Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Un nou model de stup din care curge miere: flow hive

Mesajde Alexandru.Chisinau » 03 Mar 2015, 22:16

Atentie ca in forum sunt deschise inca 2 topice pe aceasta tema !


Probabil deja ați auzit de noul model de stup: flow hive. Tot ce-i vechi e nou? Sau posibil că nu ați auzit încă de acest model de stup dar asta nu contează, dorința mea e să ne expunem cu privire la eficiența acestui tip de stup. Rog să nu ne expunem prea radical fie în direcția pozitivă sau fie în direcția negativă ci la rece și cu un spirit constructiv să ne expunem. Am discutat despre acest stup cu mai mulți apicultori și părerile sun împărțite. Și totuși unii deja doresc să-și procure cel puțin un stup flow hive.
În două cuvinte: e vorba despre un model de stup cu rame din plastic (după cum am înțeles) ce vă permit la o simplă învârtitură a unui mâner special să vă scurgeți mierea din stup.
O mică înregistrare video să vă vorbească mai mult decât o mie de cuvinte despre ce e vorba:
http://www.youtube.com/watch?v=0_pj4cz2VJM

P.S. eu nu recomand acest model de stupi, cel puțin la prețul actual cu care se vinde și pe care bănuiesc că nu vi-l pot spune ca să nu să se ia ca publicitate. :)

Multă sănătate și stupi de calitate fiecărui stupar!

Cu apreciere,
Alexandru
Fişiere ataşate
pt.stuparitul.flow hive.png
O poză cu stupul flow hive
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori