Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Reparatie sistem de franare pavilion/remorca agricola

Mesajde ignatius » 12 Ian 2015, 10:55

Va salut
Sunt f multi care au pavilioane apicole, nu stiu cate pavilioane au sistemul de franare perfect functional. Avand cunostiinte zero in acest domeniu, m-am documentat putin, pe internet se gaseste schema sistemului de franare, cu cuple, inversor, regulator de sarcina, butelie de aer, camera de franare, axa cu cama pentru actionare saboti pe tamburi.
Am gasit si o firma care vinde vreo 3 componente din cele enumerate cam la 450 lei pretul/buc.
E cineva care a reparat sistemul de franare? puteti sa ne impartasiti din experienta voastra? m-am uitat la pavionul meu, are absolut toate componentele dar nu stiu de unde sa incep, de regula unde apar problemele sau ce se strica frecvent la sistemul de franare?
Mesterul mi-a spsu ca intr-o zi , doi oameni, termina toate rotile , desfacut, gresat, verificat sistemul de franare. Posibil problemele sa fie cu saboti, axa cu cama si camera de franare- spunea mesterul.
Va multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Pavilion apicol

Mesajde ignatius » 09 Feb 2015, 09:40

Am verificat sistemul de franare,e functional, era din cauza faptului ca camionul nu baga aer pe spate. cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori