Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Panza debitare lemn si metal

Mesajde cocos » 29 Mai 2013, 14:57

Salutare, am gasit niste cutii de dadant la cineva care le da ieftin si vreau sa le cumpar dar eu vreau sa le modific.
Ma gandesc sa le fac caturi MER , inaltimea de 155mm , cutiile au 315mm si sunt prinse in cuie iar cateva in holtzsurub de rigips asa zisele "negrese"
Am circular cu panza pentru lemn si caut o panza care sa taie si lemn dar si metal, cuie si suruburi negrese.
Cine ma poate ajuta cu o recomandare de panza pentru asa ceva, multumesc
sanatate!
cocos
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Mar 2013, 15:48

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde aliuta2000 » 29 Mai 2013, 15:50

se gasesc asa ceva , dar sunt foarte scumpe ~300 ron .
Cat mai multi dinti si important e sa taie metalul , dar de ce nu scoti tu cuiele si holsuruburile in zonele care te intereseaza pe tine sa retusezi cutia si apoi tai in lemn .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde cocos » 29 Mai 2013, 16:01

Ma gandeam ca ar fi mult mai bine sa las cutiile asa cum sunt , ca daca scot cuiele le slabesc, si asa nu arata prea bine, daca mai scot si cuiele se desfac bucati singure. Apoi poate sa imi scape un cui pe care nu l-am vazut si clar ca voi strica panza pentru lemn.
Evident ca mai este vorba si de comoditatea, si ma gandeam ca daca exista asemenea panze cred ca merita una pe la casa omului, poate alta data mai apare ceva de taiat.
Astept sugestii, multumesc de ajutor
cocos
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Mar 2013, 15:48

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde un OM » 29 Mai 2013, 19:19

Pai... ti s-au dat! Este ceva ca nu convine?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde liviutzbogos » 29 Mai 2013, 21:12

Sunt acele panze cu videa dar am inteles ca nu sunt prea "stralucite". Dupa primele cuie se cam duc si dintii. Dar nu am folosit, asa ca tu poti incerca :D Eu defapt am vrut lant de drujba cu dinti videa si mi s-a spus ca inafara de pretul mult mai mare nu e o mare deosebire fata de cel normal. Din nou, dupa cateva cuie se duc si dintii.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde ovidiu_78 » 30 Mai 2013, 10:31

liviutzbogos scrie:Sunt acele panze cu videa dar am inteles ca nu sunt prea "stralucite". Dupa primele cuie se cam duc si dintii. Dar nu am folosit, asa ca tu poti incerca :D Eu defapt am vrut lant de drujba cu dinti videa si mi s-a spus ca inafara de pretul mult mai mare nu e o mare deosebire fata de cel normal. Din nou, dupa cateva cuie se duc si dintii.

eu chiar am avut si mai am inca si acuma un lant de drujba cu vidia,si iti zic eu ca e o diferenta mare,nbu numai la pret
asa taie ca numai,si daca mai dai cu ea in pamant,taie fara probleme...in stejar se joaca numai,singura problema e ascutitul cand ii vine randul(de 2 ori am ascutit-o pana acum)e ca trebuie dusa la serivice,ca se ascute cu disc diamantat,nu cu pila
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde aliuta2000 » 30 Mai 2013, 10:46

sunt panze care taie metal !!! , nu o panza de la rusi de 20 ron .......vorbesc din cunostinta de cauza ... se folosesc industial .. am folosit pentru a taia table de 2 mm pe lungimea de 2m si merge OK si acum pentru diverse taieturi in metal , dar extrem de scumpa a fost acea panza .. industriala de 210 mm .

referitor la lantul de drujba cu vidia ... este si acela mult mai bun cum s-a mai pomenti , dar nu sa tai metal !!! ci doar pentru nisip , pamant etc ... fara sa strice gura instant ... scrie si pe site-urile celor care il comercializeaza .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde ovidiu_78 » 30 Mai 2013, 11:13

eu nu am zis sa tai cu druja cu lant vidia lada :lol: :lol: :lol: ziceam ca e bun lantul
o varianta ieftina de a taia acela cuie,o panza ieftina de 20 lei,tai la colturi numai,dupa aia scimbi panza si debitezi cu cea buna restul lemnului ;)
pt cateva lazi nu are rost sa investesti in ceva scump,nici ca sa o ai langa casa,nu se justifica alftel investitia,dar tu fa cum vrei

sanatate
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde liviutzbogos » 30 Mai 2013, 11:56

ovidiu_78 scrie:eu chiar am avut si mai am inca si acuma un lant de drujba cu vidia,si iti zic eu ca e o diferenta mare,nbu numai la pret
asa taie ca numai,si daca mai dai cu ea in pamant,taie fara probleme...in stejar se joaca numai,singura problema e ascutitul cand ii vine randul(de 2 ori am ascutit-o pana acum)e ca trebuie dusa la serivice,ca se ascute cu disc diamantat,nu cu pila

Nu stiu, nu am incercat. Mie mi-au cei de la service Husqvarna ca nu e asa stralucita, daca prinzi un cui se duc dintii. Incearca te rog intr-o scandura cu cuie si zi-mi dupaia cum se comporta :D - glumeam - Ai dreptate, la nisip si dinastea cred ca se merita. Am taiat intr-un an salcie de pe malul Timisului...nu-ti inchipui ce chin a fost. Asta vara am taiat niste stalpi de telegraf, fierti in ulei si smoala, din nou, iesea un fum ca la furnal :lol:
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde jenica67 » 30 Mai 2013, 14:49

Ia-ti un Dual saw si poti taia cu el ce vrei, inclusiv stupii :
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde liviutzbogos » 30 Mai 2013, 18:28

Cei care urmariti serialul "Las Fierbinti" o sa intelegeti ce zic acum: Ba esti prost? :lol: Ce panza e aia frate. Super tare de avut una pe langa casa. Dar vine intrebare: de unde si cat? Ca poate mai bine cumperi alti stupi decat sa cumperi o panza dinasta.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde kamy » 30 Mai 2013, 21:02

Alo alo,fratilor voi vreti panze gen terminator sa taie cuie obuze schije,aveti grija sa nu o faceti mitraliera daca prindeti un cui mai sanatos,culege toate pastilele videa si va mitraliaza!
In schimb cu scula aia de electrician ai mari sanse sa scurtezi din degete,lucreaza la turatii destul de mari si nu o poti ghida din mana ar cam trebui infipta intr-o masa,nu e potenta sa lucrezi intins si altele!
IO azi am dat pe la sternuri de-mi luai un decupator d-ala semiprofesional ca sa fac urdinisele la lazi,ultima data le-am facut cu flexul si cu circular dar parca m- a cam lasat curajul fiinca la turatie mare circularele se incalzesc si flambeaza ce se poate intampla in continuare nici nu vreu sa ma gandesc!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde jenica67 » 30 Mai 2013, 21:18

Dual Saw nu are recul ca un flex, ca el se anuleaza datorita celor doua discuri, care se invart in sensuri diferite. Dar oricum trebuie lasata protectia care o are si respectate regulile de protectia muncii. Am vazut de vanzare la Dedeman anul trecut si daca nu ma insel, era vreo 580 de lei.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Panza debitare lemn si metal

Mesajde uve » 05 Iun 2013, 23:45

Dual saw este in oferta Ambient la 400 de lei, marca Power Plus , putere 1050 w, diametru disc 115.Nu este precizata adancimea de taiere.
Panzele cu placute vidia nu taie si cuie :se distrug pastilele.Mai sunt panze diamantate , diametru mare, fara caneluri, care taie metalul dar in lemn scot fum.
Cutia de 1/1 se poate modifica fara demontare : se baga pe langa stel , la cota dorita, si se invarte de 4 ori pe masa . Cuiul sau surubul care este in dreptul taieturii se scoate sau se taie cu flexul cu un disc pentru metale inainte de a intra panza in el.Se poate folosi la circular o panza unimetal , fara pastile de otel rapid sau vidia : la contactul cu cuiul avariile la aceste sunt mai mici si remediabile prin reascutire.
uve
 
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2013, 23:33


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori