Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde mausica » 03 Dec 2019, 02:12

kovacslg scrie:
Pe de alta parte firma de la care inchiriez masina ma ajuta cu 2-3 oameni daca e nevoie.

Dar tot timpul e o loterie, nu te poti baza pe ei.
Ori salcamul nu asteapta.

Tu esti un caz fericit !!!
Eu si cu tranportatorii is patit :D
Inainte gaseam usor oameni pt incarcat/descarcat.......de 1-2 ani incoace.....abia abia cate 1 ...chiar anu asta nici ala nu mai avea liber sa vina(merge la padure si e mai castigat).
Mai bine prefera sa stea prin carciume decat sa munceasca !!!
Eu ma vad nevoit sa mai gasesc solutii si pt ceilalti stupi care nu au cadru sa nu fiu nevoit sa apelez la oameni . Sunt niste costuri care nu neaparat sa le scoti usor dar nu am incotro !!!
Sau aleg vetre fixe si renunt la rapita si fs !!!
Usor nu va fi....asta e clar
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde teinegru64 » 03 Dec 2019, 06:28

A ieșit pe piața operația de coloana care durează fix 20 de minute. Așa ca ne va fi mult mai ușor. ...Intre doua operații. ...Un pastoral.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde jonny_it » 03 Dec 2019, 14:32

mausica scrie:Sau aleg vetre fixe si renunt la rapita si fs !!!


Daca ai sti ce greu se gasesc si alea :lol:
Eu caut de ceva timp in zona mea o vatra cat de cat buna, mai bine zis sa fie la soare si sa nu fiu aproape de apa, ca in rest oriunde ar fi este buna zona.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2019, 16:58

Dacă stai doar la vetrele fixe, merge, dar să nu te aștepți la mare lucru.
Azi, după cules trebuie să alergi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde jonny_it » 03 Dec 2019, 20:15

cristi_vidican scrie:Dacă stai doar la vetrele fixe, merge, dar să nu te aștepți la mare lucru.
Azi, după cules trebuie să alergi.


In aproape toata tara zona de munte este una extrem de buna dpdv melifer. Cine are stupi la munte stie. In rest mici detalii si amanunte la iernare si pentru o productie mai buna de miere.
Enumar cateva avantaje:
- nu sunt prigorii
- nu sunt viespi prea multe
- nu sunt neonicotinoide sau alte pesticide
- cules constant tot anul
- foarte rar este seceta

Dezavantaje:
- vine ursul :)

Ma tot gandeam impreuna cu sotia sa ducem pe vatra din Vaslui 40-50 de familii, special pentru salcam. De obicei acolo produceam un salcam asa cum trebuie sa fie, fara amestecuri, dar apar dezavantajele de mai sus si sincer cred ca renuntam.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde mausica » 03 Dec 2019, 21:48

Eu le am disponibile vetrele...2 momentan populate (plus cea de acasa), deci 3 in total si mai am 2 in curs de finalizare. Cate 3 culesuri pe fiecare vatra,fara chimizari,fara dureri de cap. Cand mie dor de neo merg la rapita si fs si iau cata vreau :lol
CV :se poate si fara pastoral daca stii sa iti comercializezi la pret bun marfa
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde cristi_vidican » 04 Dec 2019, 09:46

mausica scrie:Eu le am disponibile vetrele...2 momentan populate (plus cea de acasa), deci 3 in total si mai am 2 in curs de finalizare. Cate 3 culesuri pe fiecare vatra,fara chimizari,fara dureri de cap. Cand mie dor de neo merg la rapita si fs si iau cata vreau :lol
CV :se poate si fara pastoral daca stii sa iti comercializezi la pret bun marfa

Care sunt cele 3 culesuri?
Ideea e când tragi linie la final de an să vezi socotelile.
Dacă poți, de ce să nu mergi pe ce e mai avantajos?

P.S. Se poate câștiga mai mult chiar dacă produci mai puțin. Doar să știi să vinzi. Și mai ales dacă ai producție din zonă îndepărtată de stropiri, ești boier.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde Shrek » 04 Dec 2019, 11:03

cristi_vidican scrie:CV :se poate si fara pastoral daca stii sa iti comercializezi la pret bun marfa

Care sunt cele 3 culesuri?
.....[/quote]
Salcam, tei si faneata! Daca ai noroc poate si putina miere de mana! Asta in zona colinara, împădurită! Daca socotești o producție minimă de 20 kg/ stup/ cules suna chiar bine. Mai tragi niste polen, mai niste propolis si esti ....chiabur! Realitatea este ca este greu sa pui la un loc abilități de negustor ( gen Jonny) , apicultor iscusit si vreme ideală! Ar fi prea frumos, prea ca la tara!
Totusi, daca as face pastoral, eu as opta pentru un motostivuitor, de mici dimensiuni. As paletiza stupii, ori cutiile făcute cu fund tip palet. Motostivuitorul pus intr-o remorcuta si tras după camionetă! Cred ca ar merge mult mai rapid descărcarea! Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde mausica » 04 Dec 2019, 11:43

Salcam,poliflora(asta e in loc de tei,e in aceasi perioada si iulisca toamna .....primavara e rai(ca dezvoltare)
Primavara trag polen,miere doar in ani si ani.
Salcamul,poli vand la borcan,iulisca.....idem sau engro dar la pret bun
Vetrele 2 is la padure unde nu duc lipsa de cules intre culesurile mari
Acuma daca le prinzi pe toate bine daca nu...asta e. Nu toti anii is la fel. La fel am mers la rapita si mare scofala nu am facut,dar cheltuieli cu deplasarile am bagat in schimb(mai bine dormeam). In conditiile de anu asta pt mine a mers mai bine cu stupii care nu au facut deplasari la fs !!! M-a lovit tare rau floarea de anu asta. Ghinion,nu se va mai intampla ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2019, 14:54

Shrek scrie:Salcam, tei si faneata! Daca ai noroc poate si putina miere de mana! Asta in zona colinara, împădurită! Daca socotești o producție minimă de 20 kg/ stup/ cules suna chiar bine. Mai tragi niste polen, mai niste propolis si esti ....chiabur! Realitatea este ca este greu sa pui la un loc abilități de negustor ( gen Jonny) , apicultor iscusit si vreme ideală! Ar fi prea frumos, prea ca la tara!


"abilități de negustor ( gen Jonny)" - O fi de bine sau de rau?! :?

Acum 2 saptamani am fost sa extrag o parte din caturile ramase din august/septembrie, nu mai aveam miere de mana nici pentru casa. Inca o treaba este ca multi clienti s-au cam saturat de salcam, tei si poliflora, au inceput sa vrea tipuri de miere mai rara putin. Batranicile si oamenii care nu consuma frecvent miere cumpara poliflora. Cel putin aici in zona de munte toti vor mana, de poliflora sau tei nici nu vor sa auda. La Iasi vand mana si poliflora de la munte. Probabil sa fie primul an cand o sa am miere de pe un an pe altul, deci si abilitatile alea au o limita. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 04 Dec 2019, 15:05

Shrek scrie:
cristi_vidican scrie:CV :se poate si fara pastoral daca stii sa iti comercializezi la pret bun marfa

Care sunt cele 3 culesuri?
.....

Salcam, tei si faneata! Daca ai noroc poate si putina miere de mana! Asta in zona colinara, împădurită! Daca socotești o producție minimă de 20 kg/ stup/ cules suna chiar bine. Mai tragi niste polen, mai niste propolis si esti ....chiabur! Realitatea este ca este greu sa pui la un loc abilități de negustor ( gen Jonny) , apicultor iscusit si vreme ideală! Ar fi prea frumos, prea ca la tara!
Totusi, daca as face pastoral, eu as opta pentru un motostivuitor, de mici dimensiuni. As paletiza stupii, ori cutiile făcute cu fund tip palet. Motostivuitorul pus intr-o remorcuta si tras după camionetă! Cred ca ar merge mult mai rapid descărcarea! Parerea mea!
nu i cam mult ?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2019, 16:05

yuonyuon scrie:
Daca socotești o producție minimă de 20 kg/ stup/ cules suna chiar bine.


20 kg = aprox un cat de 1/2.
Si cea mai slaba(si cu regina batrana si cu varroa) familie iesita in primavara face 1 poate chiar 2 caturi pline cu miere intr-un an normal.
Deci este cam putin 20 kg. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde Shrek » 04 Dec 2019, 16:26

jonny_it scrie:.......
20 kg = aprox un cat de 1/2. .....
Deci este cam putin 20 kg. ;)

Eu te stiam de negustor excelent da bag sama ca esti si un maestru....vânător!
Dacă tu poti scoate 20 kg miere, dintr-un cat de jumatate , io o sa spun ca am o vatră cu albine in Himalaya! 20 kg cu tot cu cutiile si rame! Ori poate 1/2 moldovenesc este mai mare ca 1/2 din banat!? Ori poate cântărește cu cântarul cu care vinzi mierea nu cu al de cumperi tzucar! Ori cât de bogat este culesul si ramele blindate cu miere, nu a iesit mai mult de 10-12 kg de miere. Nu are cum. Ori poate nu socotesc eu bine? Nah, io nu sunt negustor!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde Shrek » 04 Dec 2019, 16:40

yuonyuon scrie:...nu i cam mult ?

Pentru profesionisti poate părea puțin! Asa cum am spus, este "minim", deci se poate si mai mult. Sunt ani cand pun 3, chiar 4 caturi , la salcam sau tei. Dar pe un stup, doi! Restul bat la 2-3 magazii/cules. Chiar si asa, timpul acordat albinelor, a fost redus de nevoie si restrâns activitatea! S-a cam gatat mierea cu aroma de ....moca, iar cea de salcam, trece cata mai greu! Dar stupina este locul unde imi încarc bateriile!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 04 Dec 2019, 17:11

mie mi se pare extrem de putin media de 20 kg.....mai ales daca vrem sa lucram mecanizat ....ceva nu se leaga....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 04 Dec 2019, 17:12

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:
Daca socotești o producție minimă de 20 kg/ stup/ cules suna chiar bine.


20 kg = aprox un cat de 1/2.
Si cea mai slaba(si cu regina batrana si cu varroa) familie iesita in primavara face 1 poate chiar 2 caturi pline cu miere intr-un an normal.
Deci este cam putin 20 kg. ;)

eu zic vreo 16
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori