Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde cristi_vidican » 29 Dec 2014, 22:30

alt stupar scrie:La ora 8 era acolo. Am baut cafeaua in el.
La ora 9, in timp ce beam o a doua cafea la un vecin de lan, ca ploua si batea si-un vant mai rece, ma suna unu' ca-i in santz.
Iar bulendrele din el... sub cerul liber!

După toate discuțiile, mai ales după concluzia lui Pupemea, mă declar dezamăgit. Și eu care credeam că am făcut ceva pastoral în acești ani. :lol:
Legat de cort, eu îl folosesc cam 2-3 ori maxim într-un an și atunci într-o SINGURĂ zi.
Știu că trebuie gândit cu bătaie mai lungă, dar atâta pot acum.
Legat de vânturi și furtuni, dacă se face un sistem de ancorare, cred că rezistă mai bine.
Acum, fiecare urmărește ce are nevoie.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde cristi arad » 30 Dec 2014, 00:08

am avut si eu experiente cu corturi zburatoare, poate ca unii au facut variante mai trainice (in special la vant), eu recomand cabinele modulare de 2,4/3 sau 2/3 pe structura metalica; costa cam 1500eu , dar poti si dormi in ele si le poti transporta cu remorca ; ma rog trebuie sa merite sa le cumperi si sa le plimbi.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde Ioan Guist » 30 Dec 2014, 01:24

Revin cu detalii/
Avem un perimetru de 3/3 si inaltime 2m obtinut din 4 cadre.cadrele se pot imbina cu suruburi, sarma, sau se agata unu in altu cu sistem balama...tiganeasca.
Acest perimetru se imbtaca cu o "caciula" din plasa de constructii.Aceasta trebuie sa fie mai inalta cu 50 de cm.Surplusul se baca pe sub cort si se pune paman sau pietre ori gli de iarba ca sa nu ...fluture.Peste acesta se pune capacul din prelata de camion (pe viata) ce are o bordura de 40-50 cm care cade pe pereti.Capacul este confectionat ca si un capac de tabla pt stupii.

Balamaua tiganeasca este asa: pe fiecare cadru se sudeaza piulite metric 12 .cate doua. una sus si una jos.Pe cealalta margine se sudeaza un fier cu diametru de 10. Se imbina usor si se "dezbina " la fel
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde iunicu » 30 Dec 2014, 10:25

Eu as improviza un adapost dintr-o umbrela din cele mari pe care le vedem pe terasele unde bem vara bere. As coase pe streasina, perdea din cea care se monteaza pe garduri, prinsa jos cu niste tarusi din sarma groasa cu carlige la capete. Iar varful umbrelei l-as ancora cu trei funii. Scoti tarusii de la poalele peretilor, pliezi umbrela si gata e strans cortul.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde martanul » 30 Dec 2014, 21:46

Eu folosesc un cort de patrat de 3\3m de care sunt foarte multumit se monteaza foarte usor si repede chiar si cu un copil ,adevarat ca eu nu i-mi desfasor activitatea in el ,sotia pune pe latura unde bate soarele la amiaza cearceaf ud ca in pusta nu am umbra ,la pretul care-l are poti sa-ti cumperi unul pe an si nu ocupa loc pentru depozitare ,ar fi bine sa faci o copie dupa instructiunile de montaj .dar toate lucrurile trebuie socotite dupa unde vrei sa ajungi ,sau de unde pleci ,la 50-100 familii merge cort la 100-300 familii merge container peste 300 camera de extractie ,dar asta nu inseamna ca la 50 nu poti sa ai camera de extractie sau la 300 cort.
un meserias stie ce este intr-un stup fara sa-l deschida ,un amator il deschide se uita si nu stie ce-i acolo !
martanul
 
Mesaje: 111
Membru din: 28 Sep 2011, 22:08
Localitate: CAMPIA DE VEST

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde B-father » 02 Ian 2015, 22:33

Ioan Guist scrie:Revin cu detalii/
Avem un perimetru de 3/3 si inaltime 2m obtinut din 4 cadre.cadrele se pot imbina cu suruburi, sarma, sau se agata unu in altu cu sistem balama...tiganeasca.
Acest perimetru se imbtaca cu o "caciula" din plasa de constructii.Aceasta trebuie sa fie mai inalta cu 50 de cm.Surplusul se baca pe sub cort si se pune paman sau pietre ori gli de iarba ca sa nu ...fluture.Peste acesta se pune capacul din prelata de camion (pe viata) ce are o bordura de 40-50 cm care cade pe pereti.Capacul este confectionat ca si un capac de tabla pt stupii.

Balamaua tiganeasca este asa: pe fiecare cadru se sudeaza piulite metric 12 .cate doua. una sus si una jos.Pe cealalta margine se sudeaza un fier cu diametru de 10. Se imbina usor si se "dezbina " la fel



am inteles, multumesc mult , credeam ca acoperisul e ca la case
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde eugen. » 07 Ian 2015, 12:10

folosit 2 ani .... si mai rezista !
POza aici :https://www.facebook.com/ ca pe forum nu am putut sa o incarc!
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde cristi_vidican » 27 Mai 2015, 09:36

Luat cort de extracție. A doilea din prima postare.
E de UNICĂ-FOLOSINȚĂ (adică merge o zi la extracție, dar e sigur că mai faci alta)
totul a fost bine până când a bătut vântul. L-am lăsat montat, pt că încă n-am terminat extracția.
Noaptea a bătut vântul și l-a cam rupt. Are elemente din plastic, care nu țin.
Le voi înlocui cu ceva de metal. Sper să reușesc.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde Closcutz » 28 Mai 2015, 13:16

cristi_vidican scrie:Luat cort de extracție. A doilea din prima postare.
E de UNICĂ-FOLOSINȚĂ (adică merge o zi la extracție, dar e sigur că mai faci alta)
totul a fost bine până când a bătut vântul. L-am lăsat montat, pt că încă n-am terminat extracția.
Noaptea a bătut vântul și l-a cam rupt. Are elemente din plastic, care nu țin.
Le voi înlocui cu ceva de metal. Sper să reușesc.

Eu l-am luat pe primul din prima postare. E la fel de trainic! Cand a inceput vantul a trebuit sa-l prind cu lasoul si sa ma proptesc cu masina in el ca sa nu zboare pe insoritele plaiuri!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde cristi_vidican » 28 Mai 2015, 17:34

Deja fac planul pentru un alt cort. Din vechiul cort va rămâne doar prelata.
O să-i fac alt cadru pt că dacă-l îmbunătățesc pe cel actual, risc să mă lase în pană.
Azi am mai avut ceva salcâm de extras și mi-a fost lene și groază să mai montez cortul. Era cam rece și am zis să extrag sub cerul liber.
Spre final a ieșit soarele și albina dădea buluc pe noi. Am terminat repede și am acoperit, că altfel deseară aveam ceva plus la cântar. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde catalin.profiri » 02 Iun 2015, 07:17

Cristi, imi pare rau ca nu am facut poza ieri :D
Solutia de mai jos nu merge la cei cu multi stupi.
Am extras direct in masina (pickup). Fara cort, fara nimic. Masina amortizeaza vibratiile centrifugii. Cand / daca vin albinele la tine, muti masina. Anul asta sper sa scap asa :). :lol:
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde cristi_vidican » 02 Iun 2015, 08:21

Cătălin,
eu sunt pățit cu albinele la extras. Nu o dată am fost nevoit să mă ascund bine de ele. Ba chiar să opresc extrasul pt că nu putem altfel.
așa că, mai improvizez și eu, dar nu prea merge.

P.S. Mai extragem cât putem prin iarbă, că vine vremea în care vom fi obligați să avem hală de extracție. Scapă cine poate
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde dantat » 02 Iun 2015, 12:55

Vedeti domnilor, de aceea se cere camera de extractie si nu cort de extractie.
Insa cand faci pastoral pe sute de km este dificil de adus caturile acasa (plus ca trebuie si de schimb). Logistica e problema aici.
Am folosit si eu un cort cumparat, ce avea elementele de prindere din plastic. S-au rupt, acum carpesc.
Cel descris de d-l. Guist pare cel trainic si cel mai simplu.
O zi buna tuturor.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde dantat » 02 Iun 2015, 12:58

eugen. scrie:folosit 2 ani .... si mai rezista !
POza aici :https://www.facebook.com/ ca pe forum nu am putut sa o incarc!

Domnule Eugen, puteti veni cu adresa completa ? Curiozitatea e mare si pare ca detineti un cort de extractie pe cinste.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde catalin.profiri » 02 Iun 2015, 13:44

Insa cand faci pastoral pe sute de km este dificil de adus caturile acasa (plus ca trebuie si de schimb).

Totusi dl Guist spune ca se poate. si ca se merita.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde eugen. » 02 Iun 2015, 21:24

dantat scrie:
eugen. scrie:folosit 2 ani .... si mai rezista !
POza aici :https://www.facebook.com/ ca pe forum nu am putut sa o incarc!

Domnule Eugen, puteti veni cu adresa completa ? Curiozitatea e mare si pare ca detineti un cort de extractie pe cinste.


https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater


cortul e bun..... sistemul de fixare-ancorare l am modificat !
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori