Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cortul pentru extracție

Mesajde cristi_vidican » 28 Dec 2014, 14:38

Până DSVSA ne va obliga să extragem în hală dedicată (va veni și vremea aceea), fiecare scoate mierea pe unde putem și cum putem.
Anul trecut am crezut că mă omoară albinele la extracția salcâmului. Au tăbărât pe mine și abia am terminat.
Am zis să îmi cumpăr un cort (pavilion) pentru momentele când nu extrag acasă.
Am 2 variante de la Dedeman. Dacă folosește cineva așa ceva, mi-ar prinde bine niște păreri.
Eu înclin spre cel hexagonal. E și mai ieftin
P.S. Hai că nu mai e mult până băgăm centrifuga în priză :lol:
Fişiere ataşate
cort2.jpg
Cort1.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde Mircea_63 » 28 Dec 2014, 14:53

Cel hexagonal este mai stabil, dar mai greu de montat. Nu numai extractia, dar la rapita a fost o mica oaza de siguranta si umbra daca ai vrut sa-ti bei linistit cafeaua. Nu e mare lucru ca un vant mai puternic sa il culce.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde jenica67 » 28 Dec 2014, 14:57

Daca va luati cort, musai acoperisul trebuie sa fie facut din doua piramide, cu aerisire superioara. Altfel, chiar daca aveti pereti din plasa, se face o caldura, de mori de cald in el vara. Adica acoperisul sa aiba in mijloc o alta sectiune mai inaltata.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde cristi_vidican » 28 Dec 2014, 15:12

Știu că pe vânt puternic îl duce peste Carpați. Chiar și producătorul specifică asta.
Eu îl folosesc doar în ziua extracției și numai acolo unde nu am altă încăpere pentru extras.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde Florin Dobre » 28 Dec 2014, 16:29

Din acela patrat mi-am luat si eu anul asta la floarea soarelui.
Sunt foarte multumit de el. De albine n-am scapat fiindca mai raman pe rame cateva si se aduna mii pana la sfarsitul zilei. Dar cauta sa iasa, deci stau adunate pe plasa. Nu deranjeaza. De afara nu intra nimic. Are aerisire sus si tine umbra.
L-am montat in doi destul de repede. A rezistat la un vant moderat. Pentru o mai buna rezistenta la vant, ar merge inlocuite sforicelele si carligele cu ceva mai serios.

Albinele ramase captive se elibereaza seara prin rularea peretilor. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde Dila Daniel » 28 Dec 2014, 18:17

dupa cateva pavilioane cumparate...daca ar fi sa iau maine altul,asi urmarii aceste aspecte:
1.teava(fierul) scheletului metalic sa fie "adevarata"(sunt cei drept mai scumpe)
2.ca forma,patrat, sa fie mai simplu de instalat cum zice si M63
3.partea de deasupra sa fie din material textil,nu din acela de plastic care se "usuca" la soare si devine"casant" dupa ce sta in soare cateva zile(chiar acumulate)
si daca este posibil,sa aibe aerisire sus(cu posibilitate de obturare),cum afirma si Jenica 67(nu obligatoriu insa),si sa aiba posibilitatea prinderii de scheletul metalic si pe mijlocul lateralei.
4.fara nici o laterala plina sau plasa.Mai buna plasa aia de santier,de jur- imprejur si la nevoie(de umbra sau azavada) o patura sau cearceaf.Plasa lasata mai lunga sa poata fi prinsa de pamant si daca terenul este mai jos in mijlocul lateralei.
5.urechile de prindere a funiilor de ancorare,modificate,astfel incat funiile sa vina prise de structura metalica,si nu de materialul care formeaza acoperisul
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde Ioan Guist » 28 Dec 2014, 18:40

La inceput am cumparat si eu.Am ajuns la concluzia ca tre' sa cumpar in fiecare an unu.
Ba se rupe sau se pierd elemente de imbinare.
Ba se mucegaieste ca ...daca nu extragi se cheama ca uiti de el
Nu e stabil
Nu e robust
Costa bani

asa ca am purces la confectionare dupa trebuinta propie.
Se ia rectangulara de 1/1 cm.Se dimensioneaza si se construiesc (Sudare)4 cadre.Eu am facut pe dimensiunile de 2/3m.La mijlocul fiecarui cadru se mai sudeaza o bucata de rectangulara pentru intarire si eventual usa.Cadrele astfel confectionate se pot imbina cu balamale intre ele sau se imbina cu legaturi de sarma la ansamblare.
Se depoziteaza la transport, pe stupi sau sub remorca la cei ce le intra.Iasa deci un spatiu protejat de 3/3 si 2 inaltime.
Am cumparat si croit un material ce se gaseste la magazinele gen baumax si obi, pentru perdele de protejare in constructii.Partea de acoperis l-am comandat la cei ce fac prelate de camioane.Materialul cu pricina este o plasa deasa ce rezista foarte bine la apa,raze solare si la actiune mecanica, carepermite aerisirea.
Usa este o suprapunere de material ce se prinde la inchidere cu 2-3 acatatori din sarma.
Cortul e pe viata.
Inauntru pot lucra 2 oameni si pe langa centrifuga ( 1,2 m diametru) masina de descapacit, bidoane si doua butoaie mai intra si 80 corpuri de 1/2 la extractie.

succes.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde MIHAI BALS » 28 Dec 2014, 20:35

extractia se face acasa.
e mai simplu si mai ieftin.
a...caturi de rezerva...DA, trebuie sa ai.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde cristi_vidican » 28 Dec 2014, 20:43

MIHAI BALS scrie:extractia se face acasa.

Ai uitat să zici că sfatul e pentru cei cu peste 100 de stupi :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde MIHAI BALS » 28 Dec 2014, 21:19

cristi_vidican scrie:
MIHAI BALS scrie:extractia se face acasa.

Ai uitat să zici că sfatul e pentru cei cu peste 100 de stupi :lol:

nu trebuie sa mai zic!
credeam ca se subintelege!!!
(ma bucur ca stiti,macar de sarbatori,sa mai si glumim!)
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde lucky5strike » 28 Dec 2014, 22:51

Cel mai bun cort de extractie e acasa.
PS: haideti cu postari pe topic, initiatorul a cerut o linie mai "sobra". ;)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde jenica67 » 29 Dec 2014, 09:00

Apropo pentru cei dotati, am vazut pe cineva ca si-a facut pe platforma unei remorci o rulota, in care dormea si o putea face si camera de extractie. Eventual un stelaj, cum este cel de transport stupii, unul de extractie, unde sa ai toate conditiile de igena.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde Ioan Guist » 29 Dec 2014, 10:06

Pentru cei ce fac pastoral.
Cortul de extractie se poate folosii cu succes in ridicarea cnfortului din camp.Pe perioada de primavara- toamna este un bun adapost de ploi.Iar vara , de multe ori singurul loc umbros si ferit de insecte.
Astfel conceput incat sa fie rezistent, cortul de extractie este folosit mult mai mult ca si bucatarie, sala de mese decat pt extraxtie.
Fparte important la cort este ca acoperisul sa fie rezistent la apa.Numeni nu vrea apa in cort,nici cand mananca si nici cand extrage.Cortul prezentat nu l-am ancorat nici-o data.Este suficient de greu dupa montarea prelatei incat sa nu-l ia vantul si destul de usor sa poata fi montat de un om.
Extractia din camp este deseori ironizata, criticata si anatemizata pe nedrept.In stuparitul pastoral ce depaseste distante de o noapte de condus, situatia apicultorului ce incepe o activitate cu dorinta de a o aduce cat mai repede la profitabila, cheltuielile trebuie reduse la maxim.
Extractia in camp , pana la un anumit numar de familii (eu cred ca 150) poate fi extrem de profitabila. Permite mutarea taberei si a stupinei imediat dupa extractie.Permite valorificarea culesurilor mult mai ...la fix.
Cat despre conditiile de igiena, acestea pot fi ridicate la fel cat sunt de ridicate si acasa.Un om neglijent cu mierea poate sa o contamineze atat in camp cat si in curte, sopru,garaj,tamplarie,sau mai stiu eu ce anexa.Fiinca nimeni nu-si permite sa tina acasa o hala destinata exclusiv extractiei.Ar insemna ca in aceast spatiu nu se face absolut nimic 11 luni din an.O hala gandita pentru extractie costa bani.Un camp plin de flori unde eu extrag mierea, nu costa nimic.Sa nu fim ipocriti si snobi.Singurele avantaje la extrasul acasa sunt ...220 v, apa curenta, adapost , patul cald, linia de extractie montata.
Ideea e urmatoarea .Facem orice pentru ridicarea mediei de kg intr-un sezon.Pana la un anumit nr de stupi, extractia din camp ne ajuta.Paste acest numar , extractia din camp ne incurca.Trebuie sa putem extrage toti stupii de dimineata pana seara, sa incarcam tot si sa plecam.

Ca si concluzie, Indiferent de pareri, pentru cei ce fac pastoral (pastoral nu inseamna ca mutam la o floare si dormim acasa...http://dexonline.ro/definitie/transhuman%C8%9B%C4%83) este strict necesar un cort robust.Investitia trebuie privita nu doar pentru extractie .

Succes
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde aalex » 29 Dec 2014, 11:37

Din anul 2011 folosesc cu succes cortul hexagonal ,partea de sus este impermeabila.
singurul incovenient era la montat deoarece ieseau segmentele de la partea de sus dar am rezolvat problema .Segmentele superioare le am montat si le-am prins cu izolir band.acum il montez repede doar cu sotia.
pentru mine este practic si daca il acorezi putin nu il ia vantu.
aalex
 
Mesaje: 28
Membru din: 16 Iun 2011, 12:56
Localitate: bucuresti

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde B-father » 29 Dec 2014, 21:07

[quote="Ioan Guist"]La inceput am cumparat si eu.Am ajuns la concluzia ca tre' sa cumpar in fiecare an unu.
Ba se rupe sau se pierd elemente de imbinare.
Ba se mucegaieste ca ...daca nu extragi se cheama ca uiti de el
Nu e stabil
Nu e robust
Costa bani

asa ca am purces la confectionare dupa trebuinta propie.
Se ia rectangulara de 1/1 cm.Se dimensioneaza si se construiesc (Sudare)4 cadre.Eu am facut pe dimensiunile de 2/3m.La mijlocul fiecarui cadru se mai sudeaza o bucata de rectangulara pentru intarire si eventual usa.Cadrele astfel confectionate se pot imbina cu balamale intre ele sau se imbina cu legaturi de sarma la ansamblare.
Se depoziteaza la transport, pe stupi sau sub remorca la cei ce le intra.Iasa deci un spatiu protejat de 3/3 si 2 inaltime.
Am cumparat si croit un material ce se gaseste la magazinele gen baumax si obi, pentru perdele de protejare in constructii.Partea de acoperis l-am comandat la cei ce fac prelate de camioane.Materialul cu pricina este o plasa deasa ce rezista foarte bine la apa,raze solare si la actiune mecanica, carepermite aerisirea.
Usa este o suprapunere de material ce se prinde la inchidere cu 2-3 acatatori din sarma.
Inauntru pot lucra 2 oameni si pe langa centrifuga ( 1,2 m diametru) masina de descapacit, bidoane si doua butoaie mai intra si 80 corpuri de 1/2 la e


nu ati zis nimic de acoperis, cum il atasati cadrelor? cu suruburi?
sunt si eu la al trei=lea cort in trei ani de pastoral si trebuie sa imi croiesc unul pe viata
e mult mai ieftin decat sa cumpar cort de fiecare data cand plec de acasa
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: Cortul pentru extracție

Mesajde alt stupar » 29 Dec 2014, 22:09

cristi_vidican scrie:Eu înclin spre cel hexagonal. E și mai ieftin
l:

La ora 8 era acolo. Am baut cafeaua in el.
La ora 9, in timp ce beam o a doua cafea la un vecin de lan, ca ploua si batea si-un vant mai rece, ma suna unu' ca-i in santz.
Iar bulendrele din el... sub cerul liber!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori