Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: O altfel de lisa

Mesajde delorin I » 31 Oct 2012, 21:40

Salut! Am trecut si eu la realizarea unei lise de ridicat....vreau sa fie si manuala si electrica! Chestia e ca am luat materialele profil rectangular de 40 pe 40, 3 bucati la 2 metri, bucati ce urmeaza sa fie taiate in lung in prima faza! Cam ce inaltime ar fi ideala? Am stupi vertcali deocamdata....doar 4...dar vorba romanesca este- sa-ti faci vara sanie si iarna caruta..:) Dar ca latime ce dimensiuni imi recomandati? Avul de roti l-am comandat la 80....Astept un sfat din experienta voastra a celor care deja ati construit un astfel de mecanism! MUultumesc! :)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: O altfel de lisa

Mesajde gabi bee » 31 Oct 2012, 22:47

Eu sunt in lucru cu asa ceva ! inaltimea o calculezi singur , in functie de inaltimea maxima pe care crezi ca o pot avea stupii tai cand vor trebui ridicati cu liftul , si trebuie sa iei in calcul si inaltimea maxima la care vei avea nevoie sa ridici furcile ! ca latime , in functie de latimea stupilor tai ! eu pt ca am mai multe feluri de stupi , am facut furcile reglabile si le pot apropia sau departa dupa cum e nevoie !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: O altfel de lisa

Mesajde delorin I » 31 Oct 2012, 23:00

Si eu m-am gandit sa fac furcile reglabile...inca nu stiu cum...inaltimea in principiu am calculat-o ....ca atunci cand voi avea un pavilion sa ridic deasupra a doua randuri de stupi...deci in principiu 1, 20 la nivelul furcii...dar mi se pare cam putin...inca nu stiu ce inaltime va avea acel carut culisant, desi ma gandeam ca o ideea ar fi sa-i las marginile sa iasa prin cadru exterior prin 2 orificii in partea de deasupra cadrului baza....si asa mai castig inaltime fara sa ingreunez prea mult masinaria...chestia e ca ..la capitolul trolii manuale/vinciuri, pana acum nu am gasit decat unele foarte grele care au 16kg si ridica cel putin 200kg...ceea ce e cam mult...inca mai caut!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: O altfel de lisa

Mesajde adycnst » 01 Noi 2012, 21:10

servus,
am vb la indagra cu un producator de lise, sunt acele lise din brico oamenii sunt dispusi sa faca orice tip de lisa daca venim cu un proiect, banuiesc ca nu se apuca sa faca 1, 2. propunerea mea facem un proiect viabil si convenabil (calitate/pret) mergem vorbim si facem. eu am rugat pe cineva sa ma ajute in acest sens gandindu-ma la apilift!...daca lisa produsa de ei cu 2 roti ajunge la 150 roni poate mai ieftina daca mai punem menghina si bormasina...cred ca o potem produce la 2000 roni poate mai putin!
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: O altfel de lisa

Mesajde delorin I » 01 Noi 2012, 21:46

Nu e rau...si eu am vorbit pe la Sibiu..am dat date am trimis mailuri...din pacate....nici un raspuns....poate o sa apara peste noapte pe piata..deocamdata...am dat pe ax 50 cu 2 saibe, 50- 2 roti de roaba, 60 pe 6 metri de profil rectangular 40 X40....astept sa fie taiat! Dar daca la Hornbach,...o lisa fara carut costa 450 lei si cara 250 de kg sau mai mult....ar trebui ca pretul final sa scada...daca comparam cu lisele-apilift de la Eurohonig...ce vin pe comanda...de al 7000 la 120 000 lei....e o mica mare diferenta...:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: O altfel de lisa

Mesajde adycnst » 01 Noi 2012, 22:03

sa astepte eurohoningul sa cumpar eu lisa de aur :lol: :lol:
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: O altfel de lisa

Mesajde kamy » 01 Noi 2012, 22:11

delorin I scrie:Si eu m-am gandit sa fac furcile reglabile...inca nu stiu cum...inaltimea in principiu am calculat-o ....ca atunci cand voi avea un pavilion sa ridic deasupra a doua randuri de stupi...deci in principiu 1, 20 la nivelul furcii...dar mi se pare cam putin...inca nu stiu ce inaltime va avea acel carut culisant, desi ma gandeam ca o ideea ar fi sa-i las marginile sa iasa prin cadru exterior prin 2 orificii in partea de deasupra cadrului baza....si asa mai castig inaltime fara sa ingreunez prea mult masinaria...chestia e ca ..la capitolul trolii manuale/vinciuri, pana acum nu am gasit decat unele foarte grele care au 16kg si ridica cel putin 200kg...ceea ce e cam mult...inca mai caut!

nu cauta prea mult gasesti troliu cu cablu la baumax sau dede in jur la +-100 ron dala dijital adica-ti folosesti degetele,si io am luat din bulgaria cu 20 euro cu cablu cu tot ,dar la pavilion tre sa ai falcile reversibile sa le poti intoarce pt randul de sus cu inaltime limitata!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: O altfel de lisa

Mesajde balasbebe » 01 Noi 2012, 22:21

adycnst scrie:servus,
am vb la indagra cu un producator de lise, sunt acele lise din brico oamenii sunt dispusi sa faca orice tip de lisa daca venim cu un proiect, banuiesc ca nu se apuca sa faca 1, 2. propunerea mea facem un proiect viabil si convenabil (calitate/pret) mergem vorbim si facem. eu am rugat pe cineva sa ma ajute in acest sens gandindu-ma la apilift!...daca lisa produsa de ei cu 2 roti ajunge la 150 roni poate mai ieftina daca mai punem menghina si bormasina...cred ca o potem produce la 2000 roni poate mai putin!

Eu am facut lisa. Daca este sa apreciem cat efort am depus pana am facut-o, si doar am copiat o sa va dati seama cat de scump sau ieftin este. Toti ati pus intrebari si gata s-a rezolvat. Cat am tot intrebat, si doar Proapi a fost mai receptiv. Ce usor pot sa acuze un producator. Aruncati cu vorbe, sa va aflati in treaba.
O masina de facut paine costa 170 de lei. A trebuit sa repar doar acele simeringuri de la palete, si ar fi costat tot 170 de lei. Oare este corect? Discutam cu un prieten despre o masina cumparat dupa 1989. Masina a costat cu un pret. Dupa cateva luni s-a spart parbrizul. Daca era sa-l cumpere de la Medias ar fi costat aproape cat toata masina. L-a cumparat de ocazie, si a fost mult mai ieftin.
Asa este si cu lisa. Ce usor este daca ai mura in gura. Eu am lucrat la ea mai mult de trei luni. Nu am taiat si sudat nonstop, dar am stat zeci de ore si am studiat pozele gasite, si acele filme.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: O altfel de lisa

Mesajde delorin I » 01 Noi 2012, 22:25

Si credeti ca noi ...nu am studiat sa gasim cea mai buna solutie? E drept ca am invatat din experienta dumneavostra...dar totusi....la 7000 Ron sau 120 000 Ron la Eurohonig.....sunt cam multi bani chit ca are 2 bormasini si 2 directii de miscare...o fi ieftin in nordul Europei....DAr cinstiti fiind....este o suma ...mult prea mare...deja ar fi lisa in sine un hobyy...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: O altfel de lisa

Mesajde gabi bee » 01 Noi 2012, 22:41

eu sunt la jumatate cu constructia apiliftului si ma duce in total 250 ,maxim 300 lei materialele iar manopera mea nu o pun ! va fi manual intr-adevar dar va fi multifuctional si ieftin ! trebuie doar studiate mai multe modele si luate idei de la toate ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: O altfel de lisa

Mesajde adycnst » 01 Noi 2012, 22:43

[quote="balasbebe"][quote="adycnst"]servus,
am vb la indagra cu un producator de lise, sunt acele lise din brico oamenii sunt dispusi sa faca orice tip de lisa daca venim cu un proiect, banuiesc ca nu se apuca sa faca 1, 2. propunerea mea facem un proiect viabil si convenabil (calitate/pret) mergem vorbim si facem. eu am rugat pe cineva sa ma ajute in acest sens gan
fara suparare dar nu are legatura cu discutia de aici...nu vreau sa o dam in modiglianisme!...eu am propus o afacere daca gasim 10,20 de oameni mergem cu un proiect si dam nu 2000 ci 3000 pe o asemenea lisa cu proiect constructie materiale mana de lucru, este mai ieftina ca la eurohoning ori ba!?...imi poti spune si mie pe ce cer cei de la euro 12000?...adica aproape 3000E??? si inca ceva nu crezi ca la pretul asta iti iei o masina!?.... :P
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: O altfel de lisa

Mesajde delorin I » 01 Noi 2012, 22:50

Prietenul meu care are stupi de 10 ani vrea si el asa ceva...eu propun sa faci un nou topic si sigur aduni multi ineresati...daca nu voi fi multumit de ce va iesi...merg si eu acolo! Dar e important sa mearga o data si or sa vrea si altii! Ideea ta cu indagra, nu e rea deloc...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: O altfel de lisa

Mesajde balasbebe » 02 Noi 2012, 08:20

Preturile alea mari sunt pentru proiectele europene, pe banii altora, nu pe munca noastra. Daca faci un proiect, trebuie sa decontezi o anumita suma. Te scoti foarte repede cu lisa. Poate negociezi cu ei, si ramai si cu ceva bani prin buzunare.

Eu am avut ocazia sa tin lisa in mana, si sa vad cum lucreaza. Merita toti banii, nu ma refer la cei multi, ma refer la o suma rezonabila, de cateva mii de lei, max sa zic 5.000.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: O altfel de lisa

Mesajde jiji » 02 Noi 2012, 18:43

sal baieti , io am facut in primavara o lisa apicola , am pus poze pe aici , vreau sa spun ca dispozitivul de ridicat pana acum nu l am folosit( eu folosesc mer si cred ca maimult timp mi ar lua sa potrivesc dispozitivu si sa ridic)
si am mai facut un carucior in care au loc 3 stupi lungime si 2 latime , are vreo 30 de cm de la sol este pe 4 roti cu camera , rotile din fata sant cu peridoc . daca am avut mai multi stupi de carat cu asta am carat , merge f usor , nu zic ca nu am carat si cu liza dar asa mai putin
vedeti sa o faceti cu o roata ca este mau usor de manevrat
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: O altfel de lisa

Mesajde adrian.vintila » 02 Noi 2012, 19:53

Poze te rugam
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: O altfel de lisa

Mesajde patrascu » 10 Ian 2013, 17:38

Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori