Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PAVILION PARERI

Mesajde vlad » 28 Dec 2011, 20:13

dl VLAD ,se vede intr-adevar ca nu ai citit toate postarile ,pt ca acoperisul acestei confectii este mobil (se ridica tot cam 300mm),deci albina are pe unde sa iasa....poa sa mai fac modificari la el de-aia am deschis acest topic ,dar la recomandari sustinute...
spatiul pe hol cum am mai spus (dar n-ati citit)este de cam 1000mm,stupii au 730 mm fiecare,suficient sa lucrezi in stupi din spate....
numai ganduri bune pt toti.. ;)[/quote]

usurel , nu te aprinde asa ! daca la partea de sus sa zicem ca in mare se rezolva problema cu iesirea albinelor ( desi am indoieli , dar nu insist sa-ti schimb o idee fixa ) , cum ramane cu cele laterale? . cat despre spatiu din interior , nu-ti raspunsesem tie ci lui sorin, dar acum m-ai facut curios cum poti sa stai si sa lucrezi intr-un stup avand la dispozitie FIX 27 de centimetri
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: PAVILION PARERI

Mesajde nae » 28 Dec 2011, 20:53

FRUMOS___ cu suflet . Nu ma pricep/ n-am citit tot /____ din cauza greutatii (sa speram) sau umiditatii roata de echilibru (din fata) se va infige in namol (poate mai pleci cu auto.)si va fi greu sa faci legarea la auto. te-ai gandit sa faci 1-3 capre sa-l ''suspenzi''(usurezi si pneurile).La multi ani!
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: PAVILION PARERI

Mesajde mibu » 28 Dec 2011, 21:03

De acord cu tine ! sanatate la toti ai tai si tie !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 28 Dec 2011, 22:03

nae scrie:FRUMOS___ cu suflet . Nu ma pricep/ n-am citit tot /____ din cauza greutatii (sa speram) sau umiditatii roata de echilibru (din fata) se va infige in namol (poate mai pleci cu auto.)si va fi greu sa faci legarea la auto. te-ai gandit sa faci 1-3 capre sa-l ''suspenzi''(usurezi si pneurile).La multi ani!

pavilionul are 4 calaje tip tendoane,care-l pot suspenda ,daca e nevoie,cu talpi cat mai late sa nu se afunde rau,
asa e ,facut cu suflet.un an bun,sa auzim de bine!
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 28 Dec 2011, 22:07

mibu scrie:De acord cu tine ! sanatate la toti ai tai si tie !

UN AN BUN SI MULTA SANATATE!
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde pngflorin » 18 Ian 2012, 22:38

i-mi place tare mult ceea ce vad, se preteaza f bine la tipul de pastoral pe care eu il fac.

in principiu am ceva asemanator.
defectele si avantajele ai sa le vezi dupa exploatare, ai sa te izbesti de ele si ai sa faci modificari din mers, firesc dupa modul tau de a "umbla" la albine.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: PAVILION PARERI

Mesajde kamy » 21 Feb 2012, 08:33

eu as fi facut acoperisu din 2 bucati pe balamale,sa se poata ridica,policarbonat io am o fasie de 50 cm dar prostia am acoperisu din 3 bucati si e nevoie de 2 persoane sa-l ridice,as mai fi facut container pe trailer sa mai pot face inca unul.der e mai fain si mai bibilit decat al meu pe care l-am facut in graba.o problema vara trebuie aerisiri se-ncalzeste datorita policarbonatului astavara mi s-au topit vre-o 10 rame.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: PAVILION PARERI

Mesajde un OM » 22 Feb 2012, 00:34

Policarbonatul de la acoperis o sa-l schimbati destul de des. Se va sparge de la cracile pomilor pe langa care veti trece, sau doar de la expunerea la soare.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: PAVILION PARERI

Mesajde pngflorin » 29 Feb 2012, 21:36

un OM scrie:Policarbonatul de la acoperis o sa-l schimbati destul de des. Se va sparge de la cracile pomilor pe langa care veti trece, sau doar de la expunerea la soare.


policarbonatul de la pavilionul meu e din 2008 si nu da semne ca ar fi de inlocuit.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Gabysgg » 24 Apr 2012, 22:15

Rugaminte mare Probabil nu este sectiunea corespunzatoare dar totusi:::: Vreau sa plec cu pavilionul in pastoral si sunt nevoit sa ma deplasez pe un drum national ,ESTE SAU NU ESTE NEVOIE DE ROVINIETA LA PAVILION????? rog mult un raspuns :?
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: PAVILION PARERI

Mesajde nicu has » 25 Apr 2012, 18:50

buna da trebuie roviniet a si pt pavilion ;)
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Gabysgg » 26 Apr 2012, 08:16

nicu has scrie:buna da trebuie roviniet a si pt pavilion ;)

merci mult ,am facut deplasarea fara ,dar este bine de stiut pe viitor :)
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Gabysgg » 19 Iun 2012, 12:33

Mai revin cu o intrebare am un pavilion pereti de tabla dar mai am unul cu pereti din lemn (lambriu modelat) la care vopseaua datorita timpului si intemperiilor sa deteriorat,va rog mult sa ma sfatuiti cu o modalitate de curatare a resturilor de vopsea si un tip de vopsea pretabil pentru operatia de revopsire:?: :?: :?: .Cineva ma sfatuit chiar sa il plachez cu OSB
Merci Mult :!:
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: PAVILION PARERI

Mesajde un OM » 19 Iun 2012, 14:27

Vopseaua am indepartat-o cu flexul...cu o perie mai moale.De vopsit am gasit o vopsea poloneza, cred ca se scrie Sniezka.De 1 an dureaza foarte bine.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: PAVILION PARERI

Mesajde jenica67 » 19 Iun 2012, 20:58

Vopseaua se inlatura cel mai usor cu un spaclu si cu pistolul cu aer cald. Orice vopsea vrei sa dai, ca sa tina este bine sa jmirgluesti bine cu flexil cu un disc de jmirglu si apoi sa dai un strat de grund, de preferat cu intariror ca astupa toti porii si creaza o baza solida pentru vopsea.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Gabysgg » 20 Iun 2012, 10:07

merci mult pt indicatii :)
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori