Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sondaj durata viata stupi....

Mesajde varza » 08 Ian 2016, 11:48

Buna tuturor. Propun un topic in care fiecare sa expuna cu ce a tratat stupii si cat au rezistat pana sa fie scosi din uz. Am citit topicurile referitoare la tratarea lemnului unde parerile sunt impartite. Cred ca un astfel de topic ar fi destul de concludent. Poate in urma acestui topic reusim sa cream si un top a celor mai trainici stupi.... :D . De asemenea rog sa fie mentionat daca se face apicultura stationara sau pastorala. Multumesc si va poftesc la dezbateri :D
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Sondaj durata viata stupi....

Mesajde proapis13 » 08 Ian 2016, 12:25

Cei mai vechi stupi cu albine in, ei inca mai sunt in curtea fostului meu mentor,D-zeu sa-l ierte...a murit in toamna trecuta...Stupii sunt pe 10 rame cu magazin de 1/2 au 35mm si peretii si fundul si sunt facuti in anul....1955... :!:
Cel mai vechi stup pe care l-am folosit a fost un orizontal pe 22 rame cu 5 urdinise...
Sub al doilea strat de vopsea,era vopsea de metal,scria C.A.P. Hinova ...1962... :!:
Am tratat si tratez stupii doat cu ulei de in...NU din cel sicativat si NU din magazin...prietenii stiu de unde...
NU exista regula universal valabila pentru trainicia stupilor in timp..
Totul depinde de modul de exploatare..una e sa faci pastoral cu stupii varsati la marginea drumului
si alta e sa sui la munte cu ei sau sa faci doua mutari,cel putin pe drum de tarla...si dupa o ploaie... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sondaj durata viata stupi....

Mesajde B.K » 09 Ian 2016, 11:29

Am auzit pe cineva de pe aici de pe forum cum ca a dat 2000 lei pe 10 stupi si vopseaua a costat 600 lei .
Sa ma ierte Dumnezeu , dar n-as da niciodata atatia bani pe vopsea.
Eu dau cu ulei de in si cu vopsea cea mai ieftina , Kober , Casa Bella....
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Sondaj durata viata stupi....

Mesajde varza » 09 Ian 2016, 17:05

Domnule proapis am dat si eu cu ulei de in stupii...... din cel de magazin ( era sub 10 lei litru)...... Am tinut aproape o saptamana stupi in aer liber si abia s-a uscat. Dupa o luna de folosinta stratul de ulei s-a evaporat definitiv. Oferiti mai multe detalii va rog despreu uleiul de in pe care il folositi..... ca uite eu nu stiu de unde il cumparati...... da nici nu va sunt dusman :lol: Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Sondaj durata viata stupi....

Mesajde proapis13 » 09 Ian 2016, 17:27

varza scrie:Oferiti mai multe detalii va rog despreu uleiul de in pe care il folositi.....

Ulei de statii trafo de inalta...se mai gaseste pe la targul de vechituri... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sondaj durata viata stupi....

Mesajde un OM » 09 Ian 2016, 18:01

In forumul vechi echo a vorbit despre compozitia toxica din uleiul de trafo. Daca va intereseaza cautati pe acolo.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Sondaj durata viata stupi....

Mesajde BUNKA » 09 Ian 2016, 20:50

Ulei de in sicativat dat pe vreme calda...nu se evapora..intra mai lent dar intra si e minunat.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Sondaj durata viata stupi....

Mesajde lucky5strike » 10 Ian 2016, 00:20

varza scrie: Poate in urma acestui topic reusim sa cream si un top a celor mai trainici stupi.... :D . De asemenea rog sa fie mentionat daca se face apicultura stationara sau pastorala. Multumesc si va poftesc la dezbateri :D


E simplu, fluctuatia umed-uscat termina lemnul.

Intr-un pavilion bine realizat, inchis, stupii din pfl ar putea rezista 100 de ani.

Afara, lada din blana de 2 cm, corect intretinuta, poate tine 30 de ani, daca e bine facuta, revopsita si daca stuparul gestioneaza bine condensul pe timpul ierii.

Tine foarte mult de modul de exploatare.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Sondaj durata viata stupi....

Mesajde State » 10 Ian 2016, 01:09

Am cativa stupi din '86, cumparati de la un mos care a lichidat stupina. Sunt facuti la atelierele combinatului apicol, spunea el. Imbinarile sunt in coada de randunica.N-au fost in pastoral si au fost doar vopsiti. Fundurile le-am refacut.Corpurile au fost slefuite cu peria si revopsite.Scandura e tun. Grosimea peretilor e de 25mm.
Acum am albine in ei.
Mai am doua cutii imbinate in coada de randunica mult mai vechi, din '60 si ceva. Una este in stare foarte buna, una e vraiste.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Sondaj durata viata stupi....

Mesajde varza » 10 Ian 2016, 13:29

Pana acum observ cifre fabuloase ca durata de viata in cazul stupilor ,,comunisti" :D . Banuiesc ca si in cazul lui state vopseaua folosita formeaza o pelicula etansa . Auzind faptul ca daca nu respira lemnul ...... putrezeste..... m-ati bagat de tot in ceata :? . Ar fi interesant de vazut si cum se comporta un stup parafinat dupa minim 5-10 ani .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Sondaj durata viata stupi....

Mesajde janese » 10 Ian 2016, 14:50

si uite asa...dupa un topic ca asta se duce dracu si PNAAAAA-ul, inlocuire cutii deteriorate in pastoral..... 30% anuallll.....ne laudammmmmm...si ne taiem craca de sub picioareeeee!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Sondaj durata viata stupi....

Mesajde mellis » 11 Ian 2016, 01:02

Cutiile le mai chituim, dar ce facem cu ruptura din fund?
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Sondaj durata viata stupi....

Mesajde proapis13 » 11 Ian 2016, 09:26

mellis scrie:Cutiile le mai chituim, dar ce facem cu ruptura din fund?
Sanatate

Deconteaza PNA-ul fundurile ...!!!
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori