Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde lucky5strike » 18 Ian 2015, 22:23

gusoiu_gigi scrie:Sita are 0,5 mm iar zaharu iese din prima trecere si macina 1 kg intrun minut si duazeci de secunde ,, nu se infunda ;)

De unde pot face rost de sita de 0,5mm?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde gusoiu_gigi » 18 Ian 2015, 22:29

lucky5strike scrie:
gusoiu_gigi scrie:Sita are 0,5 mm iar zaharu iese din prima trecere si macina 1 kg intrun minut si duazeci de secunde ,, nu se infunda ;)

De unde pot face rost de sita de 0,5mm?

Ieu am cumpărați de la moldoveni de peste prut,,,iei au niste huruitoare care au in pachetul de site si acea sita de. 0,5 mm iam rugat si mia dat si mie o bucata..
Avatar utilizator
gusoiu_gigi
 
Mesaje: 82
Membru din: 10 Apr 2011, 21:28
Localitate: Batrani Prahova

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde lucky5strike » 18 Ian 2015, 22:32

A, de la... "rusi"! :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde bio » 19 Ian 2015, 00:27

gusoiu_gigi scrie:Motorul are 2,5kv....si 3000 turații pe minut 220 v. :)


Sa traiesti nea Gigi...
... turatia motorului este de 3000/minut...

La moara ajung tot 3000/minut..?.. avetzi raportul de transmisie motor-----> moara de 1/1...?
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde gusoiu_gigi » 19 Ian 2015, 19:17

bio scrie:
gusoiu_gigi scrie:Motorul are 2,5kv....si 3000 turații pe minut 220 v. :)


Sa traiesti nea Gigi...
... turatia motorului este de 3000/minut...

La moara ajung tot 3000/minut..?.. avetzi raportul de transmisie motor-----> moara de 1/1...?


Raportul intre motor si moara ieste 1 la1 puteam sa măresc turația la moara dar sar putea sa iasă vata pe băț.... :lol:
Avatar utilizator
gusoiu_gigi
 
Mesaje: 82
Membru din: 10 Apr 2011, 21:28
Localitate: Batrani Prahova

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde jenica67 » 19 Ian 2015, 19:31

Foarte bine, aduni vata o presezi usor si o pui direct pe stupi, nu mai trebuie sa faci turte. E o ideie de incercat. :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde bio » 19 Ian 2015, 20:25

gusoiu_gigi scrie:
bio scrie:
gusoiu_gigi scrie:Motorul are 2,5kv....si 3000 turații pe minut 220 v. :)


Sa traiesti nea Gigi...
... turatia motorului este de 3000/minut...

La moara ajung tot 3000/minut..?.. avetzi raportul de transmisie motor-----> moara de 1/1...?


Raportul intre motor si moara ieste 1 la1 puteam sa măresc turația la moara dar sar putea sa iasă vata pe băț.... :lol:



Ahha..mercii nea Gigi..

As mai avea o intrebare.

Ani de zile am cumparat zahar pudra...dar anul acesta am inceput sa-l fac eu.
Tot uitindu-ma pe ici pe colo am inteles ca acel "cutit" care sparge cristalul de zahar trebuie sa aiba si capacitate de a turbiona aerul , ...adica o forma care sa ajute in plus fata de gura de alimentare cu zahar tos,.... sa traga si aer si sa-l de afara pe gura unde curge zaharul pudra si astfel moara nu se infunda chiar daca folosim site de diametru mai mic de 1 mm.


Am vazut, ca dumneata nea Gigi, ai amplasata gura de alimentare cu zahar pe lateral ceea ce este un lucru bun, spun eu, pentru a realiza aceea turbionare... dar m-ar interesa ce model "de cutit" ai la aceea moara. De aceea, te rog, daca nu poti face o poza a cutitului macar din cuvinte ce cutit ai inauntru, ce forma , model este.

Am vazut ca se folosesc "ciocanele"--la morile cumparate din piata pt cereale... am vazut prin poze la diferiti colegi 2-3 platbanzi fixe prinse de axul morii ... am vazut parca la Oroles ceva cutit care aduce cu o pinza de circular.
La alte am vazut pe post de cutit un disc de `~8 mm grosime iar pe exteriorul lui erau prinse, incastrate, niste bucati de platband perpendiculare care ieseau cu 2-3 mm din gabaritul acelui disc .

Deci ce cutit aveti la moara ... ce forma, model..?

Pe interior la carcasa interioara a morii, in spatiul unde se invirte cutitul avetzi "praguri"...??..ceva in care sa loveasca zaharul cind este invirtit sau este suprafata neteda ??..
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde bio » 19 Ian 2015, 21:01

bio scrie:La alte am vazut pe post de cutit un disc de `~8 mm grosime iar pe exteriorul lui erau prinse, incastrate, niste bucati de platband perpendiculare care ieseau cu 2-3 mm din gabaritul acelui disc .
..


..rectific formularea de mai sus... ca lasa loc de interpretari astfel:

La alte am vazut pe post de cutit un disc de `~8 mm grosime,... iar pe exteriorul lui erau prinse, incastrate, niste bucati de platband perpendiculare care aveau cam 30-40 mm, lungime -latime,..., ieseau cu ~ 15-20 mm in parti si ieseau cu 2-3 mm din acel disc in partea exterioara de cerc. ... Un disc cu niste aripioare
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde jenica67 » 19 Ian 2015, 21:44

Moara standard are cutitele din platbanda( cred ca 30x5 cu milocul d=40 mm - iti spun din memorie) si la capat este taiata pe mijoc cca 30 mm si indoite cele doua jumatati in "V". Canalul de pana este facut la 45 gr, fata de lungul cutitului. Astfel ca daca pui cutitele rotite cu 90 dr grade iese o cruce. Daca o faci mai lata poti sa pui si 4 platbenzi, dar moara standard ce se gasea de cumparat (in trusa mototrului de 2,2 kw) avea numai 2.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde jenica67 » 20 Ian 2015, 15:45

Uite am gasit o poza de la altcineva :
Fişiere ataşate
_moara-cereale-agro-si-industrie_rev003.jpg
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde gusoiu_gigi » 20 Ian 2015, 19:03

jenica67 scrie:Uite am gasit o poza de la altcineva :


Cam așa ieste si moara care o am ieu , numai ca sita din interior ieste asezata alfel ,,ieste mult mai mica ,,iar ca sa nu se înfunde in interior am pus niste mici. ventilatoare. ;) :shock:
Avatar utilizator
gusoiu_gigi
 
Mesaje: 82
Membru din: 10 Apr 2011, 21:28
Localitate: Batrani Prahova

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde MIHAI BALS » 20 Ian 2015, 21:17

lucky5strike scrie:
gusoiu_gigi scrie:Sita are 0,5 mm iar zaharu iese din prima trecere si macina 1 kg intrun minut si duazeci de secunde ,, nu se infunda ;)

De unde pot face rost de sita de 0,5mm?

merg si 2 site mai mari,una prestre(vorba lui marin lelea) alta!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde L. Apis » 21 Ian 2015, 19:35

Cutitele despicate ca in poza de mai sus dau rezultate foarte bune. In lipsa sitei si in caz de forta majora se poate confectiona din tabla groasa de 2 mm gaurita cu burghiu de 1 sau 1,5 mm max. cat mai des. Daca gaurile sunt mai mari este nevoie sa-l treci de doua ori prin masina, dar iese sigur. Daca sita este pozitionata doar pe treimea inferioara a morii (restul fiind fara gauri) si alimentarea pozitionata lateral, se formeaza un curent de aer asa de bun ca nu se infunda deloc.
Avatar utilizator
L. Apis
 
Mesaje: 37
Membru din: 27 Ian 2013, 13:34
Localitate: Roman

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde un OM » 21 Ian 2015, 21:42

Sita mai mica de la uruitor (cam de 2-3 mm) am imbracat-o in sita metalica impotriva tantarilor. Pentru mine este bine.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde bio » 22 Ian 2015, 00:53

almasel scrie:Am si eu una din asta....
Ca si neajuns este faptul ca zaharul se mai topeste prin moara si infunda gaurile sitei si atunci trebuie desfacuta...



Aerul tras prin gura de alimentare a morii ajuta la evacuarea zaharului măcinat .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde bta » 23 Ian 2015, 20:37

jenica67 scrie:Uite am gasit o poza de la altcineva :

ce diametru are carcasa interioara ???
bta
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Ian 2012, 15:57

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron