Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde pngflorin » 04 Noi 2013, 21:36

Am cumparat asa ceva.
Are cineva, cum se comporta in timp, sfaturi , pareri.
Va multumesc f mult.

http://www.bosch-do-it.com/ro/ro/me%C5% ... 199900.jsp
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde almasel » 04 Noi 2013, 22:16

este unul in atelierul de la serviciu. Bunicel pana la un punct- ca si durata de utilizare. Noi il folosim foarte putin- taiem bucati de OSB de 3 mm si PFL. din pacate da semne de oboseala in ceea ce priveste reglajele fine (panza pe inaltime, rigla pt reglajul latimii si masa mobila, adica partile esentile). Concluzia mea este ca e o "scula de firma" dar mai mult pentru hobby. Oricum, daca ai luat circularul pentru utilizare redusa/ medie cred ca o sa aiba viata lunga daca ai grija de el.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde BUNKA » 04 Noi 2013, 22:17

Frate..ai dat o carutza de bani pe el, o sa te tina dar daca faceai unul artizanal ieseai si mai ieftin si era si mai puternic...are Mathias Wendel un model de circular facut din lemn reglabil si pe inaltime si in unghi...facut din metal si cu o motorizare buna depaseste si pe mama boshului, numai ca...trebuie sa gasesti si meseriasul care sa il faca!
Tu cum ti=ai facut pavilionul ala sigur ai fi putut sa faci si asa ceva...http://www.youtube.com/watch?v=-ka-Oo6Ardk
dar trebuie facut cu ax cu doua lagare si transmisie pe curea cu caneluri scurta si motor de 2 kw macar si 3ooo rpm tot ansamblul sa fie reglabil pe inaltime si in unghi...cumva copiat mecanismul de la Boshul tau 8-) ...in 15 sau 2o mil iesi cu o scula superputernica
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde BUNKA » 04 Noi 2013, 22:48

almasel scrie:este unul in atelierul de la serviciu. Bunicel pana la un punct- ca si durata de utilizare. Noi il folosim foarte putin- taiem bucati de OSB de 3 mm si PFL. din pacate da semne de oboseala in ceea ce priveste reglajele fine (panza pe inaltime, rigla pt reglajul latimii si masa mobila, adica partile esentile). Concluzia mea este ca e o "scula de firma" dar mai mult pentru hobby. Oricum, daca ai luat circularul pentru utilizare redusa/ medie cred ca o sa aiba viata lunga daca ai grija de el.


Asa e.. eu am un TK 2oo de la Bernardo si a ajuns si asta sa dea semne de oboseala..s=a dus mecanismul de ridicare al panzei dar nimic ce sa nu se poata repara...3o lei la strungar si am facut alte piese. La carutzul lateral vreau sa zic ca este foarte exact, la fel si ghidajul lateral...al meu a mancat ceva material de cand il am insa un lucru e cert...ma deranjeaza la el puterea...numai 11ooW si dimensiunea panzei, doar 2oomm diametru, si ma mai deranjeaza ca nu pot folosi Dado la el sau freze...deci trebuie ceva mai tzapan...freza facuta de mine e perfecta pot folosi panza dado la ea si de circular, numai ca daca as fi avut mai multe idei atunci cand am conceput=o as fi facut un mecanism care sa permita si inclinarea in unghi a panzei ...in rest e o scula super strong..motorizarea conteaza enorm, daca nu ai macar un 2 kw degeaba are reglaje super fine.
Cu timpul o sa mai fac un circular de putere insa reglabil si in unghi si o freza...nu prea merita sa cumperi chestii de astea noi pt ca au motorizari slabe, daca vrei ceva mai calumea trebuie sa sari de 2ooo E pe o scula...e cam mult zic eu!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde lucky5strike » 04 Noi 2013, 23:19

pngflorin scrie:Am cumparat asa ceva.

Ia si casti si ochelari.

E bun pe langa casa, daca ai grija de el. Faci pauze cand simti ca se incinge. Discul sa fie bine ascutit.

Ce-ar mai fi bun, un abricht si exhaustor.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde almasel » 04 Noi 2013, 23:21

BUNKA scrie:daca vrei ceva mai calumea trebuie sa sari de 2ooo E pe o scula...e cam mult zic eu!!


Pai de asta este categoria hobby, semiprofesionala si profesionala! Ce se vinde cu cateva sute de euro clar ca e hobby, doar ca noi in saracia noastra tragem de amaratele astea si ne facem planuri si planuri...
Ma contraziceam cu cineva pe forum cu cateva luni in urma, sustinea ca pana in 1500 w putere e sufficient pt un circular... Poate o fi, dar daca vrei o scula buna incearca un trifazic de peste 4 kw... e profi, nene, trage la greu cat ii ziua de lunga...
Dar eu nevand trifazic, ma voi "chinui" cu un amarasteanu de 2.2 kw... Merge si asta, cel de dinainte era de 1500 W, o magarie nemteasca (Hercules), gandit prost de la inceput (panza direct pe axul motorului); mai fac si nemtii lucruri de doi bani, dar ca sa iasa ieftin...
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde lucky5strike » 04 Noi 2013, 23:32

Tamplarul din comuna mea, singurul care poate purta acest titlu, un batranel de 72 de ani, acum retras, are un trifazic de 5 kw. Abricht cu circular. Cred ca mai folosea un polizor pe post de slefuitor, in rest, ochi si meserie.

Blana o alegeam impreuna de cu toamna din targ... dura cateva ore..., o stivuia si o lucra doar in primavara.

Nu putea sa faca mai mult de 30-40 lazi niciodata, dar ce lazi!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde BUNKA » 04 Noi 2013, 23:44

Da..neaparat ochelari...un amic de al meu a patit=o la un oki.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde BUNKA » 04 Noi 2013, 23:51

almasel scrie:
BUNKA scrie:daca vrei ceva mai calumea trebuie sa sari de 2ooo E pe o scula...e cam mult zic eu!!


Pai de asta este categoria hobby, semiprofesionala si profesionala! Ce se vinde cu cateva sute de euro clar ca e hobby, doar ca noi in saracia noastra tragem de amaratele astea si ne facem planuri si planuri...
Ma contraziceam cu cineva pe forum cu cateva luni in urma, sustinea ca pana in 1500 w putere e sufficient pt un circular... Poate o fi, dar daca vrei o scula buna incearca un trifazic de peste 4 kw... e profi, nene, trage la greu cat ii ziua de lunga...
Dar eu nevand trifazic, ma voi "chinui" cu un amarasteanu de 2.2 kw... Merge si asta, cel de dinainte era de 1500 W, o magarie nemteasca (Hercules), gandit prost de la inceput (panza direct pe axul motorului); mai fac si nemtii lucruri de doi bani, dar ca sa iasa ieftin...


Merge si un monofazic de 2,2kw...faci treaba cu el, ca sa iti cumperi circular cu motorizarea asta scoti bani nene din buzunare..uite http://ebernardo.ro/-ferastraie-cu-masa ... 230-v.html si la aceiasi bani ai si trifazat...e scula intr=adevar dar scoti banutzul si nu e nici mama firmelor si nici profi...daca vrei nume si putere...vb aia...baga bani !!
Noi asa amarasteni cum suntem, daca avem ideea, strungarul si sudorul+ motorul :lol: ...facem treaba, la un pret mult mai mic !!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde BUNKA » 04 Noi 2013, 23:56

lucky5strike scrie:Tamplarul din comuna mea, singurul care poate purta acest titlu, un batranel de 72 de ani, acum retras, are un trifazic de 5 kw. Abricht cu circular. Cred ca mai folosea un polizor pe post de slefuitor, in rest, ochi si meserie.

Blana o alegeam impreuna de cu toamna din targ... dura cateva ore..., o stivuia si o lucra doar in primavara.

Nu putea sa faca mai mult de 30-40 lazi niciodata, dar ce lazi!


Sunt ateliere dotate cu scule de top care nu au cine stie ce calitate, si ateliere cu scularaie mai modesta dar cu meseriasi pasionati care scot o calitate de vorbesti singur...asa si cu moshul tau !!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde pngflorin » 05 Noi 2013, 20:30

Pareri impartite....am un prieten ce are asa ceva de 3 ani si e f multumit de el.

Clar o sa fie pt hobby, necesitatile unei case plus o stupina de 50-60 familii.Insa putin probabil sa incep sa i-mi construiec stupi, chiar daca scula ar permite eu nu am indemanarea necesara.Chestii mai marunte in mod cert am sa incerc.

BUNKA scrie:Frate..ai dat o carutza de bani pe el, o sa te tina dar daca faceai unul artizanal ieseai si mai ieftin si era si mai puternic...


Bunka, am dat 1350 de lei adus acasa...pretul nu e o caruta de bani in mod cert.
Am unul facut artizanal, circular, aprig, cu mandrina la 3 Kw, trifazic, insa nu i-mi este indemanatic, e f greoi , mare, etc....si chiar pot sa spun ca i-mi este teama de el, dupa ce a vrut aprigul sa i-mi rada podul palmei..... :( .
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde pngflorin » 05 Noi 2013, 21:20

http://www.bizoo.ro/firma/bernardo/vanz ... -330-230-v

Iar pt aprig ma gandeam la asta.....320 euro, vreo 1400 de lei.

Pareri....
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde bio » 05 Noi 2013, 23:38

pngflorin scrie:Am cumparat asa ceva.
Are cineva, cum se comporta in timp, sfaturi , pareri.
Va multumesc f mult.

http://www.bosch-do-it.com/ro/ro/me%C5% ... 199900.jsp



Sal, Florine..

Eu de-a lungul timpului mi-am luat multe circulare cu masa. Cam al patrulea circular cu masa, a fost cel dorit acum de tine. Dupa ce l-am folosit vreun an jumate am trecut la un circular METABO care il am si acum.
Uitindu-ma in urma, nu am fost prea multumit de PTS 100.....mititel si scump...... Cind mi-am, luat PTS100 mai puneam citeva milioane imi luam ce am acum si eram cu mai multi bani in buzunar.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde pngflorin » 06 Noi 2013, 09:30

Pt mine este al doilea, in primul facut artizanal am bagat o groaza de bani si nu sunt multumit deloc de el.O sa vedem , sambata ii fac picioare de sprijin si apoi o sa vedem cum fct.

Are cineva masina de grosime asa cum am aratat-o mai sus ?
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde almasel » 06 Noi 2013, 20:25

pngflorin scrie:
Are cineva masina de grosime asa cum am aratat-o mai sus ?


Eu am de la Stern cu latimea de 26 cm. Ca si principiu este ok, dar nu trece de nivelul hobby.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Ferăstrău circular de banc PTS 10

Mesajde LUCIAN AVRAM » 06 Noi 2013, 20:45

pngflorin scrie:http://www.bizoo.ro/firma/bernardo/vanzare/2214405/masini-pentru-grosime-th-330-230-v

Iar pt aprig ma gandeam la asta.....320 euro, vreo 1400 de lei.

Pareri....



huuuooooooooooooo :lol:

ai grija mare le degetele :D
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori