Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Lazi stupi

Mesajde Stuparul Junior » 19 Dec 2016, 20:39

Stiti cumva ateliere de tamplarie care confectioneaza stupi la comanda? Am gasit un model de stup care imi place dar as vrea daca s-ar putea niste modificari. A-si fi recunoscator daca mi-ati da un numar de telefon sau un site. Numai bine!

EDIT: intra aici http://stuparitul-anunturi.com/
Stuparul Junior
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Noi 2016, 16:06

Re: Lazi stupi

Mesajde Closcutz » 19 Dec 2016, 20:56

Juniorule cel mai bine era sa te prezinti frumos...sa vedem despre cine si ce este vorba ca doar nu vei bate 1000km sa iei stupi cu 10-20 ron mai ieftin... In principiu stupul din link pare ok ca executie si pret...insa mie imibplace mai mult cu usita de zbor care se inchide..nu cu soclu , care ocupa spatiu mai mult si trebuie blocat cu burete sau mai stiu eu cu ce...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Lazi stupi

Mesajde Stuparul Junior » 19 Dec 2016, 21:04

Closcutz scrie:Juniorule cel mai bine era sa te prezinti frumos...sa vedem despre cine si ce este vorba ca doar nu vei bate 1000km sa iei stupi cu 10-20 ron mai ieftin... In principiu stupul din link pare ok ca executie si pret...insa mie imibplace mai mult cu usita de zbor care se inchide..nu cu soclu , care ocupa spatiu mai mult si trebuie blocat cu burete sau mai stiu eu cu ce...

Scuze :). Am omis sa spun din ce judet sunt. Sunt din Sibiu. Distante nu e o problema, sunt dispus sa parcurg cativa km sa imi iau stupi daca acestia sunt facuti asa cum doresc si firma este serioasa.
Stuparul Junior
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Noi 2016, 16:06

Re: Lazi stupi

Mesajde Aurel1959 » 19 Dec 2016, 23:12

Poti spune si cati stupi vrei sa faci? Cred ca e important.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Lazi stupi

Mesajde Shrek » 20 Dec 2016, 00:00

Este unu' p-aci care-si zice Bunka! Asta face stupii atât de buni încât te determină sa te lasi de.....albine!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Lazi stupi

Mesajde mausica » 20 Dec 2016, 00:53

Shrek scrie:Este unu' p-aci care-si zice Bunka! Asta face stupii atât de buni încât te determină sa te lasi de.....albine!

Asta daca mai apuci sa bagi albine in ei ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Lazi stupi

Mesajde mellis » 20 Dec 2016, 11:56

Salut,
In Sighi aveti producatori profesionisti - ceolputin la rame - se exporta cu tirul - si calitatea - se recomanda.
Iti scriu PM
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Lazi stupi

Mesajde Stuparul Junior » 20 Dec 2016, 13:33

Aurel1959 scrie:Poti spune si cati stupi vrei sa faci? Cred ca e important.

20 de stupi
Stuparul Junior
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Noi 2016, 16:06

Re: Lazi stupi

Mesajde Mr. Bee » 10 Ian 2017, 20:02

Vă salut dragi colegi și vă urez mulți ani tuturor!
Am fost la un tâmplar să-mi comand câteva lazi. L-am întrebat cum îmbină scândură pentru pereții stupului iar el mi-a spus că nu o îmbină deoarece are scândură suficient de lată pt ca să-i iasă fără îmbinare. Aș vrea să întreb pe cei care cunoaște -ti daca e bine așa. Aștept părerile d-voastra. Cu mulțumiri!
Mr. Bee
 
Mesaje: 25
Membru din: 29 Oct 2015, 14:54

Re: Lazi stupi

Mesajde Aurel1959 » 10 Ian 2017, 21:02

Telefon 0749362759 Ionica.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Lazi stupi

Mesajde mausica » 11 Ian 2017, 00:16

Mr. Bee scrie:Vă salut dragi colegi și vă urez mulți ani tuturor!
Am fost la un tâmplar să-mi comand câteva lazi. L-am întrebat cum îmbină scândură pentru pereții stupului iar el mi-a spus că nu o îmbină deoarece are scândură suficient de lată pt ca să-i iasă fără îmbinare. Aș vrea să întreb pe cei care cunoaște -ti daca e bine așa. Aștept părerile d-voastra. Cu mulțumiri!

Am văzut stupi făcuți fara îmbinări...Pereții stupului erau dintr-o bucata.....
Unii arătau bine,alții erau deja curbați pereții stupului.
Dacă ai posibilitatea îți recomand să faci utile din bucăți(asta e părerea mea doar)
E mai mult de munca dar iese calitate.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Lazi stupi

Mesajde eugen_c » 11 Ian 2017, 12:21

Mr. Bee scrie:Vă salut dragi colegi și vă urez mulți ani tuturor!
Am fost la un tâmplar să-mi comand câteva lazi. L-am întrebat cum îmbină scândură pentru pereții stupului iar el mi-a spus că nu o îmbină deoarece are scândură suficient de lată pt ca să-i iasă fără îmbinare. Aș vrea să întreb pe cei care cunoaște -ti daca e bine așa. Aștept părerile d-voastra. Cu mulțumiri!



Salut,

Cand eram si eu la inceput si aveam timp mai mult imi confectionam singur stupii.
Pentru ca nu dispuneam de utilaje performante cumparam scandura cu latimea de minim 33 cm si o stivuiam timp de minim 1 an, dupa care o indreptam la 31 cm si o taiam segmente. Apoi luam doar segmentele mici (de 38 cm) si le faceam falturi pentru rame. Imbinarea o realizam cu holsuruburi-(fara falturi) si apoi le puneam coltare confectionate din tabla de 0.3mm! Desigur toti "meseriasii" cu experienta imi spuneau ca nu e bine, ca nu vor rezista, ca e scandura prea lata, ca imbinarea la colturi trebuie neaparat facuta cu falt, etc... In anii urmatori nu am mai avut timp sa imi fac singur si am cumparat de la diversi producatori. Imi pare rau ca nu pot sa fac acum poze sa iti arat cum arata stupii facuti de mine acum 10 ani si stupii cumparati in 2014, 2015 si 2016.
Ca si concluzie:
1) foloseste scandura uscata natural! - e sfanta!
2)imbinare in holsuruburi 55mm (nu capse sau cuie)
3) pune coltare metalice pe toata inaltimea corpului
4) neaparat un strat de proxilin si apoi vopsea de la policolor (am folosit mai multe marci, dar fara succes)


Bafta,
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: Lazi stupi

Mesajde Mr. Bee » 11 Ian 2017, 21:04

Mausica si Eugen va mulțumesc pentru părerea exprimată. O să mă gândesc la cele scrise de voi.

Dacă mai vrea cineva să mai scrie....
Dacă sunt stupari care își fac singuri lăzile sau poate fac și pentru alții, pot să scrie aici părerea lor vis-a-vis de cum se comporta lăzile făcute dintr-o singură scândură?
Mr. Bee
 
Mesaje: 25
Membru din: 29 Oct 2015, 14:54

Re: Lazi stupi

Mesajde LYX » 13 Ian 2017, 22:26

daca scindura este uscata 2-3 ani sau uscator si le prinzi cu olsuruburi ( negrese de rigips) se comporta foarte bine. Cumpara la inceput 1-2 kituri. Cumpara scindura uscata lata de 32-33 cm si copiaza dupa kituri daca ai scule daca nu dute la un timplar. Eu asa am facut la inceput.
LYX
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Feb 2014, 11:49
Localitate: Snagov-Ciofliceni-Ilfov

Re: Lazi stupi

Mesajde peterneamt » 14 Ian 2017, 20:10

Poate ajută....!
;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Lazi stupi

Mesajde Shrek » 14 Ian 2017, 21:25

Cand privesti , pare atât de simplu.......!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori