Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: colectorul de polen

Mesajde cristi_vidican » 24 Noi 2011, 12:26

calin bondaru scrie:
cristi_vidican scrie:Acum am observat care e o solutie sa nu mai cada resturile de ceara in colectorul de fund.
Aici se pot vedea mai multe poze (cam mici) cu alta varianta de colector de fund.
Interesant daca nu cumva la prin acele tuburi de iesire, nu vor intra albinele???


o intrebare pentru dumneavoastra:
daca o albina moare si cade pe fundul stupului, cele care se ocupa de curatenie pe unde o scot din stup? :idea: :lol:

Nu am inteles daca intrebarea e retorica sau ...
In linkul de mai sus sunt acele tuburi suplimentare fata de alte modele de colector de fund, care ajuta la iesirea albinelor. Intrebarea mea era daca nu se vor obisnui albinele sa intre tot pe acolo si sa evite intratrea in colector?

Ca sa raspund la intrebare: albinele le scot pe cele moarte prin tuburile de evacuare
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: colectorul de polen

Mesajde calin bondaru » 24 Noi 2011, 12:33

felicitari ati dat singur raspunsul! :mrgreen:
e normal ...nu?...albina pe unde a iesit pe acolo intra...si daca ai pacalito o data...a doua oara...ciuciu :lol:
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: colectorul de polen

Mesajde cristi_vidican » 24 Noi 2011, 12:38

calin bondaru scrie:felicitari ati dat singur raspunsul! :mrgreen:
e normal ...nu?...albina pe unde a iesit pe acolo intra...si daca ai pacalito o data...a doua oara...ciuciu :lol:

Ai vazut functionand un colector de fund cu tuburi de evacuare? Din cate stiu, cei de la viitor sanatos au ceva experienta in ce priveste colectoarele de polen si stiu ei de ce au pus acele tuburi. Doream un raspuns din experienta ...
M-am uitat mai atent la modelul tau de colector de fund. Daca nu ma insel folosesti 2 placi active si o iei pe prima cand nu doresti colectarea polenului. Nu e dificil sistemul acesta, prin care trebuie mereu sa ajungi la fundul stupului pt a lua placa activa si a o pune iarasi?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: colectorul de polen

Mesajde calin bondaru » 24 Noi 2011, 12:52

cristi_vidican scrie:
calin bondaru scrie:felicitari ati dat singur raspunsul! :mrgreen:
e normal ...nu?...albina pe unde a iesit pe acolo intra...si daca ai pacalito o data...a doua oara...ciuciu :lol:

Ai vazut functionand un colector de fund cu tuburi de evacuare? Din cate stiu, cei de la viitor sanatos au ceva experienta in ce priveste colectoarele de polen si stiu ei de ce au pus acele tuburi. Doream un raspuns din experienta ...
M-am uitat mai atent la modelul tau de colector de fund. Daca nu ma insel folosesti 2 placi active si o iei pe prima cand nu doresti colectarea polenului. Nu e dificil sistemul acesta, prin care trebuie mereu sa ajungi la fundul stupului pt a lua placa activa si a o pune iarasi?


ati inteles gresit!
eu nu contest calitatea acelui colector!alea sunt din categoria "elite" ;) cum e si pretul :cry:
e foarte simplu de scos placile...prin fata cu o sarma sub forma de carlig
la acest sistem nu am folosit acele tuburi...dar in continuare sustin ca nu se rezolva problema curateniei cu acele tuburi ci e doar o varianta pentru evacuarea trantorilor si evitare infundarii placilor cu acestia!
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: colectorul de polen

Mesajde Avram Sorin » 24 Noi 2011, 12:54

sters s-a raspuns mai jos.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: colectorul de polen

Mesajde Avram Sorin » 24 Noi 2011, 13:01

Subscriu la ce zice D. Calin : .teava....." e doar o varianta pentru evacuarea trantorilor si evitare infundarii placilor cu acestia! " . Cred ca pana la urma curatarea albinelor moarte sau alte resturi va ajunge tot in sertarul de colectare polen . Si de asta trebuie cernut pentru curatire . (sortare)
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: colectorul de polen

Mesajde liviu1965 » 24 Noi 2011, 13:14

Avram Sorin scrie:D. Liviu am tot cautat si eu de ceva vreme info despre colectoare de polen . Ce am gasit pana acuma vad ca majoritatea se trag din colectorul de polen tip OROS / SALAJ., Cica astia din Salaj is mare colectori de polen. Eu am cumparat un astfel de colector cu 35 ron si pare ok . Intradevar finisarea cam lasa de dorit. Din cate am vazut seamna cu cel a lui Dragos 2006 si Don bazil . Cred ca cel mai simplu ar fi sa cumperi unul de la firma viitor sanatos din CJ si ia si o placa activa si gratie de schimb si il poti intoarce pe toate partile si se poate compara. Apropo de gratie si placa activa costa 5 lei/ set. Dimensiune gaura 4,6 . Am inteles ca este si la eurohoning dar are gaura mai mare de 4,9 sau ceva de genu si nu are un randament asa de bun. Oricum am inteles ca dupa 3 - 4 ani trebuie schimbata placa activa ca gaurile se largesc la aproape 5 mm . Cam asta ar fi pe scurt. Daca aveti nevoie pot sa va cumpar unul si il trimit prin curier , sau poate vb cu firma si il trimit ei. Am inteles ca pot sa faca si o modificare la tip salaj pt cei care au placa de zbor fixa. ( gen tunel).

Despre cele de fund nu prea am gasit info. Parerea mea este ca pentru incepataori sau cei care au putine albine merge perfect asta SALAJ, ca la alea mai performante momentan sunt multe secrete tinute bine (pastrate). Dar poate in timp..... Oricum la o investie de 10 ron / colector (daca il faci acasa) nu cred ca e o mare pierdere daca faci 10-20 buc. Si macar adaugi la capitolul experienta un an de colectare si apoi treci la unul mai profesionist .



Poti sa-mi confirmi receptia unui PM de la mine?
Merci,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: colectorul de polen

Mesajde Avram Sorin » 24 Noi 2011, 13:26

Am primit Liviu MP si am si raspuns ;) . Eventual ne auzim la un telefon mai spre seara .
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: colectorul de polen

Mesajde proapis13 » 24 Noi 2011, 13:41

Eu unul folosesc modelul acesta de colectoare si vagarantez ca in sertarul de polen nu ajunge mizerie deloc;
cel mult cate un piciorus de albina de la un mai zeloasa.
Curatenia albinelor moarte cazute pe rind cade in grija apicultorului cand se face pauza de colectat polen la cateva zile odata.
In acest scop se ridica rampa la jumatate lasind loc sa treaca si trantorii si albinele ce cara nectar si apa.
Cele ce cara polen v-or continua sa intre tot pe unde au facut-o si mai inainte pana se dumiresc ce si cum
Atunci sunt scoase albinele moarte si ies si trantorii la plimbare.
Aici va vand un secret;trintorii ies de obicei la plimbare in momentele in care albinele nu mai aduc polen - dupa pranz.
Cand trintorii sunt afara se aduce din nou rampa in pozitia de cules ei nemaiputand sa intre
De preferat este ca cei ce colecteaza polen sa aiba rame cu cat mai putine celule de trantor
Asta se poate realiza prin folosirea ramei drepte si nu hoffman si prin folosirea sitei pe tot fundul
Atunci nemaifiind nevoie de aerisire si ventileare suplimentara trantorii sunt crescuti exclusiv pt imperechere
Daca mai poate veni cineva cu completari asi fi incantat
salve :D
Fişiere ataşate
col pol f1.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: colectorul de polen

Mesajde Nebunu_R » 03 Feb 2012, 18:35

am gasit colectorul de polen din poza alaturata la pretul de 100 lei (aproximativ). este un pret corect?
are cineva o schita pt asemenea colector? sau pt un colector asemanator ce este folosit si ca fund de stup?
Fişiere ataşate
Colector_polen_l_4cfe49475eaa8.jpg
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: colectorul de polen

Mesajde proapis13 » 03 Feb 2012, 18:59

Pretul e cam piperat dar pt 1 bucata nu e mult;info se plateste
Dezavantajul la fundul asta de stup cu col de pol e ca
se strange mizeria din stup in colector si muncesti de 2 ori
Vezi ca am mai postat eu unul mai pe la inceput;e mai fiabil
Asta e modelul;
Avantajul fata de al tau e ca poti pune o folie - se vede in spate -
fara sa deranjezi albina si nu ajung mizeriile in tavita
eu l-am achizitionat cu 50RON
salve :D
Fişiere ataşate
colector.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: colectorul de polen

Mesajde Nebunu_R » 03 Feb 2012, 19:52

puteti sa-mi recomnadati un magazin? ca eu doar la pretul asta am gasit.
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: colectorul de polen

Mesajde proapis13 » 03 Feb 2012, 21:31

Eu unul,zic sa treci mai intai pe la vanzari-cumparari;e mai ieftin ca la magazin
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: colectorul de polen

Mesajde ignatius » 04 Mar 2014, 00:20

Buna seara
In opinia mea colectorul de polen a d-lui Calin este unul din cele mai bune colectoare; pentru pavilion cred ca este ideal, gratia se scoate prin fata foarte usor, sertarul prin spate, l-am analizat cu mai multi apicultori din Focsani si majoritatea au considerat ca pentru pavilion este excelent. Celelate cu placi active foarte mari sunt bune pentru stupii varsati,cu soclu mobil, la care ai acces pe toate partile si poti sa manipulezi calea albinelor.

La moelul lui Calin e foarte simplu, mult mai simplu decat la oricare coletor de polen- ai scos prima placa activa si gata, albina intra in stup fara sa treaca prin gratie.
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: colectorul de polen

Mesajde ignatius » 11 Mar 2014, 18:58

Asa cum am scris mai sus, colectorul de polen al d-lui calin este excelent dar se pare ca indicat era sa se foloseasca alte placi active, folosite pentru colectoare de polen de fund/soclu.
Am gasit pe siturile turcesti cateva modele de colectoare de polen care folosesc placi simple, doar gaurite, fara proeminente cum sunt placile active din colectoarele de polen de tip salaj.
Am citit foarte mult pe net despre constructia unui colector de polen dar nu am gasit argumentatii sau date tehnice despre constructia unui colector de polen de fund.
Cat ar trebui sa fie distanta/ inlatimea intre gratar si placa activa la colectaorele de polen interioare de soclu. Se stie ca albine are o lungime intre 12-14 mm. Nu discut despre diametrul gaurii care variaza la diferite placi active intre 4 mm si 5 mm. Eu discut despre inaltime. Unii spun ca minim 8 mm, altii ca 12 mm. De ce 8 mm? de ce 12 mm?
Postez cateva fotografii cu colectoarele de polen turcesti.
Fişiere ataşate
1.jpg
colector de polen de fund
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: colectorul de polen

Mesajde ignatius » 11 Mar 2014, 18:59

5.jpg
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori