Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Remorca plus paleta apicola

Mesajde Catalin Ene » 15 Feb 2017, 16:57

Salutare.

De ceva timp ma bate gandul sa eficientizez logistica in pastoral.

Pana acum stupii ii duceam cu un furgon inchiriat si stupii varsati ulterior pe teren.

Bataie de cap, oameni neseriosi, munca fizica destul de multa.

Mentionez ca fac un pastoral lejer sa-i zicem asa, adica rapita, salcam 1 si floarea soarelui cu deplasari de 5-10 km pentru rapita/FS si 15 km pentru salcam.

Detin 20 de familii si vreau sa ajung la maxim 30 de productie iar tatal meu are 35.

La mine este putin mai greu cu programul, nu pot tot timpul sa-mi iau concediu cand trebuie sa mutam stupii, sunt probleme cu oamenii la carat...vin beti, nu ai nici o baza.

Anul trecut am pierdut cea mai buna familie pentru ca au rasturnat stupul la carat si am pierdut matca.

As vrea sa merg pe un sistem remorca + palete apicole( una pentru mine si una / doua pentru tatal meu).

Pentru sistemul pe care il doresc mi se pare cel mai simplu...distantele de parcurs sunt scurte, pun paletele pe remorca, fac doua drumuri si am scapat de toata bataia de cap.

Ma intereseaza ceva ca in poza, pe paleta aceea intra 21 stupi (cate 3 pe linie) dar eu o sa vreau ceva mai mare poate 24 sau 27 stupi pe paleta.

Acum ma gandesc la un sistem de siguranta pentru stupi...in sensul sa pot lasa stelajul in siguranta fara sa fie nevoie sa stau non stop langa el...sa nu se poata umbla la stupii dupa paleta cand nu sunt langa ei.

Idei ceva?

M-am tot uitat pe internet dar nu am gasit mare lucru.
Fişiere ataşate
remorca-apicola-cu-paleta1.jpg
remorca-apicola-cu-paleta.jpg
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde Cristian IONITA » 15 Feb 2017, 18:34

cu ce tractati?

recomand platforma cu 2 axe, ai stabilitate mai mare la drum si la o adica poti si decupla masina de la remorca cu stupii incarcati.

eu ma descurc in marea majoritate a cazurilor singur dar oricum am mai mereu pe cineva langa mine, nu ajuta la munca dar in caz de accident sa aiba cine suna la 112 :), cu incarcat descarcat cu lisa apicola si plan inclina cca 15-20 stupi pe tura. In cca 1 ora sunt cu stupi incarcati si chingile puse
Anul trecut am facut si o macara ptr incarcare stupilor dar .... nu se misca suficient de repede fata de lisa.
paleta are avantaje si dezavantaje, cel mai mare dezavntaj il vad prin faptul ca trebuie sa potrivesti remorca la fix sub paleta, chestie nu tocmai la indeamna in toate situatiile (teren accidentat, etc)\

alt dezavntaj interventiile la stupu "paletizat", stupii sunt "lipiti" si la inaltime
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde Catalin Ene » 16 Feb 2017, 09:12

Cristian IONITA scrie:cu ce tractati?

recomand platforma cu 2 axe, ai stabilitate mai mare la drum si la o adica poti si decupla masina de la remorca cu stupii incarcati.

eu ma descurc in marea majoritate a cazurilor singur dar oricum am mai mereu pe cineva langa mine, nu ajuta la munca dar in caz de accident sa aiba cine suna la 112 :), cu incarcat descarcat cu lisa apicola si plan inclina cca 15-20 stupi pe tura. In cca 1 ora sunt cu stupi incarcati si chingile puse
Anul trecut am facut si o macara ptr incarcare stupilor dar .... nu se misca suficient de repede fata de lisa.
paleta are avantaje si dezavantaje, cel mai mare dezavntaj il vad prin faptul ca trebuie sa potrivesti remorca la fix sub paleta, chestie nu tocmai la indeamna in toate situatiile (teren accidentat, etc)\

alt dezavntaj interventiile la stupu "paletizat", stupii sunt "lipiti" si la inaltime



Tractarea se va face momentan cu un 4 x 2, Opel Zafira cu motor de 2200 cm3, motor bun, cuplu mare, dar doar tractiune fata.
La platforma cu 2 axe m-am gandit si eu, cu siguranta asa v-a fi avand in vedere ca si paletele vor fi ceva mai mari decat cele din poza.
Intradevar sistemul are si ceva dezavantaje printre care cele mentionate mai sus, dar mi se pare cel mai apropiat sistem de ce am eu nevoie.
Incerc sa imi dau seama ce sistem de siguranta as putea face pentru a nu se fura stupii dupa paleta in cazul in care nu sunt mereu langa ei.
Ma gandesc la asta pentru ca este posibil ca toamna sa duc stupii in balta, la cativa km de casa si sa-i las acolo pentru o perioada de timp...o sa fie cineva acolo pe langa ei...dar nu non stop si nu as vrea sa am surprize.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde Cristian IONITA » 16 Feb 2017, 10:16

ca si sisteme de siguranta .... iti spun ce am "gandit" eu dar nu am pus (inca) si-n aplicare:
- varianta bruta .... cu una sau mai multe bare de metal pusa(e) deasupra randului de stupi si asigurate cu incuietori (lacat, lanturi, etc) .... varianta deloc sigura in fata cuiva hotarat (cu o foarfeca pentru taiat fier beton sau un simplu fierastrau ptr metal, ca sa nu spun de un simplu baros rezolvi orice lacat) .... si-n plus chiar materialul folosit se constituie intr-o tinta, sunt zone in tara in care se fura orice bucatica de fier ... chiar fi grilajele mormintelor din cimitir);
- varianta "desteapta" prin legarea componentelor stupilor intre ele cu un lant(cablu) cat mai bine camunflat astfel incat la miscarea unui stup sa "destabilizeze" pe ceilalti din rand .... si apoi albinele sa rezolve situatia .... ai dezavantajul ca o sa ai mai multe familii deranjate dar satisfactia ca hotilor nu le-a fost chiar usor. Eu am stupii pregatiti pentru asa ceva (cleme de prindere in socluri si cateva dintre magazine) dar intre timp mi-am gasit vetre sigure (spatiu ingradit, supraveghere video, etc) si nu a fost cazul sa ma complic.

multa bafta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde un OM » 16 Feb 2017, 13:04

C I are dreptate cu paznicul albina. Mi-au fost furati 4 stupi de pe un pavilion, pana la al cincilea pe care l-am gasit jos, dar cu magazia deranjata. Oare pe acela de ce nu l-au mai luat?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde topy » 16 Feb 2017, 20:00

daca faci pe remorca din imaginea aratata de tine e posibil sa dispara cu tot cu remorca sau doar platforma...depinde cum ii lasi.cunosc caz real. zafira are 1800 kg la carlig deci ia o remorca mai mare.
https://topy1.sunphoto.ro/pastoral/82917229
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde Catalin Ene » 17 Feb 2017, 09:33

topy scrie:daca faci pe remorca din imaginea aratata de tine e posibil sa dispara cu tot cu remorca sau doar platforma...depinde cum ii lasi.cunosc caz real. zafira are 1800 kg la carlig deci ia o remorca mai mare.
https://topy1.sunphoto.ro/pastoral/82917229



:lol: asa este topy.
remorca va fi cu doua axe, nu una ca in poza iar paleta va avea 24 de stupi(8 stupi pe rand x 3 randuri) sau 27 ( 9 stupi pe rand x 3 randuri)...cea din poza are capacitate 21 stupi (7 x 3).
As merge pe varianta a doua dar trebuie sa mai fac niste calcule sa vad la ce greutate ajung.
Mentionez ca paletele cu stupi le voi detasa de la remorca si vor ramane pe loc, iar remorca acasa pana cand trebuie sa le mut la alta locatie.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde Cristian IONITA » 17 Feb 2017, 10:08

de ce nu cauti o platforma suficient de lata sa incapa stupii pe 4 randuri, ceva de genu'
https://www.olx.ro/oferta/de-vanzare-re ... 010a887e80

in mod evident "atelajul" din anunt depaseste 3000 de Kg cu stupii "extrasi" (44*50 = 2200 si cat mai are masa proprie platforma + stelajul sare sigur de 3000)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde Catalin Ene » 17 Feb 2017, 10:53

Cristian IONITA scrie:de ce nu cauti o platforma suficient de lata sa incapa stupii pe 4 randuri, ceva de genu'
https://www.olx.ro/oferta/de-vanzare-re ... 010a887e80

in mod evident "atelajul" din anunt depaseste 3000 de Kg cu stupii "extrasi" (44*50 = 2200 si cat mai are masa proprie platforma + stelajul sare sigur de 3000)



este foarte ok si pe patru randuri.
Eu vreau sa ajung la ~ 30 familii de productie....mai mult nu-mi permite timpul...deci pe undeva pe acolo ma pot duce cu capacitatea stelajului.
Acum, ma gandesc ca sunt limitat putin de masina fiind turism 4 x 2, motorul este destul de capabil, cuplu ok motorul fiind 2200 cm3, dar probleme apar primavara cand ies pe camp la rapita.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde Cristian IONITA » 17 Feb 2017, 11:28

multa bafta va doresc

iti recomand insa ca inainte de a baga banii efectiv sa faci cateva "simularii" de operare a acestui sistem de stuparit .... respectiv sa exersezi manevrele de introducere a remorcii sub stelaj in diferite condiii de luminozitate si teren (nu e musai sa ai stelaj, faci ceva din stinghii si / sau carton si folosesti ce remorca ai la indemana

eu am pbe de a pozitiona remorca la centimetru (ca de la milimetru nu se poate pune pba) ziua in amiaza mare si pe suprafata asfaltata (sa o bag in garaj) .... nu vreau sa ma gandesc cum trebuie sa fie pe intunerc bezna, pe ploaie, pe teren in panta si noroi sau iarba umeda si alunecoasa.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde topy » 17 Feb 2017, 12:44

si ale mele sunt detasabile. remorca are partile alea inaltate si pur si simplu remorca o trag cu troliul pe care il are sub container.se ghideaza aproape singura.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde peterneamt » 13 Ian 2019, 17:59

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde mausica » 13 Ian 2019, 19:38

Ca idee
Fişiere ataşate
IMG_0491-816x612.JPG
20180505_141806-816x459.jpg
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde mausica » 13 Ian 2019, 19:38

Si
Fişiere ataşate
20160630_082407-648x486.jpg
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde mausica » 13 Ian 2019, 19:41

Poza cu stupii pe paleta imi apartine. In functie de modelul stupilor tai iti faci paleta . Daca ai remorca dupa ea copiezi tot. Iti recomand remorca cu 2 axe ..cea cu 1 axa scutura de mama focului.
A mea e paleta de 40 de stupi.
Atentie la greutatea ansamblului !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Remorca plus paleta apicola

Mesajde dantat » 15 Ian 2019, 19:08

Cel mai bun sistem de siguranta:
1. Pe rama de metal sa fie asezate cutii goale cu biletele inauntru, cu diverse aspecte ale vietii de infractor, gen prajiturele chinezesti "fortune cookies", macar sa se demoralizeze curiosii. Albinele ascunse in padure 100 m mai incolo, varsati.
2. Alarma ca la masina cand se atinge careva de cutii.
3. Gard electric imprejurul zonei de amplasat stupii. N-ar fi exclus sa apara o lege in care sa fi nevoit a-ti imprejmui stupii cand mergi in pastoral. Astfel s-ar gestiona mai bine fondul apicol (ca este padure, cultura ori diverse), s-ar implica mai mult asociatiile si oamenii responsabili (din diverse parti: ca sunt ei agricultori sau functionari administrativi din cadrul asociatiei ce au rolul de "a-ti asigura un loc"). Cum e cu triunghiul reflectorizant la masina, asa si cu gardul electric. In plus, in interiorul gardului poti pune cate capcane de urs vrei. Poti lua si garnita dupa tine sa pui picioarele gasite la pastrat.
Ce nu e functional acum, poate fi in viitorul apropiat, datorita proaspatelor impaduriri din apropierea terenurilor agricole folosite aceste fasii ca ...imi scapa termenul, ca buffer verde in diminuarea substantelor nocive cu care se stropesc culturile. Dar si datorita subventiei marite pentru intretinerea pasunilor ...ca e o groaza. In plus, faptul ca la munte tinerii fug spre oras, parasind casele batranesti, ramane teren in paragina. Nu cred ca am cuprins aici toate efectele delimitarii fizice temporare a spatiului de pastoral (oricum dadeam cu coasa...mare lucru inca 1ora pentru niste sarme electrice cu pulsatii).
4. Din 3 in 3 cutii, albine africane. Sa-i ia dreaq de furaciosi.
5. N-am vazut apicultor de succes care sa nu pazeasca. Pentru o paza asidua: legea vanatorii trebuie modificata: in sezonul apicol ai voie sa plimbi vanatorul dupa tine. Se impusca doar licuricii...ori macar la porc mistret, cate o gaura cu tepuse in pamant. Nu, nu glumesc, luati-o in serios.
6. Sa tina sistemul de siguranta atat cat iti trebuie pentru o alimentare.
7. Sistemul de siguranta cu oglinzi. E complicat, m-am taiat in cioburi. Nu incercati.
8. Pentru astia mai speriosii, puteti incerca si sperietori de ciori. Trebuie palarie din papura.
9. Caine electronic. Cum sesizeaza miscare, cum se aude latrand din departare. La actiunea senzorului mai apropiat de primul latrat, se latra din alta parte. Mai multe boxe insirate prin perimetru. Aruncati niste pampersi cu maro pe ei din loc in loc, ca ati mai intalnit cacaciosi de-a lungul vietii ce au incercat "mocacultura". ;) :shock:
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori