Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Combinezon apicol ventilat

Mesajde vasilefi » 29 Aug 2016, 07:36

A avut cineva? E diferenta mare de confort intr-o zi insorita?
Merita diferenta de lei in plus ?
vasilefi

Combinezon apicol ventilat

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde Cristian IONITA » 29 Aug 2016, 10:26

nu stiu care este "diferenta de lei" atat timp cat nu stim la ce ne raportam (la combinezon neventilat, la salopeta de lucru nornala, etc).

Eu gasesc ca lucru in combinezon (de orice fel ar fi) nu e pretabil la noi .... mai ales in lunile toride in care nu se poate lucra non stop ..... lucrezi cateva ore apoi te tragi la umbra si reiei lucru pe seara (sau oricum dupa o pauza) .... combinezonul te incurca .... nu mai spun daca ai treaba prin tufisuri :)

eu folosesc bluzon (in functie de cat de cald este cu sau fara tricou) si pantaloni tip blug de vara, cand iau pauza dau in 1-2 secunde combinezonul peste cap ma bronzez la bustul gol :) .
In viata asta ești de unul singur și nimeni nu ține cu tine - Eu
Cristian IONITA

Mesajde Adi Hodis » 29 Aug 2016, 15:04

vasilefi scrie:A avut cineva? E diferenta mare de confort intr-o zi insorita?
Merita diferenta de lei in plus ?

Marea diferenta se simte la rapita, respectiv la agresivitatea albinelor. Atunci nu mai conteaza diferenta de pret, numa' sa-l ai ! ... :P
In restul sezonului, tot asa, depinde de agresicitate in primul rand ... si apoi de cat timp poti lucra in caldura ... ca de ventilat, e dupa cum bate vantul ... insa de transpirat, e garantat !.

Se simte diferenta intre costumele ventilate si cele neventilate, chiar se poate exprima in cateva galeti de transpiratie per sezon !. :lol:

PS
Eu am facut planul la galeti ... pe toti anii anteriori ultimilor 4 ... si cei viitori.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

Mesajde vasilefi » 29 Aug 2016, 17:10

Ai facut planul cu ventilatul sau obisnuitul? :D
Cu totii transpiram in canicula dar eu transpir abundent la cel mai mic efort, chiar si iarna.
Orice inovatie in acest sens e binevenita pentru mine.
Pana la urma cred ca imi iau unul ventilat si unul simplu pentru maracini.
Mai ales ca nu-mi plac nici intepaturile.
vasilefi

Mesajde topy » 29 Aug 2016, 18:57

Are o cunostinta asa ceva. Daca il iei peste chiloti esti ca in pielea goala. E si destul de rezistent. Are intarituri pe la genunchi, coate...etc. E bun sa il ai ca alternativa in perioadele calduroase amestecate cu albine agresive, dar nu se preteaza la tavaleala, incarcat, descarcat, frecat magazii butoaie....
topy

Mesajde GARFIELD » 27 Sep 2016, 15:53

Am eu bluza ventilata....e smecherie vara cand umbli in stup la peste 30 de grade imbracat doar cu pantaloni scurti si combinezon :D . Face toti banii....dar nu tine la tavaleala.....sa cari caturi....stupi....diverse se poate agata.....daca doar umbli in stupi si faci alte lucrari .... e ok.
GARFIELD

Mesajde Dila Daniel » 27 Sep 2016, 21:00

Am si combinezoane si bluze ventilate.Lucrez exclusiv cu ele de doua sezoane.
De transpirat in caldura mare,nu am scapat.Dar am scapat de stres.
Nu spun la nimeni sa ia sau nu.Ce va spun eu sincer,este ca pentru mine- nu exista, si nu am folosit ceva mai sigur pana acum.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Dila Daniel

Mesajde vasilefi » 22 Feb 2017, 09:00

ce parere aveti de modelul acesta?
http://www.apis-blaj.ro/produse/echipam ... _6060.html
are ventilatie pe sus dar in rest pare destul de gros si nu stiu ce confort asigura.
e scump tare dar arata bine
vasilefi

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE