Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde dan pescarul » 09 Ian 2018, 23:22

vripan scrie:
Balian scrie:https://www.olx.ro/oferta/iveco-daily-ID9SBAd.html#b023d68e05
Pentru transport marfă (şi stupi :D ), eu Iveco folosesc de mai mulţi ani. Are tracţiune spate şasiu şi motor solid. Bineinţeles care arată mai bine este mai scumpă.

multumesc, dar mi-am cam scos din cap puntea dubla la banii pe care-i am (cel putin in tara). o astfel de masina necesita ceva atentie (in functie de cati pitici ai, iar eu cam am), de aceea sunt interesat de experientele dvs (daca sunt) cu o masina care are tractiunea fata

Acum vreo 5 ani am cumparat niste stupi, vreo zece, pe care i-am pus peste ceilalți , cam 30,aflaţi deja in dubă, Era inainte de rapiţă.Duba era un Fiat cu motor de 2.2 diesel, model mai vechi, tracţiune faţă, cred că 2002 , nu era al meu.Plouase în după masa aceea si la plecare rotile faţă s-au afundat in pământul cu iarbă, care era destul de tare, nu era afinat sau noroi.Am împins la el fără succes si până la urmă am tras cu un logan diesel de el și aşa abia am reușit să iesim 15 m din curtea respectivă, pînă la asfalt.Oricum amicul cu Fiat mi-a confirmat că la puţină ploaie patinează imediat.În rest punea pe el la greu și este multumit de preţul pieselor.
Don't stop learning
dan pescarul

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde dan pescarul » 09 Ian 2018, 23:37

Am mai păţit-o cu un Peugeot cu tractiune faţă , nu am putut iesi cu el gol pe iarbă cu rouă, fiind intr-o rampă pronunțată dar scurtă ,10m.Noroc cu vecinul că avea tractor și şufă.Totuşi niste lanțuri pentru cargo vă pot scoate din multe necazuri
Ar fi bine sa vă orientați , pentru dube, si la forma dubei, multe sint curbate si se pierde spaţiu de depozitare.
Don't stop learning
dan pescarul

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE