Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Cristian IONITA » 28 Mar 2023, 11:36

De ceva vreme urmares cu ceva interes videoclipurile postate pe youtube de catre colegii apicultori, am remarcat o cvasiuniversalizare a utilizarii de elemente de inventar apicol (diafragme, podisoare, socluri, ba chiar si magazine, etc) din (sau care contin) OSB, poliestiren de diferite tipuri, etc neprotejate in nici un fel de contactul direct cu albina.
Contrarierea mea vine din faptul ca aceste materiale desi acceptate la constructia de locuinte sunt TOTAL interzise atat timp cat nu sunt si izolate prin alte materiale de contactul direct, deoarece emana / produc / etc reziduri nocive (formaldehide, praf grafitat, etc) .... care dauneaza omului, dar la colegii stupari vad cum aceste materiale sunt in contact direct cu ceara si albinele, fara a fi macar protejate cu un strat de vopsea .... ca sa nu spun de altceva mai "competent".
Aceeasi observatie ptr folia de plastic, cvasigeneralizata .... dar pe care albinele o rod in timp (ceva mai mult decat poliestirenul).... si ma gandesc ca rosatura rezultata ajunge atat in ceara cat si in miere.

Inteleg ca aceste materiale sunt mai ieftine, mai rezistente, si cel mai probabil mai eficiente decat lemnul .... dar totusi ma gandesc ca ar trebui sa avem in vedere si alte aspecte atunci cand alegem cu ce producem mierea (si alte produse apicole).
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Balian » 28 Mar 2023, 13:50

Cristian IONITA scrie:De ceva vreme urmares cu ceva interes videoclipurile postate pe youtube de catre colegii apicultori, am remarcat o cvasiuniversalizare a utilizarii de elemente de inventar apicol (diafragme, podisoare, socluri, ba chiar si magazine, etc) din (sau care contin) OSB, poliestiren de diferite tipuri, etc neprotejate in nici un fel de contactul direct cu albina.
Contrarierea mea vine din faptul ca aceste materiale desi acceptate la constructia de locuinte sunt TOTAL interzise atat timp cat nu sunt si izolate prin alte materiale de contactul direct, deoarece emana / produc / etc reziduri nocive (formaldehide, praf grafitat, etc) .... care dauneaza omului, dar la colegii stupari vad cum aceste materiale sunt in contact direct cu ceara si albinele, fara a fi macar protejate cu un strat de vopsea .... ca sa nu spun de altceva mai "competent".
Aceeasi observatie ptr folia de plastic, cvasigeneralizata .... dar pe care albinele o rod in timp (ceva mai mult decat poliestirenul).... si ma gandesc ca rosatura rezultata ajunge atat in ceara cat si in miere.

Inteleg ca aceste materiale sunt mai ieftine, mai rezistente, si cel mai probabil mai eficiente decat lemnul .... dar totusi ma gandesc ca ar trebui sa avem in vedere si alte aspecte atunci cand alegem cu ce producem mierea (si alte produse apicole).


Este adervărat ce spuneți, cu completare de ceara din foițe care fac o răspândire în
stupine a tot ce există rău pentru albine și folia nu de albină este roasă ci de găselniță.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Cristian IONITA » 28 Mar 2023, 14:38

Daca intradevar gaselnita este cea responsabil de rosul foliei ar fi o idee de premiul Nobel ptr a rezolva problema deseurilor din plastic.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Balian » 28 Mar 2023, 14:47

Cristian IONITA scrie:Daca intradevar gaselnita este cea responsabil de rosul foliei ar fi o idee de premiul Nobel ptr a rezolva problema deseurilor din plastic.

Exact ați nimerit. Am citit un articol care tratează acest fenomen, prin cercetarea enzimei
găselniței care dizolvă plasticul pe care nu atacă nici o substanță cunoscută până în prezent.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde cristi_vidican » 28 Mar 2023, 17:15

Dacă pui puțină ceară neagră pe folie, molia ar roade-o.
Altfel, molia nu are niciun interes să toace folia.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde jonny_it » 28 Mar 2023, 19:25

Combinatia de caldura(vara la soare) + OSB = formaldehida si nu cred ca este prea buna pentru albine si nici pentru oameni. Putin probabil sa afecteze mierea, dar sunt sanse mari sa afecteze albinele.
Polistirenul si folia - mierea nu intra in contact direct cu nici una dintre aceste materiale. Din ce vad eu albinele o duc mai bine in stupi de polistiren decat in cei din lemn, in special pentru mentin mai bine temperatura, deci sunt mai aproape de eficienta energetica a unei scorburi de copac. :)
Alternativa este lemnul, ala care are 50-80 ani, ala care a acumulat si ceva radiatii de la Cernobal sau radiatii din sol.

Eu as zice ca cea mai mare problema cu rezidurile in produselor apicole sunt tratamentele introduse de noi impotriva varroa. Amitraz, flumetrina, coumaphos, etc ... crezi ca 2 molecule de plastic sunt mai daunatoare decat 2 mg de amitraz? :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Balian » 28 Mar 2023, 19:42

Discutăm de contaminarea mierii cu grad relativ mic și știm bine că majoritatea mierii
în Europa este grosolan falsă sub privirile autorităților. Asta facem că nu avem antidot
funcțional înpotriva tendinței dispariției apiculturii comerciale.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Cristian IONITA » 28 Mar 2023, 19:48

Nu intenționez sa transform discuția într-o controversa.
Nu m am referit la stupi făcuți din polistiren, care din câte am văzut este de o densitate mai ridicata și pentru care am văzut ca exista recomandarea de a fi vopsiți dacă nu sunt deja vopsiți (impregnati) de fabrica .... bine vopseaua (impregnarea) este ptr protecția UV. Ma refer la bricolajele din polistiren ptr construcții .... acela care mânuit sare praf și resturi de rosatura.. etc.

Sunt de acord cu tine ca rezidurile din medicamente sunt nocive .... dar asta nu justifica sau înlătură nocivitatea suplimentara din restul materialelor.

Lemnul este acceptat și folosit de mii de ani ptr hrana (linguri, vase, etc) și adăpostul oamenilor .... polistirenul nu, cel puțin nu în contact direct.

Afirmația ca albinele o duc mai bine în stupi din polistiren rămâne un bun subiect de discuție ... categoric exista diferențe de zone .... canicula din Baragan este prea puțin similara cu alte zone mai răcoroase ... etc.
Lemnul folosit in apicultura poate fi sterilizat cu flacara ... simplu, ieftin și eficient ... orice alt material necesita alta abordare.
Etc

Nu știu cât de dăunătoare sau nu sunt moleculele din plastic ... dar dacă ptr medicamente găsesc justificare (familiile netratate mor) ... ptr plastic ceva mai puțin (familiile supraviețuiesc bine merci și fără folie)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Cristian IONITA » 28 Mar 2023, 19:51

Balian scrie:
Cristian IONITA scrie:Daca intradevar gaselnita este cea responsabil de rosul foliei ar fi o idee de premiul Nobel ptr a rezolva problema deseurilor din plastic.

Exact ați nimerit. Am citit un articol care tratează acest fenomen, prin cercetarea enzimei
găselniței care dizolvă plasticul pe care nu atacă nici o substanță cunoscută până în prezent.


Offf .... deci deja e trata subiectul .... uite cum am ratat șansă la premiu :).

Serios ... dacă aveți la îndemână va rog link către respectivul articol.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Balian » 28 Mar 2023, 20:10

MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 28 Mar 2023, 23:07

In aceasta situatie fagurii din plastic sunt in pericol mai mare sa fie rontaiti de gaselnita decat fagurii din ceara. :)
Lasand gluma la o parte, daca folia este daunatoare pentru calitatea merii, ce sa spunem despre fagurii din plastic care vin in contact direct cu mierea?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Balian » 29 Mar 2023, 07:50

Stupii de poliuratan pentru o stupină saționară unde nu se încarcă repetat sau în pavilion sunt f bune.
Izolează perfect și vara și iarna. Scapă stupii de condens, mucegai, puiet văros, nevoie de înpachetări
și restrângeri exagerate. Termic seamănă f mult cu scorbura. Un dăunător are...ciocănitoarea.
Dacă ne gândim la înbrăcămintea noastră, la lucrurile în jurul nostru în casă/bucătărie care sunt
confecționate din plastic, pe care le-am admis în viața noastră atunci mai putem accepta și în stupină.
De folie nu are nimic nici găselnița. Chiar mâncând. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde jonny_it » 30 Mar 2023, 12:03

Vasile_Bucovineanu scrie:In aceasta situatie fagurii din plastic sunt in pericol mai mare sa fie rontaiti de gaselnita decat fagurii din ceara. :)
Lasand gluma la o parte, daca folia este daunatoare pentru calitatea merii, ce sa spunem despre fagurii din plastic care vin in contact direct cu mierea?


Nu vin in contact direct cu mierea. Albina pastreaza o pelicula de plastic peste fagure.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 30 Mar 2023, 15:51

jonny_it scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:In aceasta situatie fagurii din plastic sunt in pericol mai mare sa fie rontaiti de gaselnita decat fagurii din ceara. :)
Lasand gluma la o parte, daca folia este daunatoare pentru calitatea merii, ce sa spunem despre fagurii din plastic care vin in contact direct cu mierea?


Nu vin in contact direct cu mierea. Albina pastreaza o pelicula de plastic peste fagure.

Nu am inteles albinele secreta plastic pe cre il pun peste faguri? :)
Acum sa fim corecti, odata ce sunt in stup ceara si mierea vin in contact cu fagurii din plastic, ceara foarte mult si mierea mai putin.
Am mai spus-o si altadata daca mediul si implicit noi oamenii suntem sufocati cantitati uriase de plastic, lucru dovedit ca este daunator, de ce ar trebui sa il introducem si in stupi, daca exista alternativa curata si nepoluanta? Oare albinele se bucura atunci cand intalnesc fagurii din plastic? Se pare ca nu, deoarece atunci cand nu sunt imbibati cu ceara nu vor sa-i creasca.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Balian » 30 Mar 2023, 17:21

Vasile_Bucovineanu scrie:
jonny_it scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:In aceasta situatie fagurii din plastic sunt in pericol mai mare sa fie rontaiti de gaselnita decat fagurii din ceara. :)
Lasand gluma la o parte, daca folia este daunatoare pentru calitatea merii, ce sa spunem despre fagurii din plastic care vin in contact direct cu mierea?


Nu vin in contact direct cu mierea. Albina pastreaza o pelicula de plastic peste fagure.

Nu am inteles albinele secreta plastic pe cre il pun peste faguri? :)
Acum sa fim corecti, odata ce sunt in stup ceara si mierea vin in contact cu fagurii din plastic, ceara foarte mult si mierea mai putin.
Am mai spus-o si altadata daca mediul si implicit noi oamenii suntem sufocati cantitati uriase de plastic, lucru dovedit ca este daunator, de ce ar trebui sa il introducem si in stupi, daca exista alternativa curata si nepoluanta? Oare albinele se bucura atunci cand intalnesc fagurii din plastic? Se pare ca nu, deoarece atunci cand nu sunt imbibati cu ceara nu vor sa-i creasca.


Inoxul este larg acceptat în tehnologia apicolă. Bănuiesc că nici foița de inox nu ar construi albinele fără să fie ceruită.

Eu folosesc foițe de plastic ceruită cu ceară de cea mai bună calitate și încercat vă spun că incomparabil este mai bună
din toate punctele de vedere: tehnologic, economic, din punct de vedere a rezistenței, din punct de vedere a timpului
de execuție gata pentru folosință. Dacă ați încerca măcar odată, cu totul altă părere ați avea. Dar nu vreți să încercați! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Materiale pentru inventar apicol

Mesajde Cristian IONITA » 30 Mar 2023, 17:53

Imi vine foarte greu sa inteleg (si mai ales sa accept) de ce multi dintre noi alegem sa discutam "belicos" ??!! .

Nu a negat nimeni avantajele utilizarii acestor tipuri de materiale (plastic, osb, poliestoren, etc) - este evident ca sunt ieftine si eficiente, .... discutia este daca la momentul la care facem alegerea consideram si alte aspecte .... infestarea produselor apicole obtinute de exemplu.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori