Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupi "pe viata"

Mesajde modigliani » 23 Mar 2014, 23:51

Domnilor , tot citind pe-aici de ani de zile , tot vazand ca este o problema conservarea in timp a unui stup , dar si in urma ultimei discutii cu Bizdrim , mi-a venit o idee .......

Nu sunt sigur ca stiti , dar pe langa signalistica si productie publicitara eu mai fac bricolaj nautic . Asta , printre altele , inseamna tratamentul si constructia a diverse elemente de lemn pentru ambarcatiuni . Constructia sau reconditionarea acestora nu face obiectul topicului , insa poate fi foarte interesant faptul ca toate acestea se protejeaza cu FIBRA DE STICLA SI CU RASINA ( epoxidica sau poliesterica ) . Rezultatul este peste orice asteptari . Hai sa va vorbesc putin despre asta :

- in primul rand lemnul este saturat in profunzime , in fibra , de componentii rasinii , asta conferind acestuia IMUNITATE ABSOLUTA in timp la umezeala si conditii meteo extreme .

- stratul de fibra de sticla ( si nu va imaginati ceea ce stiti despre acest material . Am sa vi-l prezint ) odata aplicat si rasinat duce la o rezistenta mecanica absolut fabuloasa oricarei constructii din lemn .

- suprafata rezultata se preteaza de minune absolut oricarei modalitati de vopsire-personalizare .

- rasina ajunsa la maturitate are ZERO influenta biologica .

...................................................................

Evident , asta in cateva randuri , pentru ca este extrem de mult de vorbit pe tema asta . Dar in principal vreau sa va asigur si sa vorbim despre fantastica durata de viata si despre rezistenta conferita unui stup cu acest tratament .

Am mai incercat sa estimez cam cat poate sa coste treaba asta . Ei bine , costurile nu sunt deloc prohibitive . As spune ca , raportat la castigul oferit este mai mult decat convenabil .

Concret , pana dezvoltam subiectul - daca este de dezvoltat , daca este de interes - as incerca sa colaborez cu un producator de stupi sa facem unul impreuna . Sa vedem ce iese .

Trec la cateva poze ( din domeniul nautic ) iar intre timp va astept parerile
modigliani
 

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde modigliani » 23 Mar 2014, 23:56

Iata suprafata lemnoasa tratata cu rasina epoxi + fibra de sticla ( tesatura )
Fişiere ataşate
DSC01946.JPG
modigliani
 

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde modigliani » 23 Mar 2014, 23:57

...
Fişiere ataşate
DSC01947.JPG
modigliani
 

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde modigliani » 23 Mar 2014, 23:57

Si iata ca nivel de finisaj unde se ajunge de la constructia de lemn pana la produsul finit :
Fişiere ataşate
DSC01940.JPG
modigliani
 

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde modigliani » 23 Mar 2014, 23:58

...
Fişiere ataşate
DSC01954.JPG
modigliani
 

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde redoo » 24 Mar 2014, 00:00

Salut. Cat de toxica este rasina folosita? logic ar fi sa nu fie ca sta in apa si trebuie sa protejeze broastele si alte inotatoare. Fiind in domeniu poate stii mai multe.Cred ca aici este de discutat.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde modigliani » 24 Mar 2014, 00:03

redoo scrie:Salut. Cat de toxica este rasina folosita? logic ar fi sa nu fie ca sta in apa si trebuie sa protejeze broastele si alte inotatoare. Fiind in domeniu poate stii mai multe.Cred caaici este de discutat.


Am spus , are ZERO influenta biologica . Asta inseamna ca are toxicitate ZERO .

La aplicarea ei sunt ceva probleme . Vaporii de stiren emanati din substanta-amestec cruda sunt fosrte agresivi pentru unii . Dar atat . Insist , odata maturizata are totala neutralitate bio .
modigliani
 

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde Florin Dobre » 24 Mar 2014, 00:08

Rezistenta la socuri si la flambarea cu arzatorul? :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde modigliani » 24 Mar 2014, 00:09

Florin Dobre scrie:Rezistenta la socuri si la flambarea cu arzatorul? :?


Maxima !
modigliani
 

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde TDI » 24 Mar 2014, 00:10

Rezistenta la socuri si la flambarea cu arzatorul?

Daca se insista serios probabil ca se ciobeste iar la flambare sunt alternative pe baza de substante active. Plus ca fiind suprafete aproape perfecte, nu ar avea unde sa se ascunda sporii, etc.
Transferul termic e probabil foarte redus.
Nu detin cunostinte tehnice referitoare la regimul termic, dar probabil ai fi obligat sa folosesti fund AV pentru a nu se comporta ca vechile lazi cu 5 cm grosime, la desprimavarare.
Alta problema ar fi greutatea.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde traian » 24 Mar 2014, 00:14

Daca suprafata rezultata nu ae influenta toxica.eu sunt dispus sa incerc. Poate fi un stup bun,problema condensului poate fi rezolvata. succes!
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde modigliani » 24 Mar 2014, 00:14

TDI scrie:Alta problema ar fi greutatea.


Mecanic vorbind , asta va conferi stupului o rezistenta inimaginabila . Va spun doar ca se fac barci din sipci si din placaj de 6 ( !!! ) mm cu care se izbesc maluri , structuri in apa , pietre , etc , fara ca acestea sa fie afectate .

Daca estimez eu corect , aplicarea intr-un singur strat de fibra pe un stup nu are cum sa depaseasca 1,5 kg . Si este o estimare generoasa !
modigliani
 

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde modigliani » 24 Mar 2014, 00:16

traian scrie:Daca suprafata rezultata nu ae influenta toxica.eu sunt dispus sa incerc. Poate fi un stup bun,problema condensului poate fi rezolvata. succes!


Patram legatura . Trimite-mi o lada ( de preferat nevopsita ) sa-i aplic fibra si rasina , dupa care o trimit inapoi . Curieratul il facem pe din doua .
modigliani
 

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde traian » 24 Mar 2014, 00:22

La adresa din avatar nu cred ca reusesc!
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde Florin Dobre » 24 Mar 2014, 00:22

traian scrie:La adresa din avatar nu cred ca reusesc!

:lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Stupi "pe viata"

Mesajde modigliani » 24 Mar 2014, 00:23

traian scrie:La adresa din avatar nu cred ca reusesc!


Cum sa nu , domle ? Io acolo stau ! :lol: :lol: :lol:

(ai mp )
modigliani
 

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori