Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Abricht grosime

Mesajde uve » 23 Mar 2013, 00:44

Pe www.ebay. de gasiti scule performante si foarte ieftine, monofazate sau trifazate .Daca le luati ca defekte sunt foarte ieftine .Romanii sunt inventivi si le repara urgent .
Exista si varianta , daca ai abricht si circular ,sa faci fasii din cherestea ,se trag la abricht pe canturi , se fac panouri de latimea necesara si apoi se duc la o grosime trifazata unde se rezolva treaba rapid si ieftin .La abricht poti da orice span , la o grosime cu motorul slab nu merita sa te chinui .Eu am construit o presa de panouri (2000 x 1100 mm) dar aici nu pot incarca poze (foarte ieftina , cu schelet de lemn,pneumatica ,cu furtune de pompieri)
uve
 
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2013, 23:33

Re: Abricht grosime

Mesajde ovidiu_78 » 23 Mar 2013, 00:45

Poti incarca,doar fa-le mai mici
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Abricht grosime

Mesajde RazvanTi » 26 Mar 2013, 18:59

ovidiu_78 scrie:Poti incarca,doar fa-le mai mici

mda... un motiv pentru care eu de FOARTE multe ori am renuntat si in a posta...
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: Abricht grosime

Mesajde catalin.profiri » 29 Mar 2013, 14:49

Daca stiti in Iasi un loc de unde pot lua scandura uscata si trasa la grosime dati va rog de stire.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Abricht grosime

Mesajde Mircea_63 » 29 Mar 2013, 15:03

RazvanTi scrie:
ovidiu_78 scrie:Poti incarca,doar fa-le mai mici

mda... un motiv pentru care eu de FOARTE multe ori am renuntat si in a posta...


RazvanTi, cere ajutor si ti-se va da. Dupa ce le faci o data mai mici, iti va parea chiar simplu.
De ex. http://www.picresize.com/# cu asta rezolvi on line.
De la browse alegi poza de micsorat din calculator, dai apoi "continue", alegi format jpg si marimea 250, downloadezi poza si ...o ai in calculator micsorata.

Cere, oricand, cu incredere ajutor pe forum! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Abricht grosime

Mesajde ovidiu_78 » 29 Mar 2013, 15:37

uite am gasit un film pe youtube,metoda de ascutit cutitele la abricht fara sa le dai jos

"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Abricht grosime

Mesajde almasel » 31 Mar 2013, 10:50

cocos scrie:Ati avut cumva chiar modelul asta de grosime sau alte scule de la stern,,multumesc

Salut,
Eu am modelul de grosier de 26 cm de la Stern. Nu este o scula super, dar iti faci treaba cu ea, fara a avea pretentii de profi.
Una peste alta, este ok, avand in vedere pretul foarte redus; Makita este in jur de 2300 ron si face cam aceeasi treaba.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Abricht grosime

Mesajde ovidiu_78 » 31 Mar 2013, 12:02

Makita 2012NB te referi?! :roll:
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Abricht grosime

Mesajde almasel » 31 Mar 2013, 17:02

ovidiu_78 scrie:Makita 2012NB te referi?! :roll:

Da, modelul 2012 nb, doar ca asta e deja in categoria profi, ceea ce pentru noi este cam mult.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Abricht grosime

Mesajde ovidiu_78 » 31 Mar 2013, 19:18

eu am makita 2012nb,doar ca ai zis in mesaj ca makita este 2300 si face cam aceeasi treaba ,eu am inteles ca stern sau makita e acelasi
eu nu am stern,dar stiu ca nu sunt prea ok,dar am makita si e super ;)
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Abricht grosime

Mesajde almasel » 01 Apr 2013, 18:13

ovidiu_78 scrie:eu am makita 2012nb,doar ca ai zis in mesaj ca makita este 2300 si face cam aceeasi treaba ,eu am inteles ca stern sau makita e acelasi
eu nu am stern,dar stiu ca nu sunt prea ok,dar am makita si e super ;)


normal ca nu e totuna, diferenta e ca intre un mercedes si un opel. in principiu amandoua fac aceeasi treaba, te duc unde ai nevoie, doar ca in mercedes e mai confortabil.
cam la fel stau lucrurile si cu stern si makita.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Abricht grosime

Mesajde cocos » 01 Apr 2013, 20:16

almasel scrie:
cocos scrie:Ati avut cumva chiar modelul asta de grosime sau alte scule de la stern,,multumesc

Salut,
Eu am modelul de grosier de 26 cm de la Stern. Nu este o scula super, dar iti faci treaba cu ea, fara a avea pretentii de profi.
Una peste alta, este ok, avand in vedere pretul foarte redus; Makita este in jur de 2300 ron si face cam aceeasi treaba.


Salut, te rog frumos sa imi zici cum se comporta, cam ce grosime iei din material la o trecere, vibratii, reglaje cutite, etc, eventula o poza multumesc
cocos
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Mar 2013, 15:48

Re: Abricht grosime

Mesajde almasel » 01 Apr 2013, 21:01

cocos scrie:
almasel scrie:
cocos scrie:Ati avut cumva chiar modelul asta de grosime sau alte scule de la stern,,multumesc

Salut,
Eu am modelul de grosier de 26 cm de la Stern. Nu este o scula super, dar iti faci treaba cu ea, fara a avea pretentii de profi.
Una peste alta, este ok, avand in vedere pretul foarte redus; Makita este in jur de 2300 ron si face cam aceeasi treaba.


Salut, te rog frumos sa imi zici cum se comporta, cam ce grosime iei din material la o trecere, vibratii, reglaje cutite, etc, eventula o poza multumesc


Asa cum spuneam si mai sus, eu sunt multumit de scula asta. La o trecere iau un span de aprox. 1.5-1.8 mm (in carte zice ca merge pana la 2.5, dar nu fortez lucrurile sa nu omor motorul). Oricum, la brad uscat (ce folosesc eu) trece ca prin mamaliga, fara sa dea vreun semn de oboseala.
Vibratii nu are (are gauri de prindere pe masa, dar eu nu le folosesc, deoarece nu se deplaseaza deloc in timpul functionarii.
Daca dai cutitele jos (pentru ascutit) are o mica scula de de reglaj a inaltimii cutitelor, astfel incat montarea lor este destul de simpla.
Ca si un neajuns al modelului pe care il am eu- masina este dotata cu doua role care asigura deplasarea materialului pe sub cutite. La intrare este o rola dintata (cred ca din duraluminiu sau ceva asemanator), iar la iesire rola este imbracata in cauciuc; la mine rola din cauciuc s-a deteriorat datorita faptului ca am introdus un lat cu un cui in el (naspa din partea mea...). Merge si fara rola aia de cauciuc, impingerea este realizata de rola de duraluminiu de la intrare, cea de la iesire are mai mult rol de ghidaj.
Poze o sa pot pune pe la sfarsitul saptamanii, deoarece atunci mai merg pe la atelier.
Am vazut la un amic si o makita 2012; facand comparatie intre cele doua scule sunt multumit si cu a mea, care este cu 60-70% mai ieftina, asta in ideea ca o folosesc pentru uz personal (50- 100 lazi/ an + alte maruntisuri, deci nu o folosesc industrial).
Daca mai ai nelamuriri te rog sa ma contactezi.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Abricht grosime

Mesajde cocos » 02 Apr 2013, 17:53

Multumesc pentru raspuns lui almasel, astept pozele , eu o sa o folosesc doar pentru uz personal, deci tot vro 100 de lazi pe am, o zi buna si astept pozele
cocos
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Mar 2013, 15:48

Re: Abricht grosime

Mesajde almasel » 10 Apr 2013, 09:00

almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Abricht grosime

Mesajde cocos » 12 Apr 2013, 21:30

multumesc pentru poze, cred ca il cumpar si eu, pare a face treaba buna, mai ales pentru hobby, e super ok, multumesc

am gasit prin cineva masa asta de circular http://www.castorama.fr/store/Scie-de-t ... navCount=3
ce parere aveti, merita banii? cred ca este chinezeasca, dar pare a fi detul de tapana, solida
ms
cocos
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Mar 2013, 15:48

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori


cron