Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PAVILION PARERI

Mesajde gabi bee » 14 Feb 2016, 19:54

nu cred ca e mai usor sa dai doua trei caturi de pe un cuib ca sa verifici ceva , decat sa scoti 1-2 rame la orizontal ca sa poti umbla in cuib, insa asta nu inseamna ca e mai bun orizontalul in exploatare ! ideal este sa avem stupi verticali la care sa nu fim nevoiti sa dam caturile jos pt diverse lucrari iar modelul acesta de stup exista si poate fi folosit numai la pavilion ! eu am facut doua cutii acum , le probez varsat sa vad daca se lucreaza bine in ele si daca da au verde pt pavilion ! cutiile sunt stil dulap , se lucreaza prin spate si au cuib 12 rame cu doua,, caturi,, de jumate ! nu pui catul , nu iei catul lucrezi prin spate unde vrei, la cuib , la catul 1 ,la catul 2 etc !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Donbazil » 15 Feb 2016, 01:00

lucky5strike scrie:CV, grija cu avantul prea mare, acelasi cat jumulit o sa-l pui la loc la nevoie...

Da ca idee, orice sistem e bun daca il poti aplica pe 400 de familii, fara sa robotesti prin cuib. Practica da tonul.

Acu, pe orizontal nu prea stiu stupina de 400.



Salut!

Da am si io o intrebare: stii multe stupine cu 400 de familii (indiferent de sistem) ?...Sau iar vorbim vorbe!....

Sanatate!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: PAVILION PARERI

Mesajde lucky5strike » 15 Feb 2016, 08:33

Stupina de 400 familii, pe o vatra, nu cunosc. In schimb, stupina administrata pe mai multe vetre insumand 400 familii, da, sunt mai multe in tara, in 4 din ele am si calcat cu pasul.
Practic nici nu figureaza in Registrul agricol pe un singur nume, cel mai adesea se pleaca cu 1/2, 2/3 din efectiv, restul familiilor raman in stationar.
Orizontal n-am vazut in niciuna.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: PAVILION PARERI

Mesajde DanF » 15 Feb 2016, 10:48

Nici nu ai sa vezi orizontali într-o stupina de mărimea aia. Dar totuși...exista www.facebook.com/stupina onea.
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Donbazil » 12 Noi 2017, 23:40

Salut!

Pentru pavilion sau pentru cabana apicola....O idee de racorire pe canicula:

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... SbZWNk84F4

https://www.youtube.com/watch?v=T7xkGDLvXVY
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Anterior

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori