Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Funduri ME "dadant compatibile"

Mesajde paraul_porcului » 05 Ian 2014, 09:56

Idee pentru cei care vor sa aiba ME si nu au de unde cumpara pe rama ME:
https://www.dropbox.com/sh/dhrrjvuyfr9gf6h/2NnD6qUTBT
Cu siguranta ca au mai folosit si altii aceasta metoda insa pe mine asa m-a dus capul si m-am gandit ca poate ajuta.
Am dat acont pentru 5 stupi pe dadant in primavara si ma pregatesc cu lazile. O sa fac 5 stupi pe sistemul asta pe care ii rigidizez pentru transport cu coltare din tabla pe care le voi scoate ulterior. Imi intra linistit 2 stupi in portbagaj si 2 sau 3 pe bancheta din spate(logan), ca sa nu mai zic ca pot pune vreo 4 si pe portbagaj. :) As putea sa fac un minipastoral cu 8 stupi in masina :)
La salcam le dau caturi de 3/4 si dupa aia fac nuclee cu 2 rame de 1/1 si restul de 3/4 in 2 corpuri ca sa incapa ramele mari. Pe parcurs dau ramele mari mai la margine si cand nu au puiet le scurtez.

Sanatate
Incepator - 2 stupi - zona piemont Fagaras
paraul_porcului
 
Mesaje: 65
Membru din: 05 Dec 2013, 11:24

Re: Funduri ME "dadant compatibile"

Mesajde jenica67 » 05 Ian 2014, 23:21

Si unde zici ca sunt : "Funduri ME "dadant compatibile""???
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Funduri ME "dadant compatibile"

Mesajde Bambucha » 05 Ian 2014, 23:59

Probabil ca sunt inaltate cu o saiba fixa de circa 7 cm.
Aceste funduri devin iniutilizabile dupa conversia pe 3/4 deoarece sub rame vor aparea crescaturi de trantori ala-ndala, nu se va putea inversa, verifica, curata.
Mai simplu e folosirea unui fund normal detasabil si 2 corpuri de 3/4 pana la scurtarea ramelor si atat!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Funduri ME "dadant compatibile"

Mesajde jenica67 » 06 Ian 2014, 00:10

Am inteles ce vrei. Pai mai bine faceai, un fund normal, o corp de ME si un inel (corp de inaltime 70 mm, care cand nu mai aveai nevoie, il transformai in doua podisoare, sau intr-un alimentator), care sa dea diferenta pana la dadant. Cand nu mai vroiai dadant, scoteai inelul si aveai totul normal.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Funduri ME "dadant compatibile"

Mesajde proapis13 » 06 Ian 2014, 00:24

Ce le place unora sa-si complice fara rost existenta de apicultor inventind lucruri deja existente in loc sa citeasca despre ele si cat de uzuale sunt :lol:
De ce nu mergi pe ideea lui Jenica???
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Funduri ME "dadant compatibile"

Mesajde Bambucha » 06 Ian 2014, 00:51

Cu rama saiba(inel) detasabila de 7 cm se rezolva cel mai elegant deoarece are functiuni multiple. Am si uitat cat mi-am pus neuronii la invartit cand cautam sa fac si eu conversie.

Poza rama saiba
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Funduri ME "dadant compatibile"

Mesajde paraul_porcului » 06 Ian 2014, 08:54

Am folosit anul trecut metodele cu 2 corpuri sau podisor de 6cm dar pentru cand mai cumpar albine vreau sa am niste lazi mai solide. Imi fac doar 5. Spatiul de jos are si unele avantaje din cate am citit si este destul de folosit prin Europa. Spatiul de jos ajuta la ventilare si poate fi folosit si pentru hranire. Ma intreb daca nu cumva ajuta la iernarea pe un singur corp; am vazut la un neamt - Simon Hummel.
Era o idee doar. Alegerea echipamentului tine de stilul fiecaruia iar unii ne mai si complicam. :)
Incepator - 2 stupi - zona piemont Fagaras
paraul_porcului
 
Mesaje: 65
Membru din: 05 Dec 2013, 11:24


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori