Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde Balian » 27 Dec 2017, 15:10

Nu chiar la răcoare, că la răcoare nu prea iese mierea, dar per total este o metodă mult mai flexibilă (inclusiv la programare) decât cea clasică din toate punctele de vedere.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde kovacslg » 27 Dec 2017, 20:34

Eu nu vreu sa conving pe nimeni, dar e o alternativa la corturile destul de slabute din magazine, Mai ales pentru cei care nu vor sa construiasca ceva artizanal... Are 12 kg cu tevi cu prelata ancore etc, totul impachetat intr o geanta...care incape intr un colt de portbagaj. Este conceput ca un adapost de drumetii are o forma care o face rezistenta la vant, e total impermeabil... Acum sigur se pot construi corturi din cadre de teava patrata, prelata camion etc, care vor avea 100 kg la aceeasi suprafata...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde mausica » 27 Dec 2017, 21:17

Mie unul nu imi inspira mare incredere acest model expus de voi....anumite parti de cadru(alea de sus)flambeaza a dracu de bine...si sunt convins ca un vant il pune la pamant fara doar si poate. De fapt am un amic care anul asta la fs o pus la pamant un cort(vantu nu el..clar)... Eu la pescuit foloseam ceva asemanator cu cel postat de voi si......dus a fost(nu ma intrebati cum........intrebati vantu).
De atunci am zis ca nu are rost sa ma invart dupa coada....am mers la depozit ..am luat teava si mi-am facut un cort din teava rotunda(18-20mm) de 3x3x2 ..totul mufabil ca s afie usor de transportat,am tras o plasa antivant peste el si e.....lux.....poate sa vina vantu ca numa vijelia il mai ia.Teava m-a costat 60 ron+ plasa....o nimica toata fata de ce cumperi din mag.
Oricum am ajuns sa il folosesc rar...numa in situatii extrem, pt ca storc acasa tot.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde cristi_vidican » 28 Dec 2017, 09:32

mausica scrie:,am tras o plasa antivant peste el si e.....lux

Plasa în cate straturi e?
Ce dimensiune are?
Nu trece albina prin ea?
Nu te bate soarele prin ea?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde mausica » 28 Dec 2017, 12:08

cristi_vidican scrie:
mausica scrie:,am tras o plasa antivant peste el si e.....lux

Plasa în cate straturi e?
Ce dimensiune are?
Nu trece albina prin ea?
Nu te bate soarele prin ea?

1 strat....albina nu are nici o sansa sa treaca.
Te cam bate soarele dar m-am gandit sa arunc pe acoperis o alta prelata....insa cat il folosesc eu...
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori