Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Modificare suspensie pavilion

Mesajde tinumaftei » 09 Oct 2016, 13:04

Fiindcă în iarnă asta fac o reparație capitală pavilionului, mi-am propus să modernizez suspensia clasică cu arcuri cu foi si sa ii montez o suspensie pneumatică. Prima parte a modernizării o cunosc: demontare arcuri, păstrat foile lungi care fac legătura dintre punte si caroserie, găsit și adaptat perne corespunzătoare cu spațiul disponibil.
De aici mai departe aștept sfaturi de la cei care cunosc domeniul său au realizat așa ceva (supape, relee pneumatice, rezervoare suplimentare etc
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Modificare suspensie pavilion

Mesajde zip2006 » 09 Oct 2016, 13:16

Salut, eu te sfatuiesc sa lasi si arcurile cum au fost echipate si sa montezi suplimentar pernele in asa fel incit greutatea sa stea pe perne pentru amortizare (asa esti in siguranta daca te lasa o perna ,golesti aerul din instalatie si mergi pe arcuri ) ,instalatie cauta pe olx la remorci dezactivate si gasesti tot ce iti trebuie acolo ...spor la treaba.
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Modificare suspensie pavilion

Mesajde Ioan Guist » 09 Oct 2016, 13:23

Daca este vorba de Tinu Maftei pe care-l cunosc eu, atunci salutari si ...hai cu un semn pe privat.

Cat despre modificarile pe o remorca sau masina autorizata sa circule pe drumuri, ma abtin.Una e sa facem modificari de structura gabarit sau ...culoare sau sa pui un girofar in plus :lol: si alta e sa lucram la suspensie, transmisie,elemente de franare, axe sau structura de rezistenta.
Acest gen de intrebari trebuie puse catre ingineri acreditati si executate de firme specializate.Ce noua ni se pare o bagatela se poate adeverii ca un punct extrem de sensibil.

Succes.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Modificare suspensie pavilion

Mesajde tinumaftei » 09 Oct 2016, 13:40

zip2006 scrie:Salut, eu te sfatuiesc sa lasi si arcurile cum au fost echipate si sa montezi suplimentar pernele in asa fel incit greutatea sa stea pe perne pentru amortizare …....


Pernele suplimentare nu ar face decât să crească duritatea suspensiei, mai ales că tipul acesta de remorcă nu are amortizoare.
Eu de asta ma plâng, că se fărâmă stupii de pavilion în timp ce stupii de pe camion o boieresc. Stiu ca au mai făcut unii acest tip de intervenție..
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Modificare suspensie pavilion

Mesajde tinumaftei » 09 Oct 2016, 13:43

Ioan Guist scrie:Daca este vorba de Tinu Maftei pe care-l cunosc eu, atunci salutari si ...hai cu un semn pe privat.


El este. O să încerc, sper sa nu îmi prin urechile prin butoanele de pe aicj
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori