Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde Balian » 04 Dec 2019, 17:25

Și eu spun 16kg/corp 1/2.
Shrek spunea minim 20kg/familie/cules, care la 3 culesuri/an este 60kg. Pentru minim nu e rău.
Eu scot atât la maxim/an. :lol: Asta e. :(
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde cristi_vidican » 04 Dec 2019, 17:30

mausica scrie:La fel am mers la rapita si mare scofala nu am facut,dar cheltuieli cu deplasarile am bagat in schimb(mai bine dormeam). In conditiile de anu asta pt mine a mers mai bine cu stupii care nu au facut deplasari la fs !!! M-a lovit tare rau floarea de anu asta. Ghinion,nu se va mai intampla ;)

La mine rapița a mers în ultimi ani bine. Mulțumitor.
Floarea soarelui la fel.
Ce n-a mers că tu nu ai făcut, în condițiile care tot prin zona aia eu și alții au făcut.
Nu mă fă să cred altceva despre tine :lol:

Dacă aș fi în locul tău, aș băga o rapiță bună, apoi salcâm la VM, după care fuga la tine, apoi o polifloră în iunie, apoi o FS în iulie și iulișca în august-septembrie.
6 culesuri. :o
Hai, că poți!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 04 Dec 2019, 17:38

tot o natie de hobist sunt si eu , desii am albine de peste 10 ani ..defapt bunicii mei au dintodeauna.....am stagnat mult pe stupi orizontali ca asa erau vremurile" pana mia picat fisa si a inceput sa ma injure clientii(pozitiv) am hotrat sa fac un "upgrade" cu dadanturi pe 10 r .....
acuma in prezent tot frecventand germania(si nu numai) an de an cu diverse treburi ....vad tot felul de motostivuitoare si utilaje de toate felurile (in apicultura ,defatpt in orce domeniu)care la noi sunt considerate MOFT .......
o persoan gestioneaza mult si usor .... eficient si in acelas timp extrem de profitabil ...fara sa iti distrugi sananatatea si nervii....
apicultura mecanizata fara eforturi fizice devine o distractie .....noi nustiu ce mai asteptam ...mai ales ca avem exemplu in fata...

sa discutat in alte topicuri ca vesticii sunt lenesi ...deaia sunt eficienti ....va spun sigur ca au trecut prin "rahatu" pe care il trecem noi .

un alt aspect ce am observat ca nu au nici pe jumate flora noasta si totusi ne intrec la productii (ca medie) ....

consider ca incapatanareA de a ramane la stadiu de "ridicat cu carca" e un moft de vicios....lipsa de demnitate..specific tarilor sarace(intelectual)
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 04 Dec 2019, 17:40

Balian scrie:Și eu spun 16kg/corp 1/2.
Shrek spunea minim 20kg/familie/cules, care la 3 culesuri/an este 60kg. Pentru minim nu e rău.
Eu scot atât la maxim/an. :lol: Asta e. :(
inseamna ca vorbim aceiasi limba....eu am inteles 20 media pe an...
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2019, 18:06

yuonyuon scrie:eu zic vreo 16


Un corp cu 12 rame de 1/2 pline cu miere nu are cum sa aiba mai putin de 20 kg miere extrasa.
La 10 rame cum calculati voi posibil, dar stupii pe 10 rame sunt pentru amatori :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde Balian » 04 Dec 2019, 18:14

yuonyuon scrie:......acuma in prezent tot frecventand germania(si nu numai) an de an cu diverse treburi ....vad tot felul de motostivuitoare si utilaje de toate felurile (in apicultura ,defatpt in orce domeniu)care la noi sunt considerate MOFT .......
o persoan gestioneaza mult si usor .... eficient si in acelas timp extrem de profitabil ...fara sa iti distrugi sananatatea si nervii....
apicultura mecanizata fara eforturi fizice devine o distractie .....noi nustiu ce mai asteptam ...mai ales ca avem exemplu in fata...

sa discutat in alte topicuri ca vesticii sunt lenesi ...deaia sunt eficienti ....va spun sigur ca au trecut prin "rahatu" pe care il trecem noi .

consider ca incapatanareA de a ramane la stadiu de "ridicat cu carca" e un moft de vicios....lipsa de demnitate..specific tarilor sarace(intelectual)

Se spune despre mecanizarea că este un MOFT, pentru că strugurii sunt acri :lol: și chiar cu ultima propoziție explicați de ce. :(
Despre motostivuitor am altă părere. Pe teren drept solid betonat sunt super utile vă spun din experiență, însă pe teren moale sau
chiar cu noroi sunt ”zero barat” vorba d-voastră. Un stivuitor oricât de mic ar fi el trebuie să aibă greutate proprie destul de mare
ca să aibă stabilitate la ridicarea greutății la 1-2 metri înălțime. Se sprijină pe 4 roți de dimensiuni mici. În noroi nu poate deplasa
nici 10cm. Vă spun sigur :!:
O macara oricare ar fi ea este mult superioară stivuitorului. Să nu mai vorbim de preț. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 04 Dec 2019, 18:27

macara ma intereseaza...
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 04 Dec 2019, 18:30

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:eu zic vreo 16


Un corp cu 12 rame de 1/2 pline cu miere nu are cum sa aiba mai putin de 20 kg miere extrasa.
La 10 rame cum calculati voi posibil, dar stupii pe 10 rame sunt pentru amatori :lol: :lol: :lol:
cum dracu faci ca mereu ai dreptate....hai shrek zi si tu ca are dreptate sa trecem peste... :lol:

dar stai.... cum 10 rame sunt pentru amatori...??? sau pasta ai ziso asa...la plesneala
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2019, 18:38

yuonyuon scrie:cum dracu faci ca mereu ai dreptate....hai shrek zi si tu ca are dreptate sa trecem peste... :lol:

dar stai.... cum 10 rame sunt pentru amatori...??? sau pasta ai ziso asa...la plesneala


Voiam doar sa vad cine sare 2 metri :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde Cristian IONITA » 04 Dec 2019, 18:50

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:eu zic vreo 16


Un corp cu 12 rame de 1/2 pline cu miere nu are cum sa aiba mai putin de 20 kg miere extrasa.
La 10 rame cum calculati voi posibil, dar stupii pe 10 rame sunt pentru amatori :lol: :lol: :lol:


:D adevarul ca daca nu esti labartat si revarsat pe 12 rame (sa poti ierna 2 familii in aceeasi cutie, si sa ai la ce rasfoii cand nu-ti mai place revista) nici macar amator nu te poti numi ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde Shrek » 04 Dec 2019, 18:59

Mai, Jonny, io am cutii de 12 rame. In caturi intra 9-10 rame ca sunt mai late! Daca tu ma poti convinge ca dintr-o singură rama de 1/ 2 scoti două borcane de 1 kg de miere, io iti promit ca ma mut in moldova si vin ucenic la tine la stupina! Sa nu începi cu " matcile mele..." ca arunc telefonul! Ca moș Gica! Hai pa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde Cristian IONITA » 04 Dec 2019, 19:11

Shekule .... te astept la Bucuresti .... eu nu pun mana pe rama de 1/2 daca nu are minim 2 kg de miere ....

PS: eu cumpar regine .... deci telefonul iti este in siguranta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2019, 19:19

Cristian IONITA scrie: :D adevarul ca daca nu esti labartat si revarsat pe 12 rame (sa poti ierna 2 familii in aceeasi cutie, si sa ai la ce rasfoii cand nu-ti mai place revista) nici macar amator nu te poti numi ....


Ai si tu dreptate uneori :lol:
Multi mi-au sarit in cap pentru ca-mi plac aia pe 12 rame dar daca vedeti cum este treaba aici o sa fiti de aceeasi parere. Aici ori dadant pe 12 rame ori ME sau MER.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2019, 19:20

Shrek scrie:Mai, Jonny, io am cutii de 12 rame. In caturi intra 9-10 rame ca sunt mai late! Daca tu ma poti convinge ca dintr-o singură rama de 1/ 2 scoti două borcane de 1 kg de miere, io iti promit ca ma mut in moldova si vin ucenic la tine la stupina! Sa nu începi cu " matcile mele..." ca arunc telefonul! Ca moș Gica! Hai pa!


Reginele tale nu stiu sa spuna la albine cum sa umple celulele si le pun doar pe jumatate!! Acolo este diferenta :D :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde Shrek » 04 Dec 2019, 19:22

Păi tu lucrai cu MER sa multi etajat de 3/4! Sau am inteles eu gresit? Dar uite, sa nu credeti ca sunt capos, sa spuna profesionistii cât scot dintr-o magazie de 1/2! Asa si eu am avut rama care pe cântar avea aproape 2,5 kg. Dar era una singură in tot cauti! Si după ce am centrifugat-o, mai cautarea 700 de grame! Poate voi le stoarceti complet, dar la mine tot mai rămâne un strop de mere in rame. Sper sa nu se supere nenea cu topic-ul sa ne de afara.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 04 Dec 2019, 19:34

dupa logica lu jony deci 12 rame ori 2 kg =24 de borcane ori 35 de lei= 200 de parai :lol: :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori