Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde joan oprea » 06 Dec 2013, 12:45

alin m scrie:
joan oprea scrie:
joan oprea scrie:
csaa scrie:Ce distanta trebuie lasata intre geam si ceara?

cam 8-10 cm

nu folositi materiale reflectorizante se pierde mult din randament trebuie vopsit interiorul in negru si veti avea ocazia sa fiarba ceara in topitor.


si cum s-ar prezenta vopseaua incinsa in amestec cu ceara ?

incearca f important ca interiorul sa fie negru astea cumparate de inox nu au randament pentru ca reflecta lumina am un prieten care are asa ceva si a topit doar ramele negre cele mai noi au refuzat sa se topeasca.
salve redivivas moldaviae
joan oprea
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Mai 2012, 20:14
Localitate: chitcani VS

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde proapis13 » 06 Dec 2013, 16:25

joan oprea scrie:.... am un prieten care are asa ceva si a topit doar ramele negre cele mai noi au refuzat sa se topeasca.

Cred ca din cauza vitesei ai scris tocmai pe dos....tu ce zici??? :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde EugenVoinea » 06 Dec 2013, 18:12

Un topitor solar trebuie sa aibe o izolatie f.buna,iar geamul sa fie temopan,din cel care permite trecerea razelor solare intr-o singura directie.[se foloseste la ferestrele cu termopan].In al meu temperatura a ajuns pana la 80*,iar ramele le scot ca din cel cu aburi. Cel mai mult il folosesc la ceara alba [crescaturi .capaceala etc.].
..."Invata de la vultur cand umerii ti-s grei Si dute la furnica sa vezi povara ei''... din lirica norvegiana.
Avatar utilizator
EugenVoinea
 
Mesaje: 102
Membru din: 14 Oct 2011, 17:57
Localitate: CRAIOVA

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde joan oprea » 27 Ian 2014, 22:23

proapis13 scrie:
joan oprea scrie:.... am un prieten care are asa ceva si a topit doar ramele negre cele mai noi au refuzat sa se topeasca.

Cred ca din cauza vitesei ai scris tocmai pe dos....tu ce zici??? :lol:

Si ce anume nu ar fi OK?
salve redivivas moldaviae
joan oprea
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Mai 2012, 20:14
Localitate: chitcani VS

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde proapis13 » 27 Ian 2014, 23:35

joan oprea scrie:... a topit doar ramele negre cele mai noi au refuzat sa se topeasca.

joan oprea scrie:...Si ce anume nu ar fi OK?

ce e scris cu rosu :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde Avram Sorin » 28 Ian 2014, 12:53

Acesta este modelul meu de topitor. Acum mai urmeaza sa ii fac si tava si este gata de actiune pentru la vara. Sticla este termopan cu argon si LOW E.
Fişiere ataşate
IMG_20130410_102957.jpg
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde csaa » 28 Ian 2014, 22:04

Glumesti!? Ai pus geam cu rupere termica la topitorul solar? Pai mai ai sa pui si aer conditionat ca sa menti o temperatura cat mai racoroasa in interiorul "topitorului".
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde joan oprea » 28 Ian 2014, 23:10

proapis13 scrie:
joan oprea scrie:... a topit doar ramele negre cele mai noi au refuzat sa se topeasca.

joan oprea scrie:...Si ce anume nu ar fi OK?

ce e scris cu rosu :!:

poate ar treb sa reformulez dar eu cred ca se intelege ideea!
salve redivivas moldaviae
joan oprea
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Mai 2012, 20:14
Localitate: chitcani VS

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde Avram Sorin » 29 Ian 2014, 11:28

csaa scrie:Glumesti!? Ai pus geam cu rupere termica la topitorul solar? Pai mai ai sa pui si aer conditionat ca sa menti o temperatura cat mai racoroasa in interiorul "topitorului".


csaa stai asa ca la felul in care vorbesti, parca esti in domeniu. Mah eu am pus sticla asta ca am primit-o de la cineva , nu am dat baii pe ea. Dar am inteles ca barierea asta termica (low E) nu lasa sa iasa caldura din incapere. Adica intra caldura dar nu mai iese . NU am dreptate ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde Dila Daniel » 29 Ian 2014, 11:49

Sorin,geamul nu are sens ca la dioda...
El lucreaza asa:
Din afara nu intra...din interior nu iese...
deci ce este afara ramane afara,ce-i in interior,ramane in interior.
Bine...vorbim ipotetic de performantza geamului...termopan.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde Avram Sorin » 29 Ian 2014, 12:14

DD. Eu nu as vrea sa te contrazic. Eu ma gandesc ca daca vara stai langa un geam termopan pe care bate soarele tu imi spui ca de fapt nu o sa intre caldura. Acuma ceva transfer termic tot este , si odata caldura intrata in cutie nu mai iese ca are bariera aia termica de low e.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde csaa » 29 Ian 2014, 12:52

Ceva transfer termic este, intradevar, dar este mult diminuat din cauza proprietatilor geamului. Eu am facut rost tot de geam "tip termopan" (?) dar care nu are nici un fel de tratament. Adica sunt doua foi de geam obisnuit lipite la 1 cm una de cealalta, astfel transferul termic este maxim si efectul de sera garantat.
Nu lucrez in domeniu dar m-am documentat cand mi-am schimbat geamurile la casa. Aaaaa! Da! Beneficiez si de "consiliere" in domeniu.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde Dila Daniel » 29 Ian 2014, 14:06

Sorin,cum bine zice si colegul csaa,un transfer termic exista,dar ,cu cat geamul este mai performant...cu atat mai buna izolatia termica si fonica.
In cazul termopanelor la cladiri(incaperi)caldura o produci in interior,si vrei sa ramana acolo,nu o absorbi de afara.Iar vara...nu vrei sa intre caldura.
Deci,un geam simplu sau dublu,dar fara izolatie intre foi,creeaza un regim termic mai ridicat.
Iti trebuie mai mult un "efect de lupa" decat de unul de sera...
Noi vorbim,ne dam cu parerea,dar decizia este a ta!
Numai bine!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde Avram Sorin » 29 Ian 2014, 18:49

cred ca aveti mai multa dreptate dacat mine la treaba asta . Acuma sper ca va merge asa cum este facut, pt ca geamul nu mai pot sa il schimb, dacat daca schimb tot capacul de sus de lemn. Sa speram ca va fi totusi un efect de "lupa". Da va tin eu la curent in vara.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde adytza » 29 Ian 2014, 19:18

Avram Sorin scrie:cred ca aveti mai multa dreptate dacat mine la treaba asta . Acuma sper ca va merge asa cum este facut, pt ca geamul nu mai pot sa il schimb, dacat daca schimb tot capacul de sus de lemn. Sa speram ca va fi totusi un efect de "lupa". Da va tin eu la curent in vara.


Efect de "lupa" nu cred, poate efect de "sera". Insa nu cred ca vei avea nici una la parametrii necesari topirii. Csaa are dreptate, cu proprietatile acelui geam termopan tocmai ai izolat ramele din topitor de efectul maxim al razelor solare. Oricum va fi norocul tau daca noi ne inselam.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde Avram Sorin » 30 Ian 2014, 10:12

Stii vorba aia : Cand unu iti spune ca esti prost igniora-l, cand mai multi iti spun ca esti prost accepta. (aici ma refer la mine ) :lol: .Tare as vrea sa nu aveti dreptate. Fiind totusi la un unghi de 45 de grade fata de soare poate obtin ceva. Din punctul meu de vedere discutia este gata. Vedem la vara.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


cron