pe verticala...
O zi buna

LA circular cred ca e buna ideia sa il faci acasa
si la masina de degrosat am indoieli ca va lucra cat vrei tu
Eu am un BERNARDO nu sint multumit de ia
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Abricht grosime

Mesajde aliuta2000 » 16 Apr 2013, 11:02

Jenica ... Puterea unui motor exprimata in Kw reprezinta acea forta pe care o traduci , dar cu siguranta ca la 1.5 Kw daca impingi in el scandura de 50 mm grosime (nu lucrezi finut la ceea ce poate motorul de 1.5 Kw )il ineci (opresti din rotatie )cu siguranta , la fel cum se intampla si cu cel de 7KW daca impingi un lemn de 500mm in el mai mult decat poate el sa faca fata frecarilor .. etc.. ce apar in momentul taierii .

si jucariile pe care intuiesc ca le ai, le avem majoritatea le poti folosi cu brio pe termen lung daca le respecti puterea lor de lucru cat si parametrii de lucru si lucrezi cu constiinta cu ele .

Pretul unui lucru se resimte si in calitatile / capacitatile lui de lucru , ca si la autoturisme . ca si peste tot in viata , doar cu precizarea ca uneori cel mai scump produs din gama nu reprezinta garantia si celui mai bun .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Abricht grosime

Mesajde eugen65 » 16 Apr 2013, 15:20

lucky5strike scrie:Orice scula de stern e mizerabila, foarte proasta calitate.

Le-am vazut la lucru la cineva care si-a incropit un mic atelier din scule d'astea...

Vai!

Asa este sternul nu rezista la lucrul in serie.
Avatar utilizator
eugen65
 
Mesaje: 24
Membru din: 09 Mar 2013, 08:55
Localitate: Fieni, Dambovita

Re: Abricht grosime

Mesajde ovidiu_78 » 16 Apr 2013, 22:37

Sculele mai bune au de obicei constant electronic,adica iti mentine turatia indiferent de cat de tare ai impinge materialul,sau altceva.Eu am pe langa circularul meu,si un polizor tot de la bosch,si e tot constant electronic,e super,e al 3 lea an si taie de rupe si acuma
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Abricht grosime

Mesajde almasel » 20 Apr 2013, 17:39

aliuta2000 scrie:Jenica ... Puterea unui motor exprimata in Kw reprezinta acea forta pe care o traduci , dar cu siguranta ca la 1.5 Kw daca impingi in el scandura de 50 mm grosime (nu lucrezi finut la ceea ce poate motorul de 1.5 Kw )il ineci (opresti din rotatie )cu siguranta , la fel cum se intampla si cu cel de 7KW daca impingi un lemn de 500mm in el mai mult decat poate el sa faca fata frecarilor .. etc.. ce apar in momentul taierii .
si jucariile pe care intuiesc ca le ai, le avem majoritatea le poti folosi cu brio pe termen lung daca le respecti puterea lor de lucru cat si parametrii de lucru si lucrezi cu constiinta cu ele .
Pretul unui lucru se resimte si in calitatile / capacitatile lui de lucru , ca si la autoturisme . ca si peste tot in viata , doar cu precizarea ca uneori cel mai scump produs din gama nu reprezinta garantia si celui mai bun .


Ai dreptate aliuta...
Din pacate majoritatea dintre noi avem "jucarii" cu care ne facem treaba, uneori mai bine, alteori mai cu nervi...
Sculele profesionale costa mii de euro si la utilizarea de care avem noi nevoie (deocamdata) nu se justifica investitia.
Pana om creste "mari" si ne-om dota atelierele profesional o mai trece ceva vreme; pana atunci ne minunam ce treaba buna face un circular cu motor de 1500 watt.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Abricht grosime

Mesajde jenica67 » 20 Apr 2013, 21:50

aliuta2000, eu am skilul de 1200 W, dar tu daca il opresti o data, ti-a spart capul sau te-a nenorocit cu scandura care ti-o arunca in cap de la 5600 rot/min, ca a doua oara, nu mai repeti gresala respectiva. O singura data mi-a scazut mai mult turatia si nu asi vrea sa treci prin ce am trecut eu. Si in pus unde vrei sa te gravesti cand tai cu circularul ?? Sti unde duce graba ?? Eu cu Skilul meu tai si lemn de 100 mm, nu ajunge ? La limita pot taia si de 115-118 mm, si pot baga span de 0,1 mm (deci pot corecta latimea scandurii cu 0,1 mm), eu zic ca ajunge cu un ferestrau de mana. Tu poti taia cu circularul tau de 7 Kw un lemn de 1 m grosime ?? Uite aici o poza, cum arata.
Fişiere ataşate
Utilajul.jpg
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Abricht grosime

Mesajde ovidiu_78 » 21 Apr 2013, 05:04

jenica67 scrie: ...Eu cu Skilul meu tai si lemn de 100 mm, nu ajunge ? La limita pot taia si de 115-118 mm.....

La skilul ce aveti dumneavoastra,eu nu cred ca taiati dintr-o bucata grosime de 100mm,din doua e posibil,neavand o panza mai mare de 200 mm pe acel circular,iar la modelul din poza taierea la 90grade nu e mai mare de 65mm,sau ma insel?!
Stima
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Abricht grosime

Mesajde jenica67 » 21 Apr 2013, 09:40

Exact.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Abricht grosime

Mesajde almasel » 21 Apr 2013, 17:48

jenica67 scrie:aliuta2000, eu am skilul de 1200 W, dar tu daca il opresti o data, ti-a spart capul sau te-a nenorocit cu scandura care ti-o arunca in cap de la 5600 rot/min, ca a doua oara, nu mai repeti gresala respectiva. O singura data mi-a scazut mai mult turatia si nu asi vrea sa treci prin ce am trecut eu. Si in pus unde vrei sa te gravesti cand tai cu circularul ?? Sti unde duce graba ?? Eu cu Skilul meu tai si lemn de 100 mm, nu ajunge ? La limita pot taia si de 115-118 mm, si pot baga span de 0,1 mm (deci pot corecta latimea scandurii cu 0,1 mm), eu zic ca ajunge cu un ferestrau de mana. Tu poti taia cu circularul tau de 7 Kw un lemn de 1 m grosime ?? Uite aici o poza, cum arata.


Jenica, Jenica... ca orice banatean de la munte te infierbanti repede. Iar cu banateanul care isi lauda scula nu te poti pune :lol:
Raman totusi la convingerea mea ca exista scule profi si scule pentru amatori.
Pe de alta parte, masa din poza arata super misto, pentru amatori cred ca este mai mult decat super. Felicitari celui ce a conceput-o/ reaizat-o, iar tie putere de munca sa o exploatezi.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


cron