Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde bragaru » 12 Ian 2014, 17:25

Salut cu repect utilizatorii acestui forum (toti cu Gandul plin de bine su fletul cald cum spuneau versurile cuiva)!

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a gasi o solutie potrivita pentru nevoile mele actuale. Ma vad nevoit sa descriu putin situatia actuala pentru a ma intelege.

A inceput pentru mine al 3-lea an apoicol de ceva vreme. In primul an am avut 2 familii, apoi 7 (numarul actual) si intentionez ca anul viitor sa ajung la 12 familii. Pentru a transporta aceste familii am nevoie de o varianta de optima de a transporta.

Probabil cea mai putin placuta parte a acestei activitati este logistica (probabil ati constatat si dumneavoastra). Pana acum am mers cu 2 prieteni apicultori incarcand si descarcand stupii pe pavilioanele lor.
Avand in vedere ca numarul maxim de stupi la care mi-am propus sa ajung vreodata este 15, m-am orientat catre o remorca Padis (remorca Dacia) care are o masa maxima de 750kg in orice varianta a ei.

Am vazut ca exista o versiune dezvoltata de ACA pe platforma de remorca Padis care cred ca e varianta cea mai buna, numai ca nu am gasit in ultimele 3 saptamani de cautari pe internet.

O alta varianta ar fi sa achizitionez o remorca normala Padis pe care sa o adaptez pentru transportul stupilor. As vrea sa o prelungesc cu aproximativ 50 cm fata si spate insa nu am gasit in legislatie vreo informatie care prevede o omologare suplimentara pentru acest lucru.

Astfle, daca aveti cunostinta despre vreo astfel de remorca (Padis, Masa maxima 750, frana inertiala) disponibila, sau vreo alta informatie ajutatoare despre acest subiect, nu ezitati sa lasati un mesaj.

Multumesc frumos pentru ajutor si pentru timpul acordat!
O zi frumoasa in continuare.
bragaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Iul 2013, 15:52
Localitate: Com. Plosca - Teleorman

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde nae » 12 Ian 2014, 18:14

Salut .
Matale ,pe langa remorca, ai nevoie de paznic sau daca stai d-ta ai ''nevoie '' sa traiesti si cei 7 sau 20 nu sustin calculul .
E greu sa incarci/slugaresti pe altul dar sa faci pastoral cu 7 stupi , financiar, e si mai greu .
(in '04 am fost la Putineiu/Tr cu 5 fam .... , ce timpuri ! :lol: )
Succes .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde bragaru » 12 Ian 2014, 18:47

Va multumesc pentru raspuns. La Putineiu, in Teleorman la mine :).
Nu se pune problema de slugarit. Cand mergem in pastoral suntem cel putin 3 stupari si ne ajuta (o sa le multumesc prietenilor de fiecare data cand am ocazia). Intr-adevar, nu am facut calcule avansate, dar judecand simplu am facut acelasi lucru timp de 2 ani, numai ca acum in ecuatie se mai introduce o remorca atarnata dupa masina mea cu care oricum merg pana acolo. Deci nu se schimba nimic la costuri ci sper doar sa usureze munca.

Deci inca raman in cautare de remorca de dacie.
bragaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Iul 2013, 15:52
Localitate: Com. Plosca - Teleorman

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde vio-trutza » 12 Ian 2014, 20:54

Cred ca nu ai inteles. Cum faci pastoral cu 15 , la fel poti face si cu 50 dar cu beneficii de 200,3333.... % mai mult (cred ca am facut bine calculul :) ).

Dar poate ai alte motive sa faci pastoral doar cu 15 :idea: .

Apropos prietenii tai cu care faci pastoral cati stupi au :!: ?
Multa bafta in continuare.
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde bragaru » 12 Ian 2014, 23:55

Va multumesc pentru raspuns.

Va inteleg perfect si sunt de acord ca e mai bine cu mai multi, dar nu am si nu o sa am atatea familii. Timpul si activitatea principala de zi cu zi nu imi permit sa am atata timp pentru atat de multe familii.

Cei cu care merg si de la care in continuare invat ce inseamna si ce presupune albinaritul: unul cu camion de 5t cu 80 de familii si celalt o raba cu pavilion dupa de aprox 160 familii.

Pentru a ma face inteles, pana acum am urcat stupii mei la ei in pavilioane si am mers acolo unde mergeau ei. Voi sta mereu pe langa pentru ca imi place si sunt multe de invatat. Pentru cine nu stie cum e sa incarci stupi sus in raba in miez de noapte si sa iti pice catul de sus si toata albina sa fie pe tine (mi s-a intamplat odata) probabil e usor sa se gandeasca la alte alternative si nu isi doresc sa care usor pe o remorca.

Un alt motiv ar fi urmatorul: as putea in continuare sa ii duc pe pavilioanele lor, dar avand in vedere ca nu mai vor fi 2 sau 7 ci 12, se mai pune problema si de spatiu si nu as dori sa incomodez.

Pentru a evita incarcarea si descarcarea a 12 stupi, aveti o alta varianta mai simpla decat o remorca mica de genul celei de mai sus?

In continuare raman in cautare, asa ca daca aveti cunostinta de o astfel de remorcuta, va rog dati de stire.

Multumesc inca odata!
bragaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Iul 2013, 15:52
Localitate: Com. Plosca - Teleorman

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 13 Ian 2014, 09:48

Intrati pe mercador (jud. Bacau) ca-i una faina adaugata pe site in 12. 01. a.c.
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde bragaru » 13 Ian 2014, 10:17

Arata intr-adevar foarte bine, numai ca e mai mare decat ce am eu nevoie.

Nu se justifica pentru 12 familii.

multumesc pentru sugestie
bragaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Iul 2013, 15:52
Localitate: Com. Plosca - Teleorman

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde lache » 14 Ian 2014, 20:20

Avand in vedere ca numarul maxim de stupi la care mi-am propus sa ajung vreodata este 15, m-am orientat catre o remorca Padis (remorca Dacia) care are o masa maxima de 750kg in orice varianta a ei.

Am vazut ca exista o versiune dezvoltata de ACA pe platforma de remorca Padis care cred ca e varianta cea mai buna, numai ca nu am gasit in ultimele 3 saptamani de cautari pe internet.

O alta varianta ar fi sa achizitionez o remorca normala Padis pe care sa o adaptez pentru transportul stupilor. As vrea sa o prelungesc cu aproximativ 50 cm fata si spate insa nu am gasit in legislatie vreo informatie care prevede o omologare suplimentara pentru acest lucru.

Astfle, daca aveti cunostinta despre vreo astfel de remorca (Padis, Masa maxima 750, frana inertiala) disponibila, sau vreo alta informatie ajutatoare despre acest subiect, nu ezitati sa lasati un mesaj.

Eu am o remorca cu dimensiunea "caroseriei" de 2x1 m. I-am atasat un fel de inaltator la obloane care sa-mi permita sa incarc stupii pe 2 rinduri. Pun 12 stupi cu cite un cat deasupra si daca las oblonul din spate la orizontal, mai pun 4 stupi si-i leg bine cu o chinga cu macara si chiar de s-ar rasturna nu pierd nici unul. Daca vrei o remorca stil pavilion, gen ACA (care am inteles ca nu se mai fac), poti adapta si singur daca te pricepi putin la ale lacatuseriei...Dar ca sa transporti 15 familii , mai poti pune 2 pe pernele din spate ale masinii si unul in portbagaj ( cu capacul alaturi daca este de 350-400 dm cubi).Mai depinde si ce masina ai...
O seara buna !
lache
 
Mesaje: 79
Membru din: 02 Oct 2011, 15:14
Localitate: Buzau

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde bragaru » 14 Ian 2014, 23:54

@lache

Buna seara!

Multumesc pentru informatie. Da ar fi suficienta una ca a dumneavoastra pt 12 familii.
De adaptat iau in calcul, insa mai ramane apoi de omologat.
Dumneavoastra cum ati reusit sa faceti omologarea cu inaltatorul acela? de ce a fost nevoie?
Se poate cumva circula cu ea fara sa aibe specificat in cartea masinii "remorca apicola"?

Multumesc!
bragaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Iul 2013, 15:52
Localitate: Com. Plosca - Teleorman

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde bragaru » 08 Feb 2014, 23:12

Va salut cu respect!

Iata ca intr-un final, dupa cateva peripetii am reusit sa gasesc ceva ce imi place foarte mult. Remorca apicola facuta de combinatul apicol cu platforma detasabila.

Proaspat adusa astazi acasa pentru imbunatatiri. Voi continua descierea pe pagina personala.

Platforma_1.jpg
Remorca Apicola



Multumesc pentru sugestii.

O seara frumoasa va doresc!
bragaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Iul 2013, 15:52
Localitate: Com. Plosca - Teleorman

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde lache » 28 Feb 2014, 21:07

bragaru scrie:@lache

Buna seara!

Multumesc pentru informatie. Da ar fi suficienta una ca a dumneavoastra pt 12 familii.
De adaptat iau in calcul, insa mai ramane apoi de omologat.
Dumneavoastra cum ati reusit sa faceti omologarea cu inaltatorul acela? de ce a fost nevoie?
Se poate cumva circula cu ea fara sa aibe specificat in cartea masinii "remorca apicola"?

Multumesc!


Nu am nevoie de omologare. Colturile de la obloane sunt din teava rectangulara (cred ca 30x30) in care am introdus ceva asemanator de dimensiune mai mica, apoi , cu o simpla scindura lata de 150 fixata cu suruburi la nivelul celui de-al doilea rind de stupi... La ITP-ul remorcii era si un inspector de la RAR care nu a facut nici o observatie ca as avea obloanele suprainaltate. Cind nu am nevoie , le dau jos foarte simplu , desfacind citeva suruburi...Acum vad ca v-ati rezolvat problema. Succes !
lache
 
Mesaje: 79
Membru din: 02 Oct 2011, 15:14
Localitate: Buzau

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde jenica67 » 28 Feb 2014, 21:26

bragaru, scrie in Cartea de Identitate de la Dacia ta, ca poti tracta o remorca de 750 de kg fara franare ?? Ca eu am un Chevrolet Aveo si nu pot tracta fara franare decat maxim 500 kg fara franare si 1100 kg cu franare.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde cantemir » 01 Mar 2014, 00:50

jenica67 scrie:... Ca eu am un Chevrolet Aveo

Frati de suferinta! :cry:

P.S. Nu mai vrei unul? :D :D :D
Are 20.000Km si a halit doua tone de benzina! Si inca promite!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde claudiuppp » 01 Mar 2014, 01:38

cantemir scrie:
jenica67 scrie:... Ca eu am un Chevrolet Aveo

Frati de suferinta! :cry:

P.S. Nu mai vrei unul? :D :D :D
Are 20.000Km si a halit doua tone de benzina! Si inca promite!



am avut si eu aveo, e o adevarata saracie la casa omului. am aflat mai tarziu ca cei de la brasov schimba softul si apoi consuma doar 5,5 L/100km extraurban
Parerea mea de incepator nu conteaza, dar poate naste idei geniale
Avatar utilizator
claudiuppp
 
Mesaje: 54
Membru din: 21 Feb 2014, 13:42
Localitate: Tg.Ocna

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde maximotgv » 01 Mar 2014, 12:04

[quote="bragaru"]Va salut cu respect!

Iata ca intr-un final, dupa cateva peripetii am reusit sa gasesc ceva ce imi place foarte mult. Remorca apicola facuta de combinatul apicol cu platforma detasabila.



Cat v-a costat si de unde ati luat-o? Puteti pune un link? Multumesc
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Varianta optima transport numar mic de stupi

Mesajde ady stuparu » 01 Mar 2014, 15:21

aveau cei de relian un stelaj de 18 sau 20 stupi ce venea pe orice tip de remorcuta de pana la 750 kg. pe site la ei nu gasesc probabil nu mai produc. am un coleg care si-a facut un stelaj asemanator pe un padis fara sa modifice ceva la remorc folosind-o si in alte scopuri. stelajul se suspenda pe picioare foarte usor. poate am sa reusesc sa pun niste poze. s-ar putea sa ajunga cei de relian la targ la blaj. anul trecut erau. nu stiu si la celelalte targuri daca ajung ca, la iasi nu au fost.
Avatar utilizator
ady stuparu
 
Mesaje: 10
Membru din: 11 Sep 2013, 23:16
Localitate: Falticeni/SV

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori