Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde andrei_d » 03 Noi 2014, 23:26

Asta e al doilea an in care imi fac singur cutiile si rezultatul nu este multumitor. Anume, nu reusesc sa obtin panouri drepte.
Cum lucrez:
- iau scandura de 25 mm si o bag la grosime cu 2,5 mm pe fiecare fata
- indrept ambele muchii sus pe rindea
- fiecarei scanduri ii fac falt de 10/10 pe freza
- tai scandurile la 50 de cm
- din doua scanduri asamblate in falt, fac un panou.

Probleme:
- grosimea o fac pe abricht cu grosime, artizanal si cand il reglez la 20 de mm scoate scanduri de 19-20-21mm
- nu ar fi trebuit sa indrept ambele muchii pe rindea, ci numai una
- scandurile avand grosimi diferite, de exemplu una de 19 si alta de 20 mm si falturi de exact 10 mm, cand le asamblez, panoul nu este plat ci o scandura va fi mai sus decat cealalta.

Cum intentionez sa lucrez:
- bag scandura la grosime pe ambele fete
- indrept o muchie a scandurii pe rindea
- cealalta muchie o fac pe circular, in felul asta muchiile vor fi paralele
- scurtez scandurile la 1,5 metri fiecare
- renunt la falturi si fac imbinarea doar bazandu-ma pe adeziv si presa

DAR, ramane o problema, voi avea in continuare un panou cu scanduri usor decalate. Ar trebui ca dupa ce se usuca adezivul, sa bag fiecare panou inapoi pe grosime. Imi inchipui ca pe o masina de grosime scumpa, 1MC de scandura il scoate pe fix aceeasi grosime dar pentru cei cu scule mai ieftine, voi cum faceti ca panoul sa iasa uniform, cu toate scandurile la acelasi nivel?
andrei_d
 
Mesaje: 111
Membru din: 27 Dec 2013, 11:22
Localitate: Ploiesti

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde mausica » 03 Noi 2014, 23:43

Dupa ce ai lipit scandurile si ai format panoul il mai bagi o data la grosime si atunci iese tot aceasi dimensiune .
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde alin75 » 03 Noi 2014, 23:45

Nu stiu ce abric ai, dar clar nu lucreaza ok. Nu vb. de latimea scandurii! Cum vad eu situatia: faci faltul pentru fiecare scandura, le imbini (cate 2 scanduri), apoi tragi la grosime.
P.S. Parcurge topicul viewtopic.php?f=19&t=2523&start=64#p131740


Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde cristian bh » 04 Noi 2014, 11:57

alin75 scrie:Nu stiu ce abric ai, dar clar nu lucreaza ok. Nu vb. de latimea scandurii! Cum vad eu situatia: faci faltul pentru fiecare scandura, le imbini (cate 2 scanduri), apoi tragi la grosime.
P.S. Parcurge topicul viewtopic.php?f=19&t=2523&start=64#p131740


Numai bine,
Alin

Nimic semnificativ in acest topic.
La imbinari pt panouri nu trebuie nici un falt!!!!!!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde nae » 04 Noi 2014, 13:05

Andrei, daca bagi direct in grosime o ''elicie'' ce crezi ca-ti rezulta ?
Indrepti doua fete alaturate si pe cele opuse le bagi in grosime .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde RazvanTi » 04 Noi 2014, 14:23

nu indrepti nimic.
decat muchiile ce urmeaza a fi imbinate.
grosimea panoului o faci dupa uscarea imbinarii
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde EugenVoinea » 04 Noi 2014, 15:18

- grosimea o fac pe abricht cu grosime, artizanal si cand il reglez la 20 de mm scoate scanduri de 19-20-21mm

Mai intai se rindeluieste scandura pe o fata ,(pe abricht simplu)apoi se rindeluieste a doua fata pe abrichtul de grosime .(reglat pt. 20 mm).Daca nu iasa toata scandura la fel ,atunci ,masinaria are o problema.
..."Invata de la vultur cand umerii ti-s grei Si dute la furnica sa vezi povara ei''... din lirica norvegiana.
Avatar utilizator
EugenVoinea
 
Mesaje: 102
Membru din: 14 Oct 2011, 17:57
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde petru71 » 04 Noi 2014, 18:12

cristian bh scrie:
alin75 scrie:Nu stiu ce abric ai, dar clar nu lucreaza ok. Nu vb. de latimea scandurii! Cum vad eu situatia: faci faltul pentru fiecare scandura, le imbini (cate 2 scanduri), apoi tragi la grosime.
P.S. Parcurge topicul viewtopic.php?f=19&t=2523&start=64#p131740


Numai bine,
Alin

Nimic semnificativ in acest topic.
La imbinari pt panouri nu trebuie nici un falt!!!!!!


Off topic:
Cristian, bine-ai venit acasa !!
Loganul e viu sau e la reanimare ?

On topic:

Nimic semnificativ in care topic? In acesta sau in cel la care a facut alin75 trimitere ?

Panourile mele le-am facut din scanduri cu latimea de cca 11 cm (3 buc pe panou).
Dupa luat la grosime ambele fete (am adus materialul la exact 20.5 cm), am frezat cele trei bucati de scandura pentru imbinare in dinti (nu mai apare diferenta semnificativa de grosime intre elementele lipite ca la imbinarea in falt).
Dupa lipire, presare si uscare le-am slefuit pe ambele fete (dupa ochi, ca asa era utilajul... :mrgreen: )pana le-am adus la 20.0 cm.
Ulterior, am debitat panourile la cote si le-am facut falturile pentru imbinare si sprijinul pentru speteaza ramei.
Asa am facut eu. Voi faceti cum credeti. Oricum, invatam unii de la ceilalti...
Mai masoara cineva scandura iesita de la grosime cu sublerul, sau sunt singurul diliu din zona ??

Sa fiti sanatosi !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde andrei_d » 04 Noi 2014, 21:00

Va multumesc frumos pentru informatii tuturor. Mi-am facut o idee despre cum trebuie lucrat pe viitor. Incerc sa fac totul din cat mai putine miscari dar sa si iasa bine.
Cred ca toti am fi curiosi sa citim si alte pareri daca cineva mai doreste sa scrie. Urmatoarea tura de cutii o voi face in toamna lui 2015, pana atunci mai imbunatatesc si sculele si o sa revin cu ce am reusit sa fac si cum.
andrei_d
 
Mesaje: 111
Membru din: 27 Dec 2013, 11:22
Localitate: Ploiesti

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde petru71 » 05 Noi 2014, 02:00

Erata la precedenta mea postare in acest topic:
20.5 cm erau 20.5 mm
20.0 cm erau 20.0 mm
Sublerul ramane valabil... :mrgreen:
Spor tuturor !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde alin75 » 06 Noi 2014, 06:34

cristian bh scrie:
alin75 scrie:Nu stiu ce abric ai, dar clar nu lucreaza ok. Nu vb. de latimea scandurii! Cum vad eu situatia: faci faltul pentru fiecare scandura, le imbini (cate 2 scanduri), apoi tragi la grosime.
P.S. Parcurge topicul viewtopic.php?f=19&t=2523&start=64#p131740


Numai bine,
Alin

Nimic semnificativ in acest topic.
La imbinari pt panouri nu trebuie nici un falt!!!!!!


Oare??? Daca scandura nu este uscata in parametrii, iar in timp se deformeaza, ce crezi se "crapa" panoul? Daca faci falt, chiar daca scandura se usuca, bucatile lipite nu se departeaza prea mult permitand albinei sa faca furtisag. Daca pe lateralele stupului putem vedea orice crapatura, si remedia urgent situatia, la cutiile cu fund plin, este de nedorit aparitia unor "urdinise".
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde ovidiu_78 » 06 Noi 2014, 10:32

Nu trebuie nici un falt....faltul este pt a mari suprafata de lipire, si aceasta se aplica la piese groase...sau imbinari cap in cap al unei scanduri, iar un tamplar nu foloseste falt ca imbinare ci frezare in dinti sau mai sunt freze speciale pt imbinari la lipire...plus folosirea unui adeziv bun la fabricarea panourilor, iti va elimina acest lucru neplacut de a se dezlipi tocmai la imbinare, indiferent daca materialul este uscat sau nu corespunzator, caci adezivul respectiv e mai tare decat fibra lemnului...si te poti uita pe prospect la un adeziv bun, d4 ex, ca iti va indica diferiti timpi,de mentinere in presa in functie de umiditatea materialului, ceea ce unul care lucreaza cu lemn il va verifica tot timpul..

Sanatate
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde ves.lucian.zabrani » 06 Noi 2014, 10:54

Stateam si ma intrebam cat mai sta pe tusa Ovidiu 78 la un asa subiect !!!
Bine ca a aparut !!!
Vorbesc in cunostinta de cauza !!!
Mi-a facut si mie funduri , capace , podisoare si corpuri MER !!!
Calitatea cea mai de sus fata de alti furnizori de pana acuma !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde cristian bh » 06 Noi 2014, 11:07

petru71 scrie:
cristian bh scrie:
alin75 scrie:Nu stiu ce abric ai, dar clar nu lucreaza ok. Nu vb. de latimea scandurii! Cum vad eu situatia: faci faltul pentru fiecare scandura, le imbini (cate 2 scanduri), apoi tragi la grosime.
P.S. Parcurge topicul viewtopic.php?f=19&t=2523&start=64#p131740


Numai bine,
Alin

Nimic semnificativ in acest topic.
La imbinari pt panouri nu trebuie nici un falt!!!!!!


Off topic:
Cristian, bine-ai venit acasa !!
Loganul e viu sau e la reanimare ?

On topic:

Nimic semnificativ in care topic? In acesta sau in cel la care a facut alin75 trimitere ?

Panourile mele le-am facut din scanduri cu latimea de cca 11 cm (3 buc pe panou).
Dupa luat la grosime ambele fete (am adus materialul la exact 20.5 cm), am frezat cele trei bucati de scandura pentru imbinare in dinti (nu mai apare diferenta semnificativa de grosime intre elementele lipite ca la imbinarea in falt).
Dupa lipire, presare si uscare le-am slefuit pe ambele fete (dupa ochi, ca asa era utilajul... :mrgreen: )pana le-am adus la 20.0 cm.
Ulterior, am debitat panourile la cote si le-am facut falturile pentru imbinare si sprijinul pentru speteaza ramei.
Asa am facut eu. Voi faceti cum credeti. Oricum, invatam unii de la ceilalti...
Mai masoara cineva scandura iesita de la grosime cu sublerul, sau sunt singurul diliu din zona ??

Sa fiti sanatosi !

Salut Pitare,
mersi de intampinare, :D
am revenit dupa o situatie asemanatoare cu linia 1 a primului razboi mondial,
efectiv am tarat masina spre casa de la Lausanne pana la Viena,1000 km,urcand in a 2,si cateva mai grele inclusiv in a 1-a intrand pe banda de urgenta pt a nu bloca traficul,o amenda initiala de 190e in austria,si la revenirea echipajului,totusi a redus-o la 70 ,care mi-a luat actele solicitand plata pe loc ,cash sau card nevrand sa auda de o posibila plata prin virament bancar dinspre tara.la ultima urcare spre viena s-a oprit cu mine,si am tras in afara carosabilului pe iarba,in acel loc nefiind banda de urgenta,si dupa un timp a oprit un echipaj care a solicitat interventia echipelor speciale de interventie si pompieri,care m-au tractat afara de pe autostrada,si dupa o noapte si aproape o zi am fost urcat pe un transportor auto venit din tara si ajuns cu bine acasa. :D :D
On topic,
imbinarea in dinti a panoului,nu e neaparat necesara,in conditiile in care il poti face corect si fara,dar probabil ca tie i-ti iese mai bine asa.
Nu esti singurul care masoara cu sublerul,,,,,,,,,,al meu e cu afisaj! :D
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde alin75 » 06 Noi 2014, 13:45

Zic sa recitim prima postare a colegului. Aveti impresia ca dispune de scule profi?
Colegul cred ca are un abric care este trecut de prima tinerete (daca nu o fi asamblat din ce a reusit omul) si cu el vrea sa-si faca panouri. Daca nu ai cu ce, dar totusi vrei ceva la un pret rezonabil, daca ati fi in locul lui cum ati proceda?

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Tehnici in producerea unui panou de calitate

Mesajde cristian bh » 06 Noi 2014, 16:11

Sub nici o forma ,panoul nu are voie sa crape!!!!!
A face un falt,deja presupune niste scule,
asa ca se poate si fara acest falt,la imbinare.
abrichul colegului,nu conteaza varsta,atata timp cat poate face niste reglaje la grosime ,e ok.
Ca si acest abricht poate fi reglat mai bine,ca modul de lucru poate fi cunoscut si el mai corect,
ne apropiem,incet,incet pe aceiasi lungime de unda,dar nu cu pareri dupa ureche!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori