Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde modigliani » 22 Iul 2013, 16:20

Nicolae Popescu scrie:You Nicu ....


Moooaaaama , ne...nicule , ..... cu asta m-ai spart ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
modigliani
 

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde florin68sorin » 22 Iul 2013, 21:57

sorin_horezu scrie:Iti dai seama ca depinde de mai multi factori. Una e sa extragi singur si alta e sa mai ai niste oameni cu tine ... depinde cat timp se invarte efectiv centrifuga. Hai sa iti dau un exemplu: eu am tangentiala 4 rame 1/1 si radiala 20 rame 1/2 si ma tine o zi intreaga(extrag singur; maxim 400kg/zi) un acumulator de 36Ah si as mai putea sa centrifughez si a doua zi. Daca ar fi sa am acum de 150 Ah, cum zici tu, m-ar tine 3-4 zile de voie. Depinde si de centrifuga. E o chestie cu prea multe variabile ca sa iti poata cineva spune ca un acumulator de x Ah te tine y zile, dar unul de capacitate mare 150Ah+ te tine minim doua zile.





ce putere are motorul centrifugi?
multumesc
florin68sorin
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Iul 2013, 16:38

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde Mircea_63 » 22 Iul 2013, 22:06

Puterea e in Watti. Asta inseamna Amperi X Volti = Watti

A x V = W restul e aritmetica simpla. A= W/V adica puterea motorului impartita la 12 si afli cati Amperi consuma intr-o ora. Sa zicem ca ajungi la concluzia ca iti consuma 4 A, iar bateria este de 36 AH, teoretic insemna ca te tine 36/4= 9 ore de fuctionare continua.

Asta e teoria, dar consumul nu este liniar si nici puterea consumata. Pe masura ce ramele se golesc si motorul invarte mai usor, consumul de curent scade. Bateria aia...scrie pe ea 36 AH, dar asta cand e incarcata la maxim si e noua. Una mai uzata sau neincarcata la maxim nu mai are atata.

Dupa ce te apuci de extras pana nu mai duce bateria, afli singur si data viitoare stii.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde sorin_horezu » 22 Iul 2013, 22:32

florin68sorin scrie:
sorin_horezu scrie:Iti dai seama ca depinde de mai multi factori. Una e sa extragi singur si alta e sa mai ai niste oameni cu tine ... depinde cat timp se invarte efectiv centrifuga. Hai sa iti dau un exemplu: eu am tangentiala 4 rame 1/1 si radiala 20 rame 1/2 si ma tine o zi intreaga(extrag singur; maxim 400kg/zi) un acumulator de 36Ah si as mai putea sa centrifughez si a doua zi. Daca ar fi sa am acum de 150 Ah, cum zici tu, m-ar tine 3-4 zile de voie. Depinde si de centrifuga. E o chestie cu prea multe variabile ca sa iti poata cineva spune ca un acumulator de x Ah te tine y zile, dar unul de capacitate mare 150Ah+ te tine minim doua zile.





ce putere are motorul centrifugi?
multumesc

250W scrie pe el
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde iunicu » 22 Iul 2013, 22:48

Mircea_63 scrie:Asta e teoria, dar consumul nu este liniar si nici puterea consumata.

Mircea, pe cuvantul meu ca ma impresionezi la fiecare postare. Te iubesc mah si vreau sa fiu ca tine cand ma fac mare.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde Mircea_63 » 22 Iul 2013, 23:03

iunicu scrie:
Mircea_63 scrie:Asta e teoria, dar consumul nu este liniar si nici puterea consumata.

Mircea, pe cuvantul meu ca ma impresionezi la fiecare postare. Te iubesc mah si vreau sa fiu ca tine cand ma fac mare.


E seara Iunicule, mai scapa omul cate o perla... :oops:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde sorin_horezu » 22 Iul 2013, 23:09

Oi fi eu greu de cap, dar nu ma prind care e faza cu mistocareala de pe aici. Faceti fratilor un topic "LA MISTO" si bagati la greu acolo pana va plictisiti. Oricum 95% din ce e scris la acest subiect e offtopic.
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde iunicu » 22 Iul 2013, 23:13

Mircea, eu vorbesc serios. Ma refer la nivelul culturii generale.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde Mircea_63 » 22 Iul 2013, 23:30

Multumesc Iunicule. Faza e ca poate sa fie motorul si de 500W si totusi...conteaza sarcina. Adica puterea consumata poate fi mult mai mica. Ca producator, daca pun motorul de puterea ceruta fara sa supradimensionez, motorul ala trage din greu si se duce repede.

La o masina de tz-spe cai, nu folosesti toti caii aia decat la turatie maxima. Si masina intr-un fel consuma cand este incarcata si altfel cand este goala, asa ca pot sa am un motor de 1100 cm^3 si alta cu motor de 2500 cm^3 si cu toate astea ele fac aceeasi treaba daca merg sa zicem cu aceeasi incarcatura la 60/ora. Numai ca motorul de 1100 trage la 70% din capacitate, iar ala de 2500 trage la 40% din capacitate...de exemplu.

Sorine, dupa atate glume, ajungi sa le vezi peste tot. Eu am raspuns serios. Recunosc ca mi-a placut faza cu lanterna lui nea Bula - pardon...am uitat cum se intituleaza.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde modigliani » 22 Iul 2013, 23:36

sorin_horezu scrie:Oi fi eu greu de cap, dar nu ma prind care e faza cu mistocareala de pe aici. Faceti fratilor un topic "LA MISTO"


Redactarea TITLULUI topicului ti se pare a fi fost facuta in mod serios ? Cu deplin discernamant si respect la adresa colegilor de forum ?

Uite , io ma duc sa-mi iau un .... centrifig . Vorbesc serios acum .......
modigliani
 

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde sorin_horezu » 22 Iul 2013, 23:39

Mircea_63 scrie:Multumesc Iunicule. Faza e ca poate sa fie motorul si de 500W si totusi...conteaza sarcina. Adica puterea consumata poate fi mult mai mica. Ca producator, daca pun motorul de puterea ceruta fara sa supradimensionez, motorul ala trage din greu si se duce repede.

La o masina de tz-spe cai, nu folosesti toti caii aia decat la turatie maxima. Si masina intr-un fel consuma cand este incarcata si altfel cand este goala, asa ca pot sa am un motor de 1100 cm^3 si alta cu motor de 2500 cm^3 si cu toate astea ele fac aceeasi treaba daca merg sa zicem cu aceeasi incarcatura la 60/ora. Numai ca motorul de 1100 trage la 70% din capacitate, iar ala de 2500 trage la 40% din capacitate...de exemplu.

Sorine, dupa atate glume, ajungi sa le vezi peste tot. Eu am raspuns serios. Recunosc ca mi-a placut faza cu lanterna lui nea Bula - pardon...am uitat se intituleaza.

Ai dreptate in legatura cu consumul. La mine nu sare de 4Ah cand centrifughez radial incarcata la maxim(20 rame 1/2) la turatie maxima(asta pana incepe sa sara miere, dupa care consumul scade treptata), ceea ce insemna in jur de 50W ... pana la 250 cat scrie pe motor mai e mult.
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde iunicu » 23 Iul 2013, 00:01

modigliani scrie:Uite , io ma duc sa-mi iau un .... centrifig .

Modi, daca esti asa destept, sa imi conjugi si mie, "a centrifiga". Ca nu stiu la ce viteza sa storc blugii. :lol:
Da, ce presiune are tensiunea din agentul termic al centrifigii si cu ce viteza circula el?
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: centrifigu electrica 12V

Mesajde modigliani » 23 Iul 2013, 06:38

iunicu scrie:Modi, daca esti asa destept, sa imi conjugi si mie, "a centrifiga".

Eu ... rad de mor ,
Tu ... bagi batu' prin gard ,
El ... centrifigheaza .

Noi ... cu ale noastre ,
Voi ... cu ale voastre ,
Ei ... cu Dragos in frunte .
modigliani
 

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori