Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupi din placaj

Mesajde CristianBee » 07 Sep 2013, 09:56

Salut, m-am gândit sa fac stupii din placaj de cedru cu miez de plop , stupii vor fi ME cu fund detasabil înclinat , cu podisor cu sita si capac din placaj fara tabla. Ma gândeam sa le fac cu falt , voi ce ziceti ? .
Mentionez ca voi face pastoral , cu stupii pusi cate patru pe un palet ,vor fi transportati pe maxim 3 corpuri .
La modul de imbinare al placilor de placaj am zis sa îl fac prin adeziv si falt .
Multumesc.
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Stupi din placaj

Mesajde Mircea_63 » 07 Sep 2013, 10:22

Care ar fi avantajele fata de stupul clasic din lemn? Daca vrei sa te apuci de apicultura, e mai cuminte sa-ti cumperi niste stupi din lemn. Asta a trecut proba timpului.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupi din placaj

Mesajde alt stupar » 07 Sep 2013, 12:30

CristianBee scrie:Salut, m-am gândit sa fac stupii din placaj de cedru cu miez de plop , stupii vor fi cu podisor cu sita si capac din placaj fara tabla. Ma gândeam sa le fac cu falt , voi ce ziceti ? .
Mentionez ca voi face pastoral

salut, e bine ca te-ai gandit...
In rest, noi ce sa zicem ? Gandesti, deci existi (ca sa bag un citat celebru :P ) Timpul iti va "zice" mai multe...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Stupi din placaj

Mesajde ovidiu_78 » 07 Sep 2013, 13:55

la inceput ai entuziasm mare,vrei sa faci ceva iesit din comun,ce n-au facut altii,sa iesi in evidenta,etc....si eu aveam asemenea idei...dar la final te alegi cu probleme si timp pierdut....mai bine sa mergi pe calea batatorita de altii ;)

sanatate
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Stupi din placaj

Mesajde un OM » 07 Sep 2013, 21:17

Taie cate doua bucati de pal si de lemn, fa-le cate un falt, le lipesti , bati cuie sau holtzsurub, le lasi 2 zile in pace si apoi tragi de ele. Pe urma ne spui si noua.
NB. Daca palul este moca fa niste roinite!
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Stupi din placaj

Mesajde nae » 07 Sep 2013, 21:49

CristianBee scrie:Salut, m-am gândit sa fac stupii din placaj de cedru cu miez de plop , stupii vor fi ME cu fund detasabil înclinat , cu podisor cu sita si capac din placaj fara tabla. Ma gândeam sa le fac cu falt , voi ce ziceti ? .
Mentionez ca voi face pastoral , cu stupii pusi cate patru pe un palet ,vor fi transportati pe maxim 3 corpuri .
La modul de imbinare al placilor de placaj am zis sa îl fac prin adeziv si falt .
Multumesc.

Iti plac stupii lui D Margarit , nu ?
Cand am cumparat primii 3 stupi am cumparat si centrifuga - 4 rame tangential , cos /ax din LEMN ( :shock: ) astazi (3,14 ) trag tot cu ea ... , mi-e frica doar de muzeu sa n-o rechizitioneze ; hotii nu sunt interesati . :D
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupi din placaj

Mesajde State » 07 Sep 2013, 22:22

nae scrie:Cand am cumparat primii 3 stupi am cumparat si centrifuga - 4 rame tangential , cos /ax din LEMN ( :shock: ) astazi (3,14 ) trag tot cu ea ... , mi-e frica doar de muzeu sa n-o rechizitioneze ; hotii nu sunt interesati . :D


Daca vrei vreodata sa scapi de ea , sunt interest. Vorbesc cat se poate de serios. ;) Nu moca.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Stupi din placaj

Mesajde CristianBee » 08 Sep 2013, 15:20

Mircea_63 scrie:Care ar fi avantajele fata de stupul clasic din lemn? Daca vrei sa te apuci de apicultura, e mai cuminte sa-ti cumperi niste stupi din lemn. Asta a trecut proba timpului.


Unul ( din ce am citit pe la străini ) ar fi ca sunt mai ușoare lazile si ca se finiseaza mai bine , cu o precizie mai mare.
Altul ca nu retine umiditatea la interior daca nu sunt protejati si cred ca sunt si mai inchegati fiind dintr-o bucata fara scandura încleiata pe laterale.
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Stupi din placaj

Mesajde iunicu » 08 Sep 2013, 16:33

Cristiane, incearca ce iti pofteste inima. dar sa nu te aud vreodata spunand de stupi din lemn de brad tratati cu ulei de in si apoi colorati cu vopsea.
Facem pariu ca pe toti care au scris sau vor scrie in topicul asta ii cheama Stan(patitul)?
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Stupi din placaj

Mesajde thomas » 23 Mar 2016, 21:07

Are cineva stupi din placaj stratificat? cum se comporta peste iarna? Vopsiti ar putea gazdui ok familiile, iarna?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori