Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2011, 10:00

totalmarit scrie:Va salut,as dori sa aflu adrese de constructori utilaje pt prelucrare lemn in vederea confectionari de lazi apicole ,pot sa fie si distribuitori sau second.
Ma refer aici la circular freza abrict toate inpreuna su grupat.
Preturile binenteles cat mai mici (sau deloc,promotii) :rotfl: ori cum sub 7-800eur.
Astept si sugestii indicatii comentarii...
Va multumesc :) :)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2011, 10:09

totalmarit scrie:Am gasit la firma DMITALIA (gasita de dl.Bunka) utilaje de tamplarie diversa si aproape eftina dar abrictul are latimea numai de 21 cm eu avand scandura lata de 30.40.50cm deocamdata dar daca nu gasesc alceva sar putea ia sa fie aleasa.

www.dmitalia.srl.com.
Astept si alte adrese
;)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2011, 10:12

BUNKA scrie: .....sunt cam scumpe alea...eu deja m-am orientat spre altceva...o masina de grosime de T330 si una de facut canturi si rindeluit maxim cu latimea de 200mm ..PT200ED de la http://www.emtools.bizoo.ro/vanzare/cat ... re...intai fac grosimea apoi fac un cant apoi tai la latimea dorita la circular si am o piesa...si ambele scule in maxim 500E
Eu n-am avut niciodata scandura mai lata de 32- 33 cm, si se incadreaza la latimea de lucru al T330, si o trag la grosime intai apoi cu masina de cantuit ii fac un cant...decat sa am scandura lata de 40-50 care sa risc sa se crape la uscare mai bine mai ingusta la douazeci si ceva treizeci pe care eu sa o prelucrez si sa o imbin...iese mai bine lucrul finit, daca folosesti bucata intreaga mare(lata) apoi pot sa apara incovoieri ale scandurii in timp, si asta nu e ok...mai bine muncesti mai mult la canturi si falturi si imbinari si nu ai pb mai tarziu cu crapaturile...asta e parerea mea!!
[...]
Decat rindea manuala mai bine asta...258E dar face zic eu!!!
Fişiere ataşate
ok_58755.jpg
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2011, 10:22

BUNKA scrie:Si grosimea o pot face la asta fara probleme daca am scandura pana in 33 cm latime!
Fişiere ataşate
m_58757.jpg
m_58757.jpg (8.68 KiB) Vizualizat de 57973 ori
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2011, 10:26

artpop scrie:La lazile facute prin imbinari trebuie luat in calcul si urmatorul aspect:pe masura trecerii timpului lemnul se usuca in continuare,chiar daca in momentul constructiei lazii era uscat,ducand la aparitia ,de-a lungul imbinarii,a unor canale inguste,greu de curatat ,de ceara si propolisul depozitate aici,in cazul unei operatiuni de dezinfectie a lazii.


BUNKA scrie:Daca e facuta bine lada si lemnul a fost destul de bine uscat crapaturile acelea nu apar desi exista posibilitatea sa apara ...nu neg lucrul asta albinele baga acolo propolis de regula...cand dai cu flacara pe propolisul ala pe langa faptul ca dezinfectezi propolisul se incinge si patrunde in lemn si in cele mai mici fisuri izoland si mai bine lada....e bine nu-i nimic rau in asta, albinele apoi propolizeaza iarasi spatiile care raman "nechituite" e ok!!! :hi:
...si ceara la fel..eu n-o rad de pe pereti decat daca-s patati cumva de diaree, daca exista pete e musai sa rad ceara si sa spal sa flambez, daca nu dau cu flacara si ceara aia intra in lemn...e de bine!!! :hi:


totalmarit scrie:Va salut D-lor, o intrebare pt dl Bunka,cum faceti inbinarea scandurilor aveti si freza sau alta metoda? :uimit:


BUNKA scrie: Pt falturi folosesc Obarfreza, dar mai folosesc si circularul..e foarte simplu, daca va uitati in pozele mele undeva pe la primele pagini o sa vedeti o masuta metalica pe care am montat un circular de mana cu panza in sus, cu ala pot sa execut falturi fara probleme, si e mai rapid decat cu obarfreza!!
Cepurile le decupez cu pendularul, nu am freza pt cepuri...se poate lucra f usor cu pendularul cu conditia sa fie de calitate scula, asta e mana mea dreapta, fara el sunt mort...am dat 9,6 mil pe el acum cativa ani dar face fiecare leu!!
Am o rindea Bosh neprofesionala, de aia verde, manuala..motorul e bun insa au aparut probleme la tamburul care tine cutitele..are joc si s-a cam dus de asta vreau ceva mai trainic la care sa pot face si canturile la 90 Grade si masinutza aceea e perfecta, pot sa si geluiesc scandura pana in 20 cm de lata si fac si canturi la unghiuri diferite...mie imi trebuie 90 Grade la stupi.
Pun si o poza sa vedeti exact cum trebuie imbinate scandurile ca sa fie ok treaba!
La Bricostore cred ca am vazut ceva si mai ieftin si tot de firma...vre-o 6-7 mil, fata de 258E cat e asta austriac, acuma nu am comparat parametrii...o voi face cu prima ocazie cand ajung la Suceava adica vinerea asta!!
Pt Fotoclipa as zice ca sculele sunt bune, adica una de asta fixa e mult mai buna si mai puternica zic eu decat o rindea manuala cu care e mai greu de lucrat la precizie decat cu un abricht de asta micut fix!! Asta are motor de 1,28Kw
Intra aici http://emtools.bizoo.ro/vanzare/44998/M ... -PT-200-ED si-i vezi toti parametrii!!
Daca cele de la Bricostore se dovedesc a fi mai bune, mai mari mai puternice si mai ieftine atunci voi lua de acolo.
Totalmarit...uita-te la pozele mele si vezi acolo ce scule am..
Vio..masina de grosime merge si la scandura mai lata ..pana la 33 cm si de regula primesc scandura intre 25 si 30 de lata, ideea e sa o pot face initial la grosime asa cum e ea fara sa o hacui apoi sa o masor tai fac canturi si falturi cepuri imbinari...astai ordinea!! De asta vreau si masina de grosime!
Scandura trebuie calculata in asa fel incat sa nu-ti ramana multe resturi sa nu irosesti material si pt asta intai tre sa faci grosimea apoi o calculezi, o tai la dimensiunile care-ti trebuie apoi o pregatesti pt incheiat, deci faci pe bucatile respective, canturi la 90 Grade falturi, cepuri si apoi imbini si tragi cuie!
Daca ai scule calumea treaba merge si repede si iese si de calitate, nu mai apar imperfectiuni!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2011, 10:33

fotoklipa scrie:sunt bune?cat rezista,ce putere au,garantie?hoobi?semiprof,prof?sunt multe aspecte,asta deoarece daca dai 200 si ceva eur,nu-i dai sa lucrezi cateva scanduri ,nu?
[...]
Uilaje tamplarie?:-abrict(rindea)
circular
pendular
bormasina
slefuitor
circular de mana
dalti
ciocan(dif marimi)
slefuitor(delta,orbital.e.t.c.)
capsator
fierastrau elect. e.t.c.
sunt multe si trebuiesc achizitionate in functie de bugetul personal.cu ambitie se rezolva,putin azi, putin maine
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2011, 10:35

totalmarit scrie:Acestea sunt cateva scule cu care am lucrat pana acum dar doresc ceva mai rapid ,exact si usor de lucrat singur.
Fişiere ataşate
ok_59386.jpg
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2011, 10:42

BUNKA scrie:Noi avem cam acelasi gen de scule, cu exceptia ca pendularul meu zic ca e foarte bun...nu stiu cum se descurca al tau. To o rindea de asta am si eu insa vreau musai sa o inlocuiesc cu ce am discutat mai sus..se lucreaza mult mai exact si mult mai usor si scula e net superioara!!
Vineri mai intru odata la Bricostore si vad exact ce marfa au si acolo si apoi mai discutam!! Am vazut si niste circulare dragutze si nu prea scumpe la ei, pt ce avem noi nevoie, lucrari usoare sunt perfecte!!

totalmarit scrie:Va salut Dle BUNKA,vam vazut ieri la topicul poze toate realizarile si va felicit ,o sa trag tare la anul sa va ajung din urma iar referitor la scule de lucru am sunat la firma distribuitoare din Iasi si au spus ca abrictul care este la 258eur de 20 cm latime face si grosime sub masa care se rabateaza si jilueste.Dejavantajul este latimea numai de 20 cm.La Bristone pe net nu sunt multe scule iar circular numai un model la 850ron,ori cum daca mergeti astept sa scrieti ce gasiti.

BUNKA scrie:E misto daca face si grosime..totusi la constructia unei lazi de multe ori am scandura mai lata de 20cm, deci la formarea unei laturi a lazii folosesc doua bucatzi...una de vreo 11cm si una de vreo 21cm latime ma refer, care puse una peste alta sa dea 32 cm, faltul de 1 cm face ca sa mai pice 1 cm din latimea adunata a celor doua scanduri...rezulta 31cm care ar fi inaltimea corpului de stup...de asta ma gandesc ca daca ar fi cu 2-3 cm mai lung tamburul cu cutite ar fi perfect dar nu prea am vazut asa ceva, si de asta ma gandesc la o masina de grosime de aia TH330...as folosi abrichtul asta in miniatura numai pt canturi la 90 de grade apoi circularul pt despicat si facut falturi si cam asta ar fi!!!
Totusi 258E ar fi cam 10 mil ...daca nu ma insel la Bricostore erau niste treburi de astea pe la 6-7 mil maxim, trebuie sa vad exact despre ce-i vorba, poate fac si niste poze si pun aici sa vedeti!! Deci ca pretz ar fi mai ieftin, si stiu sigur ca erau ceva de firma ca citisem pe ele..in materie de circulare si astea erau frumusele, bune pt lucrari usoare asa cum avem noi nevoie(noi facem un fel de traforaj ...si preturile tot asa erau mici 4-5-6 mil.
Maiine ma duc in Suceava cu masina la reprezentanta sa-mi fac un schimb de ulei si trec si pe acolo sa vedem ce scule au si ce preturi.

echo scrie:Referitor la ce spunea Bunka cu circularul montat sub masa, si eu am facut la fel si iese super... Iti ia din inaltimea de taiere e adevarat dar cu un dreptar fixat cu prese, tai net superior decat la mana...

Am mers chiar mai departe, am o oberfreza pe care am montat-o si pe aia tot sub masa si o foloesc la facut canturi. E o scula super folositoare. O sa fac poze poate diseara

Eu sculele le-am luat de la Hornbach Bucuresti, au marca McAllister. Este o marca foarte buna pentru folosinta domestica, fara pretentii de profesionist, dar tepene si cu precizie. Alt avantaj - ai garantie 5 ani cu schimbarea pe loc in magazin a produsului defect.... Asa ceva nu cred ca mai ofera nimeni.. (Acum sper sa nu se supere cineva ca fac vre-o reclama comerciala, daca asa se considera, rog moderatorii sa stearga postul). Va mai spun o smecherie, pe la jumatea lui Decembrie, Hornbach vine cu programul "rabla" - vii cu o scula arsa, rupta, sparta, etc si iti da o reducere de 80 ron pt cumpararea uneia noua McAllister.

Tot asa, am mai cumparat o placa de metal care se fixeaza pe masa si prinde pendularul sub masa, avand in felul acesta un "banzic" (sper ca asa se scrie) ad-hoc. Aceasta placa nu am instalat-o inca din lipsa de spatiu.

echo scrie:Referitor la oberfreza, tot la magazinul respectiv (ca sa nu ii repet numele in mod obsesiv :)) ) am luat un tipar pentru facut imbinari. Imbinari coada de randunica, pieptane, etc.

Nu am folosit-o inca, dar principiul este umatorul - se pon cele doua scanduri pe care vrem sa le imbinam una peste alta, decalate cu latimea unei imbinari (este tipar din constructie) si se trage cu freza prin niste canale, taieturi pt pieptane. Se scot scandurile si se imbina direct, cu eventual adeziv. Trebuie doar sa tii cont la debitarea lungimii, centimetrii care ii pierzi prin imbinare

Inca ceva referitor la oberfreza amintita - cea pe care o am eu are un sistem de reglaje mult superior fata de oricare din categoria ei. Plus ca penseta permite prinderea a 3 grosimi de freze 8-10-12. Cele mai multe au doar 2 grosimi de lucru

echo scrie:Daca vreti sa aprofundati arta tamplariei (eu mi-as dori, dar nu am timp), va pot pune la dispozitie o colectie de reviste americane (format pdf_) referitoare la tamplarie.
Pus si simplu sunt incredibile ce informatii contin, in termeni de scule, cum sa ti-le faci, imbunatatesti, schimbi, execute de tot felul de mobila, taieturi, imbinari, restaurari, constructii de ateliere de tamplarie, etc, etc... Pur si simplu ... super!! Problema e ca informatia este foarte mare, cam 7 GB si nu o pot da prin mail - evident. Eu sunt din Bucuresti, si saptamana viitoare, incapand cu Luni pana Joi sunt acasa, apoi plec pt 3 luni. Daca e cineva interesat va rog sa apelati.

O sa incerc sa incar macar una dintre reviste pe un file host sa va arat despre ce vorbesc


echo scrie:Si inca

http://www.filehost.ro/523411/ShopNotes ... allet_pdf/
http://www.filehost.ro/523413/ShopNotes ... y_All_pdf/

Sunt cateva sute, vi le-am pus aici pe primele, un total de vre-o 220 Mb

echo scrie:Si inca doua mai mari (cam 100 mb fiecare), unul despre diferite tipuri de imbinare a lemnului si celalalt cu masin de prelucrare a lemnului

http://www.filehost.ro/523427/The_Art_o ... inery_pdf/
http://www.filehost.ro/523431/The_Art_o ... hines_pdf/
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2011, 10:56

ghituica scrie:Nu cred ca e motiv de suparare pentru cineva daca dam numele magazinelor,de fapt toata lumea are nevoie de scule,nu-i asa?Si cum oferta de scule e foarte mare e bine venita aceasta idee sa avem si o diversitate a informatiei.
Daca puneti si foto cu sculele d-stra si cu ,,micile,,atuuri pe care le au in comparatie cu altele ar fi mai interesant.Oare ce ar zice cei de la magazinul acela sa te bucuri de oferta lo ducandu-le la schimb o scula arsa chiar de marca respectiva? :rotfl: :rotfl:

echo scrie:Pai nu v-am spus?? O schimba pe loc (in termen de 5 ani perioada garantiei). Am vazut cu ochii mei, venise odata un tip cu o bormasina.

ghituica scrie:Deci morala care e????????????????? Bormasina era de rahat!(sper ca rahat nu e vulgar)
Cumparati de la noi ,ca va dam altele poate asa ne lichidam stocul! Domnule cumpara o scula adevarata care te tine o viata.Dumneata te-ai insura cu o fata despre care stii ca mai are de trait 6 luni?Ce mai ziceti de sculele alea pricopsite?
Sa nu te superi pe mine ,dar ti-am aratat falsitatea ofertantilor astia-de ce nu spun ei uite d-le iti dam pendularul asta bosh si daca ti se arde vii si-ti dam altul pe loc?Pentru ca un bosh n-o sa-l vezi ars!Mai gandeste-te.

echo scrie:Ma rog - cum credeti Dumneavoastra :)) Nu va pot contrazice, doar comentariu ca nici Mercedes nu mai face masini pt o viata.... ce sa mai vorbim de scule de mana??

Eu din contra, as zice ca daca erau proaste nu se hazardau la o asemenea oferta. adica sa isi dea tot stocul in decurs de 5 ani, pe pretul unui singur produs. Am spus, sunt produse pt uz domestic fara pretentii de profesionalismEu am de la ei pendular, flex mic, bormasina, rindea, circular, oberfreza. Luate jumate in dec 2007 si ultimile 2 in dec 2008 dupa ce am ars un circular no name luat "la oferta" din alt magazin. Pana acum nici o problema - Doamna ajuta in continuare. :)) Apropo, din statistici, Bosch este cea mai piratata firma de scule. Daca nu iei de la o firma care stii ca este direct importator, mai bine te lasi pagubas... Altminteri sunt scule bune, fara nici o retinere... Dar sa notam diferenta intre Bosch albastru si cel verde - atat la calitate cat si la pret. Parere pur personala este ca Mcallister este net superior Bosch verde, parere formata pe folosirea ambelor marci.

Sa revenim :)) Aici inca o revista Shopnotes, ultima din anul acesta. Pe la pagina 24 se prezinta un proiect cum sa iti faci un banc de lucru cu o placa interschimbabila (de fapt mai multe in aceeasi deschizatura) pe care poti monta diferite scule - oberfreza sub masa, circular, pendular, slefuitor, rindea, etc

Cam asa am eu de gand sa imi facpentru a folosi o singura masa - http://www.filehost.ro/523538/ShopNotes ... _2009_pdf/


LUCIAN AVRAM scrie:[quote=ghituica]Deci morala care e????????????????? Bormasina era de rahat!(sper ca rahat nu e vulgar) Cumparati de la noi ,ca va dam altele poate asa ne lichidam stocul! Domnule cumpara o scula adevarata care te tine o viata. Un bosh n-o sa-l vezi ars!Mai gandeste-te.

ORICE SCULA FOLOSITA IN MOD INDUSTRIAL LA UN MOMENT DAT CEDEAZA , DARAMITE UNA DE HOBY ! DACA VA CUMPARATI SCULE MAI INTAI INTREBATI PE UNUL CARE DEJA LUCREAZA CU ELE DE MAI MULT TIMP SI DUPA AIA LUATI O HOTARARE , TOATE SCULELE MAI DE CALITATE SUNT SCUMPE ![/quote]
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2011, 11:02

BUNKA scrie:Este o scula Einhell , face grosime...intra maxim 100mm sub tambur deci grosimea materialului e de maxim 100mm, grosimea spanului e reglabila din 0,5 in 0,5mm pana la 3mm maxim, 1280W, 50Hz, 9000r/min, doua cutite, lungimea meselor e de 65cm , latimea e de 160mm...si are pret promotional de 699 lei.
Are aparatoare ca sa nu-si bage cineva destele pe la cutite cand faci grosimea...bratul acela de deasura, rigla se regleaza in unghi de la 90 la 45 de grade...frumusica scula!!

Grosime.jpg

LUCIAN AVRAM scrie: :cry: BUNKA nu vreau sa te descurajez dar scula aia nu o sa te tina mai mult de un an , intreaba si de piese de schimb , mai ales de cutite ! succes !

BUNKA scrie:Au cutite.Lucian, am intrebat, si in cel mai rau caz, chiar daca nu le au poti sa le faci comanda tot la Bricostore.
Ia uite si asta...ieftin si mai are niste masute laterale, ghidaje, etc.
M-a tinut pe mine 4 ani Bosul meu verde o rindea neprofesionala de mana...asta ma mai tine 10 ani...

BUNKA scrie:Un circular micut cu panza inclinabila in unghi si adancime, 1800W, cu ghidaje pe masa de lucru...foarte misto, imiplac reglajele , le faci din fel de fel de manivele la milimetru, nu mai stai sa masori sa nu-s ce...dai de manivela si te apuci de taiat, nu mai stai sa masori cat iese panza in afara! Foarte util si pt ce avem noi nevoie la stupi(traforaj) e foarte indicat!!!!

Circular.jpg

BUNKA scrie:Am gasit si electropalan, 3 dimensiuni, puteri...unul care era fixat sus pe o grinda metalica nu l-am mai pozat ridica la fir dublu 250kg, la fir simplu 125kg, si era 250lei, asta din foto ridica 300 la fir simplu 600kg la fir dublu, 1050W, merge la 220V, pretul se vede in poza...e tot Einhell!
Celalalt rea prea mare pt ce avem noi nevoie...ridica tona!!

Electropalan.jpg
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2011, 13:05

LUCIAN AVRAM scrie: Bunka tu ma faci sa ma duc pana la astia pe caldura asta !!!!! :lol:

BUNKA scrie: ia o bere rece in drum sa te racoresti...eu stiu ca tu si David aveti scule de scule si catama-i hala de productie, dar pt noi astia de categorie mai mica sunt bune si jucariile astea, pt mine unul ar fi aur curat...eu lucrez cu de alea manuale de care mai au si alti baieti de pe aici de pe forum!!
Mie sincer mi-au placut sculele, si deja imi imaginam macaraua dotada cu electropalan si generator, montata pe platforma...deja faceam calcule... :lol:

LUCIAN AVRAM scrie:om avea noi ditamai hala dar mai trebuie si niste bani ca sa o dotezi asa ca la carte , cu niste scule profi ,dar pana atunci ne descurcam cum putem , succes ! :)

BUNKA scrie:Stiu eu ce vrea meseriasul David...niste dihanii de alea mari care stiu sa faca de toate care sunt de ordinul miilor de euro...va urez si eu mult succes.
Suntem pe nivele diferite de dezvoltare, noi astia micii ne bucuram si la traforaje de astea, voi daca aveti deja 600 de familii asta spune multe!!!
Sanatate la albine si voua multa putere de munca!

LUCIAN AVRAM scrie:mersi Adi si tie la fel iti dorim , mult succes in continuare , ca vad ca nu te lasi deloc !

david nick scrie:BUNKA, ma simt magulit cand imi spui ca sunt meserias.Sa stii ca nu esti mai prejos ca mine ,doar ca eu poate am 2-3 ani inainte de cand ma ocup si de asta, in rest .....sa stii ca ma poti intrece numai sa vrei.
Perseverenta duce omul unde nu crede ca poate ajunge.

BUNKA scrie: Vad ca sunteti nedespartiti si pe net ca si-n afaceri...e bine!
Asa-i trebuie sa fii razbatator indiferent de problemele care apar, numai asa poti sa-ti mentii si sa-ti maresti un bisness, sau sa-l creezi de la 0!!
Las` nu te mai simti magulit ca am vazut filmele cu freza si masina de grosime si celelalte si se vede mana de meserias..nu numai sculele!!

ghituica scrie: Marca respectiva e ieftina rau.Eu as alege intotdeauna sculele de puterea cea mai mare,pentru siguranta-uzura e mai mica si poate ,poate traieste mai mult.Un palan manual nu se adapteaza mai bine situatiei tale;caci ma indoiesc sa duca generatorul ala un palan care ridica un stup plin-daca o fi pentru stupi,poate l-ai gandit la altceva.Am facut candva o incercare la cumparat scule;am luat cele mai scumpe surubelnite nemtesti ,si nevoia m-a facut sa bat cu ele sa scot ceva gresie dintr-o baie.Sant ca si noi,absolut nimic nu au-dar au costat o avere,sa dai pe una 1300000sau 1400000 e nebunie,dar merita si nu mai am grija sa cumpar surubelnite.Cand insurubam mii de suruburi si fel de fel la montat mobila,altii schimbau capete de surubelnita pt bormasina regulat,eu aveam 3 capete bosch si erau invicibile.Acum bineanteles oferta e mare dar pretul adevarat mai tarziu il platim.Pana la urma ai cumparat ceva?

BUNKA scrie:N-am cumparat nimic deocamdata, compar preturi si produse, ca idee mi-au placut, am mai zis...m-a tinut 4 ani o gioarsa de rindea Bosh manuala exploatata la maxim, adica tot ce am rindeluit, am rindeluit cu ea 4 ani, toti stupii sunt facuti cu ajutorul ei si nu a cedat decat acum...astea sunt mult mai rezistente in primul rand pt ca sunt mai puternice, sunt mai robuste au turatie mai mare, si sunt mai precise ca nu porti masina pe material ci materialul pe masina...daca nu bagi esenta tare in el si daca esti atent sa nu-i dai cuie sau mai stiu eu ce, daca nu bagi materialul cu fibra inainte... asta te tine 10 ani ca popa, la constructie de stupi, lemn de brad, moale usor de prelucrat, span mic ...par la ceas, iese bijuterie de lada cu ajutorul sculei asteia. Daca vrei scule de puterea cea mai mare gasesti si de alea dar deja vorbim aici de zeci de mii de euro si pt ce avem noi nevoie nu se justifica...poti face mii de lazi cu asta mica...mii de canturi la 90de grade...te plictisesti de facut stupi si asta nu se mai strica!!
Un palan manual nu este ce am eu nevoie...am vazut si de ala aveau...eu am alte planuri, nu stiu daca ai inteles, vreau o platforma si o macara cu palan electric cu care sa incarc stupii la viteza maxima...asta pe care l-am pozat era perfect...daca ridica 600kg la fir dublu poti incarca chiar si paletizat, generatorul duce ..ca scoate 220V exact cat consuma electropalanul...deci este exact asa cum am calculat pt cineva nu demult...macaraua se poate face cu maxim 30 milioane, ramane problema platformei care tin neaparat sa fie joasa si sa aiba 2 axe pe mijloc, sa aiba masa totala autorizata de 3500 de kg.
Un stup cat poate sa aiba, sa zicem cu puiet si ceva miere..hai sa zicem 70Kg, sau 90 de kg dar deja e mult, la paleti de cate 2 ii incarci fara probleme la fir simplu, la viteza maxima...incarci 50 de colonii in nici jumate de ora fara legat chingile.
Ma pricep la mesterit si iti zic eu ca si palanul si generatorul face fata, important e sa faci bine bratele macaralei, ca greutate si ca si fel de constructie, sa aiba rezistenta...daca ai facut bine bratele restul e joaca de copil....si uiti de dureri de brate sau de gafait la incarcat plus ca poti incarca si descarca in cel mai scurt timp fara efort SINGUR..daca ai permis sa poti conduce si remorci ai autonomie completa nu depinzi de nimeni si te misti rapid!! Macaraua ar trebui sa aiba bratul intins cam de 5-5, 4m lungime ca sa ajung sa incarc in capatul celalalt al platformei, si tre sa sustina fara probleme cam 100 kg cel putin la 5,4m ca sa pot incarca cate un stup sa zicem.
Se face ...nu-i greu, trebuie gandita bine si alese bine materialele!!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2011, 13:37

BUNKA scrie:Uite ..asa aratamacaraua!!
Intra la "planuri:planuri" si dai la "easyloader artizanal"...acolo vezi cam despre ce-i vorba!!

ok_60085.jpg

echo scrie:Bunka, eu ma pricep mai putin la mecanica, dar am idee ceva de electrica si iti spun ca acel generator nu tine la ce vrei tu.
Scoate el 220V, dar aia e tensiunea de alimentare, nu consumul. Teoretic, un generator care il tii in palma il poti face sa scoata si 50.000 V, dar "puterea" infima..
Tine cont de consumul pe care il ai la electropalan, si alege generatorul dublu. Uitandu-ma doar pe poze, apreciez ca un asemenea electropalan cere un curent de 10-16 A min iar generatorul ala nu cred ca are pe iesire mai mult de 2-3 A.
Sfat - generatorul trebuie sa aiba pe iesire o protectie, o siguranta - uita-te la ea, asta asa ca si control rapid.
Daca ai rezultate cu design-ul la macara, sa imi spui si mie ca ma intereseaza.
Bafta

ghituica scrie:Bunka sa stii ca eco are dreptate.Tu confunzi tensiunea si curentul.Nu-i nimic !generatorul ala nu e bun la nimic-nu o sa-ti ridice tie stul in veci.Cauta un electrician si-ti explica el cum sta treaba.E vorba de puterea care o scoate si peste care tu nu poti sari,trbuie sa scrie pe el(se masoara in kw,subdiviziune watul).Cat despre restul ce spui eu cand spun putere mare nu ma refer la sculele industriale,ci tot la astea de amatori,dar unele au o putere si dupa o ora de lucru cam se-ncing,altele au mai mult.Ai dreptate ce spui ca se lucreaza usor lemnul de brad si am vazut ce ai facut,mai trebuie putina atentie la scule.Iti dau un pont;baga-i in buzunar 10 roni la un baiat care ti se pare tie istet la supermarket-dintre lucratori-,probabil aluia de la raion,si te-nvata el cum sta treaba.

BUNKA scrie:Electropalanul are 1050W deci un Kw...nu m-am uitat pe generator sa vad ce putere are...oricum generatoare sunt nu-i problema si nu-s chiar asa de scumpe, gasesti de toate felurile!!
Apropos de scule eu am Bosh si la Bosh nu am avut probleme decat la rindeaua verde care e neprofesionala si la asta dupa 4 ani de haiala...mai am freza Alpha, nici la asta nu avusa-i probleme, si circularul de mana care e ceva adus de pe la Francezi...nu retin marca dar e Ok ...merge bine!!
Sa inteleg ca mi-ar trebui un generator care sa aiba 2Kw putere ca sa n-am probleme cu puterea la electropalan???

pupemea scrie:Se poate face treaba si cu electropalane.Doar ca este mai lent.
Am un prieten ce a conceput ridicarea a 5 stupi o data cu un electropalan.
Daca ma intalnesc cu el (sigur) o sa cer dealii

BUNKA scrie:Ar fi interesant sa mai aflam ce solutii au mai gasit altii!
Uite un exemplu de generator mai serios, la vreo 10 mil, care are 3 KW putere...daca nici asta nu-i bunnn!!!!
Si desi e tare uite ca are doar 8,3A...oare cum arata ala cu 10-16A...n-o fi prea mult 16A??? Eu credca electropalanul ala se misca bine si la generatoare de astea de 10 mil.http://www.bricoshop.ro/Generatoare-de- ... 4500003500
Daca optezi pt paletizare si muti cate 4-5 stupi odata atunci normal ca si elecropalanul se misca mai greu la sarcini mari...depinde si de electropalan si de generator probabil, daca vrei sa incarci cate un stup odata ...ai mai mult de alergat pe distante de 2-3 m in jurul platformei insa zic eu ca merge repede.
Am vazut ca unele palane se misca chiar f repede!
Alta dihanie de generator...putere 4Kw, insa nu trece de 8,3A...nu vad nici unul care sa ajunga macar la 10A...dac-o fi cine stie cate sute de milioane e unul!!!http://www.bricoshop.ro/Generatoare-de-uz-general/stager/Generator-Stager-GG-4800-4500004800

totalmarit scrie:Salutam harnici Apicultori,iata o oferta de scule la un magazin specializat in asa ceva.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 01 Mar 2011, 20:14

ghituica scrie:
BUNKA scrie:Ar fi interesant sa mai aflam ce solutii au mai gasit altii!
Uite un exemplu de generator mai serios, la vreo 10 mil, care are 3 KW putere...daca nici asta nu-i bunnn!!!!
Si desi e tare uite ca are doar 8,3A...oare cum arata ala cu 10-16A...n-o fi prea mult 16A??? Eu credca electropalanul ala se misca bine si la generatoare de astea de 10 mil.http://www.bricoshop.ro/Generatoare-de- ... 4500003500
Daca optezi pt paletizare si muti cate 4-5 stupi odata atunci normal ca si elecropalanul se misca mai greu la sarcini mari...depinde si de electropalan si de generator probabil, daca vrei sa incarci cate un stup odata ...ai mai mult de alergat pe distante de 2-3 m in jurul platformei insa zic eu ca merge repede.
Am vazut ca unele palane se misca chiar f repede!
Alta dihanie de generator...putere 4Kw, insa nu trece de 8,3A...nu vad nici unul care sa ajunga macar la 10A...dac-o fi cine stie cate sute de milioane e unul!!!http://www.bricoshop.ro/Generatoare-de-uz-general/stager/Generator-Stager-GG-4800-4500004800

Generatorul de 3 kw iti duce un palan care sa ridice 1(unul) singur stup.Nu te risca sa agati mai multi.Trebuie sa tii cont si de inaltimea la care ii ridici,cu cat e mai sus cu atat mai putin.Oricum daca nu o sa ridice vezi cum moare palanul si apoi cum iese fum din generator.Daca iese fum din generator sa stii ca nu se va mai strica niciodata,ca e afumat si tine.La pretul de 10mil vrei cam mult de la el ,e cam ieftinut.O sa iei unul la 10 care ti se va duce repede,apoi alutl la 25 care te va tine;dar te vei uita cu ciuda la ala de 35 care putea sa fie al tau.Nu vei gasii tu palan care sa ridice trei stupi paletizati.Totusi e bine ca discuti si nu te arunci.Grija mare!

BUNKA scrie:Ghituica...tot respectul dar pesimismul tau ma demoralizeaza si pe mine...daca eram asa prapastios nu mai incercam nici cu micronucleii si aveam numai de pierdut zic eu...daca ma uitam in gura lumii si daca nu incercam ...nu stiam.
Nu merge asa!!
Te increzi in primul rand in parametrii sculelor si in cifre, daca electropalanul trage sus 125 kg ...apoi tre sa traga frate, ca aia nu vand acolo vise, daca zice ca el consuma 550W apoi atata are el consumul si un generator de 1Kw tre sa faca fata fara probleme(1Kw=1000W), poti ridica un stup fara probleme cu 1M in 6 secunde daca are pana in 125 Kg. Nu inteleg care-i faza cu inaltimea..poti ridica cat ai cablu, la viteza pe care o are el de 10m/min ...inca odata... aia nu vand vise; sunt palane care ridica si O TONA, alea nu se incurca...ma duc si-i dau cu el de cap daca nu face ce scrie pe el...in Bricostore era unul atarnat de o bara de metal...pot sa-l pun la o proba, la priza!!
Eu sunt gata sa-mi dau dreapta ca face ce scrie pe el!!!!
Asta ca se arde generatorul n-o cred..are sigurante...cel mult sare o siguranta, da nici aia n-o sa sara...hai mai, ce sunteti asa prapastiosi!! Pai asa nu te mai apuci frate sa mai faci nici lazi si nici sa cresti albine ca deh..INCALZIREA GLOBALA, seceta sau mai stiu eu ce...sa nu uit ..PRETUL PIETEI, si lipsa de profit...se pot invoca multe bazaconii, eu unul nu cred in ele! Eu am alte idei, ascult de cei mai experimentati dar nu iau nimic de ...lege , intai trec prin filtrul meu, gandesc si experimentez, daca se adevereste ok, daca nu ...pot sa trag concluziile si singur!!
Ghituica te inseli foarte tare...cum sa nu gasesti mai electropalan care sa ridice 3 stupi...vezi cati stupi tre sa ai ca sa faci o tona...cam atat poti sa ridici cu ce am vazut eu la Bricostore...si nu numai. Vezi ca altii deja folosesc de multi ani electropalanele si chiar pt stupi paletizati cate 4 dar nu la noi...la noi nu prea vezi frate, macarale, electropalane, nu vezi elevatoare, motostivuitoare, nu vezi transpaleti. La noi vezi foarte multa vorbaraie, analiza , texte si gargara si foarte putine fapte! Vezi numai apicultori indoctrinati care nu vad stanga sau drepta ci doar inainte! Vezi prea multi stupi orizontali din doaga de 5 cm grosime pe 20 de mae..sicrie de alea...asta zice multe!...tot respectul pt batranii apicultori meseriasi care la 60-70 de ani stiu ce-i aia selectie ameliorare si transvazare, si imperechere controlata...aia da poti sa le zici apicultori, si la fel si tinerii care vin din urma deschisi la nou...restul sunt tentative!!!
Am povestit aici pe forum de un omulet de cam 65 de ani, el si cu baba lui si cu baiatul lor intretin 600-700 de stupi la stationar pe mai multe vetre, face frate selectie, n-are treaba cu roirea, si mi-a zis ca din 100 de colonii alege una din care trage...ala stie meserie, stupi vertical cu cat 3/4 dadant blatt pe 10 rame, face peste un miliard pe an indiferent de cum merge anul. Astia-s raritati...ma refer la oameni de varsta asta care sa stie atata meserie si sa fie atat de bine pusi la punct.
Am deschis discutia cu macaralele...imediat se gaseste cineva sa zica ca nu merge mai...nu se poate, merge in spania, in austria, in italia dar la noi nu merge mai ca nu se preteaza, nu e viabil, nu merge stilul asta ca nu-i tara noastra nu stiu cum...mai fratilor merge orice merge la aia numai ca tre sa renuntam la mentalitatea asta ceausista de a-l lua pe "nu se poate" in brate.!!!
Eu spre exemplu imi voi face o macara hidraulica ce o sa poata muta cate un stup odata sau maxim doi de cam 60-65kg fiecare maxim. Probabil ca voi fi singurul din tara asta care-si face asa o scula de capul lui...poate o-r sa mai fie cativa care o sa imi urmeze exemplul, insa vom fi putini...GARANTEZ...stii de ce?? Din cauza mentalitatii!! Nu ne dezmintim de loc !!
TOOOt romani suntem ...!!!!!!!!!!
De asta nu merge nimic in tara asta...nu-i din cauza lor mai ,a politicienilor...au si ei vina lor , mama lor de Hoti!!!! ..insa iti zic eu ca si baza piramidei e putreda rau de tot...si cu asta am zis ce am avut de zis!
Nu am nimic cu tine personal sa stii chiar imi plac postarile tale sunt obiective insa de data asta te inseli... :hi:

ghituica scrie:Ca sa intelegi fenomenul trebuie sa stim ca una e scula cu care se lucreaza in sistem industrial si alta cea care ne este oferita noua sa o cumparam,si pretul spune foarte bine ce poate.Nu te gandi ce inseamna 10 mil la romani,ci mai degraba schimba-i in euro si vezi daca poti cumpara un generator bun afara.Eu cand ma voi arunca la asa ceva voi lua palan mecanic(manual),e mai fiabil.
Hai sa-ti dau un exemplu bun tare care mi-a venit acum in gand;cauta la pozele lui nea pupemea si vezi macaraua care o are pe masina ,cati stupi paletizati ridica cu ea,si mai ridica si butoaie.Si vezi ca aia e pe un mertan,deci valoare.Vrei sa faci aceeasi treaba cu un generator de 10mil si un electropalan de 1kw,treaba ta.Imi vei spune ca macaraua mertanului poate mai mult;eu nu zic ca nu ,dar nu trebuie duse la limita.
Daca nu am dreptate si tu imi vei dovedi contrariul chiar ma voi simtii vinovat.Sfatul meu incearca sa faci ce doresti cu un palan mecanic;se poate si ai sanse de reusita mai mari.In momentul cand vrei sa incarci ,ridici la inaltimea dorita si apoi faci posibil sa culiseze palanul pe o sina pana la pozitia dorita.Sistemul asta se foloseste de mecanici la vapoare.

BUNKA scrie:Stiu ce zici Ghituica, asa ceva vrea sa-si faca Cristi Ionita, un fel de macara care se mai gaseste si prin gari...merge nu zic nu dar desi e complexa macaraua de la Apijunedenca...eu zic ca pot s-o fac si o voi face si va fi foarte fiabila si sa stii ca nu vreau sa te simti vinovat, ci doar vreau ca atunci cand o s-o vezi la mine si o sa vezi cum lucra sa ai curajul sa te apuci si tu de una.
Stii ca cu un palan manual te prinde dimineata pana incarci...e munca dracului, si nu asta-i ideea mea de lucru, eu vreau sa pot incarca in 40 min 45 de colonii si in 2 -3 ore sa pot sa le duc oriunde pe o raza de 100 de km si acolo sa le descarc tot in maxim 40 min fara 4 oameni dupa mine ci de unul singur si fara efort. Asta-i ideea!
Da..macaraua lui Pupe ridica sarcini mai mari ...muuult mai mari decat 5 stupi a 70kg..asta sa fii sigur! Ai vazut ce brate are, ce cilindri...stii ce forta dezvolta cilindrii aia. Mai multe poate sa zica el despre macaraua lui dar sunt sigur ca are multi muschi,mai multi decat foloseste el!
Eu am toata increderea ca o sa iasa o treaba faina de tot, mai ales ca am gasit si un sistem foarte fain care sa-mi actioneze cilindrii...o pompa manuala hidraulica ce actioneaza toti cei trei cilindrii in acelasi timp sau pe rand ca sa-mi aduca macaraua la nivel in pozitia de lucru...asta era o problema care s-a rezolvat ca am gasit ce trebuia la o aruncatura de bat de mine...la Iasi!!
O sa-l citez pe Pupe care a zis"Am un prieten ce a conceput ridicarea a 5 stupi o data cu un electropalan" asta in primul post de pe pagina asta deci au mai fost folosite electropalanele si de altii cu succes...se poate nu zi tu ca nu se poate sa ridici cu un electropala 3 stupi... ca vad ca l-ai luat pe nu in brate si nu e bine!
La intrebarea asta..sau la afirmatia asta "Vrei sa faci aceeasi treaba cu un generator de 10mil si un electropalan de 1kw,treaba ta."..eu iti raspund ca nu...nu ai fost atent, nu vreau sa fac aceeasi treaba pe care o face Pupe, el incarca cate 5 odata pusi pe paleti in linie deci cate 350 de kg pe palet aproximativ, eu o sa incarc cate unul sau maxim doi, el cara cu camion plus remorca mare de tonaj cateva sute odata eu voi cara 45 odata...vorbim de lucruri diferite..nu simti diferenta?? E evidenta!!..comparam mere cu pere...nu se face asta. Eu nu pot sa ajung ca Pupe peste noapte dar intre sculele pe care le are el si a cara cu carca la camion aleg varianta mea.

ghituica scrie:Daca faci tu ma apuc si eu!Dai bataie si nu uita sa pui foto cam la ce crezi tu ca e important.Of,ar fi frumos -macar pune si tu pe paletul suport numai cate doi stupi.Incearca cu putin si vezi cum se comporta,daca da semne da oboseala lasa-l la mai putin,daca merge brici mai bagai.
E adevarat ca nea pupe a zis de omul acela ce face ,dar ne-a ramas dator cu detalii;atunci ai sa vezi ca treaba se schimba.Eu nu zic ca nu e posibil ce vrei tu sa faci,e posibil dar cu ceva mai de putere-generatorul sa scoata lejer dublul puterii care o va consuma palanul la sarcina maxima,iar palanul sa ridice el cat ii pui tu in cocoasa si sa mai fie capabil de inca atat.Nu te apropia de limite !

BUNKA scrie:Asta nu stiu deocamdata...am o iarna la dispozitie sa tot trag linii pe hartie si sa fac calcule, trebuie gandite multe acolo parghii, dimensiuni, forte profile materiale...totul trebuie analizat in amanunt ca sa iasa o treaba meseriasa...
Eu n-am zis ca e usor, dar trebuie luat totul sistematic ca daca nu stii de ce sa te apuci intai si esti zapacit si nu stii ce vrei n-ai nici o sansa sa-l duci la bun sfarsit!
Pornim de la ideea asta ...........http://www.youtube.com/watch?v=KHJTFKbH ... ........si vedem cum ajungem s-o finalizam!
Trebuie facut un proiect in cele mai mici amanunte si apoi te apuci de cumparat una alta si de asamblat! Eu am rabdarea necesara si zic eu ca si priceperea sa fac asta...si unde nu ma descurc nu mi-e rusine sa zic ca nu stiu si sa cer ajutor la altii cu mai multa carte ca mine!
A..inca o chestie...nu poti sa pui pe palet peste puterea macaralei, deci daca e conceputa sa sustina la 4m 125kg in varf, pai nu tre sa depasesti greutatea aia fie ca ai un stup sau 5 atarnati acolo...fct de greutatea lor deci nu poti sari calul cu o macara de asta...maxim doi daca nu-s full de miere sau unul mai greu pana in 125 de kg presupunand ca lucrezi sa zicem pe 3 corpuri 1/1 si se nimereste unul al dracului de greu cu marfa in el...eu am o dihanie de asta acum...tre sa-l storc bine de miere ca altfel nu pot sa-l aduc acasa.
deci ...sa fim rezonabili...te poti misca repede in jurul unei platforme joase de asta cu 1 sau 2 stupi pe palet poti incarca repede conform celor specificate pe net...35-45 min ...90 de stupi incarcati de o singura persoana...ce poti sa vrei mai mult de atat??

ghituica scrie:Modelul din film nu o sa-l poti face,are ceva chichite care nu le pricepe oricine.Dar ceva pe aproape vei reusi.Ai vazut ca asta porneste de ridica singur stupul ,iar stuparul doar il ghideaza.Mai are ceva furtunase prin care circula ulei de presiune la pistoane.A bagat muzica nemernicul,dar sigur are motorul pornit.Sistemul asta e cumparat asa ,nu se poate face artizanal.Dar cu ceva articulatii istete si cu palanul pus la capul bratului cu butoanele de ridicare -coborare faci.La tine e treaba de articulatii,ca sa poti pune stupul unde vrei pe platforma.Nu cumva filmuletul a fost postat de romanul-spaniol?Am o presimtire proasta!Hai mai astept detalii;iti dau o sugestie-bratul se duce inainte-inapoi pe sina cu rulmenti,tragi vine ,impingi se duce la interior.

BUNKA scrie:Mai ...tare circumspect mai esti!
Iese mai asa cum e acolo, iar chichirtele le-am descoperit in cateva zile de privit filmele si pozele...nu-i mare branza crede-ma!
Am observat si eu si stii cum e...e un electropalan destept cu comanda Wireless montata pe cadru de aia nu se vede fir!
Macaraua e facuta pe acelasi principiu cum se faceau serpisorii aceia cu care ne jucam cand eram mici...jucariile acelea...functie de inclinatia stalpului stanga sau dreapta poti misca mai usor macaraua pe stanga sau pe dreapta...daca te uiti atent intai lucreaza pe partea stanga a masinii apoi se duce si invarte un volan, si lucreaza pe partea dreapta...volanul ala modifica inclinatia stalpului de sustinere.
Eu voi face o combinatie intre AJ-100 si AJ-2006, adica va avea 3 cilindri ca AJ-2006, se va impacheta la fel ca AJ 2006, insa cilindrul dintre cele doua segmente ale bratului va servi numai pt a ridica putin bratul in caz ca lurez in panta pe partea stanga sau dreapta...odata echilibrata macaraua, nu mai ai treaba cu ea...modifici din pompa inclinatita stalpului cand treci de pe o parte pe alta si atat. Daca observi prin poze AJ-100 nu se pliaza la fel de economic, adica suportul e pe capatul platformei insa bratul pliat nu sta pe latimea platformei ci pe lungime...e un amanunt important de asta vreau sa fac ceva intre.
Fac suportul lui AJ2006, si constructia bratelor la fel a lui 2006, numai ca normal AJ-2006 lucreaza din cilindri...la mine nu va fi asa...voi muta incarcatura in plan vertical din electropalan.
Ti-am zis ca am gasit la Iasi firma care face tot ce tine in materie de hidraulica deci pot lua de la ei tot, robineti, manometre, furtune de presinune, si pompa, si ramificator...absolut tot!
articulatiile sunt mai cu schepsis insa daca ai materil de calitate si strungat ies bijuterii.
Nu-i ma asa de complicat cum pare, trebuie gasite profilele care trebuie ca intreaga structura sa nu depaseasca 180 KG.
Din pct-ul meu de vedere macaraua mea o sa fie mai buna decat AJ-100, si undeva sub AJ-2006..un hybrid.
Nu are motorul pornit te inseli...bratele sunt miscate prin impingerea incarcaturii, vin f usor dupa cablu...ti-am zis e pe principiul jucarioarelor ce reprezentau serpi din mai multe segmente u articulatiile (balamaua) in plan vertical. Se misca de la sine.Toata smenuiala e sa ai o cumpana la tine sa pui stalpul la cumpana cand ai ajuns pe un anume teren...se cheama punerea la nivel a macaralei.
Pai daca faci un test cu o articulatie din asta din 2 bucati egale o sa vezi ca te poti roti cu ea 360 de grade si cu capatul macaralei poti ajunge in orice punct se pe suprafata rotunda delimitata de bratul macaralei intins in rotatie de 360 grade.
Filmele ca-s mai mulote se afla pe situl al carui link ni l-a dat Propomit, si pe care eu l-am mai vizitat acum 2 ani insa nu mi-a trecut prin cap atunci ca as putea sa fac o astfel de macara.
Sugestia asta de care zici , e mai complicata decat varianta pe care ai vazut-o in film.
macarale de tipul asta cu palanul montat pe sina se foloseste la greu in hale de productie, unde sinele sunt montate in sah...adica pe o sina se monteaza electropalanul care se plimba pe ea, stanga-dreapta iar sina aia culiseaza la randul ei pe alte doua sine inainte si-napoi, cu un astfel de ansamblu poti muta incarcatura in orice punct al halei....la noi nu prea se preteaza asta...eu voi avea posibilitatea sa pun stupii la 3,3m de platforma...deci cam 6,5m intre randuri daca pun pe stanga si pe dreapta platformei..distanta maxima intre randuri.
Cam asta-i! Nu mai fi asa circumspect si analizeaza bine filmele, si pozele si PDF-ul si o sa ai o revelatie...o sa incepi sa crezi ca se poate!! :hi:

ghituica scrie:Pune cap la cap tot ce stii si vezi ce riscuri implica.Analizeaza riscurile si vezi daca le poti depasii.Cu cat bratul e mai lung cu atat posibilitatea de frangere devine mai reala.Si apoi nu inteleg de ce prinzi ,,macaraua,,in podea.Sa zicem ca te apuci de treaba,cam in cati ani termini si care va fi investitia?Pe piata noastra au inceput sa intre tot felul de minuni si cred ca vei gasi sa iei la mana a 2 a ceva similar cu ce e aratat in filmulet.Trebuie sa combini multe elemente;1 generator,1electropalan,hidraulica,s.a.Si mai ai treaba si cu stupii.Modelul din film e fiabil tare si e gandit bine.Stii ce zici tu?Sa zicem ca te pasioneaza radiourile;tu zici ca vei face un radioreceptor care sa fie la fel cu cele de pe piata ,ceeace e imposibil.La fel se-ntampla si cu macaraua.Nu compara reusitele tale de pana acum cu acest nou proiect.Se poate pune sa lucreze un palan electric alimentat de la un generator -palan atarnat la capul unui brat cat de cat extensibil care sa ridice stupii si sa-i aseze pe o platforma.Dar ce vezi in filmulet nu vei reusi,aia e din fabrica si ce e din fabrica nu facem noi nici pe aproape.Noi facem ,dar asa niste tiganii ....
Da-i bataie,dar parerea mea ca arunci banii.Sant cam sceptic nu-i asa?

BUNKA scrie::Mai Ghituica...la tine totul e imposibil de parca alea-s facute pe alta planeta...mai vedem! Pt inceput iti zic ca stiu deja in mare, voi afla in amanunt toate dimensiunile profilelor folosite si nu numai... tot proiectul practic, cu dimensiuni, si unghiuri, greutati...absolut totul pot afla despre macaraua asta. Nu zic cum ca-i simplu si daca te duce mintea afli tot...
Pot afla dimensiunile bolturilor si ale bucselor articulatiilor, triunghiului de forta, ...ABSOLUT TOT!! Deja am aflat in mare ..urmeaza sa le aflu la milimetru, de aici pana la a realiza un proiect stoc de la cap la coada e doar 1-2 luni de munca. AJ-2006 are 260Kg, si sustine la 5 m distanta de baza o greutate de 300kg.
eu voi redimensiona AJ2006 ca sa aiba 180Kg, si sa sustina la 4,5m 125kg, si sa lucre din palan nu in partea hidraulica cum face AJ-2006, partea hidraulica o voi folosi doar pt punerea macaralei in pozitie de lucru, reglarea macaralei si impachetarea ei pt transport.
Va fi un AJ 100 mai destept care se impacheteaza ca un AJ 2006 dar care va fi la fel de usor ca AJ 100 original...voi putea incarca cate unul sau doi stupi odata, macaraua +platforma vor avea cam 1T, iar restul greutatii pana la 3,5 T adica 2,5 t vor fi stupi...cam 45 la numar, voi putea sa-i incarc in 20 min si in maxim 2 h de mers cu 50km /h voi putea ajunge oriunde pe o raza de 100 Km de vatra.
Cum ti se pare??? Irealizabil nu?? Stiam eu!!
Punerea in practica consta doar in achizitia materialelor care se gasesc pe piata, acum gasesti orice, articulatiile nu le fac eu...le face un strungar, iar treaba mai simpla de sudura si taiat materialul o fac eu.
Tie poate sa ti se para irealizabil, mie insa nu mi se pare deloc.Daca am tot ce-mi trebuie la anul imi fac timp pt ea, in sezon nu...in iarna asta o proiectez in amanunt, apoi in sezon voi cumpara materiale, si in toamna viitoare ma apuc de ea. Va fi gata undeva in primavara 2011. Pana atunci imi iau si platforma.
Mai vorbim!!!
Mishu 05, are idei bune, si eu m-am gandit la tijele filetate cu volan din care sa misti stanga dreapta stalpul macaralei ...la fel ca la AJ100...apoi la AJ100 mai are un volan care ridica bratul macaralei la inaltimea de lucru..deci cu putina atentie se poate observa totul in detaliu si cu ceva calcule poti afla dimensiunile la milimetru.
De aici pana la a face un AJ-100 dar care sa aiba 3 cilindri ca AJ2006 si care sa se impacheteze la fel de bine ca AJ2006 insa care sa cantareasca cat AJ100 si care sa lucre din palan si nu din cilindri ca AJ100 si care sa nu sustina mai mult de 125 kgf pe capat...nu e decat un pas!!
Asa-i cum zice Mishui...primii care au conceput Ezy-Loader sunt australienii. In fond daca ai strungar bun si materiale si daca te pricepi un pic la calcule si ai oki de meserias(f important) eu zic ca poti s-o faci f fain.
Eu nu stiam daca exista posibilitatea ca dintr-o pompa manuala sa misti 3 cilindri hidraulici...asta era dilema...am aflat ca se poate si am zis, de la iasi imi iau toata partea hidraulica...s-a rezolvat cea mai mare problema...o sa dau de maneta si pun macaraua in pozitie de lucru f repede. Mai ramane ca sa lucru la proiect avand drept model cele doua modeleAJ100 si AJ 2006 , iau tot ce e mai simplu si mai bun de la ambele modele si fac unul asa cum imi trebuie mie !!
Daca esti numai cu "nu se poate" in cap normal ca nici nu-ti vine sa te gandesti ca s-ar putea face!

Mishu05 scrie:Ghituica..macaraua aia nu e facuta "in fabrica". E copiata dupa ezyloader, facut de australieni , ei au fosti pionerii in domeniu. In apicultura ai de ridicat greutati relativ mici 100-200kg de la distante mari si variabile.
Spaniolii fac si ei o apicultura semi-stationara, ca si italienii si francezii. Au sute de stupi care raman destul de "pe vatra" pana la culesuri mai intense. Atunci ii cara cate 50-70 odata, cateva ore, au ajuns i-au descarcat. Nu e sistemul american cu tir-urile incarcate cu sute de stupi, sa merite sa iei stivuitor. Ei..si atunci ce s-au gandit? Hai sa facem o macara mica si usoara sa ne fie mai usor. Modelele lor arata foarte-foarte bine insa am impresia ca sunt proiectate pe calculator , prea sunt zvelte, fluide, dau senzatia de fulg de usoare si flexibile ce sunt.
Eu ma gandesc serios pentru simplitate sa realizez o macara cu un brat care se poate roti, si atat. La baza lui sa fie electropalanul, sir de role -> cablu-> lisa de ridicare. comanda simpla sus-jos asupra cablului. Mi se pare mai simplu si mai realizabil , sistem cu "vagon" care culiseaza pe brat. Sa zicem ca bratul are 4m lungime, si stupul 80kg+lisa+forta generata de brate, ca poti trage fara sa iti dai seama cu un 10kgf , ajungem la un 100-110kg. Momentul de incovoiere la punctul de rotatie ( in capatul stalpului vertical) ar fi de 400kgf . Eu vad sistemul astfel:
-macara cum am descris mai sus montata pe remorca, spre protap
- stalpul vertical al macaralei sa aiba grad de libertate stanga-dreapta , articulatie la baza.
-tije filetate groase din care sa reglezi acest grad de libertate-> poti sa o pui FIX verticala, sa nu tragi de brat +stup ca atunci cand sapi o fantana cu bratele, rotind sfredelul.
- stalpul vertical sa il pot "ancora" de autoturismul tragator cu niste tije demontabile si filetate, sa il pot rigidiza la maxim. Astfel cand "agat" stupul de bratul macaralei, tendinta lui va fi sa se incovoaie catre spatele remorcii, sa se franga de la baza. Fiind prins si de masina, doar nu o sa o ridice de bot, deja masina actioneaza ca o contragreutate. . Astfel odata ce m-am oprit si ma apuc sa descarc, stalpul vertucal ce sustine bratul orizontal sa fie la maxim de rigid, sa nu existe vibratii si deformari.

Ce spune Bunka este perfect posibil insa aia in spania sunt cum suntem noi, dar sute. Au stat, au gandit-o, probabil au ingineri mecanici printre ei, sau au apelat la unii, au calculat si iata de chestii misto au facut . Singura problema e ca costa 8-13 000. Daca am avea si noi subventii sa iti dea statul/UE 50% din suma, pe cuvant ca m-as baga sa cumpar una de-a gata. Stii ca merge perfect din prima, mult mai rapida ca una facuta de noi, artizanal, garantie, tot.
Insa..13 000..e enorm. Pur si simplu de banii astia iti cumperi stupi si platesti 3-4 oameni la incarcat-descarcat si castigi mult-mult mai bine.

PS: Pai nu au somn ca unii mai si cara stupi. Ah ce bine e sa ii stiu pe vatra, in sfarsit :)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 08 Mar 2011, 00:36

BUNKA scrie:Orfirel...bun linkul ala pt abricht!
Fir-ar mama lor de scule...vezi ...pt 5 cm in plus la latimea geluirii tre sa mai scoti din buzunar cel putin 100E...scula asta imi place si mai mult deja la 25cm latimea de rindeluire, altfel discutam!!!
Bun linkul !! Imi place si freza si pretul e...BUN!!
Ghituica...obarfreza de asta am si eu si capuri de frezare am si de astea, si iti spun deja dinainte ca scula asta nu se preteaza la taieturile care trebuiesc facute pt a obtine un cep mama si tata in coada de randunica veritabila nu dinti drepti...deci asa cum e in poza aceea pusa de tine la care faceam eu referire.
La prima vedere pare simpla insa eu te sfatui sa iei doua bucati inguste de scandura de 2,5 cm in grosime si sa incerci o imbinare simpla cu un cep coada de randunica cu capul de 5 cm sa zicem si cu baza de 3 cm, o sa fii surprins sa vezi ca acolo sunt niste taieturi in unghi care nu le faci nici cu mama frezei...le faci numai cu un pendular sau fierastrau din acela cu panza panglica...nu stiu cum ii zice...si nici ala nu stiu daca merge mai bine...cel mai bine merge cu pendular caci are talpa reglabila la diferite unghiuri, si e mai manevrabil...Capurile alea de freze care le vezi tu acolo sa stii ca sunt mici si nu se preteaza la constructia de stupi...se duc dracu si cepuri si tot daca le faci atat de mici si mai bati si cui de 6-7 in ele si mai scapi sa zicem odata lada de pamant...cepul tre sa aiba macar 3,5-4 cm...unele chiar mai mari/ 2,5cm cat are grosime scandura sau 2cm depinde de ce scandura folosesti.
Sablonul ala coada de randunica e "miniatura" deci faci cu el cutioare mici unde folosessti un cap de freza special in coada de randunica(am si de ala), si imbini cu aracet dar in nici un caz cutii de stupi...nu merg pe obarfreza capuri suficient de mari care sa faca cepul cat avem noi nevoie ca marime...si mai apare o problema,daca observi sablonul ca ori si ce sablon este perfect adica toate distantele intre cepuri sunt egale, toate cepurile sunt egale...in practica , nu merge...apare un ciot, apare o imbinare in falt intre doua scanduri ...nu poti pune sablonul si face toti dintii la fel...am promis ca pun o poza, ma duc la stupi mai acusi si fac poza sa vedeti despre ce vorbesc...
Numai in practica te lovesti de problema la care ma refer...asa din carti e usor de zis, daca ai de facut doar imbinarea pe colturi si ai scandura de 30-31 de cm...nu-i problema sa zicem ca merge cu un sablon si cu un cap de freza adecvat ca dimensiune, insa nu gasesti scandura asa de lata care sa nu fie crapata sau sa n-aiba ciot sau care sa nu se curbeze in timp...tendinta de curbare apare in timp, cepul in coada de randunica nu-i da voie, scandura se usuca se uda si tot asa, ea este lata de 30-31cm si la un moment dat apare catamai fisura in ea...ce faci???
Mai bine folosesti doua scanduri pt alcatuirea unui perete de cub, imbinate in falt...pun poze si dupa aceea mai vorbim!!
Va salut!

BUNKA scrie:Inca ceva Ghituica ca sa nu ducem lumea in eroare:
1.Ca sa faci o imbinare in coada de randunica nu merge cu obarfreza, si merge bine cu pendularul.
2.Chiar daca ai pendular bun asta nu inseamna ca treaba-i rezolvata, tre sa ai si oki si mana meseriasa...trebuie oaresice indemanare!
3.Imbinarile alea se fac de cele mai multe ori manual adica cu pendularul si cu mana dupa ce ai trasat pe lemn cu creionul...se pot folosi freze adecvate ca marime, montate pe o freza de aia tip banc...nu jucarie de asta de obarfreza...dar cand o sa-mi aratati un cap de freza in coada de randunica cu baza...partea lata de cel putin 3,5cm atunci discutam altfel problema.
4.Pendularul este exact pt lucrari de astea usoare si de precizie, de finete de exemplu cepuri.
5 Ce am prezentat eu nu e improvizatie...este efectiv folosirea unei scule in asa fel incat sa obtii ce doresti.(Obarfreza nu merge...am putea numi improvizatie folosirea obarfrezei in cazul asta)
6 Cel care vrea sa faca 1 (o ) imbinare in coada de randunica tre sa aiba habar cat de cat de tamplarie ca sa-i iasa ceva si sa stie pe ce scula tre sa puna mana, deci cat de cat tre sa aiba meseria in degete.
Cine nu ma crede pe cuvant poate incerca realizarea unei imbinari in coada de randunica pt incheierea unei lazi de stup folosind obarfreza, si as fi curios sa vad si eu ce i-a iesit!!!
Sa zicem ca dupa multa munca si atentie iti iese un cant cu 6 dinti perfect...deci un colt de cub ceea ce ma cam indoiesc ...se preteaza asta in ipoteza ca ai de facut 200 de caturi si 100 de cuiburi???? Eu nu m-as risca desi ma joc cu lemnul de vreo 5 ani deja. Asta-i tot!!
...vin si cu poza cat de repede!! :hi:
Ghituica...ai vazut ce dimensiune are un cutit (cap de freza) coada de randunica???...14,3mm diametru...ce facem??...facem cepuri de 1,43 cm ...este inacceptabil!!

ghituica scrie:Am sa-ti spun cand ma voi apuca de treaba ce si cum voi face.Trebuie sa mai merg pe la magazine si sa mai stau de vorba si cu cei de acolo.E adevarat ca pendularul taie si in unghi ,dar eu unul nu cred ca atunci cand se fac sute de taieturi pentru coada de randunica sta cineva si trage cu pendularul.Nu te opri la faptul ca nu gasesti freza potrivita;o sa gasim si freza potrivita -tocmai buna pentru cutii de stupi.Si acum 80 de ani se lucra cu freze la astfel de imbinari .Gandeste-te ca se fac imbinari in coada de randunica intr-un atelier,ceva de ordinul a 1000 de imbinari.Fara freza potrivita nu ai nici o sansa.Unghiul acela special de taiere din freza se face .Cauta taieri si imbinari in coada de randunica si daca vei gasi undeva ca face aluzie ca foloseste pendularul sa-mi spui si mie.Tu poti sa-l folosesti dar asta nu inseamna ca din pendular se face asa ceva.Exista cu siguranta freze de marimi potrivite .
Cand am sa reusesc concret am sa arat ce si cum ,pana atunci insa ma voi abtine de la alte comentarii;insa am sa caut ceva imbinari in coada de randunica la stupi pe net.

BUNKA scrie:Ok...am inteles...totusi nu mi-ai zis cum rezolvi problema cand ai de facut cepuri la dimensiuni diferite din cauza faptului ca esti fortat sa faci asta ca sa-ti permita sa imbini corect in zona faltului???!!!
Am facut pozele si le pun curand...n-am avut timp am tot fost pe drumuri, nopti nedormite etc...si pe poza o sa- iti explic mai bine!!
Trebuie sa cumperi freze de diferite dimensiuni in cazul asta si asta ...costa, eu nu zic ca nu e migalos sa tai si sa trasezi cu cre3ionul, dar ca sa iasa un lucru de calitate mai faci compromisuri in ceea ce priveste viteza de executie.
Inca odata pe poza vei intelege mai bine ce vorbesc!! Nu stiu de ce tii neaparat la imbinarea coada de randunica si de ce nu-ti plac dintii drepti??
Te salut!!

ghituica scrie: Nu ma intereseaza foarte ,foarte mult imbinarea coada de randunica care are tesiturile acelea la margini ,ci mai mult ma intereseaza coada de randunica aceea in A fara teieturile de margine-adica care are marginele drepte.Mie mi se pare mai practica si mai simplu de facut si cu eficienta mare in timp.Ideea e ca durata de viata pe care o are o cutie o da tocmai sistemul de imbinari care se practica.O imbinare buna inseamna sa scapi de grija de ati mai procura cutii mult timp.Si daca nu mai ai grija cutiilor te mai poti gandi si la altceva.



alta.....jpg
alta.....jpg (16.54 KiB) Vizualizat de 61504 ori

BUNKA scrie:cred ca s-a jucat prietena cu telefonul meu si mi-a modificat setarea la poze...o sa fac una mai mare in care sa se inteleaga mai bine...
...intelegi din poza unde-i smenul ca sa iasa imbinarea de calitate???
Observi ca si la latimea corpului si la lungime, in zona faltului dintre cele doua scanduri care compun o latura de cub, la capat este cep, nu este locas pt cep...asta face ca lada sa nu se desfaca, si sa fie mai bine incheiata chiar daca nu avem cuie batute...scandurile acelea inguste cam de 10-11-12-13 cm care se folosesc la compunerea unei latimi de cub sau a unei lungimi de cub sunt in fct de ce material avem...adica nu risipim materialul, si calculul cepurilor deci dimensiunile lor se fac in fct de cat sunt de late acele scanduri, apoi trebuie calculat numarul de cepuri dintre cel plin ce corespunde imbinarii in falt a lungimii si cel plin ce corespunde latimii sa se potriveasca...deci dimensiunea dintre cele doua falturi ne impune niste dimensiuni la cepurile dintre cele doua falturi(cel de pe lungime si cel de pe latime) de asta zic eu ca nu merge sa ai acelasi cap de freza...trebuie sa mai variezi dimensiunile daca vrei sa nu irosesti material si sa se potriveasca totul...apoi ca sa faci un perete dintr-o singura scandura de 31 cm latime nu e indicat din cauza curbarii scandurii in timp si a problemelor ce deriva din treaba asta.
M-am referit la varianta folosirii unei scanduri de 31cm latime pt ca numai asa a-m putea folosi un cap de freza fix de o anumita dimensiune care sa faca in asa fel incat sa se potriveasca totul...cam asta-i!!

echo scrie:Bunka, si totusi se invarte!!!! adica se poate si cu randunica!!!
In primul rand felicitari pt imbinarile alea in biscuite, esti meserias... Sfat - iti usurezi mult munca daca folosesti un fierastrau cu banda, dar daca nu faci multi, merge si cu pendularul si merge chiar bine dupa cum o dovedesti..
Fii atent la faza cu randunica cativa pasi:
Initial vroiam sa iti spun sa faci cu sabloanele alea dar mi-a luat-o Ghituica inainte, pe urma am citit ce ai postat tu si ai dreptate, alea merg pt cutii de papusi pt fi-mea, mai rar la stupi. Mergem altfel:
Oberfreza ta o transformi in freza stationara de masa, montand-o sub masa de lucru. O sa revin cu detalii de la unii mai destepti ca noi.
Chestia asta iti permite sa montezi in oberfreza niste bit-uri de o latime mai mare, chiar si de 3,5 daca vrei tu.
Acum, ai doua posibilitati - una - mergi pe distante mai mari intre "cozile de randunica", adica faci sa zicem 2 -3 pe o distant de 10 cm, si atunci iti iese un dinte mai ingust, altul mai lat, ceea ce nu e rau, sau:
Faci dintii egali. Pt asta iti trebuie un distantier "pre-facut", un profil la fel ca si profilul bit-ului cu care lucrezi, montat IN masa la distanta pe care o deresti intre dinti, de bit-ul ober-frezei. Iti mai trebuie un carucior culisant pe mmasa de lucru, facut simplu dintr-o scandura (presupun ca intelegi ce zic). Cum merge chastia asta: primul dinte il faci la liber, urmatorul deja intre pe distanta stab ilita, pt ca prima taiere intre pe distantier si scandura culiseaza pt a fi taiata pe bit; dupa care cea de a doua taietura este fixata pe distantier pt a stabili distanta celei de a treia taieturi, si asa mai departe..
Am mai spun odata, ca este forate greu sa faci 5 stupi, dar este foarte usor sa faci 100... Asta pt ca cel mai mult timp il pierzi sa faci sabloane, schimbi distante, etc, etc, pe cand daca mergi "pe banda", e mai usor.
Bun, am postatr anterior in alt loc niste reviste de tamplarie americane, destepte rau de tot. Din pacate sunt multe rau, materialul intre pe 2 DVD-uri, nu merge asa pe mail iar eu nu mai sutn acasa acum... Da' te uiti la astea si iti vin idei... Eu deja visez..

orfirel scrie:uitativa la lincul acesta pana la capat ... spre final arata cum se face imbinarea in coada de randunica (porumbel)
http://www.youtube.com/watch?v=5Vubq3bK ... re=related
Ceva super meserias.. ce inseamna o masina profesionala....

BUNKA scrie:Da Orfirel...ca sa ma exprim ca neamtul as zice ca ..Das ist eine gute maschine!!..
Totusi as mai adauga ca pe langa faptul ca masina-i buna, si cel ce lucreaza cu ea e oleaca de meserias adica ai vazut ca foloseste niste planuri inclinate care sa-i usureze munca si totusi nu ne arata o parte a operatiunii...cea de debitare a cepurilor care cad...acolo cum face???...eu zic ca baga un pendular in functiune ca cu asta pamblica nu poate sa scoata bucatile. Da, daca as mai avea pe langa pendularul meu si un fierastrau de asta pamblica, as putea face si cozi de randunele si de alte pasarici... :rotfl:
Oricum bun si educativ filmul...

jean scrie:D-lor,
Pret in Romania pentru ferestreu - 2500 euro.Sa vedeti Hammer A3 31 - pret 1550 euro , si dupa aia poti sa gandeti mai mult.( vezi http://www.felder.ro )
Cu respect,
Jean Deculescu
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 08 Mar 2011, 01:25

BUNKA scrie:morteza......... http://www.youtube.com/watch?v=ciXplz3SrMk

BUNKA scrie:...ete aici meserie pt cine e interesat si de tamplarie.... http://www.youtube.com/watch?v=yuFHurrW ... re=channel
mie unul imi place, istet baiatul asta!

BUNKA scrie:...ete si asta ce metoda faina are...trebuie o panza de circular Dado pt treaba asta... http://www.youtube.com/watch?v=enffCP-j ... re=channel

BUNKA scrie:Baietzasu` asta cu fata de tocilar e dat naibii de istetz!
Priviti! http://www.youtube.com/watch?v=dTGO_NR6 ... re=channel

BUNKA scrie:solutii destepte........... http://www.youtube.com/watch?v=122w40ZB ... re=channel
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde kamy » 15 Feb 2012, 17:17

lucky5strike scrie:
BUNKA scrie:Uite ..asa aratamacaraua!!
Intra la "planuri:planuri" si dai la "easyloader artizanal"...acolo vezi cam despre ce-i vorba!!

ok_60085.jpg

echo scrie:Bunka, eu ma pricep mai putin la mecanica, dar am idee ceva de electrica si iti spun ca acel generator nu tine la ce vrei tu.
Scoate el 220V, dar aia e tensiunea de alimentare, nu consumul. Teoretic, un generator care il tii in palma il poti face sa scoata si 50.000 V, dar "puterea" infima..
Tine cont de consumul pe care il ai la electropalan, si alege generatorul dublu. Uitandu-ma doar pe poze, apreciez ca un asemenea electropalan cere un curent de 10-16 A min iar generatorul ala nu cred ca are pe iesire mai mult de 2-3 A.
Sfat - generatorul trebuie sa aiba pe iesire o protectie, o siguranta - uita-te la ea, asta asa ca si control rapid.
Daca ai rezultate cu design-ul la macara, sa imi spui si mie ca ma intereseaza.
Bafta

ghituica scrie:Bunka sa stii ca eco are dreptate.Tu confunzi tensiunea si curentul.Nu-i nimic !generatorul ala nu e bun la nimic-nu o sa-ti ridice tie stul in veci.Cauta un electrician si-ti explica el cum sta treaba.E vorba de puterea care o scoate si peste care tu nu poti sari,trbuie sa scrie pe el(se masoara in kw,subdiviziune watul).Cat despre restul ce spui eu cand spun putere mare nu ma refer la sculele industriale,ci tot la astea de amatori,dar unele au o putere si dupa o ora de lucru cam se-ncing,altele au mai mult.Ai dreptate ce spui ca se lucreaza usor lemnul de brad si am vazut ce ai facut,mai trebuie putina atentie la scule.Iti dau un pont;baga-i in buzunar 10 roni la un baiat care ti se pare tie istet la supermarket-dintre lucratori-,probabil aluia de la raion,si te-nvata el cum sta treaba.

BUNKA scrie:Electropalanul are 1050W deci un Kw...nu m-am uitat pe generator sa vad ce putere are...oricum generatoare sunt nu-i problema si nu-s chiar asa de scumpe, gasesti de toate felurile!!
Apropos de scule eu am Bosh si la Bosh nu am avut probleme decat la rindeaua verde care e neprofesionala si la asta dupa 4 ani de haiala...mai am freza Alpha, nici la asta nu avusa-i probleme, si circularul de mana care e ceva adus de pe la Francezi...nu retin marca dar e Ok ...merge bine!!
Sa inteleg ca mi-ar trebui un generator care sa aiba 2Kw putere ca sa n-am probleme cu puterea la electropalan???

pupemea scrie:Se poate face treaba si cu electropalane.Doar ca este mai lent.
Am un prieten ce a conceput ridicarea a 5 stupi o data cu un electropalan.
Daca ma intalnesc cu el (sigur) o sa cer dealii

BUNKA scrie:Ar fi interesant sa mai aflam ce solutii au mai gasit altii!
Uite un exemplu de generator mai serios, la vreo 10 mil, care are 3 KW putere...daca nici asta nu-i bunnn!!!!
Si desi e tare uite ca are doar 8,3A...oare cum arata ala cu 10-16A...n-o fi prea mult 16A??? Eu credca electropalanul ala se misca bine si la generatoare de astea de 10 mil.http://www.bricoshop.ro/Generatoare-de- ... 4500003500
Daca optezi pt paletizare si muti cate 4-5 stupi odata atunci normal ca si elecropalanul se misca mai greu la sarcini mari...depinde si de electropalan si de generator probabil, daca vrei sa incarci cate un stup odata ...ai mai mult de alergat pe distante de 2-3 m in jurul platformei insa zic eu ca merge repede.
Am vazut ca unele palane se misca chiar f repede!
Alta dihanie de generator...putere 4Kw, insa nu trece de 8,3A...nu vad nici unul care sa ajunga macar la 10A...dac-o fi cine stie cate sute de milioane e unul!!!http://www.bricoshop.ro/Generatoare-de-uz-general/stager/Generator-Stager-GG-4800-4500004800

totalmarit scrie:Salutam harnici Apicultori,iata o oferta de scule la un magazin specializat in asa ceva.

incercati la baumax,electroplan la 12 volti vre-o 570 ron
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori