Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Semi matrita faguri

Mesajde leonardus » 26 Mai 2016, 20:31

Buna ziua,

Mi-a ramas de la un stupar o matrita de aluminiu care se pare ca este cat jumatate din cea normala, Dadant. Oricum as face, tot imi trebuie 2 foi una langa alta plus la capete cateva benzi ca sa iasa una Dadant. Intrebarea mea este: cum sa fac sa adaug nesesizabil pentru albine lipitura, astfel incat sa le ia la construit integral ? Din experienta proprie, acolo unde se imbina bucatile, albinele nu mai zidesc ci fie ignora portiunea urmatoare fie o rup. Ce ma sfatuiti ?
leonardus

Semi matrita faguri

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Semi matrita faguri

Mesajde Shrek » 26 Mai 2016, 20:40

Pe vremuri, bunicul lipea peste sarme, fasii de faguri si ramele erau crescute normal. La fel si eu lipsesc fasii de faguri peste rupturi ale fa ( calitate proastă ) si nu am observat denivelari. Exista riscul ca atunci când faci pastoral sa se rupă la îmbinare pe timpul transportului. Parerea mea.
Shrek

Re: Semi matrita faguri

Mesajde leonardus » 26 Mai 2016, 20:51

Shrek scrie:Pe vremuri, bunicul lipea peste sarme, fasii de faguri si ramele erau crescute normal. La fel si eu lipsesc fasii de faguri peste rupturi ale fa ( calitate proastă ) si nu am observat denivelari. Exista riscul ca atunci când faci pastoral sa se rupă la îmbinare pe timpul transportului. Parerea mea.

Ce denivelari ?
leonardus

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE