Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Reparatii la Furetto-modelul italian

Mesajde Marinescu_Cornel » 29 Iul 2011, 20:33

La tratamentul din primavara mi s-a infundat serpentina la Furetto-cumparat de un an!
Mi-a trebuit ceva timp si multi bani (30 euro aprox. )sa fac rost de alta serpentina si, intre timp ,am cam uitat cum am demontat aparatul.
Cum am reusit sa il montez si mai si merge ,as vrea sa zic cum l-am montat,mai ales ca nu am gasit niciunde schite sau explicatii,asteptand si corectiile de rigoare de la cei care au trecut prin asemenea experiente.
Am montat mai intai componentele din corpul vaporizatorului:
-am fixat teava de gaz ,fara arzator,si serpentina ,trecuta prin garnitura
-am montat arcul de rapel ,corpul pistonului,piulita de 6 si capul pistonului. In capul pistonului am pus bila mica ,de 3-4 mm si arcul mic,de forma romboidala in sectiune axiala,care nu sunt prea sigur ca acolo trebuia,dar alt loc nu i-am gasit!
Capul pistonului l-am fixat cu piulita de 5 .
-am bagat bila mare in cilindru si apoi pistonul
-am fixat tija pompei, cu saiba tesita spre peretele manerului si arcul intre nervurile din dreptul manerului(partea din fata )
-am inchis corpul cu 6 suruburi cu piulite de 3 ;in dreapta au lacas pt. piulite
In exterior:
-am montat arzatorul prin serpentina ,l-am strans cu o surubelnita prin gaurile de tiraj a aerului
-am montat aparatoare ,fixata cu doua holssuruburi , si cu inelul de pe serpentina
As vre sa precizeza am folosit ulei de parafina ca diluant.Poate ca petrolul nu face calamina ,care mi-a infundat serpentina.

Cu stima ,
Marinescu
În stupărit, ce n-ai făcut toamna , greu mai îndrepți primăvara. (F.Ruttner -Creșterea mătcilor)

La descoperirea celebrei teoreme , Pitagora ar fi sacrificat 400 de boi.
De atunci, de fiecare dată cand se descoperă un mare adevăr, Boii tremură.
Marinescu_Cornel
 
Mesaje: 40
Membru din: 13 Iul 2011, 14:04
Localitate: LUGOJ-TIMIS

Re: Reparatii la Furetto-modelul italian

Mesajde liviu1965 » 30 Iul 2011, 08:09

Cauta pe net , dai cautare dupa : producator si model. poate ai sansa sa-ti dea schema explodata
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Reparatii la Furetto-modelul italian

Mesajde janese » 01 Aug 2011, 12:49

MEC..(metil-etil-cetona) ...substanta lichida se gaseste la mag auto....sau curatitor de carburatoare
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Reparatii la Furetto-modelul italian

Mesajde Livius » 24 Iun 2015, 09:53

Nu uleiul de parafina sau petrolul face depuneri pe serpentina ci amitrazul. Dupa ce faceti tratamentul scoateti amestecul de amitraz din aparat si puneti ulei de parafina curat. Mai dati cateva pufuri ca sa se curete serpentina de amestecul cu amitraz. Daca nu faceti asta, cu siguranta se va infunda serpentina, si, ati vazut si d-voastra, este cam scumpa si cam greu de inlocuit.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Reparatii la Furetto-modelul italian

Mesajde peterneamt » 07 Ian 2019, 11:57

Cumpărați serpentine de inox ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Reparatii la Furetto-modelul italian

Mesajde peterneamt » 07 Ian 2019, 12:31

1. Cumpărați serpentine de inox ! ;)
2. Măriți gaura reducției serpentinei cu un șpiral de 1mm (locul pe unde iese amestecul din .....) !
3. Atenție la teaca de plastic a pompei ......se poate remedia confecționând dintr-o țeavă de cupru o teacă ce o trecem peste cea din plastic...!
4. Folosiți doar ulei de parafină de uz veterinar !
5. DIZOLVAȚI MAI ÎNTÂI SOLUȚIA DE AMITRAZ ÎN APĂ ( CÂTĂ SOLUȚIE (varachet,mitac ,varatraz, taktic,....), PUNEȚI TOT ATÂTA APĂ ) , APOI PESTE COMPLECTAȚI CU ULEI DE PARAFINĂ ( ÎNTR-UN VAS GRADAT TRANSPARENT .....), TURNAȚI APOI SOLUȚIA ÎNTR-UN PET MAI MARE ȘI AGITAȚI PÂNĂ SOLUȚIA DEVINE .....CA ȘI SMÂNTÂNA )
ps. soluția astfel preparată nu se brânzește și poate fi reutilizată și după luni de zile de păstrare, bineînțeles, după o prealabilă reagitare ! ;)
PS. serpentinele vândute de.....nu erau de calitate ....se descuamau la temperatură și se înfundau cu porcăria de fier din care erau făcute......
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Reparatii la Furetto-modelul italian

Mesajde Closcutz » 07 Ian 2019, 15:13

Și eu am înlocuit serpentina originală care era o mizerie feroasă. Am cumpărat serpentina de inox și e mult mai rezistenta la prima vedere.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori