Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde calin bondaru » 05 Ian 2016, 19:10

eu am de vreo cativa ani o combinata de la dmitalia si vreau sa spun ca sia scos banii de mult!
o singura data am avut o problema cu contactorul, când era in garantie si au trimis fara nici o cheltuiala pentru mine toata instalatia electrica(TOATA)
te sfatuiesc ca freza sa o cumperi separat, pentru ca acolo vorbim de alte turatii, alte si alte!
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde sorin_s2003 » 05 Ian 2016, 19:24

jonny_it scrie:La multi ani!!

Ne-am decis, nu mai vrem sa depindem de nimeni in ce priveste apicultura. Chiar daca o sa fie mai scump sa producem noi stupii investitia o sa se amortizeze in timp.
As avea nevoie de o masina universala de tamplarie + compresor aer + accesorii + una alta.
Problema este Masina universala de tamplarie(MUT). Am gasit ceva ok dar as vrea un sfat de la cei care folosesc asa ceva. Vreau ceva fiabil, care sa ma tina cel putin 3-5 ani. Curent am doar 220.

Stupi am mai facut si pana acum dar folosind utilaje improvizate; stupii au iesit ok la calitate dar am consumat mult timp. Vreau cel mai bun utilaj nou pana in 8000 euro.

Ce am gasit pe internet: http://www.dmitaliasrl.com/ro/masini-un ... 00-410.php

Multumesc, sanatate si spor la treaba in 2016!


http://www.alibaba.com/product-detail/m ... 78109.html
sorin_s2003
 
Mesaje: 21
Membru din: 21 Sep 2012, 08:32
Localitate: Ideciu de Sus, Mures

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde jonny_it » 05 Ian 2016, 19:32

sorin_s2003 scrie:http://www.alibaba.com/product-detail/multi-purpose-woodworking-machinery-MQ393D-from_697378109.html


Da, stiu, interesant, dar trebuie sa iau minim 10 bucati. :lol:

"Min.Order Quantity:
10 Set/Sets"
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde balta » 05 Ian 2016, 21:20

Buna,
M-am confruntat cu aceeasi problema, deci nu e din basmele romanilor buni la toate...
In primul rand orice MUT nu e profesional, din simplu motiv ca nu are productivitate, faci doar o operatiune odata. Deci e hobby, semi-profi, sau cum vrei tu sa-i zici...
Un utilaj profi face doar o operatiune si costa mult prea mult sa se justifice investitia, doar sa o amortizezi in 150 ani.
Am un MUT, sh din Anglia, 2000 lire. Sorry, dar astea de prin link-uri sunt de bazar...
Si m-am apucat de treaba... Faci ce vrei tu... Merge perfect...
Dar la stupi ai nevoie de precizie. Cand pui sublerul si ruleta, 1 mm aici, 2 colo, mai dai si o diagonala, hopa... Dar sunt facuti de tine si nu poti sa fii atat de aspru cu tine insuti... Si sigur iti trece prin cap ca merge si asa... De fapt vecinul Pandelica si-a facut stupi din scandurile de la gard cu tesla si trusa de traforaj si vorba vechiului tamplar "propolizeaza albina mai fraiere"... Aici e vorba de mine, sa nu interpretati gresit :)
Asa ca am ansamblat niste corpuri, mi-au iesit mai bine decat alea cumparate oricum, dar nu erau perfecte cum eu un fixist mi le doream.Si am pierdut si o gramada de timp.
Povestea e mai lunga, dar sar cateva etape.
Finalul e ca acum cumpar scandura de 22 mm, uscata, certificat calitate, umiditate, etc de la h....r, o tai, trag canturile si o fac eu panouri mici (nu-mi place cum fac ei panourile, e important ce adez D4 folosesti si cat).
Apoi duc panourile la tamplarie, le taie la circular de 25000 euroi cu incizor, exact la dimensiune, nu mai am +-1 mm. Eu stau langa circular cu ruleta in mana... Daca ies primele exacte, dai si diagonale, ies toate bune. Apoi la grosime, falturi, frezare manere si gata. 2-3 ore, 3 oameni. Cati bani crezi ca-ti ia?
Si apoi te duci fericit acasa, mananci ceva ca s-a facut pranzul, verifici daca mai sunt cei 5000 euroi in saltea, si opoi te apuci de bagat suruburi. Cu atentie, ca aia de la tamplarie acolo dau buleala, la asamblare. La fel fac si cu unele piese din funduri si capace, unele le fac eu...
Ideea e sa-ti faci multe panouri cu care sa te duci odata, nu 10 buc. Cand utilajele sunt reglate pe dimensiunile tale merge treaba super repede, le dai la baieti o bere si gata.
Nu spun ca e o solutie de succes. Asa am facut eu, nu ma dau cu parerea...

O seara buna va urez!
balta
 
Mesaje: 24
Membru din: 27 Oct 2014, 22:12
Localitate: Constanta

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cristian bh » 06 Ian 2016, 11:51

Parerea mea,este ca pt a face niste cutii de stup,in serie,.....in primul rand circularul este scula care trebuie sa ofere precizia debitarii panourilor fara plus sau minus acel milimetru,
Tot circularul este cel care iti poate pregati panoul pt incleiere.
Se poate ca stupii sa fie facuti chiar fara utilizarea abrichtului,....dar nu este practic acest lucru,asta doar asa ca idee!
Tot cu circularul se pot face falturile prin coborarea panzei si ghidajul din dreapta!
Cat priveste utilajele de la Gura Humorului, abrichtul la ei este peste aceste scule hobby facute in china,..in schimb circularul este oleaca rudimentar,raportat la ce se gaseste la ora asta pe piata!
Pt a echilibra investitia,.....as opta pt un circular beton,...iar abrictul sa nu fie exagerat de scump,doar sa-si faca treaba!
in nici un caz,nu as cumpara o combinata!cu 5 sau 6 operatii,!
eventual sunt acele duo,...adica circular cu freza sau abrict combinat indreptare si grosime.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde jiji » 06 Ian 2016, 16:51

da nu vrei sa faci de vanzare si sa mai iei un um la munca nu se justifica sa iei mai mul;te utilaje dedicate , iei una cu 6 operatii si le faci in serie si la fiecare operatie mai pierzi 15 min in plus pt reglaj la mm. dar sa nu fie chinezesc utilajul.
ce faci dai 30000 de euro pe utilaje sa iti faci 3 cuti cum ai tu chef?
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde david88 » 07 Ian 2016, 09:29

Eu tocmai m-am apucat de primele cutii.
Cand vad pe aici discutii despre mii si mii de euro, ma ia ameteala :D
Eu am un circular de 500 lei sh, o rindea de mana de 450 lei, si doua bormasini cu acumulatori de 800 lei ambele.
Si merge treaba brici!
Avantajul meu e ca nu sunt tipicar ;)

Am cumparat in vara scandura dimensionata la 20 cm cu 600 lei metru si am lasat-o la uscat pana acum.

Dintr-un metru cub imi ies 100 caturi 1/2.

Eu sunt foarte multumit de sculele si meseria mea :lol:
david88
 
Mesaje: 37
Membru din: 02 Ian 2015, 15:24
Localitate: Bucuresti

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cristi_vidican » 07 Ian 2016, 09:34

david88 scrie:Am cumparat in vara scandura dimensionata la 20 cm cu 600 lei metru si am lasat-o la uscat pana acum.

Așa am făcut și eu și acum nu-s mulțumit de ce mi-a ieșit.
În timp, pentru că nu e scândura despicată, se curbează și... ies albinele pe mai multe urdinișe.
Ce poți face este să debitezi scândura în așa fel ca tensionarea scândurii să se facă spre interior, nu spre exterior.
Folosește negrese, nu șuruburi galbene.
Obligatoriu Aracet bun
P.S. Primele funduri mi le-am făcut din pendular. Mi-a dat tata un dulap vechi (scândura era uscată de 40 de ani - și acum mai am acele funduri) :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde Jean Valjean » 07 Ian 2016, 10:00

cristi_vidican scrie:Folosește negrese, nu șuruburi galbene.


Cristi, de ce ar trebui sa foloseasca negrese (adica suruburi pentru rigips, fosfatate, care nu rezista la umezeala), in dauna suruburilor destinate utilizarii in lemn?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cristi_vidican » 07 Ian 2016, 11:00

Jean Valjean scrie:
cristi_vidican scrie:Folosește negrese, nu șuruburi galbene.


Cristi, de ce ar trebui sa foloseasca negrese (adica suruburi pentru rigips, fosfatate, care nu rezista la umezeala), in dauna suruburilor destinate utilizarii in lemn?

M-am gândit prin prisma rezistenței la rupere, nu a coroziunii.
N-am știut că nu rezistă la umezeală. Tocmai mi-am luat câteva cutii :o

Am făcut recent un gard din beton. Cofragul din scândură l-am prins cu negrese. Când s-au terminat, am mai completat cu șuruburi galbene. Cele galbene (multe din ele) au cedat la tensiune când am băgat betonul. Cofragul era legat, dar avea zone unde stătea în șurub. Am văzut atunci diferența dintre cele 2.
Am văzut asta și la corpuri, acolo unde aracetul a cedat ... și se întâmplă asta, iar capul de la șurubul galben a cedat.
Acesta a fost raționamentul meu.
Vă spun peste 5 ani ce s-a întâmplat cu negresele.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde Jean Valjean » 07 Ian 2016, 11:38

Un prieten si-a facut gard din lemn si a pus ulucile una langa alta, fara pic de spatiu intre ele, ca sa nu se vada prin gard. Prinse in suruburi de lemn, galbene.
Cand a plouat si s-au umflat scandurile, au inceput sa zboare capetele de la suruburi. Crezi ca cele negre ar fi rezistat mai bine?
Din cate am inteles negresele nu rezista la coroziunea provocata de umezeala, si sunt folosite de catre atelierele care fac stupi din simplul motiv ca sunt mai ieftine.
Am si eu stupi facuti cu negrese, sunt deja in a patra iarna. Nu am observat pana acum vreo problema din cauza asta.
Insa, teoretic vorbind, nu pot fi mai bune negresele decat suruburile speciale pentru lemn.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cristi_vidican » 07 Ian 2016, 11:48

[quote="Jean Valjean"
Cand a plouat si s-au umflat scandurile, au inceput sa zboare capetele de la suruburi. Crezi ca cele negre ar fi rezistat mai bine?si sunt folosite de catre atelierele care fac stupi din simplul motiv ca sunt mai ieftine.
Am si eu stupi facuti cu negrese, sunt deja in a patra iarna. Nu am observat pana acum vreo problema din cauza asta.
Insa, teoretic vorbind, nu pot fi mai bune negresele decat suruburile speciale pentru lemn.[/quote]

Văzut de mine pe viu ...
filetul la negrese, la anumite negrese era mai adânc și cu pasul mai mare, adică se înfiletează mai repede.
În timp ce șuruburile galbene am văzut că au cedat, cele negre, în aceleași condiții n-au cedat deloc.
din câte știu eu, negresele sunt mai scumpe. Cel puțin de la depozitul de unde am cumpărat așa era.
M-am liniștit când am văzut că rezistă negresele. Să sperăm că și la mine va fi la fel.
Te salut! ;)
P.S. Șuruburile speciale pt lemn sunt cele galebene, despre care vorbim?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde Jean Valjean » 07 Ian 2016, 12:26

Da, galbene.
Referitor la pret si la faptul ca cele galbene sunt mai scumpe uite de exemplu la 1000 de bucati aici: http://www.suruburionline.ro/index.php? ... ntid=13637
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde jexy » 07 Ian 2016, 12:39

jonny_it scrie:La multi ani!!

Ne-am decis, nu mai vrem sa depindem de nimeni in ce priveste apicultura. Chiar daca o sa fie mai scump sa producem noi stupii investitia o sa se amortizeze in timp.
As avea nevoie de o masina universala de tamplarie + compresor aer + accesorii + una alta.
Problema este Masina universala de tamplarie(MUT). Am gasit ceva ok dar as vrea un sfat de la cei care folosesc asa ceva. Vreau ceva fiabil, care sa ma tina cel putin 3-5 ani. Curent am doar 220.

Stupi am mai facut si pana acum dar folosind utilaje improvizate; stupii au iesit ok la calitate dar am consumat mult timp. Vreau cel mai bun utilaj nou pana in 8000 euro.

Ce am gasit pe internet: http://www.dmitaliasrl.com/ro/masini-un ... 00-410.php

Multumesc, sanatate si spor la treaba in 2016!

Pe olx te-ai uitat? am vazut ca este o combinata Lurem la 4000 de euro cu 7 operatii, sunt destule masinarii profesionale la 380, de ce nu bagi 380 ? scapi mult mai ieftin decat sa dai 8000 de euro, parerea mea.
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde Mishu05 » 09 Ian 2016, 19:25

380 obligatoriu daca vrei sa ai forta suficienta la lucrari mai mari. La 220 merge treaba dar mai incetisor si mai cu grija mai ales la rindeluire/grosime. De aici incepi cu investitia de la trifazic . Plus ca te ajuta si pe viitor. Exista de vanzare atat combinate cu 5-7 operatiuni cat si separat (rindeluire+grosime si circular + freza). Cumpara ceva solid, greu pentru ca se simte diferenta intre jucarii si scule facute sa lucreze in fiecare zi timp de ani de zile.
Si vezi ca ai nevoie de un meserias desavarsit, tipicar 100% la stupi pentru ca stupul e obiect extrem de solicitat atat mecanic cat si termic si la umiditate in toata viata lui. Si vrem sa il pastram cu cote la milimetru. Ca marca iti recomand Robland de 26 sau 31 cm ( abricul) dar sunt multe firme din vest care au aparate foarte bune .Am vazut asa ceva la lucru si functioneaza impecabil.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde david88 » 10 Ian 2016, 02:50

Eu sunt un pui, si in apicultura si in tamplarie.
De fapt, asta e prima data cand pun mana pe o rindea si un circular cu masa.
Voi cand vorbiti de mii de euro pe utilaje va referiti la cutii de vanzare, sau numai pentru stupina proprie?
Daca doar pentru stupina proprie...cred ca se exagereaza.
E parerea mea de incepator. Sunt stupi, nu mobila de lux.
Desigur, eu zic ca e mult raportat la castigul meu din apicultura.
Daca faci zeci de mii de euro, poate nu te mai uiti la 5 mii...eu unul tot m-as uita ;)
Am reusit sa fac 32 caturi 1/2 intr-o zi, cu scule super ieftine.

Scule industriale => productie industruala - corect?
Altfel cred ca merita. Dar fiecare stie ce e mai bine pentru el :)
Fişiere ataşate
received_1712284525681582.jpeg
32 caturi 1/2
david88
 
Mesaje: 37
Membru din: 02 Ian 2015, 15:24
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori