Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde jenica67 » 01 Mar 2015, 15:44

Faina filmare. Cat ai dat pe el ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde dandy » 02 Mar 2015, 14:26

Salutare
Eu am dat 850 e ,depinde de scula si starea ei
Avatar utilizator
dandy
 
Mesaje: 142
Membru din: 28 Feb 2013, 09:06
Localitate: timis TM

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde Razvan » 02 Mar 2015, 16:26

Salut,

Depinde de supr. de teren lucrata si cam ce lucrari vrei sa faci, ce se invarte pe la 5,5-6,5 Hp sunt pentru teren pana in 5000 mp de lucrate intensiv.(recomandarea vecinului Dir. la Comforex Ct)
Folosesc o Honda FG 315, motor de 5,5 Hp am doar frezele la ea, si lucrez gradinda de cca. 1700 mp,(pamant cam plin de pietre) nici o problema cu motorul.Schimb uleiul si filtrele destul des , singura problema a fost la ambreaj sa cam copt cureaua originala dupa 2 ani de folosinta, in rest super multumit pretul de achizite cam piperat prin 2011 (2700 ron).
Omnia mea mecum porto
Razvan
 
Mesaje: 35
Membru din: 23 Feb 2011, 16:04
Localitate: Constanta

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde jenica67 » 02 Mar 2015, 18:22

Cu 2370 acum iti iei un motocultor cu motor Kama de 7 cp fara curele, cu cutie de viteze profesionala cu roti dintate cilindrice si transmisie cu roti conice, ambreiaj hidrostatic si priza de putere daca vrei sa pui coasa, sau pompa + cadou set roti cauciuc 4.00-8 + rarita. Cred ca este si cea mai buna oferta. Are 95 kg, deci poti sa pui si plug, ca este sufucient de greu. Sapa pana la 300 mm adancime.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde dandy » 03 Mar 2015, 09:20

Salutare
Eu tot una veche mi-as lua,una e freza care se monteaza in loc de rotii si alta este freza care vine atasata de motocultor :idea:
Avatar utilizator
dandy
 
Mesaje: 142
Membru din: 28 Feb 2013, 09:06
Localitate: timis TM

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde jenica67 » 03 Mar 2015, 14:23

Da, alea care vine atasata, primesc miscarea printr-un cardan, piesa suplimentara de uzura si consum de energie. In plus cele atasate, deobicei sunt mai inguste. Sunt multe pro si contra. Daca gasesti la pret bun una noua, eu sunt pentru una noua. Cele aduse din pacate au 20-30 de ani si se vand la pret noua aici.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde Landslide » 23 Mar 2017, 12:19

Daca vrei o motosapa buna, citeste cateva sfaturi inainte sa cumperi cum ar fi: marimea terenului, tipul de sol, firma motosapei, intretinere etc. Mai multe gasesti aici: http://www.cultivi.ro/motosape/ . Succes!
Landslide
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Mar 2017, 12:14

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde Shrek » 23 Mar 2017, 21:25

Vrei o motosapa buna? Ai putini bani si vrei o scula de calitate? Citeste aici: pentru lucrările de primavara in gradina ( greblat, săpat, maruntit solul) i-ati un zilier! Pe langa avantajul ca nu polueaza aerul, vei avea o lucrare de calitate ( cel putin asa crezi) dar si mulțumirea sufletească ca ai ajutat o familie....modesta.Ai cu cine sa schimbi o vorbă si pe cine se dai vina daca treaba nu merge. Pentru detalii intra pe zilieru' român. Ro. Hai pa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde Mircea_63 » 24 Mar 2017, 21:12

Shrek, tu il indemni sa devina exploatator!
Ia-ti dom'le motosapa si poti socializa cu vecinii carora le frezezi moca. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde Shrek » 24 Mar 2017, 21:42

Daca il plătești corect pentru munca prestata nu se numeste ca il " exploatezi"! Chiar daca uneori sunt mai caustic, nu incurajez violența in nici un fel!
Cei tineri pot sa isi cumpere motosape pentru ca au brațe cu care le tina. Pentru cei care " le-a trecut juma' din viață " este recomandabil o " motosapa" manuală. Ai avantajul ca nu poate veni " mos craciun" noaptea sa plece cu motosapa in loc de sanie!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde Mircea_63 » 25 Mar 2017, 09:34

Shrek scrie:Daca il plătești corect pentru munca prestata nu se numeste ca il " exploatezi"! ........ Ai avantajul ca nu poate veni " mos craciun" noaptea sa plece cu motosapa in loc de sanie!


Pretul corect este celebru!
Pana si in Biblie avem pilda lucratorilor in vie. Cei veniti in ultimul ceas, primesc aceiasi plata. La reprosul ca n-ar fi corect li se raspunde ca nu e treaba lor cum s-a inteles "angajatorul" cu angajatii.
Nu exista "pret corect"!

Cat despre vizita lui "Mos Craciun"...
Amu, cica era odata un om care isi gasi muierile acasa bocind cu jale mare, din cauza drobului de sare ce avea sa cada drept in capul bietului copchilas si sa mi-ti-l omoare...
Cam asa incepea frumoasa poveste a lui Creanga. Oare cum se numea povestea, ca tare seamana cu vizita mosului!?

Asa inveti matale poporul! Sa traiasca intr-o stare de inapoiere?
:lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde Shrek » 25 Mar 2017, 11:44

Aia este povestea lu' Ion Creanga! A mea începe asa:
Intr-o noapte, Mos Crăciun , a incercat sa îmi aduca daruri, dar fiind cosurile înfundate , a intrat pe usa. Ca in stirea de la radio Erevan, mosul nu mi-a adus nimic, dar după ce s-a omenit singur, la plecare a înlocuit sania cu o motosapa iar botinele le-a lăsat acolo cu promisiunea ca va veni si la anul.
Dupa ce am tras linie si am socotit, am ajuns la concluzia ca banii pe care i-am dat pe scula hobbi', fo cinspe' meleoane, plateam un zilier cate doua zile pe an fo 10 ani. Basca aveam cu cine sa ma contrazic pe tema politice" live"!
PS. Este o gluma evident. Dar povestea pleaca de la un caz real.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde Mircea_63 » 25 Mar 2017, 19:44

Imi pare rau pentru "castigul" unui elicopter de uz agricol, la Loto, dupa cum anunta Radio Erevan.
La randul meu, m-am numarat candva printre castigatorii acestei loterii si cunosc sentimentul victoriei. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde iulians » 26 Mar 2017, 17:13

Am cumparat recent un rotakt si sunt foarte multumit.
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde Mircea_63 » 26 Mar 2017, 18:34

Nu uita sa schimbi uleiul dupa rodaj. Adica dupa primele 20 de ore de functionare daca nu indica altfel producatorul. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: De unde sa iau motosape bune?

Mesajde iulians » 26 Mar 2017, 19:29

Da sigur ca da. Am studiat manualul si cred ca ma descurc. Daca intampin „obstacole” am sa va solicit sa ma ajutati. Multumesc anticipat!
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori


cron