Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cristi_vidican » 10 Ian 2016, 08:16

@ david88,
Dacă ai scule ieftine și precise, ești un fericit....
Mi-am luat și eu un makita mlt100
Rămas dezamăgit de multe.
La precizie e varză și trebuie să faci adaptări ca să poți să scoți ceva bun cu el.
După ce-i faci, merge dar ... dai un ban și apoi te enervezi.
Pentru că am stupii cu îmbinare în falț (pe lateral), ei trebuie să iasă bine.
Așa că, cumpăr cherestea uscată, o duc la tâmplar, el în face chitul, iar eu montez cu atenție.
Iese un lucru mulțumitor.

P.S. Să vrei să dai 8000 de iepuroi pe scule ca să-ți faci ție lăzi, înseamnă să fii ... bogat.
P.S.S. Aveam un legumicultor foarte bun în sat. Sere, încălzire, legume timpurii etc. Omu făcea bani buni din așa ceva. Tot ce făcea, băga apoi în cultivarea pământului. Plătea arat, discuit, semănat, semințe, ierbicide, recoltat etc.
Adio bani!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cristian bh » 10 Ian 2016, 11:54

ghitacusman scrie:bine punctat , trifazic ,utilaje grele ,..Utlajele cu geutate mare (industriale ), elimina vibratiile ,care sant responsabile cu cotele stupului .

Fara a contrazice deloc ce spui(ar fi culmea din partea mea) :D ,
in primul rand responsabila cu cota este ruleta,...care rulete se gasesc pe toate rafturile,si cum omu care-i "meserias"si se respecta, are mai multe,.. de toate soiurile si culorile fapt care-i garanteaza suta la suta ratarea cotelor.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cucubau » 10 Ian 2016, 16:13

Sculele in tamplarie sunt precum un automobil in trafic .
Face omul cu ce are . Daca este sa ne raportam la deplasarea cu automobilul , chiar de e o marca renumita sau un harb te duce la destinatie.
Ce este comun si la una si la alta este ca trebuie sa cunosti ceva meserie , fara nu se poate.
Un meserias face cu scule artizanale meserie , pe cand un neavizat chiar si cu scule ultraperformante strica materialul.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cristian bh » 10 Ian 2016, 19:15

cucubau scrie:Un meserias face cu scule artizanale meserie , pe cand un neavizat chiar si cu scule ultraperformante strica materialul.

Nu neg ca,.... nu ar exista si exceptii de genul asta cu mentiunea ca "MESERIASUL"ramane limitat considerabil ,dar de general n-ar prea avea ce si cum ,.a face un termen de comparatie.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cucubau » 10 Ian 2016, 20:41

cristian bh scrie:
cucubau scrie:Un meserias face cu scule artizanale meserie , pe cand un neavizat chiar si cu scule ultraperformante strica materialul.

Nu neg ca,.... nu ar exista si exceptii de genul asta cu mentiunea ca "MESERIASUL"ramane limitat considerabil ,dar de general n-ar prea avea ce si cum ,.a face un termen de comparatie.

Pentru cine profeseaza in tamplarie se merita investitia facuta in utilaje performante .Pentru cine vrea doar sa-si construiasca pentru el stupi sau alte articole de tamplarie o investitie in utilaje de mi de ieuroi nu se amortizeaza niciodata , ba pe deasupra mai exista si riscul de accident stiut fiind faptul ca aproape mai toti meseriasii ce practica tamplaria au cel putin un deget ce nu este intreg.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde mausica » 10 Ian 2016, 21:01

cucubau scrie:
cristian bh scrie:
cucubau scrie:Un meserias face cu scule artizanale meserie , pe cand un neavizat chiar si cu scule ultraperformante strica materialul.

Nu neg ca,.... nu ar exista si exceptii de genul asta cu mentiunea ca "MESERIASUL"ramane limitat considerabil ,dar de general n-ar prea avea ce si cum ,.a face un termen de comparatie.

ba pe deasupra mai exista si riscul de accident stiut fiind faptul ca aproape mai toti meseriasii ce practica tamplaria au cel putin un deget ce nu este intreg.

Domnule .....acest risc il ai indiferent ca faci mobila sau ca faci stupi.......si indiferent ce scule ai....singura diferenta ar fi ca esti expus mai mult sau mai putin datorita accesoriilor pt protectie,in rest..............casti ochi si lucrezi cu grija ;)
Daca te uiti putin in urma o sa vezi ca pe vremuri tamplarii nu aveau toate degetele la locul lor ,insa cum pe piata au aparut scule de calitate si cu anumite protectii.....mai scad si accidentele
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde un OM » 10 Ian 2016, 21:07

Mitul despre tamplarii ciuntiti la degete, era in parte adevarat din perspectiva utilizarii banzicelor. Cand se rupea lama era ca un sarpe furios pe degetele mesterilor.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cristian bh » 10 Ian 2016, 21:11

Daca ar fi sa o iau de la zero si sa investesc in scule pt stupi si rame,....in jur de 1500 euro,..atat ar fi plafonul,...care s-ar amortiza la un nr de 100 stupi!
Cu pretentii as ajunge la 10000 lei,....cu toate acareturile ce oricum unele din ele sunt necesare.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde Adi Hodis » 11 Ian 2016, 00:42

cucubau scrie:Sculele in tamplarie sunt precum un automobil in trafic .
Face omul cu ce are . Daca este sa ne raportam la deplasarea cu automobilul , chiar de e o marca renumita sau un harb te duce la destinatie.
Ce este comun si la una si la alta este ca trebuie sa cunosti ceva meserie , fara nu se poate.
Un meserias face cu scule artizanale meserie , pe cand un neavizat chiar si cu scule ultraperformante strica materialul.

Pai da, dar in cazul asta trebuie schimbata "piesa" care manuieste sculele.

Banc,
- Ma Pamfile, ce tot faci cu scandura aia ? ... ce-i baiu', nu se potriveste ?.
Domnu' injinier, sa dea draqu-n ea, ca de trei ori am taiat-o si ... tot scurta-i !. :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde jiji » 11 Ian 2016, 23:25

aici subscriu si eu , nu cred ca este cineva sa fi facut tamplarie mai mult si sa nu se fi zgariat mai binisor la utilaje asta in cel mai bun caz.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde Marius Titulescu » 03 Noi 2016, 12:09

jiji scrie:aici subscriu si eu , nu cred ca este cineva sa fi facut tamplarie mai mult si sa nu se fi zgariat mai binisor la utilaje asta in cel mai bun caz.

Absolut. E riscul meseriei. Dar cu un pic de preventie poti reduce la minim riscul accidentelor.
______________________________________________
Marius
Marius Titulescu
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2016, 17:43

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde XXL » 04 Noi 2016, 21:00

...greutatea unei freze poate afecta rulmenti unei freze verticale? este o freza de pe un multifunctional second ...am gasit la ocazie 2 freze una de 160x20x30mm cu 6 dinti si alta 120x25x30mm cu 4 dinti
prima are in jur de 1kg cea dea doua cc500g si nu stiu dk se merita
multumesc
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde petru71 » 04 Noi 2016, 21:39

XXL scrie:...greutatea unei freze poate afecta rulmenti unei freze verticale?

Evident ca poate afecta.
Cu cat greutatea frezei este mai mare, cu atat solicitarea rulmentilor in timpul lucrului este mai mare.
Am si eu o freza de 1 kil (140x20x30). Cu toate ca am rulmenti noi, lagare de culisare verticala rectificate, etc., nu-mi place deloc sa o montez pe ax.
E pur si simplu prea mare pentru utilajul meu.
Daca freza ta e si descentrata, o sa ai vibratii cat China. Daca e asa, las-o balta.
Mai bine sanatos si intreg.
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde XXL » 05 Noi 2016, 08:47

atunci cam ce greutate si marime ar fi optime pt o freza?
sau altfel spus de la ce greutate si marime a unei freze incepi sa iti fortezi norocul? :D
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cristian bh » 05 Noi 2016, 16:01

Sunt freze normale,cu gaura de 30 m iar dacă axul frazei tale e tot de 30 mm,poți pune liniștit ca mai așteaptă mult si bine norocul,.... neforțat .
ce mai zici atunci de alții care pun freze de peste 300 mm in diametru? :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde mausica » 05 Noi 2016, 16:47

XXL scrie:atunci cam ce greutate si marime ar fi optime pt o freza?
sau altfel spus de la ce greutate si marime a unei freze incepi sa iti fortezi norocul? :D

Eu folosesc una de vreo 160 diametru si 30 latime...cu gaura la ax de 30 fara probleme..merge ca unsa
Si cred ca depaseste lejer 1 kg
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori


cron