Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stupi din poliuretan

Mesajde cristea cosmin » 29 Oct 2013, 22:17

as dori si eu cateva idei despre acest model de stupi , :lol: cum se ierneaza si daca sunt buni pentru pastoral. :lol:
Avatar utilizator
cristea cosmin
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Mar 2013, 22:58
Localitate: constanta

Re: stupi din poliuretan

Mesajde Tankard » 01 Noi 2013, 03:44

eu am cativa din polistiren extrudat,sunt excelenti,se ierneza super bine in ei pentru ca tin temperatura constanta,nu fac condens,sunt la fel de buni si vara,tot din acelasi motiv,in pastoral inca nu am fost cu ei,iti spun la primavara cum se comporta in pastoral.La ora asta in stupii de polistiren am puiet capacit,in stupii de lemn nu mai am puiet de vreo 3 saptamani......parerea mea e ca sunt buni .Vb de stupi din polistiren extrudat,aia de poliuretan sunt la fel de buni sau poate chiar mai buni,ca si izolatie/transfer termic.
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: stupi din poliuretan

Mesajde cristea cosmin » 04 Noi 2013, 21:29

ms de sfat .as dori un nr de telf
Avatar utilizator
cristea cosmin
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Mar 2013, 22:58
Localitate: constanta

Re: stupi din poliuretan

Mesajde Mircea_63 » 04 Noi 2013, 22:23

Nu stiu ce nevoie ai de puiet acum. Polenul ce il halesc aia acum ar fi aur la inceputul pontei.

Ce diferente de productie ai observat intre stupu poli... si lemn? Dar de consum peste iarna?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: stupi din poliuretan

Mesajde giovanni » 25 Ian 2014, 14:32

Mircea_63 scrie:Nu stiu ce nevoie ai de puiet acum. Polenul ce il halesc aia acum ar fi aur la inceputul pontei.

Ce diferente de productie ai observat intre stupu poli... si lemn? Dar de consum peste iarna?


Mircea de 40 de ani stiu ca in zona mea la aceasta data aveam puiet capacit in dimensiunea unei palme deschise , ponta la unele matci incepea imediat dupa craciun si pana la Sf. Ion.Din literatura am retinut si sper sa nu ma insel ca aproape in mare parte din tara se intampla la fel. Personal la mine consider ca e bine sa fie tot la fel dar am observat ca sunt cativa care nu au inceput la aceasta data si eu consider intarziati pe acestia ,nu se vor dezvolta ca si ceilalti,stiu asta ptr ca am monitorizat riguros acest lucru de cand am inceput selectia.
ACEST LUCRU in cazul in care iernile ereau mult mai aspre dar si mai constante ca perioada calendaristica,adica incepeau mai devreme si in martie max 15 se c am terminau ,nu ee manifestau atatea fluctuatii de temperraturi.
Oricum ar fii este bine ca de acum incolo sa fie ponta ,deci incepand cu 1ian ,cu cat este mai devreme albina tanara cu atat mai bine, pastura trebuie asigurata din toamna s au in pasta cu miere si zahar pudra ce se poate adm. imcepad cu luna februarie .De consemnat ar fii ca incetarea pontei sa se termine cel tarziu la sfarsitul lui octombrie,ceace cu actualele toamne prelungite nu se intampla la Reg. tinere fecundate in aug-sept.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: stupi din poliuretan

Mesajde giovanni » 25 Ian 2014, 14:40

cristea cosmin scrie:as dori si eu cateva idei despre acest model de stupi , :lol: cum se ierneaza si daca sunt buni pentru pastoral. :lol:


Stupii de poliuretan sun buni der iernat daca sunt proiectati bine, adica sistemul de ventilatie sa fie bun si capacele sa nu ploua in ei.
Am observat la nemti ,suedezi si norvegieni stupu din polistiren claditi foarte bine dar si cei polonezi sunt duri si ca pret un pic mai accesibil,pentru transport sun c am delicati ,nu rezista ca cei de brad si tei ,cand spun brad nu ma refer si la molid.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: stupi din poliuretan

Mesajde Bambucha » 25 Ian 2014, 15:05

Una este poliuretanul si alta este polistirenul.
Intr-un an la un targ apicol am vazut un stup romanesc din polistiren. Nu am dorit sa intru in polemica cu promovatorul lui, insa am sfaramat din greseala un capac din polistiren fara efort prea mare, ceea ce mi-a confirmat mai mult decat necesar parerea mea privind rezistenta polistirenului la factorul mecanic. Pastoral cu polistiren? Nu pentru mine, multumesc. Pentru nuclei sau roinite este insa foarte bun, mai ales primavara.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 29 vizitatori