Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stup model nou

Mesajde dan pescarul » 01 Mar 2018, 10:19

Vă supun atenţiei un model de stup la care mă gândesc de 3 ani, după ce am văzut cum iernează albinele în stupi de polistiren extrudat.Aş vrea să confectionez stupul din placaj de exterior de 5 mm grosime,iar spaţiul interior să fie de 20 mm.Acest spaţiu va fi ocupat cu polistiren extrudat de 20 mm.Pe marginile panourilor voi fixa stinghii de lemn de 20 mm grosime şi 30mm înălțime, cu rol de rigidizare a panourilor şi de distanțiere, atit stinghiile cît şi polistirenul si panourile vor fi fixate cu adeziv si suruburi pentru a se realiza panourile sandwich, care vor fi etanşe la exterior.Fundul va fi mobil, plin, din lemn de 30 mm grosime,cu un spatiu de 20/10 cm cu sită de ventilatie.Ramele mă gândesc să le modific astfel încât să aibă la interior 300x300 mm.Numărul lor poate fi de 9 sau 10, astfel încât să poată fi ținute in cuib atît în pat cald cît şi in pat rece, ca la stupul vertical cu 12 rame.Corpurile trebuie să permită trecerea albinelor cu usurinţă in perioada de iernare dintr-un corp in altul.Cred că 3 corpuri, poate 4, ar fi necesare pentru sezonul activ, de cules, iar iernarea se poate face pe două corpuri.
Ce parere aveţi? A mai incercat să folosească placajul pentru stupi? Cum rezistă ? Interacționează adezivul din placaj cu mierea, asta e mai mare temere a mea? Mă gindesc şi să plachez stupi din lemn cu poliester extrudat si să vin la exterior cu placaj, tocmai pentru a nu influenţa cumva adezivul din placaj albinele.
Ce spuneţi despre ramă?
Acum plec să dau zăpada jos de la stupi, dar vă astept comentariile, cît mai argumentate.Multumesc anticipat.
Don't stop learning
dan pescarul

Stup model nou

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Stup model nou

Mesajde Aurel1959 » 02 Mar 2018, 00:11

Parerea mea e ca plcajul nu rezista bine la umezeala, fie ca e la interior sau exterior, ceva umiditate tot va fi si se exfoliaza.Doar daca folosesti tego, dar si ala in timp se desfac straturile si este cam scump.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959

Mesajde Closcutz » 02 Mar 2018, 00:31

La rama te sabotezi singur dc optezi pt o dimensiune dupa capul tau!
Closcutz

Mesajde dan pescarul » 02 Mar 2018, 01:30

Multumesc pentru raspunsuri, aștept mai multe pareri.Aş intreba dacă a folosit careva placaj de exterior pr stupi, eu am folosit placaj de fag , simplu,pentru roinite, acum vreo 15 ani.A rezistat cam 3 ani, cu o vopsea.
Rama stiu că poate fi o problemă, nu poți vinde familiile, dar pe mine nu mă interesează aspectul acesta.Vreau ramă unică, lucru cu corpul, dezvoltare asemănătoare familiei naturale, pe verticală, spațiu suficient, eficientizarea intervențiilor, iernare usoară, izolare termică si iarna si vara.La ramă m-ar interesa mai degrabă daca folosesc rama cu umerasi Hofmann sau rame drepte, cu distanțiere de tablă, pentru a evita crescaturile de ceară. Aş vrea să nu mai folosesc podisor, doar capac, drept, nu telescopic.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde teinegru64 » 02 Mar 2018, 02:18

Acum vreo zece ani...cand credeam ca am apicultura la degetul mic....Dragos 2006 a zis... ME.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

Mesajde dan pescarul » 02 Mar 2018, 02:43

teinegru64 scrie:Acum vreo zece ani...cand credeam ca am apicultura la degetul mic....Dragos 2006 a zis... ME.

Rama e prea lungă, după mine.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde teinegru64 » 02 Mar 2018, 08:05

dan pescarul scrie:
teinegru64 scrie:Acum vreo zece ani...cand credeam ca am apicultura la degetul mic....Dragos 2006 a zis... ME.

Rama e prea lungă, după mine.

Esti fratele meu.De MEA. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

Mesajde Balian » 02 Mar 2018, 13:20

dan pescarul scrie:Vă supun atenţiei un model de stup la care mă gândesc de 3 ani, după ce am văzut cum iernează albinele în stupi de polistiren extrudat.Aş vrea să confectionez stupul din placaj de exterior de 5 mm grosime,iar spaţiul interior să fie de 20 mm.Acest spaţiu va fi ocupat cu polistiren extrudat de 20 mm.Pe marginile panourilor voi fixa stinghii de lemn de 20 mm grosime şi 30mm înălțime, cu rol de rigidizare a panourilor şi de distanțiere, atit stinghiile cît şi polistirenul si panourile vor fi fixate cu adeziv si suruburi pentru a se realiza panourile sandwich, care vor fi etanşe la exterior.Fundul va fi mobil, plin, din lemn de 30 mm grosime,cu un spatiu de 20/10 cm cu sită de ventilatie.Ramele mă gândesc să le modific astfel încât să aibă la interior 300x300 mm.Numărul lor poate fi de 9 sau 10, astfel încât să poată fi ținute in cuib atît în pat cald cît şi in pat rece, ca la stupul vertical cu 12 rame.Corpurile trebuie să permită trecerea albinelor cu usurinţă in perioada de iernare dintr-un corp in altul.Cred că 3 corpuri, poate 4, ar fi necesare pentru sezonul activ, de cules, iar iernarea se poate face pe două corpuri.
Ce parere aveţi? A mai incercat să folosească placajul pentru stupi? Cum rezistă ? Interacționează adezivul din placaj cu mierea, asta e mai mare temere a mea? Mă gindesc şi să plachez stupi din lemn cu poliester extrudat si să vin la exterior cu placaj, tocmai pentru a nu influenţa cumva adezivul din placaj albinele.
Ce spuneţi despre ramă?
Acum plec să dau zăpada jos de la stupi, dar vă astept comentariile, cît mai argumentate.Multumesc anticipat.

Dacă întrebați mai spun și eu o părere.
Clima României este tot mai caldă, și izolația stupului poate nu pentru iarnă mai mult pentru vară va da de gândit.
--------
Dacă vă referiți de placaj multistrat de orice fel nu este indicat pentru exterior. Orice vopsea ați aplica pe ea.
Dacă tot vreți să izolați cu polistiren, eu aș propune corp simplu din scândură de brad, șipci de 20x30mm la muchii și la colțuri și locul rămas gol placat cu polistiren. Izolație pusă în interior ar fi ca polistiren pe interiorul casei. 100% mucegai sub izolație.
----------
Legat de stupul amintit. O familie bine dezvoltată după literatura de specialitate, dar vedem și noi din experiență are nevoie de 100-120 litri volum. Cine folosește izgonitoare peste 120, deoarece un corp este gol. Din calcule iese cu rama 300x300mm 3 corpuri. Tehnologic este puțin deci 4. Cu izgonitor 5. Asta înseamnă 340 x 5=1700mm. Prea mult pentru o suprafață de sprijin așa mic. Lucrezi prea sus necesitate picior mic sau deloc. Care ridică problema cu vegetația la urdiniș.
Dimensiunile ramelor nu degeaba sunt cum sunt. Ca să scazi înălțimea, trebuie lungită lețul ramei (STAS Dadant 470mm).
Cel mai răspândit sistem este ME. Dar nu se combină bine cu Dadant. (3/4D) Pentru acest inconvenient s-a ales 1/2D în magazii. Sau și în cuib la MER. :D
În viitorul (părerea mea) se va opta pe sisteme cu rame egale.
Pentru diviziunea mai mare se va alege înălțimi mai reduse a corpurilor. Reduse, că așa se poate urmări mai bine dezvoltarea și restrângerea familiei, și greutate corpurilor pline cu miere va fi acceptabilă.
Fundul este bine să fie detașabil, dar cu gratie sau sită pe toată suprafață, ca să puteți folosi colector de polen de fund, aerisire f bună în timpul transportului și posibilității închiderii familiei la stropiri.
PS: Ca să întreb și eu ceva. Ce beneficiu are alternarea pat rece, cald la corpuri suprapuse? În afară de o zăpăcește familia la maxim.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde dan pescarul » 02 Mar 2018, 20:35

Vă multumesc pentru opinii.Nu vreau să alternez pat cald-rece in acelasi stup, doar ca modelul de stup să permită ambele aranjamente ale ramelor.Nu sunt nici adeptul inversării sistematice față-spate a ramelor.Nu folosesc izgonitor, cel putin deocamdată. Am un prieten care merge cu mine in pastoral, are deasupra cuibului de 10 rame 1/1 corp de 10 r 3/4, si face mai multă miere ca mine, deși eu am familii mai puternice.Nu pot pune acest lucru decit pe seama volumului mai mare al corpului cu rame ME.Am văzut un rezultat mult mai bun la familii similare ca putere pentru cele care aveau două caturi față de familiile cu un cat.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde cucubau » 03 Mar 2018, 09:07

Nivelul maxim de dezvoltare al unei famili, nivel de la care roiește este dat de genetica sa, nivelul minim este dat de spațiul existent și de modelul de stup.
Forma spțiului în care matca pontează este apropiat de sferă. Deci într-un corp cu latură mică va încăpea o sferă cu rază mică.
Alfel spus cu cât este cutia mai mică cu atât roiește mai repede familia respectivă.
........
cucubau

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE