Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde yuonyuon » 04 Iul 2018, 17:51

si daca le lasi afara ce sa fure ?? o sa bazaie 3-4 zile si dupaia liniste.

afara la umbra
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde jonny_it » 04 Iul 2018, 18:03

yuonyuon scrie:si daca le lasi afara ce sa fure ?? o sa bazaie 3-4 zile si dupaia liniste.

afara la umbra


Caturile oricum le las jumatate de zi afara sa le curete.
Dar asa tin si ramele cu miere de rezerva pt iarna si alea nu imi permit sa le las la curatat. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Shrek » 04 Iul 2018, 20:56

jonny_it scrie:Sa va spun si metoda mea.
Pun caturile unul pe altul, cat mai inalt posibil, de obicei 10 - 15, jos un podisor, sus altul, apoi intr-un pahar de unica folosinta pun 2 cm de acid acetic. Paharul il pun sus, in ultimul cat in care las doar 11 rame(incap 12) si il fixez intre 2 rame.
......

Sa inteleg ca ai toate ramele insarmate cu inox? Acidul acetic il pui nediluat? La mine or facut găselniță cu buretele îmbibat in acid usor diluat.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde jonny_it » 04 Iul 2018, 21:06

Shrek scrie:Sa inteleg ca ai toate ramele insarmate cu inox? Acidul acetic il pui nediluat? La mine or facut găselniță cu buretele îmbibat in acid usor diluat.


Am si inox, dar nu sunt probleme nici la cea normala. Folosesc metoda de 3 ani si nu s-a rupt nici o sarma pana acum.
Il folosesc nediluat, ala de 80%.
Tot cu acid acetic se dezinfecteaza si fagurii, teoretic 100 ml de acid/cop de stup omoara tot, inclusiv nosema, dar practic dezinfectarea se face putin altfel fata de prevenirea aparitiei gaselnitei.
Despre asta in alt episod. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Closcutz » 04 Iul 2018, 23:28

Pai spune te rog cum procedezi și cu tratarea sau dezinfectarea ramelor.
Eu insarmez doar cu inox și ramele negre sau deformate, cu multi trântori le bag la topitorul cu aburi și îmi rămân ramele gata insarmate. In anii trecuți am avut probleme cu ramele din caturile luate de pe familii. Le-am tot dat cu sulf dar nu am reușit să țin la distanță găselnița. Că sa nu o mai pățesc acum țin caturile pe familii până când temperatura scade sub 7grade noaptea. Intenționez să îmi fac o camera frigorifica sau să cumpăr un container izoterm... Chiar nu știu cum să fiu mai eficient.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde cristi_vidican » 05 Iul 2018, 04:04

Closcutz scrie:Urâtă rău faza cu resimțită doua luni... Eram sigur că se simte destul de tare greutatea unui cat de 1/2 plin... Nu mă încântă treaba cu durerea de șale...

Eu am avut o sensibilitate la spate. M-am forțat odată și de atunci trebuie să am grijă. Pot să ridic, dar dacă e mult, se simte mai apoi.
Și când ai o rapiță și un salcâm bun, inevitabil ridici. Un corp trece de multe ori prin până.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde dantat » 09 Iul 2018, 12:39

cristi_vidican scrie:
Closcutz scrie:Urâtă rău faza cu resimțită doua luni... Eram sigur că se simte destul de tare greutatea unui cat de 1/2 plin... Nu mă încântă treaba cu durerea de șale...

Eu am avut o sensibilitate la spate. M-am forțat odată și de atunci trebuie să am grijă. Pot să ridic, dar dacă e mult, se simte mai apoi.
Și când ai o rapiță și un salcâm bun, inevitabil ridici. Un corp trece de multe ori prin până.


Toate meseriile au sensibilitati. Eu am cazut cu motocicleta si m-am sensibilizat de cateva ori...Un faiantar ce-mi aseza ceramica statea mai mult in genunchi, ca-i placea sa o priveasca indeaproape...
Tehnolocia isi spune cuvantul. La fel si faptul ca n-avem salarii de dat la manipulatori. Tocmai mi-a venit un gand: ce-ar fi fost daca m-as fi angajat contabil in studentie la firma pe care o contactasem. Cred ca pana acum eram satul de carat saci si navete cu bere...da' aveam spatele tare.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde dantat » 09 Iul 2018, 17:34

Closcutz scrie:Pai spune te rog cum procedezi și cu tratarea sau dezinfectarea ramelor.
Eu insarmez doar cu inox și ramele negre sau deformate, cu multi trântori le bag la topitorul cu aburi și îmi rămân ramele gata insarmate. In anii trecuți am avut probleme cu ramele din caturile luate de pe familii. Le-am tot dat cu sulf dar nu am reușit să țin la distanță găselnița. Că sa nu o mai pățesc acum țin caturile pe familii până când temperatura scade sub 7grade noaptea. Intenționez să îmi fac o camera frigorifica sau să cumpăr un container izoterm... Chiar nu știu cum să fiu mai eficient.


Ramele se pot pastra intr-o incapere etansa, in care se da sulf (pe rafturi si nu in cutii). Aceleasi rafturi pot fi folosite si in aer liber, distantand ramele intre ele (da' nu stiu exact ce si cum, n -am incercat). In aceeasi hala sau magazie, se poate pune si acid acetic (asa am citit pe aici) ori glacial in loc de sulf. Vara, pe familiile de albine, mai ales in stationar, ca n-or imprasita mierea prin toate ramele...sa ai de lucru in toamna. Eu am scapat de molii. Am topit tot :)))
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Closcutz » 09 Iul 2018, 18:11

Din pacate nu ai experienta, dar te lansezi a da retete neverificate! Am patit-o grav cu incaperea etansa in care am tot dat sulf! A trebuit sa bag la topitorul cu aburi vreo 400 de rame! Banuiesc ca nu ai trecut de 50 de familii de albine, daramite sa ai 100 sau 150 sa vezi ce probleme de logistica iti pun! Te apreciez ca incerci sa progresezi, sa incurajezi asocierea, modernizarea, dar daca nu incepi chiar cu tine...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde dantat » 09 Iul 2018, 18:29

Closcutz scrie:Din pacate nu ai experienta, dar te lansezi a da retete neverificate! Am patit-o grav cu incaperea etansa in care am tot dat sulf! A trebuit sa bag la topitorul cu aburi vreo 400 de rame! Banuiesc ca nu ai trecut de 50 de familii de albine, daramite sa ai 100 sau 150 sa vezi ce probleme de logistica iti pun! Te apreciez ca incerci sa progresezi, sa incurajezi asocierea, modernizarea, dar daca nu incepi chiar cu tine...


Incapere etansa eu n-am...ca nu le sufar (ca n-am, la mine e curent peste tot si circula fluturii pe unde vor). Le-am tinut in frau, folosind sulf, dar stivuite in cutii, cat mai inalte la un baton de sulf. Cand nu le-am acordat atentie, am avut de lucru folosind topitorul. Da' aia ie, ca le cam ajunsese soarta. Am observat ca tinute afara, departate cam un desti una de alta, pe rafturi, n-au nici o firimitura de molie. :D Sub acoperis la sopron, da' nu prea aproape ca se topesc vara...
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde IonutMares25 » 29 Mai 2023, 01:22

Dragos2006 scrie:Eu cand am inceput sa construiesc am plecat de la urmatoarele principii :
- mana de lucru e foarte scumpa asa ca trebuie sa fac din ceva care sa nu imi ceara meseriasi supercalificati . Am optat pentru constructii cu fundatii din beton armat si in rest lemn ,OSB, tabla cutata , rigips , polistiren.
- nu am asa de multi bani incat sa fac o hala mare , am facut in timp constructii separate care nu cer sume mari de bani din prima , pana acum am ridicat laboratorul , depozitul si acum incep la locuinta de serviciu .
Pretul pe mp. se ridica undeva la 60 euro . Cu aprox. 12000 euro reusesc sa fac un laborator , un depozit si o locuinta de serviciu compusa din doua dormitoare , bucatarie si baie. Mai intra 8000 euro la alte alea . Deci cu 20000 euro ai o dotare suficienta pentru o stupina medie.


Si eu sunt de acord ca cel ami bine construiesti tu, asa stii ce materiale pui si cat pui si faci sa iasa cat mai calitativ
IonutMares25
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Ian 2022, 13:17

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Balian » 29 Mai 2023, 06:07

https://shop.vindem-ieftin.ro/produs/pa ... ime-30-mm/
Pentru perete şi acoperiş.
Comandā minimā 100m² costā cca. 100x100= 10000lei/5=2000euro.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Marius Titulescu » 19 Sep 2023, 09:37

Recomand niste panouri sandwich termoizolante, mai ales daca sunt depozitate in hala/magazie si materiale perisabile.
Marius Titulescu
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2016, 17:43

Anterior

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori