Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Presa miere

Mesajde Mihai2000 » 20 Oct 2015, 19:15

Hidraulica risc sa am ulei în miere. Știu ca se găsește și ulei pt mașini care se folosește în ind alimentara dar vreau sa evit. Perna de aer de la camion nu am de unde sa fac rost. Motorul îl am.
Mihai2000
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Oct 2015, 22:50

Re: Presa miere

Mesajde cantemir » 20 Oct 2015, 19:39

Mihai2000 scrie:... Motorul îl am.

Dar n-ai reductorul! Trebuie o "scula" industriala, nu o jucarie. In plus nu ai control asupra fortelor ce apar si poti distruge totul de la prima incercare.
Tot hidraulica-i sfanta in astfel de aplicatii! Exemplu: Un cric hidraulic montat in pozitie normala (nu rasturnat) intr-un jug zdravan din otel profilat. Eventualele scurgeri de ulei le eviti prin montarea sub talpa cricului a unei tavi rotunde de inox.
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Presa miere

Mesajde Mihai2000 » 20 Oct 2015, 19:51

Am și redactorul e de 4KW (poate "lua" motoare de pana la 4KW dar asa departe nu vreau sa ajung) sau sper sa nu trebuiască. Ce am văzut în comerț într-adevăr sunt pe aer dar costa. Într-adevăr e mai simplu cu hidraulic dar când trebuie sa scoți turta de ceara nu e chiar asa simplu e foarte tare și greu de scos am experienta de la cea manuala cu șurub.
De aceia vreau sa aflu dacă pot calcula forța cu care presează un motor dacă ai KW motorului.
Mihai2000
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Oct 2015, 22:50

Re: Presa miere

Mesajde balasbebe » 20 Oct 2015, 20:27

Eu daca este vorba de presa pentru ceara, cel mai usor este cu un cric de la un camion. Eu asa am vazut unde a inlocuit surubul si acele tizje cu un simplu cric. Cred ca si pe net, Adi Hodis a explicat un astfel de dispozitiv.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Presa miere

Mesajde cantemir » 20 Oct 2015, 20:40

Mihai2000 scrie:...De aceia vreau sa aflu dacă pot calcula forța cu care presează un motor dacă ai KW motorului.

Hai sa ne lamurim!
Motorul nu "preseaza"! El doar se invarte. La axul lui ai o turatie, o putere si un cuplu. Astea trei chestii pot fi transformate in caldura, electricitate sau lucru mecanic.
Conteaza la ce anume il cuplezi. In cazul tau la un reductor si reductorul la un surub. Aicea-i tot dichisul: raportul de transmisie al reductorului si pasul surubului. Nu puterea motorului.
Teoretic, cu motorul tau si un reductor adecvat, dacai avea si un punct de sprijin, ai putea muta Pamantul din loc! :D

Da' mai bine-ti iei un cric!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Presa miere

Mesajde Mihai2000 » 20 Oct 2015, 21:00

Mulțumesc pentru ajutor și idei.
Mihai2000
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Oct 2015, 22:50

Re: Presa miere

Mesajde Marius Titulescu » 25 Aug 2016, 11:56

cantemir scrie:
nae scrie: zilnic ; pe Luna ''proceseaza'' mai mult . :?

Da de unde! Doar 166,66Kg/tona (tona de pe Pamant, desigur).

Cred ca-mi inchipui ce vrea colegul. Dar prefer sa vina el cu niscai amanunte, decat sa bat eu campii "pe Luna"!

Deci 150kg/tona pentru calcule usoare. :)
____________________________________
Marius
Marius Titulescu
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2016, 17:43

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori