Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Rame plastic cu celula crescuta partial

Mesajde andrei_d » 27 Ian 2017, 15:38

Exista rame de magazie, facute din plastic, ce au fagurele cu celula inaltata partial, la 6 mm. Ele sunt utile in cateva cazuri sau prea scumpe in alte cazuri.
Concret, pentru cazul meu si poate, al altora. Am 50 de familii, suficiente rame pentru cuiburi dar nici o rama pentru magazii. Altfel spus, nu am magazii la ele si sezonul apicol este aproape. Toate cazurile urmatoare se refera la productia de rapita:

1: As putea sa folosesc culesul de rapita pentru ca fiecare familie sa-si construiasca propria magazie, plecand de la faguri artificiali dar la sfarsitul acestui prim cules nu as extrage mare lucru.
2: As putea sa cumpar rame cladite dar acestea pot avea boli sau tratamente care pot iesi in analiza mierii extrase. E un risc.
3: Aproximativ la acelasi pret cu ramele cladite sau chiar mai ieftin, sunt aceste rame de plastic, cu fagure de plastic, cu celula de 6 mm adancime. Ele trebuie date cu ceara, ceeea ce ridica pretul dar nu e ceva de speriat.

In cazul 1 stiu deja ca daca construiesc 10 rame de fagure artificial, nu mai extrag mare lucru de la familia aia. In cazul 2 scot cantitatea maxima pe care o permite culesul, familia, sau spatiul. Cantitatea extrasa in cazul 3 nu o cunosc. Cum este? Ma pot baza pe aceste rame de plastic sa nu ratez complet rapita? Cer o parere cuiva care a folosit asa ceva, nu teorie. Multumesc!
andrei_d
 
Mesaje: 111
Membru din: 27 Dec 2013, 11:22
Localitate: Ploiesti

Re: Rame plastic cu celula crescuta partial

Mesajde proapis13 » 27 Ian 2017, 15:56

Ai o adresa unde se pot vedea acesti faguri sau de unde se pot achizitiona ?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Rame plastic cu celula crescuta partial

Mesajde andrei_d » 27 Ian 2017, 16:14

Este cineva pe olx care vinde asa ceva, cauta 56669934 dar nu stiu de unde i-a cumparat. Cea mai mare sursa este China, am inceput sa caut acolo dar nu am gasit deocamdata cu celula crescuta, decat rame de plastic cu fagure plastic normal la 0,8-1,6 $ buc.
andrei_d
 
Mesaje: 111
Membru din: 27 Dec 2013, 11:22
Localitate: Ploiesti

Re: Rame plastic cu celula crescuta partial

Mesajde proapis13 » 27 Ian 2017, 17:13

Cauta la turci,este un coleg apicultor de acolo care se ocupa cu distributia fagurilor cu fundatie inalta
Am pus pe undeva fotografia dar nu mai stiu pe unde...Kovan tabani sau ceva de genul
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin


Re: Rame plastic cu celula crescuta partial

Mesajde Birladeanu » 28 Ian 2017, 09:47

Birladeanu
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Mai 2015, 11:45
Localitate: Birlad

Re: Rame plastic cu celula crescuta partial

Mesajde Balian » 14 Apr 2017, 17:56

Am avut o comanda la Stuparul si mi-a trimis mai putina marfa cat am comandat. Pentru egalare mi-a propus faguri albe precrescute (http://www.stuparul.ro/stupi-din-plasti ... astic.html) cca. 30 de bucati. Folosesc de 3 ani pentru MER-i faguri din plastic cu rama turnata, faguri
din plastic cu rama de lemn tip Dan Margarit, si rama alba susamintita precrerscuta de la Stuparul. Pot sa va spun ca sunt cel mai multumit de cele cu
rama de lemn tip DM. Sunt usoare, usor de ceruit, rezistente mecanic si termic, nu se deformeaza la temperatura, sunt refolosibile de mai multe ori si astfel ieftine, necesita manopera putina. In general sunt foarte multumit de ele. Pe cele precrescute accepta greu, dar la rapita merge, am si stors din ele. Nu am
gasit nici un avantaj la aceste rame de plastic.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Rame plastic cu celula crescuta partial

Mesajde codrean.iulian » 14 Apr 2017, 19:02

Balian scrie:Am avut o comanda la Stuparul si mi-a trimis mai putina marfa cat am comandat. Pentru egalare mi-a propus faguri albe precrescute (http://www.stuparul.ro/stupi-din-plasti ... astic.html) cca. 30 de bucati. Folosesc de 3 ani pentru MER-i faguri din plastic cu rama turnata, faguri
din plastic cu rama de lemn tip Dan Margarit, si rama alba susamintita precrerscuta de la Stuparul. Pot sa va spun ca sunt cel mai multumit de cele cu
rama de lemn tip DM. Sunt usoare, usor de ceruit, rezistente mecanic si termic, nu se deformeaza la temperatura, sunt refolosibile de mai multe ori si astfel ieftine, necesita manopera putina. In general sunt foarte multumit de ele. Pe cele precrescute accepta greu, dar la rapita merge, am si stors din ele. Nu am
gasit nici un avantaj la aceste rame de plastic.

de unde ati cumparat ramele din lemn si faguri de plastic pt ele (tip DM)?
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: Rame plastic cu celula crescuta partial

Mesajde Balian » 14 Apr 2017, 20:00

Ramele mi-am facut eu, dar se poate cumpara de la (http://www.fermaapicola.ro/catalog/cons ... -diverse-3), si fagurii tot de acolo.
Sunt bune. Pacat ca sunt galbene. Dar daca sunteti tanar, vedeti oale si in acelea galbene, eu nu prea le mai vad.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Rame plastic cu celula crescuta partial

Mesajde peterneamt » 02 Ian 2019, 21:58

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori