Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Avram Sorin » 15 Dec 2011, 09:58

Salutare Dragos. Mersi de raspunsuri. Sa il folosesti fara probleme.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PAVILION PARERI

Mesajde mierea » 17 Dec 2011, 20:42

calin dragos scrie:o sa pun cateva foto dar pe seara ,le fac si le pun

nu e ora sa nu verific......astept cu nerabdare....si sa ne spui cum ai gandit acest pavilion...
:?:
interesante obloanele pe care tragi stupii...
eu m am gandit sa fac deasupra celor doua usi....asa l am gandit eu....ferestre mici cu sita in ele...plus un sistem de acoperis care sa se rabateze....
spune mi , te rog, de ce ai ales policarbonatul pentru mijloc?....nu se incalzeste exagerat inauntru? in genul efectului de sera.....nu o lua ca un atac...sunt doar curios...si eu sunt in lucru....si sunt la acoperis.....si nu ma pot hotari cum sa l fac...
ajuta ma ...colegial.....multumesc
mierea
 
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2011, 17:27

Re: PAVILION PARERI

Mesajde sorinmob » 17 Dec 2011, 22:32

te-am vazut cand ai fost la RAR cu el .ai trecut pe lianga ,ine .mi-a placut ce am vazut -in viteza-ce latime are?al meu care sunt sigur ca l-ai vazut pe stanga cand merigi la rar iltrag cu aro 320 si mai pun in el 30 .deci merge .40 Km/h.asta e.
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 18 Dec 2011, 23:10

mierea scrie:
calin dragos scrie:o sa pun cateva foto dar pe seara ,le fac si le pun

nu e ora sa nu verific......astept cu nerabdare....si sa ne spui cum ai gandit acest pavilion...
:?:
interesante obloanele pe care tragi stupii...
eu m am gandit sa fac deasupra celor doua usi....asa l am gandit eu....ferestre mici cu sita in ele...plus un sistem de acoperis care sa se rabateze....
spune mi , te rog, de ce ai ales policarbonatul pentru mijloc?....nu se incalzeste exagerat inauntru? in genul efectului de sera.....nu o lua ca un atac...sunt doar curios...si eu sunt in lucru....si sunt la acoperis.....si nu ma pot hotari cum sa l fac...
ajuta ma ...colegial.....multumesc


nu este exclus ca temp sa fie mai mare cu policarbonatul,dar are avantajul faptului ca e usor si are transparenta...adica ofera iluminat bun..o sa pun sigur f repede si alte foto,cum am promis,dar taiatul porcilor nu m-a lasat :lol:
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 19 Dec 2011, 12:56

mierea scrie:
calin dragos scrie:o sa pun cateva foto dar pe seara ,le fac si le pun

nu e ora sa nu verific......astept cu nerabdare....si sa ne spui cum ai gandit acest pavilion...
:?:
interesante obloanele pe care tragi stupii...
eu m am gandit sa fac deasupra celor doua usi....asa l am gandit eu....ferestre mici cu sita in ele...plus un sistem de acoperis care sa se rabateze....
spune mi , te rog, de ce ai ales policarbonatul pentru mijloc?....nu se incalzeste exagerat inauntru? in genul efectului de sera.....nu o lua ca un atac...sunt doar curios...si eu sunt in lucru....si sunt la acoperis.....si nu ma pot hotari cum sa l fac...
ajuta ma ...colegial.....multumesc
Fişiere ataşate
3.jpg
2.jpg
1.jpg
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 19 Dec 2011, 13:00

policarbonatul lasa sa patrunda bine lumina....
Fişiere ataşate
6.jpg
5.jpg
4.jpg
cam atat e petrecut acoperisul central
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 19 Dec 2011, 13:02

sorinmob scrie:te-am vazut cand ai fost la RAR cu el .ai trecut pe lianga ,ine .mi-a placut ce am vazut -in viteza-ce latime are?al meu care sunt sigur ca l-ai vazut pe stanga cand merigi la rar iltrag cu aro 320 si mai pun in el 30 .deci merge .40 Km/h.asta e.

ti-am admirat stupina de cate oro treceam pe acolo,frumos asezati ,parca ai si copertina la ei ,nu?
te salut
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 19 Dec 2011, 13:12

mierea scrie:
calin dragos scrie:o sa pun cateva foto dar pe seara ,le fac si le pun

nu e ora sa nu verific......astept cu nerabdare....si sa ne spui cum ai gandit acest pavilion...
:?:
interesante obloanele pe care tragi stupii...
eu m am gandit sa fac deasupra celor doua usi....asa l am gandit eu....ferestre mici cu sita in ele...plus un sistem de acoperis care sa se rabateze....
spune mi , te rog, de ce ai ales policarbonatul pentru mijloc?....nu se incalzeste exagerat inauntru? in genul efectului de sera.....nu o lua ca un atac...sunt doar curios...si eu sunt in lucru....si sunt la acoperis.....si nu ma pot hotari cum sa l fac...
ajuta ma ...colegial.....multumesc
Fişiere ataşate
7.jpg
partea centrala petrecuta peste cam 200mm cred ca e suficient
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde sorinmob » 19 Dec 2011, 21:00

calin dragos scrie:
sorinmob scrie:te-am vazut cand ai fost la RAR cu el .ai trecut pe lianga ,ine .mi-a placut ce am vazut -in viteza-ce latime are?al meu care sunt sigur ca l-ai vazut pe stanga cand merigi la rar iltrag cu aro 320 si mai pun in el 30 .deci merge .40 Km/h.asta e.

ti-am admirat stupina de cate oro treceam pe acolo,frumos asezati ,parca ai si copertina la ei ,nu?
te salut

tu de unde esti.unde ai stupina
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 19 Dec 2011, 22:03

sorinmob scrie:
calin dragos scrie:
sorinmob scrie:te-am vazut cand ai fost la RAR cu el .ai trecut pe lianga ,ine .mi-a placut ce am vazut -in viteza-ce latime are?al meu care sunt sigur ca l-ai vazut pe stanga cand merigi la rar iltrag cu aro 320 si mai pun in el 30 .deci merge .40 Km/h.asta e.

ti-am admirat stupina de cate oro treceam pe acolo,frumos asezati ,parca ai si copertina la ei ,nu?
te salut

tu de unde esti.unde ai stupina

Din rm valcea ,stupina e in vladesti
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde mierea » 20 Dec 2011, 20:50

multumesc mult .....frumos pavilion...frumoase poze... am priceput cum ai facut acoperisul... :)

ai pus placaj?..... nu se dilata la umiditate....in genul parchetului laminat?.....unde as gasi placaj...e convenabil ca pret?

astept cu nerabdare raspunsul tau
mierea
 
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2011, 17:27

Re: PAVILION PARERI

Mesajde sorinmob » 20 Dec 2011, 20:56

ai pus stupi in pavilion.asi fi curios cat spatiu mai ramane.sa vad daca e loc de lucru.ma bate gandul de schimbare si la al meu pe orizontali.dar spatiul..?
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Lucian21 » 27 Dec 2011, 17:47

De ce vrei sa schimbi verticalii cu orizontali ? Te intreb pentru ca am o remorca pe care vreau sa fac niste rasteluri si nu m-am hotarat ce fel de cutii sa fac ,orizontale sau verticale.
Lucian21
 
Mesaje: 8
Membru din: 10 Oct 2011, 14:19

Re: PAVILION PARERI

Mesajde vlad » 28 Dec 2011, 11:10

sorinmob scrie:ai pus stupi in pavilion.asi fi curios cat spatiu mai ramane.sa vad daca e loc de lucru.ma bate gandul de schimbare si la al meu pe orizontali.dar spatiul..?

nu prea iti ramane spatiu , sau depinde de cate rame are stupul . am vazut cum se lucreaza cu orizontali pe vagon si nu mi-a placut ( lucrezi numai din lateral si ... cand tragi si deschizi un stup trebuie sa ai absolut tot langa tine pt ca daca mai ai nevoie de ceva - si de obicei se intampla sa-ti lipseasca ceva - constati ca acel ceva este tocmai in partea opusa a vagonului . si atunci ai urmatoarele variante : - sari peste stup ; - treci pe sub el ( aici depinde de capra pe care tragi stupul si de randul unde este stupul ; - iesi afara si intri pe cealalta usa ( daca ai doua ) ;

depre vagonul lui dragos ..... da , imi place . se vede bibileala .
s-ar putea ( si sigur ) sa-i aduca modificari iarna viitoare . (n-am citit toate postarile din cele trei pagini deci e posibil sa mai fi scris cineva ) probleme o sa ai la iluminatoarele laterale si la cel din tavan . albina care iti va intra in vagon va bazai in policarbonatul lateral si in cel de sus mult si bine ca nu va avea pe unde sa iasa .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 28 Dec 2011, 16:57

vlad scrie:
sorinmob scrie:ai pus stupi in pavilion.asi fi curios cat spatiu mai ramane.sa vad daca e loc de lucru.ma bate gandul de schimbare si la al meu pe orizontali.dar spatiul..?

nu prea iti ramane spatiu , sau depinde de cate rame are stupul . am vazut cum se lucreaza cu orizontali pe vagon si nu mi-a placut ( lucrezi numai din lateral si ... cand tragi si deschizi un stup trebuie sa ai absolut tot langa tine pt ca daca mai ai nevoie de ceva - si de obicei se intampla sa-ti lipseasca ceva - constati ca acel ceva este tocmai in partea opusa a vagonului . si atunci ai urmatoarele variante : - sari peste stup ; - treci pe sub el ( aici depinde de capra pe care tragi stupul si de randul unde este stupul ; - iesi afara si intri pe cealalta usa ( daca ai doua ) ;

depre vagonul lui dragos ..... da , imi place . se vede bibileala .
s-ar putea ( si sigur ) sa-i aduca modificari iarna viitoare . (n-am citit toate postarile din cele trei pagini deci e posibil sa mai fi scris cineva ) probleme o sa ai la iluminatoarele laterale si la cel din tavan . albina care iti va intra in vagon va bazai in policarbonatul lateral si in cel de sus mult si bine ca nu va avea pe unde sa iasa .

dl VLAD ,se vede intr-adevar ca nu ai citit toate postarile ,pt ca acoperisul acestei confectii este mobil (se ridica tot cam 300mm),deci albina are pe unde sa iasa....poa sa mai fac modificari la el de-aia am deschis acest topic ,dar la recomandari sustinute...
spatiul pe hol cum am mai spus (dar n-ati citit)este de cam 1000mm,stupii au 730 mm fiecare,suficient sa lucrezi in stupi din spate....
numai ganduri bune pt toti.. ;)
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 28 Dec 2011, 17:07

Lucian21 scrie:De ce vrei sa schimbi verticalii cu orizontali ? Te intreb pentru ca am o remorca pe care vreau sa fac niste rasteluri si nu m-am hotarat ce fel de cutii sa fac ,orizontale sau verticale.

nu schimb stupii din vertical in orizontal,ci fac si orizontali....cei orizontali sunt mai usor de gestionat,intra mai multi in confectia facuta de mine,cu avantaje si dezavantaje ale lor.
daca vrei sa cari mai multi cu remoca ta ,faci stupi orizontali,daca vrei calitate de mare clasa (fara urme de polen,etc),iti faci pe ea verticali,dar mai putini .eu am si verticali si orizontali cu 18 rame si e ok si asa si asa.dar e alta discutie si nu prea sunt in masura sa dau sfaturi dastea dar ma pot da cu parerea,..., ;) ;)
salutare. ;)
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori