Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Legare stupi cu banda PP

Mesajde CristianBee » 19 Feb 2015, 20:55

A in cercat cineva sa lege stupii pentru stransport cu banda PP ( banda + clema metalica ) . Daca cineva care a lucrat cu banda stie cum tine la frecare sau daca o agati de ceva . Vreau sa leg stupii cu ceva bun anul asta , chingile sau rupt , desirat .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Legare stupi cu banda PP

Mesajde pescaru » 19 Feb 2015, 21:08

Cauta tu chingi de tir late de 5cm. paremise si lungi de 6-8 m eu transport cu camioneta de ani buni si pe distante lungi nu misca un cm . 4 chingi iti sint suficiente.
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: Legare stupi cu banda PP

Mesajde CristianBee » 19 Feb 2015, 21:17

Ok . Poate nu am fost explicit pentru legat stupii pe masina folosesc chingi deja , eu nu la acele ma-m referit ci la un mod de a lega stupii ( corpurile de stupi ) .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Legare stupi cu banda PP

Mesajde Closcutz » 19 Feb 2015, 22:26

Un apicultor de la care am prins primele notiuni si care era de o zgarcenie proverbiala folosea benzi metalice cu cleme pt asigurat caturile stupilor la transport. Caturile erau dadant 1/1, dar benzile nu se comportau prea bine. A renuntat si a trecut la facut ,,serpisori" din fier de 6mm cu banda textila pt fiecare stup. Daca va intereseaza modelul poate fac o poza la un ,,serpisor", dar informatia se gaseste pe forumul vechi.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Legare stupi cu banda PP

Mesajde CristianBee » 19 Feb 2015, 22:37

Eu despre sistemul asta cu banda PP am vazut pe youtube la Sorin Petcu si mi-a placut cum arata odata legat dar nu stiu cum tine , daca a mai folosit cineva asa ceva ?
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Legare stupi cu banda PP

Mesajde gabimihai » 20 Feb 2015, 19:25

Eu in fiecare an am legat stupii (corp 1/1 +cat 1/1) cu sarma, fara capac, deoarece acesta il prindeam cu funia ce trecea pe deasupra la randul de stupi si apoi prinsa de clemele remorcii. Anul trecut nu am mai procedat asa, era munca cam multa, trebuia sa leg stupii cu 2 ore inainte sa plec, asa ca am aplicat alta metoda. Nu am mai legat caturile de corp, deoarece au scandurele si coltare, asa ca am aplicat de fiecare parte a stupului cate 2 holsuruburi de 30 mm, le-am lasat 1 cm in afara si de acestea am legat sarma in forma de Z deasupra podisorului, apoi am pus capacul. Astfel nu mi s-au desfacut la transport podisoarele, dar a aparut o problema. La ultimul rand de stupi de la spatele remorcii, la caturi, din cauza drumului prost, s-au despins sipcile si deasemenea caturile s-au deplasat atat cat sa iasa albina afara.
Anul acesta am prins colturile sipcilor de la caturi cu tabla, drept pentru care intentionez sa cumpar kinga pentru prinderea fiecarui stup in parte, la fel cum faceam cu sarma.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Legare stupi cu banda PP

Mesajde flamadeezy » 20 Feb 2015, 20:09

trimit spre Olanda si primesc saptamanal europaleti cu protectii laterale care sunt asigurate cu banda de polipropilena tensionata de un dispozitiv special si nu am avut probleme,nu cedeaza. chiar ma gandeam sa incerc si eu la etajati
flamadeezy
 
Mesaje: 20
Membru din: 26 Apr 2013, 17:50
Localitate: Reghin

Re: Legare stupi cu banda PP

Mesajde CristianBee » 20 Feb 2015, 20:56

flamadeezy scrie:trimit spre Olanda si primesc saptamanal europaleti cu protectii laterale care sunt asigurate cu banda de polipropilena tensionata de un dispozitiv special si nu am avut probleme,nu cedeaza. chiar ma gandeam sa incerc si eu la etajati


Mersi pentru raspuns . Eu unul am mai primit colete , paleti de boltari si tot felul de chestii dar nu stiam cum tine la frecare , agatare ca ea asa odata tensionata este teapana . Dispozitivul chiar nu e scump 300-500 lei maxim plus ca banda ( 2 km ) , clemele ( 2000 buc ) impreuna cu dispozitivul nu costa mai mult de 600 lei . Vreau sa te intreb legat de banda ca eu unul nu am mai legat cu ea nimic , doar am primit . Odata legata cu dispozitivul este taiata la o lungime data de dispozitiv sau la cat vrei tu ? clemele acelea pot fi taiate cu ceva , cleste dispozitiv fara sa tai banda ? , nu ca banda ar fi scumpa da sa stai de fiecare data sa tai alta sau sa le strangi pe toate e mai mult de munca plus ca se face gunoi daca sunt de unica folosinta .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Legare stupi cu banda PP

Mesajde alin75 » 21 Feb 2015, 07:31

https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Legare stupi cu banda PP

Mesajde flamadeezy » 21 Feb 2015, 10:30

Dispozitivul are clichet care tensioneaza cat vrei tu sau cat permite obiectul in jurul caruia infasori banda, apoi se introduce capsa si cu o miscare de tragere a celor 2 manere crimpeaza clema si taie banda. Dispozitivul taie banda la o distanta de cca 5 cm de la clema.

Se intampla uneori sa crimpezi aiurea si banda sa se crape longitudinal, atunci trebuie taiata si reluat procesul.

Banda odata folosita nu se mai reutilizeaza chiar daca tai clemele cu ceva fiindca clema tinde sa muste din marginea benzii la prima utilizare si nu mai prezinta siguranta.

Atentie, dispozitivul se strica usor la utilizari dese.
flamadeezy
 
Mesaje: 20
Membru din: 26 Apr 2013, 17:50
Localitate: Reghin

Re: Legare stupi cu banda PP

Mesajde CristianBee » 21 Feb 2015, 11:43

Mersi de info , cat la ce utilizare se strica dispozitivul ? daca este sa leg 1000 de cleme se duce sau tine ? .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Legare stupi cu banda PP

Mesajde flamadeezy » 21 Feb 2015, 13:33

depinde cum ai norocul, in principiu tine. Partea buna e ca sunt reparabile.
flamadeezy
 
Mesaje: 20
Membru din: 26 Apr 2013, 17:50
Localitate: Reghin

Re: Legare stupi cu banda PP

Mesajde peterneamt » 29 Mar 2015, 10:19

:D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori