Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde paul » 04 Dec 2019, 19:40

10-12 kg maxim la un cat de 1/2 de 10 rame, pentru ca mai sunt si ramele marginase care nu-s asa pline, pentru ca mai este si mierea necapacita care nu-i asa densa ... Vorbim de medie, nu vorbim de cativa stupi care au ingrosat ramele de nu mai are loc albina pe unde sa treaca . Asta, daca vorbim de cantar si nu de cantarire la mana . ;)
Jonny, am fost si eu cu albinele la munte la zmeur si ... stiu cum e. N-o venit ursul, n-o fost neo, in schimb ploua in fiecare zi sau aproape, temperaturile erau deosebit de scazute in iunie, dupa salcam ( intr-un an erau 4*C pe la 1 noaptea cand am ajuns cu ele ), si in august albinele se pregateau de iernare ( nu mai verticalizau, blocau cuiburi, zburau cand isi aduceau aminte) . Muntele e zona doar pentru un extras, maximum doua in anii considerati secetosi.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde Closcutz » 04 Dec 2019, 19:41

Hai mai taie din ele... O rama stas de 1/2 nu are 2 kg de miere marfa decât dacă atârni vreo cărămidă de ea! :lol:
Closcutz

Mesajde paul » 04 Dec 2019, 19:54

Si inca ceva legat de munte ... daca-i o zona preponderent de conifere, ciuciu miere de mana, doar in anii exceptionali, cand se aliniaza toate planetele, se face si DA, polen este din abundenta. Cea mai buna dezvoltare primavara am avut-o in anii in care am fost cu stupii la munte ( anul anterior). La zmeur e mai greu ca la salcam ( dureaza putin,ploua mult si-i frig) si iarasi DA, faneata se face ! Despre asta vorbim la munte, muntele neinsemnand un deal impadurit . ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2019, 20:03

paul scrie:10-12 kg maxim la un cat de 1/2 de 10 rame, pentru ca mai sunt si ramele marginase care nu-s asa pline, pentru ca mai este si mierea necapacita care nu-i asa densa ... Vorbim de medie, nu vorbim de cativa stupi care au ingrosat ramele de nu mai are loc albina pe unde sa treaca . Asta, daca vorbim de cantar si nu de cantarire la mana . ;)

Paul, m-ai dezamagit! :lol: Sticla de 2 litri are doar 1,5 daca nu este plina. Eu ziceam de un cat cu 12 rame pline nu pe jumatate pline.
Eu cum nu prea am caturi suficiente niciodata extrag uneori si rame pline :lol:

paul scrie:Jonny, am fost si eu cu albinele la munte la zmeur si ... stiu cum e. N-o venit ursul, n-o fost neo, in schimb ploua in fiecare zi sau aproape, temperaturile erau deosebit de scazute in iunie, dupa salcam ( intr-un an erau 4*C pe la 1 noaptea cand am ajuns cu ele ), si in august albinele se pregateau de iernare ( nu mai verticalizau, blocau cuiburi, zburau cand isi aduceau aminte) . Muntele e zona doar pentru un extras, maximum doua in anii considerati secetosi.

Au fost ani cand am scos miere si in mai... acum depinde de an. Sunt ani cand nu scoti deloc :) In ultimii ani a fost binisor fata de alti ani, chiar daca au fost si perioade urate tare. Anul acesta in iunie am dat cate un hranitor de sirop, aveam roi care mureau de foame, familiile nu mai aveau nici ele mult. Anul trecut a plouat si mai mult, dar temperaturile au fost in general mai ridicate.
jonny_it

Mesajde mausica » 04 Dec 2019, 22:39

cristi_vidican scrie:
mausica scrie:La fel am mers la rapita si mare scofala nu am facut,dar cheltuieli cu deplasarile am bagat in schimb(mai bine dormeam). In conditiile de anu asta pt mine a mers mai bine cu stupii care nu au facut deplasari la fs !!! M-a lovit tare rau floarea de anu asta. Ghinion,nu se va mai intampla ;)

La mine rapița a mers în ultimi ani bine. Mulțumitor.
Floarea soarelui la fel.
Ce n-a mers că tu nu ai făcut, în condițiile care tot prin zona aia eu și alții au făcut.
Nu mă fă să cred altceva despre tine :lol:

Dacă aș fi în locul tău, aș băga o rapiță bună, apoi salcâm la VM, după care fuga la tine, apoi o polifloră în iunie, apoi o FS în iulie și iulișca în august-septembrie.
6 culesuri. :o
Hai, că poți!

Pot ....am facut ani trecuti si 6 culesuri.
Problema la zona mea unde fac rapita si fs nu e neaparat din cauza mea. Din anu cand am fost impreuna la acea rapita de poveste(sti bine),de atunci doar mediocru la rapita. Nu mai e samanta care o fost !!!!
La fs toti din zona aia care am fost cu stupii la floarea lui au fost praf la productii !!!
Trebuie schimbata locatia NEAPARAT !!! soiu e baiu acolo
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde kovacslg » 04 Dec 2019, 22:49

In contextul in care se discuta greutatea unui cat de 10 rame la ridicat manual, mecanizat, e mai relevant media decat greutatea maxima.

Legat de pastoral, salcamul nu ar trebui ratat in nici un caz.
Rapita si fs sunt discutabile.

Rapita, fiindca e extrem de nesigur din cauza temperaturilor scazute si a faptului ca dupa mutarea la salcam trebuie curatat stupul, chiar si in cazul in care e putina miere.

Fs. Daca ai vatra pe care sa faci 15-20 de poliflora, eventual si mana, deja e incert viabilitatea deplasarii la Fs.
Asta doar daca ai piata (reala) pt poliflora/mana,atat la borcan, dar si la en gros
- apicultori care vand in piete si care cumpara, mana, poliflora la un pret mai avantajos decat procesatorii
- restaurante raw, vegan
- petiserii care produc blaturi specifice (piata de evenimente)
- firme care produc sucuri, care sunt indulcite cu miere
- manufacturi de bere care utilizeaza diferite tipuri de miere in procesul de fermentatie
kovacslg

Mesajde mausica » 05 Dec 2019, 00:47

Si pana la urma cum stai cu Fordu ? Ai luat sau nu ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde Balian » 05 Dec 2019, 06:56

mausica scrie:....Problema la zona mea unde fac rapita si fs nu e neaparat din cauza mea. Din anu cand am fost impreuna la acea rapita de poveste(sti bine),de atunci doar mediocru la rapita. Nu mai e samanta care o fost !!!!
La fs toti din zona aia care am fost cu stupii la floarea lui au fost praf la productii !!!
Trebuie schimbata locatia NEAPARAT !!! soiu e baiu acolo

Mulți au încercat și de la noi aceea zonă. Toți au plâns de rezultate.
Culturile sunt frumoase, agrotehnică făcute ca la carte. Eu ce pot să
spun nici grâul de acolo nu este grozav. Dacă avem de ales îl ocolim.
Poate e ceva și cu compoziția solului zonei.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde cristi_vidican » 05 Dec 2019, 07:52

Shrek scrie: sa spuna profesionistii cât scot dintr-o magazie de 1/2!

eu nu am depășit media de 8 kg/ corp de 1/2 cu miere.
Vorbesc aici de media în care am pus toate corpurile la extras. Și aici, ce-i drept, au intrat toate corpurile în care a fost miere.
Pentru că iau corpurile cu izgonitorul sau suflanta, în camera de extras merg tot felul de rame. Unele sunt goale.
Se știe că într-un cules, mai ales la stilul meu care dă corpuri să fie, pe un stup sunt corpuri grele și altele mai goale, depinde cum s-a terminat culesul și cât de inspirat am fost eu.
Dacă am de exemplu, 2 magazii pe stup și amândouă sunt full de miere și chiar căpăcite, îți poți da seama cum arată cuibul.

Deci, să revenim, nu cred că dintr-un corp de 1/2 cu miere, de 12 rame, poți să scoți 20 kg de miere.

P.S. Nu sunt profesionist :lol: Dar, încerc să-i copiez.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde Shrek » 05 Dec 2019, 10:47

Da, dar esti un negustor iscusit!
Sa revenim la sisteme de încărcare. Eu ceva asemănător mi-aș dori! Doar sa fie cata mai mic.
https://www.facebook.com/groups/Angajar ... 040238895/
Ma gandesc însă ca daca as face o asemenea investiție, ar trebui să pot trăi 150 de ani, sa lucru si sa recuperez investiția. Ca mai apoi, fo 50 de ani sa ma bucur de profit! O zi buna!
Shrek

Mesajde cristi_vidican » 05 Dec 2019, 11:19

Shrek,
ce zici? se descurcă pe aici?
cristi_vidican

Mesajde cristi_vidican » 05 Dec 2019, 11:21

Ce are nenea aici nu-i greu de făcut.
Sigur, aș modifica câteva lucruri care țin de motorul de ridicare și de punerea în plan vertical a brațului central.
cristi_vidican

Mesajde Shrek » 05 Dec 2019, 11:29

Nu vad videoclipurile si fotografiile de cateva zile. Care-i baiu?
Shrek

Mesajde cristi_vidican » 05 Dec 2019, 11:32

Shrek scrie:Nu vad videoclipurile si fotografiile de cateva zile. Care-i baiu?

De pe tel te uiți?
a fost o vreme când nici eu nu le vedeam de pe tel, dar acum văd că merg.
Vezi ceva setări la tel. Să nu fi dat ceva setări să ai economie de trafic și să nu vezi pozele sau video.
Dacă vrei să vezi videourile, poți să dai quote și să copiezi linkul pe care să-l introduci apoi în browser.
cristi_vidican

Mesajde Shrek » 05 Dec 2019, 11:41

Acum le vad! Am intrat pe altă cale. Este interesant și practic mai ales că d este pamant moale. Dar pun pariu că stupii sunt storși la blana. Nu știu cum s- ar.comporta macaua cu un stup plin cu mere , cu 4-5 caturi.
Shrek

Mesajde Balian » 05 Dec 2019, 11:49

cristi_vidican scrie:Ce are nenea aici nu-i greu de făcut.
Sigur, aș modifica câteva lucruri care țin de motorul de ridicare și de punerea în plan vertical a brațului central.

Destul de ingenios și simplu.
O idee pentru modificare. Ce se întâmpălă dacă sunt singur cu încărcătura și se descarcă mașina de înșurubat?
Pot fi mai multe soluții dar e bine gândit înainte să fiu pregătit. Măcar pentru una. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE